Šta je novo?

Microsoft buys Nokia devices unit for $7.2 billion

Izvini, ali ovo jednostavno nije tačno i sve sam više sklon da verujem da je u pitanju najobičnija MS propaganda za ispiranje mozga :)
C-64 - najprodavaniji kućni računar svih vremena, pa posle Amiga (naročito modeli 500 i 1200), pa Amiga Workbench i njegov GUI sa preemptive multitaskingom od samog početka (dakle od 1987 godine, dok ga Windows dobija tek sa izlaskom NT verzije '94 godine) i sve to dok su vlasnici PC-a čukali DOS komande na crno belim EGA monitorima - nikad neću zaboraviti svoj prvi čas informatike kada je profesor pitao ko od nas ima kompjuter, ja se javio i rekao da imam Amigu a on će na to "Šta ti je pa to?" :wall:
c64, amigu kupiš, koristiš i onda moraš da kupiš nov. ja pc kupim, koristim, dodam, poboljšam, promenim, izvadim deo, prodam, dodam malo, i napravim brži komp. nikad, ali nikad se ne bih vraćao na to da moram da kupujem ceo nov uređaj da bih imao bolju grafičku ili brži procesor. sam koncept pc-a je toliko dobar da je to neverovatno. da li je ms zadužen za to ili ibm, ili ne znam ko, ne interesuje me. na tom istom pc-u mogu da vozam i linux i windows i macos, nisam limitiran na windows. windows je logičan izbor jer može sve, za razliku od linuxa i macos-a koji mogu samo nešto.
problem sa iOS je što se previše sporo i kruto razvija, a sve na konto preterane zatvorenosti platforme
Sa druge strane Android napreduje prilično dinamičnim tempom i svaka verzija je lep korak unapređenja u odnosnu na prethodne - dok iOS dobija notification centar i kršten multitasking što kod ostalih već postoji nekoliko godina, e o tome se radi ;)
there i fixed it. aj sad, kako to može?
 
c64, amigu kupiš, koristiš i onda moraš da kupiš nov. ja pc kupim, koristim, dodam, poboljšam, promenim, izvadim deo, prodam, dodam malo, i napravim brži komp. nikad, ali nikad se ne bih vraćao na to da moram da kupujem ceo nov uređaj da bih imao bolju grafičku ili brži procesor. sam koncept pc-a je toliko dobar da je to neverovatno. da li je ms zadužen za to ili ibm, ili ne znam ko, ne interesuje me. na tom istom pc-u mogu da vozam i linux i windows i macos, nisam limitiran na windows. windows je logičan izbor jer može sve, za razliku od linuxa i macos-a koji mogu samo nešto.

I za Amigu si imao raznovrsne dodatke - eksterne hard diskove, akceleratore i ubrzivače (Blizzard npr), a A600 je donela i PCMCIA slot, kao i mogućnost da u kućište krajnje jednostavno ugradiš HD, a imao je i fabrički upakovan, sve lepo spakovano u lepo kompaktno kućište za razliku od PC kućišta koje izgleda i dan danas kao neka kanta ispod stola
Jeste da su koštali papreno, ali ni kod PC proizvođača nije bilo ništa bolje tada gde su npr SVGA color monitori svojevremeno koštali ko pola PC-a, a grafičke i zvučne kartice kao trećina :d
Što se tiče iOS-a, i njega je Android uveliko prešišao u skoro svakom pogledu - to je činjenično stanje, samo Applefanboysi to neće nikad priznati :)
 
Nego sad mi nesto pade na pamet citajuci ovu vest gore..sta kazete na Nokia + Ubuntu Touch :)
 
Postoji već Jolla i njihov Sailfish, jako slična stvar kao Ubuntu Touch. Ipak ima jedna bitna razlika, Sailfish je otvoren OS kao što je bio Maemo/MeeGo, dok Canonical ima malo drugačiju politiku. Suštinski je open source ali ne za kompanije tj. Canonical će određivati ko sme i kako da koristi njihov softver u komercijalne svrhe. Na taj način pokušavaju da izbegnu zamku u koju je upao Google. Doduše Google ima paket servisa i store koji kontroliše ali van toga se sve može zloupotrebiti (što su Kinezi i Amazon već uradili a Samsung je na dobrom putu).

Teško da će Nokia ići u dil sa Canonicalom jer su oni između ostalog i softverska kompanija i ne odgovara im da neko drugi isporučuje softver uz uslovljavanje. Kompanije kao LG, HTC, Asus i slični bi lako mogli napraviti taj neki Ubuntu smartfon jer još uvek nisu dublje zagazili u softverske vode.
 
Koje decije razmisljanje.

