Šta je novo?

Misljenje za Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200

Da i ja malo aktuelizujem temu, ima li još kakvih utisaka. Kao i Broker, pretražih forum, ali izgleda da ne umem da nađem išta o informacijama u FS U9200...
'Fala vam unaperd :D
 
I mene zanima ovaj Esprimo, mogao bi neko da nam napiše svoje utiske, kao npr, user Kabe :).

Btw, pretraga daje samo 3 teme za ovaj lap, i nijedna nije "prezvakana". :)

Dobro de, ucinilo mi se da je sazvakana ... ali evo zvacete je junacki ....
Sve lepi utisci o modelu na ovoj temi ...
Ajde da otvorimo jos nekoliko tema o ovom modelu da bude sto vise ovako lepih iskustava :)
 
Poslednja izmena:
U medjuvremenu sam ga kupio i - nisam pogresio.

Mislim da je sasvim dobar odnos mogucnosti i cene. Ono sto je meni bilo vazno to su male dimenzije i mala masa, jer laptop moram da uvek nosim sa sobom. Ono sto mi nije bilo vazno - to je ekran. Naime, monitor, tastaturu i touchpad korsitnim samo kada sam na terenu, ali laptop najcesce korsitim tako sto ga spajam na standardnu kombinaciju tastatura-mis-monitor, tako da mi kvalitet ovih ugradjenih ne igra ulogu.

Monitor nije los. S obzirom an 12", nagurali su rezoluciju 1280x800, pa cak i meni, koji smanavikao na nasviranu rezoluciju deluje malo sitno. No, s obzirom da je ekran relativno blizu ociju, sve se da procitati, a opet, i ako se smanji rezolucija, sve je to i dalje veoma upotrebljivo - ne zabrljavi se previse tekst- valjda zato sto je tacka na ugradjenom ekranu sitna pa i brljanje ne smeta. U svakom slucaju, ko zeli krupnije, moze da smanji rezoluciju i bice zadovoljan.

Laptop se dobro snalazi sa prikljucenim spoljnim monitorom. Vec ima predvidjene kombinacije tasteas kojima se sliak prebacuje sa jednog monitora na drugi (za svakis emoze podesiti razlicita rezolucija) a ima i rezim gde oba monitor amogu da rade istovremeno, opet u dva rezima -ili da oba prikazuju istu sliku ili da se radna povrsina podeli na oba nezavisno. Ovo je bas ok reseno.

S obzirom da sam ovim zamenio FS Amilo A, koji ima kraljevsku tastaturu, malo razocarenje je tastatura na Esprimu. Tasteri su plitki i tvrdi, a zobg malog prostora, doatni kontrolni tasteri su malo nabijeni. S obzirom da sa obe stane tastature na kucistu ima jos slobofnog prostora, mogli su to malo da razvuku i skoriste tih 2 cm. Medjutim, tasaturi u sutini nije losa. Dobro je resena i ne treba mnogo da se korsinik navikne na nju. Cak i nabijeni kontrolni tasteri su dobro reseni i manje-vise sve je na ruku. Zanimjivo je kaok su resili najcesce koriscene kursorske tastere PgDn PgUp Home i End - ako drzite Fn taster (koji je odmah pored kursorskih), kursorki tasteri budu zamenjeni sa PgU, PgDn, Home i End. Tako prilikom citanja nekog dokument jednostavno koristite sve te funkcije.

Autonomija baterija je oko 4 sata za neki normalan rad, a prema specifikacijama moze da izdrzi i do 6 sati. Dok sam prepakivao stari laptop na ovaj, uz konstantano kopiranje sa spoljnog USB diska izdrzavao je nesto manje od 4 sata, sto mi se cini kao odlicna rezultat. Kome treba vise, moze da dokupi drugu bateriju koja se prikaci sa donje stane laptopa (ugradjena ostaje gde jeste) i tako se produzava autonomija.

Meni je posebno bitna stvar wireless kartica. Wireless mi ne treba za umrezavanje vec za merenje prilikom montaza antena. Kartica koja je ugradjena je Intel PRO/Wireless 3945ABG. Em radi sa sva tri protokola (a/b/g) em ju je Netstumbler prepoznao iz taka. Ostaje mi samo da rasklopim laptop pa da ubacim antenski kabal koji ce mi napolje izvesti konektor da mogu da prikljucujem spoljne antene.

Ovo je donekle umirlio moje nezadovljstvo kada sam video da laptop nema PCMCI-a slot (ima CardExpress), na sta pre kupovine nisam ni obratio paznju, jer sam podrazumevao da ga mora imati.

Mala smetnja je sto laptop ima "samo" tri USB porta. Navikao sam na pet na Amilo A. To nije veliki problem ali mene pogadja jer mi na laptopu cesto trebaju KVM switch, GPS, USB memorija i citac kartica za ebanking. Uz to, sva tri porta su na levom gornjem cosku laptopa a posto meni on stoji na stolu sa leve strane nisu mi na ruku.

Veliko razocarenje su ugradjeni zvucnici. Nisu ni za sta. Cak ni sa VOIP. Drugo razocarenje je sto mikrofon ne radi. U podesavanjima su sve kontrole za ulazne audio uredjaje disjeblovane, a mikrofon radi ali je tako tih da je to neupotrebljivo. "Hvata" samo kada grebem po njemu. Pretpostvljam da to nije harderski problem, ali nisam uspeo da nadjem resenje.

