Šta je novo?

Memorija za MSI MAG B550 Tomahawk i Ryzen 5 3600

nemjoe

Zapažen
Učlanjen(a)
16.11.2021
Poruke
7
Poena
22
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Pozdrav, forumaši! :)

Pre otprilike pola godine sam sastavlio konfiguraciju i napravio omašku. Naime, memorija koju sam uzeo za tu namenu je Kingston DDR4 8GB 3600MHz CL16 Fury Renegade (https://www.kingston.com/datasheets/KF436C16RB_8.pdf). Nisam proveravao kompatibilnost sa matičnom pločom (B550 Tomahawk) pa je nestabilnost sistema (povremeni BSOD, nekad jednom do dvaput dnevno, nekad jednom nedeljno) verovatno posledica što kompatibilnost ne postoji, barem ne prema QVL-u. Rešio sam da uzmem novu memoriju u nadi da će se to rešiti i potreban mi je savet šta odabrati. Trenutno mi je na umu Kingston DDR4 8GB 3600MHz CL17 Fury Beast RGB (https://www.kingston.com/dataSheets/KF436C17BBA_8.pdf) koja se nalazi na support listi i jedina razlika u odnosu na onu koju imam je u latenciji (CL16 vs CL17).

Ono što mi pravi najveću dilemu prilikom izbora jeste to što prema specifikaciji Ryzen 5 3600 podržava memorije do 3200MHz, dok je iz čeprkanja po netu proizišlo da je zapravo memorija od 3600MHz sweet spot za taj procesor i da je poželjan izbor. Da li ići na sigurno ili se opredeliti za bolje performanse? Druga stvar je pitanje izbora brenda - da li je pametno uzimati drugu memoriju od istog proizvođača ili potpuno promeniti brend?

Kakva su vaša mišljenja i iskustva?

Hvala unapred,
Nemanja
 
Bolje se poigraj sa brojkama na toj memoriji nego da ponovo kupuješ novu memoriju,a može da te zadesi ista situacija.
Takodje može neki noviji bios da reši stvar
 
probaj tu sto imas da stavis na 3200mhz, izmedju performansi na 3600mhz i na 3200mhz je verovatno 1-2% razlike, tako da nisam siguran da ti to ista znaci, ako da bolje se poigraj za nekim oc procesora posto bi sa tim dobio vecu razliku.
 
verovatno posledica
Verovatno? Da li si pustio Memtest86, nekoliko ciklusa da budeš siguran da je memorija? Dobro bi bilo da postiš i AIDA64 System Stability Test (čekiraj memoriju i cpu).
Koji je bios? Da li si probao na 3200Mz?
Proveri sa Whocrashed razloge BSOD-a.
Nema razloga da ta memorija, ne radi na toj ploči.
 
Danas sam flešovao BIOS na najnoviju verziju (7C91vA9, 2022-03-23). Sve izmene koje sam imao kod brojki vezanih za RAM su vraćene na fabričko stanje, a čak se i na tih 2400MHz pojavio BSOD. Ovo je rezultat WhoCrashed-a:

On Mon 09.05.2022. 22:21:22 your computer crashed or a problem was reported


Crash dump file: C:\Windows\Minidump\050922-11500-01.dmp (Minidump)
Bugcheck code: 0x4A(0x77941CFC, 0x2, 0x0, 0xFFFFFC8B2E694B80)
Bugcheck name:IRQL_GT_ZERO_AT_SYSTEM_SERVICE
Bug check description:This indicates that a thread is returning to user mode from a system call when its IRQL is still above PASSIVE_LEVEL.
Analysis:This is a typical software problem. Most likely this is caused by a bug in a driver.

U BIOS-u sam ponovo izmenio brojke, pa je stanje stvari sledeće:








DRAM Frequency sa 2400MHz na 3600MHz
FCLK sa Auto na 1800
DRAM Voltage sa Auto na 1.35V
Timings sa 17-17-17-17-39 na 18-21-21-21-40
Command Rate nisam dirao, ostao je na Auto

Za sada je bez problema.

Manuelno sam podesio sve, nisam birao XMP profil jer sam imao isti problem sa njima. Imajte u vidu da sam početnik u ovome i da možda nisam nešto optimalno podesio. Odradiću memtest u međuvremenu.
 
BIOS ina svoje "ideje" kako da interpretira XMP, ne mora baš sve da odobri. XMP ne sadrži sve parametre pa ostalo mora sam BIOS da "smisli" a to može da bude pogrešno.
Ja recimo imam 3600 Furry (b-die) i namestio sam DOCP za 3000MHz a frekvenciju na 3600, i sada radi na CL16 iako XMP kaže da treba Cl 17 na 3600MHz. Ostalo se sve samo namestilo.
 
I kod klinca je na Intel ploči zabadao comp, a dve Kingston memorije, naoko identične, jedna Fury, druga HyperX. Pa sam isključio profil i sam ih doterao da rade, i sad nema zabadanja.
 
Da, u pravu si, pomešao sam sa starim 3000MHz memorijama.
Ovo je sdašnja-
1652679841282.png
 
OK, update ove teme.

Uprkos tome što memtest86 nije izbacivao nikakve greške, odlučio sam da ipak zamenim 2 stvari:

-Zamenjen je RAM - stavljen je G.Skill Trident Z Neo DDR4-3600 CL16-19-19-39 1.35V 2x8GB kit.
-Zamenjen je SSD - umesto A400 Kingston SSD-a, stavljen je Samsung 970 EVO Plus 500GB.