I btw, jel nije Nokia krenula ogromnom uzlaznom putanjom zadnjih godinu, dve, nije? Ozbiljno? Da zanemarimo ovu kupovinu za koju su verovatno svi tamo znali da ce se desi i znali su u sta se upustaju, jer bi drugacije verovatno imali i losiji deal, totalno bi prsli itd.. Stvarno ne vidim KAKO nije uradio dobar posao za ovo vreme.. O Nokiama se opet prica, Lumia brend je zvucan sad kao da je tu 10 godina..

o kakvoj uzlaznoj pitanji pricas, padu sa 30% trzista na 3%? :)
 
Da li postoji neks mogucnost da se direktno u ovo umesa finska Vlada jer citam da su vrlo ljuti zbog prodaje Nokije amerima...
 
^ :d

[YOUTUBE]C6eM8eRvnCg[/YOUTUBE]
 
c64, amigu kupiš, koristiš i onda moraš da kupiš nov. ja pc kupim, koristim, dodam, poboljšam, promenim, izvadim deo, prodam, dodam malo, i napravim brži komp. nikad, ali nikad se ne bih vraćao na to da moram da kupujem ceo nov uređaj da bih imao bolju grafičku ili brži procesor. sam koncept pc-a je toliko dobar da je to neverovatno. da li je ms zadužen za to ili ibm, ili ne znam ko, ne interesuje me. na tom istom pc-u mogu da vozam i linux i windows i macos, nisam limitiran na windows. windows je logičan izbor jer može sve, za razliku od linuxa i macos-a koji mogu samo nešto.

there i fixed it. aj sad, kako to može?

lol! otvorim temu posle par nedelja i prvi post na poslednjoj strani pocinje sa "Amiga" :D

elem, da napisem ono sto sam hteo pa cu procitati ostatak threada... :)

---

Microsoft je kupio nokiju kako bi osigurao dalje postojanje Windows Phonea. Kratko i jasno.

- Nokija prozivodi i prodaje skoro 90% svih Windows Phone uredjaja:

clip_image004_thumb.png

link

- Nokiji ne ide dobro (kao ni Windows Phoneu) u poslednje vreme i realno je postojala sansa da se desi katastrofa (izadju iz smartphone biznisa):

"Nokia Corporation’s (NOK) struggle continues as Moody’s Rating Agency has issued a credit warning to the company after it reported weak financial results for the second quarter of 2013. Drop in sales and continuous cash drainage has also been cited as a reason."
link

"Outlook
Nokia's operational results clearly show that the current state of its handset business is still unsustainable because of competition from smartphone vendors with far lower cost structures. The steep decline of Nokia's feature phone business suggests that there is still no clear path to stability with their current strategy."
link

... (ukucati "nokia q2 2013" u google; bing mozda "nasminka" rezultate pretrage :D)



Kupovinom Nokije Microsoft je obezbedio nesmetano finansiranje opstanka Windows Phonea na trzistu = slamke spasa da ostanu relevantni u buducnosti (ovde se vise ne radi o otvaranju novog trzista ili ulasku na jos jedno trziste vec se radi o TRANSFORMACIJI gde njihovi (Microsoftovi) dosadasnji biznisi i proizvodi ~polako postaju irelevantni).

Jedini problem je sto im ovo najverovatnije nece uspeti, jer kao sto sam vec u nekoliko navrata napisao, isto se desilo i sa PlayForSure i sa Zune-om: kad niko od OEMa nije uspeo da napravi novac sa PlayForSure MP3 playerima pored iPoda; kad je Microsoft uvideo to, napravio je hardware pod svojim brendom: Zune (za razliku od OEMa oni mogu sebi da dopuste da rade sa gubitkom!). Ali ni to nije uspelo.
Isto ce sad da urade sa Windows Phoneom, koji je provereno finansijski neodrziv na trzistu, ali ce ga sad nesmetano prikaciti na infuziju bar neko vreme i moliti se da postanu treca relevantna platforma pored iOS i Androida u buducnosti.
 
Poslednja izmena:
@Strider:
Objašnjenje je jednostavno. Google deli pare od reklama da kreatorima zanimljivih video klipova. Ako wp ut player me povuce reklame za neki video klip, google onda čini prekršaj ugovora sa tvorcima klipa jer treba da isplati procenat od reklama koje wp korisnici nisu videli. Zbog toga kada se developer registruje kod googlea prihvata ugovor pod kojim uslovima ce koristiti google yt api.
Microsoft je samo jedan od developera koji je prekršio ugovor i google ima pravo da se tako ponaša.
To je google biznis model. Isto kao što ms moze da tuži korisnike koji koriste piratski windows, tako i google može da uskrati pristup svojim servisima developerima koji se ne drže dogovora.
Microsoft je zlo i naopako IT sveta. Imaju preveliki uticaj koji su zloupotrebili. Nijedan open standard nisu podržali već su uvek pravili nešto svoje. Kada se pojavila nova platforma koju su oni u startu ignorisali, a njihovi korisnici su je prihvatili odjednom se pojavio problem nemogućnosti korišćenja MS standarda na novoj platformi. Praktično su otežali zivot svojim korisnicima.
Zbog toga svima savetujem da smanje zavisnost od Microsoftovih proizvoda koliko je god to moguće.
Na kraju će završiti kao Nokia. Bili su vladari svog tržišta dok se nije otvorilo novo tržište.