Kad smo kod tih problema, imao samo je jedan: desavalo se to da se wireless kartica i bluetooth ukljuce svaki put kada restartujem Windows bez obzira sto sam ih ja iskljucio. No, stvar je resila tehnicka podrska koja me je uputila da uradim update BIOS-a i nakon toga sve to radi kako treba.

Jedino sto jos nisam resio to je da se ugradjena kamera uvek sama ukljuci kada se ukljuci Windows. Nisam paranoik, ali mi se ne dopada ideja da je ona uvek ukljucena i snima me dok sam za racunarom.

Ono sto mi jos nedostaje je potenciometar za jacinu zvuka sa Amilo A. Na ovom toga nema, vec se jacina mora podesavati ili sa tastaure ili programom koji cuci u systray.

Laptop ima ugradjen i citac kartica od cega je meni bilo vazno da cita SD i xD kartice, olaksavajuci mi prebacivanje fotografija.

Vrlo je zgodan i ugradjen bluetooth zbog mobilnog telefona. Uvek mi je bilo smaranje da moram da ubodem USB BT u racunar da bih uradio bekap telefona. Ovako cak i koriscenje GPRS-a postaje prihvatljiva opcija. Nisam imao vremena da ovo podesavam tako da ne mogu reci kako radi.

Laptop ima i ugadjen modem, sto je, mada sve manje potrebno, jos uvek vazno imati. Nisam ga probao ali ne sumnjam da ce da posluzi svrsi, ako, ne daj boze, zatreba.

Sto se tice samog kucista, jedina zamerka je to sto mislim da ce brzo da se oguli i izgrebe. Video sam jedan primerak koji je vec posle sedam dana izgledao kao da ima bar tri godine. Ne mogu reci da li je to nastalo kao posledica loseg kvaliteta kucista ili zbog nacina kako se vlasnica odnosila prema njemu. I na ovom mom vec vidim nekoliko "otisaka" iako sam ga kao pazio.

Vrlo dobra stvar je sto je Fujitsu-Simens obezbedio dobru online podrsku. Pre svega, sa sajta mozete lako da preuzmete sve drajvere (cuo sam od ljudi da nisu uz laptop dobijali CD sa drajverima). Cak ima i Update utility koji pokrenete na racunaru, obezbedite Internet vezu i on sam vidi sta od drajvera treba, DL-uje i instalira. Sa te stane je instalacija prosla zaista bezbolno - ako zanemarimo da treba sacekati DL.

Pored ovoga, imaju i malo neobican, ali dobar sistem tehnicke podrske. Obratio sam im se par puta preko sajta i dobijao odgovore cak na srpskom jeziku.

Ukupan utisak je veoma dobar. Dobio sam tacno ono sto sam i ocekivao. Mali, i lagan laptop koji mi nece odvaljivati ledja kao Amilo A. Dimenzije su mu skoro u milimetar kao list papira A4 formata tako da mozete da ga uvaljate u bilo kakvu torbicu. Mislim da je ovakav laptops sasvim blizu prisao jednostavnosti koriscenja kao sto je to da iz torbe izvadite blokce i olovku.

Doduse jos nisam nasao neku fensi torbicu za njega, u koju mogu da potrpam i sve ostalo sto mi treba.

Prilikom kupovine treba obrtiti paznju sta konkretan model sadrzi, jer ima dosta opcija a trgovci obicno navode genericki opis koji ne mora da odgovara konfiguraciji racunar akoji vam prodaju.

Pre svega obratite paznju na procesor, posto u kombinaciji mogu da budu Cel;eron M i Core 2 DUO i to razliciti procesori u svakoj klasi. Takodje, obratite paznju koliko memorije ima model koji kupujete posto moze imati od 1 do 4. Ja sam dobio 1 MB iako sam ocekivao dva. Hard disk moze biti od 80 do 160 GB. Ako ocekujete GPRS modul, ne nadajte mu se ako ga ne trazite posebno. Takodje, neki modeli imaju wireless karticu, neki nemaju, a i ako imaju postoje dve kartice u opciji (jedna je a/b/g/n a druga samo b/g.

U prodaji su modeli sa Windows Vista i bez operativnog sistema. Trazio sam bez OS-a, a dobio sam neku srednju varijantu: na racunaru je bio instaliran Vista, ali nisam dobio CD sa instalacijom i licencom. Na stranu to sto sam dobio racunar koji je ocigledno stajao negde u izlogu, ali posto sam u Uzicu, to je bilo uzmi ili ostavi.
 
Poslednja izmena:
U medjuvremenu sam instalirao GPRS. Telefon koji imam neNokia 6230i. Zakacio sam telefon preko Bluetooth-a za racunar i instalirao serijski port (sve je to proslo automatski). Drajver za modem je Windows takodje instalirao automatski, i to obican Standard modem. Uneo sam u podesavanej modema i dialup konekciju parametre kako Telekom preporucuje na sajtu i iz prve je proradilo.

Posle toga sam sa neta skinuo modem drajver za ovaj telefon i instalirao i njega. Radi sito kao i onaj standardni sto je stavio Windows.

Dobra stvar je sto za ovaj nivo funkcionalnosti ne treba da imate instalacioni disk.
 
Nazad
Vrh Dno