Prilikom instalacije Windowsa 10, problemi koji su ranije postojali su se ponovo pojavili. Sama instalacija nije mogla da prođe bez BSOD-a, po pravilu tamo gde se podešavaju region, username, slanje dijagnostike. Kada se nakon restarta ponovo pokrene taj deo, onda bi se uspešno završio i došlo bi se na desktop. Tu bi se ponovo desio BSOD, nakon nekih 30-ak sekundi, pre nego što stignem da bilo koji drajver instaliram. Nakon ponovnog restarta, uspeo bih da instaliram chipset, LAN, audio i drajver za grafičku. Tad bi sve počelo da radi mnogo stabilnije.

Iako to na prvi pogled izgleda stabilno, problem opstaje. Umesto učestalo, crash se javlja retko, tipa jednom dnevno ili čak nedeljno, a ono što je zajedničko za svaki crash je to što se dešava prilikom rada niskog intenziteta. U nekoliko slučajeva bi to bilo u toku idle-a, dok ne radim ništa na računaru, a u svim ostalim slučajevima nakon instalacije drajvera se javljao dok sam koristio Chrome. Pritom to nije samo BSOD, nego i "Aw, snap" crash stranice. Bilo kakva izmena oko XMP profila nije menjala ništa.

Ako je verovati iskustvu korisnika procesora Ryzen 5 3600, mnogi su imali problem sa jednom od starijih serija. Naime, imali su isti problem kao ja - BSOD dok se koristi pretraživač, ali sve radi perfektno u toku gejminga, kao i prilikom stress testa. U pitanju je neka mana vezana za čip i pad voltaže zbog koje sam procesor pobrljavi i ceo računar sa njim. Ko je kupio nov i samim tim ima garanciju, mogao je vrlo lako da ga zameni. Meni je stigao polovan, tako da je vrlo verovatno jedan primerak iz te serije i biću neko vreme zaglavljen sa njim.

Osim zamene, logično, postoje 4 potencijalna rešenja:
1) na ploči koju imam, verovatno bi mogao da radi normalno na nekoj od prvih verzija BIOS-a, ali pošto imam najnoviju - to pada u vodu;
2) aplikacija Ryzen Master - da se umesto Automatic profila odabere Manual sa default vrednostima;
3) podešavanja BIOS-a - isključiti CPPC;
4) podešavanja BIOS-a - Power supply idle control da se promeni na "Typical current idle".

Odradio sam 2. i 4. stavku, za sada je bez ikakvih problema. Nadam se da će tako i ostati.
 
pa stavi mu fiksnu brzinu i napona dovoljno pa probaj...podigni napon i za memorijski kontroler u procesoru...
 
OK, update ove teme.

Uprkos tome što memtest86 nije izbacivao nikakve greške, odlučio sam da ipak zamenim 2 stvari:

-Zamenjen je RAM - stavljen je G.Skill Trident Z Neo DDR4-3600 CL16-19-19-39 1.35V 2x8GB kit.
-Zamenjen je SSD - umesto A400 Kingston SSD-a, stavljen je Samsung 970 EVO Plus 500GB.

Prilikom instalacije Windowsa 10, problemi koji su ranije postojali su se ponovo pojavili. Sama instalacija nije mogla da prođe bez BSOD-a, po pravilu tamo gde se podešavaju region, username, slanje dijagnostike. Kada se nakon restarta ponovo pokrene taj deo, onda bi se uspešno završio i došlo bi se na desktop. Tu bi se ponovo desio BSOD, nakon nekih 30-ak sekundi, pre nego što stignem da bilo koji drajver instaliram. Nakon ponovnog restarta, uspeo bih da instaliram chipset, LAN, audio i drajver za grafičku. Tad bi sve počelo da radi mnogo stabilnije.

Iako to na prvi pogled izgleda stabilno, problem opstaje. Umesto učestalo, crash se javlja retko, tipa jednom dnevno ili čak nedeljno, a ono što je zajedničko za svaki crash je to što se dešava prilikom rada niskog intenziteta. U nekoliko slučajeva bi to bilo u toku idle-a, dok ne radim ništa na računaru, a u svim ostalim slučajevima nakon instalacije drajvera se javljao dok sam koristio Chrome. Pritom to nije samo BSOD, nego i "Aw, snap" crash stranice. Bilo kakva izmena oko XMP profila nije menjala ništa.

Ako je verovati iskustvu korisnika procesora Ryzen 5 3600, mnogi su imali problem sa jednom od starijih serija. Naime, imali su isti problem kao ja - BSOD dok se koristi pretraživač, ali sve radi perfektno u toku gejminga, kao i prilikom stress testa. U pitanju je neka mana vezana za čip i pad voltaže zbog koje sam procesor pobrljavi i ceo računar sa njim. Ko je kupio nov i samim tim ima garanciju, mogao je vrlo lako da ga zameni. Meni je stigao polovan, tako da je vrlo verovatno jedan primerak iz te serije i biću neko vreme zaglavljen sa njim.

Osim zamene, logično, postoje 4 potencijalna rešenja:
1) na ploči koju imam, verovatno bi mogao da radi normalno na nekoj od prvih verzija BIOS-a, ali pošto imam najnoviju - to pada u vodu;
2) aplikacija Ryzen Master - da se umesto Automatic profila odabere Manual sa default vrednostima;
3) podešavanja BIOS-a - isključiti CPPC;
4) podešavanja BIOS-a - Power supply idle control da se promeni na "Typical current idle".

Odradio sam 2. i 4. stavku, za sada je bez ikakvih problema. Nadam se da će tako i ostati.
Samo mu podesi voltage ofset na procesoru i stavi +0.05v
 
Samo mu podesi voltage ofset na procesoru i stavi +0.05v
Izgleda da je kombinacija "Power supply idle control -> Typical current idle", "CPU Offset Voltage -> +0.05" i "AMD Ryzen Balanced power plan" ona dobitna. Nema više nikakvih crashova stranica niti BSOD pakla. Hvala!
 
Nazad
Vrh Dno