ne secam se da sam ovo napisao ali sam svejedno morao da pogledam levo od posta da se uverim da ne stoji moj avatar i nickname :D

svaka cast yooyo! cheers
 
Zameni Apple umesto Microsofta i dobices nista manje tacnu tvrdnju. Zatvorili su sistem maksimalno, teraju te da koristis njihove aplikacije (cak i kad su aplikacije konkurenata bolje), koriste prikljucke koje niko drugi ne koristi (npr lightning umesto micro usb)...
Nije branim Microsoft, ali nisu samo oni losi, i druga dva velika igraca nisu nista bolji ili moralniji

ti decko ne razumes ni najosnovnije stvari. sledi lekcija iz istorije kako bi ih bolje razumeo ;)
necemo siriti pricu, jer su je mnogo vec x puta culi :)

koriste prikljucke koje niko drugi ne koristi

naravno jer "svi ostali" su PC*

tako je i Apple 1998. na svoj iMac stavio USB za koji si i tad mogao da kaze "niko drugi ne koristi".
da stvar bude jos gore: izbacio je sve ostale PC legacy portove (PS/2, RS-232, Parallelni port, Game port...)!!!

posledica toga je da se zbog popularnosti iMac-a pojavilo i mnostvo USB periferija!
time je USB napokon dobio vetar u ledja!

USB je naravno imao visestruke prednosti na predjasnje tehnologije, isto kao sto danas ThunderBolt ima (ako traba, mogu ti i ovu tvrdnju pojasniti jer vidim da pises: "npr lightning umesto micro usb"... ).


*nekada "svi ostali" nisu bili PC. bilo je mnogo igraca, mogao si stvarno da biras. npr. Atari je 1985. koristio ASCI - varijantu SCSIa (cija specifikacija nije bila zavrsena sve do 1986.) koristili su ne-standardni port. zasto je to bitno? bitno je jer je ASCI port imao 10Mbit/s u poredjenju sa par desetina Kbit/s kod parallelnog porta. Atari je iskoristio brzi ASCI port, MC68000 i 4MB linearne memorije da napravi prvi laserski "Windows printer" jos 1987. ("Windows printer" je printer koji nema svoju memoriju i CPU i zbog toga je bio bio 3 puta jeftiniji od tadasnje laserkse konkurencije!) idea da se izbaci RAM i CPU iz printera je ponovo dosla na scenu 10 godina kasnije sa pojavom USB stampaca
 
^^ Izgleda da im ide bolje nego ovo sto ti pricas :) ali opet videcemo kako ce dalje da ide...

http://mobile.benchmark.rs/mobile_v..._9_posto_udela_na_velikim_evropskim_trzistima

ne pricam ja :) - http://www.theverge.com/2013/7/18/4534124/nokia-q2-2013-financial-report

i nije bitno koliki imaju % market share danas za ovu pricu.
pogledaj sta im se desava sa prihodom u poslednje tri godine i sta sa zaradom (linka na theverge.com ^)!

to je bitno u svetlu izjave: "realno je postojala sansa da se desi katastrofa (izadju iz smartphone biznisa)"

zato je i Microsoft kupio Nokiju: da bi obezbedi prisutnost Windows Phone na trzistu.
 
Poslednja izmena:
Sada jedino sto ostaje da se vidi - da li ce MS uspeti da se probije, a pod probojom podrazumevam da se osigura stabilno 3 mesto medju mobilnim OS-ima i osigura konstantan napredak, da bi i developerima bio WP interesantan.
 
Rekoh ja da se Nokija vraća u velikom stilu. Evropljani ipak biraju više glavom nego onime što im marketing kaže. Kvalitetan hw i sw uvek dođu do izražaja :)

http://www.zdnet.com/windows-phone-...et-amid-signs-of-a-nokia-comeback-7000021335/
Windows Phone climbs to nearly 10% of smartphone sales across Great Britain, Germany, France, Italy and Spain
Windows Phone did manage to break through the double-digit barrier to 10.8 percent and 12 percent for France and Great Britain respectively. According to the report, it also now puts it within one percent of iPhone sales in Germany.
 
