Šta je novo?

Misija: Ohladiti i5-4670K na 4,5GHz i 1,35v-1,4V :)

Kasa5033

Slavan
Učlanjen(a)
02.08.2013
Poruke
2,951
Poena
230
Moja oprema  
Laptop
Dell Latitude 5480
Mobilni telefon
Poco F1
Steam
Kasapin5033
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Kao sto kaze naslov misije, cilj mi je da drzim procesor na oko 70-ak stepeni celzijusa tokom dugih sati igranja igara kao sto su BF4, Crysis 3 i Titanfall, Rome 2, itd. (sve sto pod milim nebom imao od igara bih, postoji mogucnost da cu ih igrati). Hyper 212+ radi na oko 1000-1200 obrtaja da drzi i5-4670K na 70C tokom igranja i pri ambijentalnoj od 23C do 26C( 4,2GHz i 1,280V; 1,250V je u BIOS-u, ali je LLC dize na 1,280V). Nije mi cilj da imam 70C u Linx sa svom memorijom ili u Prime 95 AVX2, vec da to bude relativno tiho i da proc ostane na oko 70C u igrama a opet da bude stabilan u istim, pa mozda neki alternativni program za stabilnost, recimo loop Metro LL bencha ili 3DMark Firestrike loop vise sati. Za frekvenciju od 4,5GHz mislim da ce mi trebati oko 1,350V ili mozda i manje jer nisam testirao. Da li se isplati dizati i frekvenciju Ring Bus-a sa 3,8GHz ne znam, ali i to valja ispitati. Ako napon i temp to bude dao, mozda odem i vise.
Imao sam sledece opcije na umu :
1. Noctua NH-U14S
2. Cooler Master Nepton 280L
3. Cooler Master Nepton 140XL
4. Cooler Master Eisberg Prestige 240L
5. Corsair H110
6. Noctua NH-D14
7. Phanteks PH-TC14PE
8. BeQuiet! Dark Rock Pro 3
9. Neki vas predlog a da moze da se nabavi kod nas ?
Graficka karta ce takodje biti overklokovana tokle moze, te stim u vezi da li bi valjalo da popunim sva mesta na kucistu sa ventilatorima i koji bih mogao da nabavim i to 5 komada od 120mm i jedan od 140mm sa velikim protok vazduha ?
Za te ventiltore, dobro mi se pokazao Cooler Master Sickleflow Red i pomera dosta vazduha na 1300 obrtaja, a da pri tom ne bude napadan.
Napred imam 1x120mm stock koji je dosao uz kuciste; 1x120mm Sickleflow; sa strane 1x120mm stock, a ima mesta za jos jedan; ima mesto za jedan od 120mm u dnu kucista; pozadi izvlaci jedan stock od 140mm i radi dobar posao ili mozda da zamenim sa AF140 led; i u krovu je jedan od 200mm i vrhunski radi posao, njega ne menjam, mozda za Megaflow 200mm zbog crvenih LED :D I zna li neko gde mogu da se nabave spliter za 3pin kabl 1 na 2 ?
Slika unutrasnjosti :)
IMAG2427.jpg IMAG2466.jpg
 
Ako hoces vodu ima trenutno na akciji Corsair h110 za nekih 14k.
A ako hoces vazduh, TC14PE, D14, DRP3 nema greške :)
 
Ne znam na koji sajt da se oslonim da to tacno utvrdi koji je bolji, jer svi koriste razlicite proc. Neko 3960X, neko 2500K, vecina 4770K itd. Nepton 280L pokazuje bolje rez od H110, dok je Noctua tu negde, samo ne znam da li je tolko bitno ta 3-4C koliko je recimo Nepton 280L bolji od D14, dok je 140XL u nivou sa D14, ali reko posto je duplo deblji i ima dva venta da ce biti bucniji od 280L ?
 
Ma uzmi Noctuu, mislim da ce ti vise znaciti tisina nego 2-3 stepena razlike. :)
 
TO sam i ja razmisljao. Ali ono razlika je 3K, pa reko da se ne kajem posle.
 
Ventilatori na Neptonu su jako bucni i zapravo su siromasnija verzija JetFlo ventilatora.
 
Testirali su i Npeton 280L sa dva JetFlo 120mm vent i dobili za nijansu gore rezultate.
Nego, danas sam skinuo Hyper 212+ i opet naneo pastu, prvo ocistio naravno, tako da svaki heatpipe dobije svoju liniju i tako nadrogirano sam opet prikacio. Plus sam jos stavio i aluminijumsku traku na bocne strane i odozgo tako da vise vazduh ne bezi sa strane i tako sam skinuo od 4-6C u Prime 95 28.1. AVX2 :D
 
Poslednja izmena:
Hm, kada sam sinoc OC na 4,4GHz, 4GHz ring bus i podigao napon na 1,290V i stavio VCCIN na 1,9V, procesor mi se manje greje u igrama nego inace, nece ni do 65C u Crysis 3 da dodje, sto je zadivljujuce. Moram reci da sam skinuo Hyper 212+, zamenio pastu ispod, naravno dobro ocistio sa 95% alkoholom, i zalepio aluminijumsku traku na strane hladnjaka, tako da vazduh ne moze da bezi sa strane i izmedju venta i tela hladnjaka kao ranije i to mi je spustilo temp u Prime 95 za 5C !
 
Opa, onda idemo na 4.5GHz :)
 
Gde si našao tu traku?
U podrumu :D Nego moze i najobicnija traka koja dobro prijanja, samo da moze fino da zacepi procepe sa strana izmedj rebara i samog ventilatora. Ali preporuka je da se to izvodi sa izvadjenim hladnjakom. Velike muke su bile kada sam se toga setio, pa to radio u skucenom porostoru kucista. Bitno je da radi :D
 
Cekaj, sa kojim coolerom si radio to sa trakom i oc-om?
 
Hyper 212+ i evo slike kako to izgleda.
IMAG2500.jpgIMAG2501.jpgIMAG2502.jpg
 
Samo sa zatvaranjem strana hladnjaka trakom si dobio 4-6c?! To mi djeluje nerealno.
 
To i reseatovanje hladnjaka, tj. menjanjem paste i boljim nanosenjem iste na procesor. Kombinacija ta dva poteza mi je dala za 4-6C nize temp :)
 
Da, jer vazduh pobegne pre kroz procep izmedju ventilatora i tela hladnjaka, nego da prodje kroz celu povrsinu hladnjaka, ali cak i kada je pod najvecim optercenjem telo hladnjaka je jedva mlako, dok su heatpipovi mlaki, znaci da definitivno postoji problem u prenosenju toplote od cipa do hladnjaka, tj. ono njesra sto intel stavlja ispod IHS-a.
 
Misija je dobila novi obrt. Delid i5-4670K stize u utorak. Da vidimo sta modovan Hyper 212+ moze sa push/pull :)
 
Nazad
Vrh Dno