Poslednja izmena:
nakon gomile para bacenih na reklamiranje dosli su do 10% i to u 4-5 drzava...sto bi Borat rekao great success yeah
 
Dok ne dostignu 10% globalnog marketshare-a nece biti mnogo interesantni developer-ima... A imaju apsolutno sve uslove: ogromnu kompaniju iza sebe (sa ogromnim kapitalom), dobar proizvod, odlicne razvojne alate i ogromnu bazu mogucih developer-a (.NET programeri bar ne manjkaju :) ) -- e sad MS samo treba da gura na pravu stranu i uspeh je tu negde iza ugla
 
da, najprodavniji telefon im je onaj najjeftiniji, kod Androida i iOSa to nije slucaj...
 
Pod kojim imenom ce se prodavati novi WP telefoni? Hoce li pisati Microsoft, Surface... na njima? Hoce li se i dalje zvati Nokia, pa cemo imati Americku Nokiu unutar Microsofta i staru Finsku koja proizvodi neke manje poznate proizvode? Ja nema sanse da sa kupim njihov proizvod. Ako Ms mora ili resi da ide sa svojim brendiranjem, mogu da zaborave i ovo malo udela na trzistu.
 
Mislim da sam pročitao da po ugovoru MS ima pravo da koristi Nokia ime na svojim telefonima u naredne 3 godine. A za posle će valjda da smisle nešto, cenim slično kao za Xbox, gde se svuda pominje to ime, a retko se u prvi plan stavlja ko ga pravi.
 
Sad jos samo da dobijemo kineske klonove lumija sa androidom koje će se bolje prodavati od originala.
 
Mislim da sam pročitao da po ugovoru MS ima pravo da koristi Nokia ime na svojim telefonima u naredne 3 godine. A za posle će valjda da smisle nešto, cenim slično kao za Xbox, gde se svuda pominje to ime, a retko se u prvi plan stavlja ko ga pravi.

Koliko sam ja razumeo koristiće Lumia ime na telefonima, baš kao što kažeš Xbox na konzoli.
Nije to preterano ni bitno, ljudi neće kupovati microsoft telefon kakav god da bude.
 
Verovatno. Ja znam da sam dugo samo o Nokia telefonima razmišljao, ali od kad su prešli na WP, za mene su prestali da postoje. A probao sam i njega, hteo sam da mi se dopadne (7.5 i 7.8, novije nisam), i nemam ništa protiv dizajna (nije mi lep, ali ni toliko ružan da zbog toga odaberem drugi telefon), ali mnogo tu fali stvari (u samom sistemu, nije mi bitno da imam beskonačno mnogo aplikacija). Od toga što mora da se koristi IE, što je Bing pretraga obavezno dugme, preko toga što je multitasking tužan a PC Windows software katastrofa (ne može da se jednostavno sinhronizuje sa Windows kontaktima ili Outlook-om, koji su opet njihovi proizvodi; ne koristi DeviceStage, koji su toliko reklamirali kod prikaza W7 mogućnosti, a koji Symbian recimo uglavnom podržava)... Čak ne mogu ni da odeberem neku opciju iz *xxx# menija provajdera.

Odnosno, sve u svemu, nije Nokia bila kriva što ljudi slabo kupuju WP, nego Microsoft, koji je ulupao milijardu $ u SurfaceRT, koji niko ne razume za šta je namenjen, a WP-u nedostaju neke najosnovnije stvari.
 
da, najprodavniji telefon im je onaj najjeftiniji, kod Androida i iOSa to nije slucaj...

Kod iOSa su do sada imali samo po jedan model u generaciji i on je bio i najskuplji i najjeftiniji i najprodavaniji i sve drugo...
Btw, otkud to da su high-end telefoni kod androida prodavaniji nego mid&low-end telefoni?
 
Pojedinačno gledano, S3 je bio najprodavaniji model Androida prošle godine. Prodavaniji od low end modela. Nisam siguran da li je i ove godine ista situacija.
 
Pojedinačno gledano, S3 je bio najprodavaniji model Androida prošle godine. Prodavaniji od low end modela. Nisam siguran da li je i ove godine ista situacija.

low-end modela imas daleko daleko vise nego high-end modela, tako da nema mnogo smisla gledati prodaje pojedinacnih modela (sem za proizvodjace istih, naravno. sa te strane apsolutni respect Samsungu na prodaji), jer to sto je S3 bio najprodavaniji (source?) model androida, ne znaci da je vise prodato high-end telefona od low-end telefona. Cak, po proceni mislim da je daleko od toga, ali bih voleo i neku statistiku da vidim.
 
Vrh Dno