Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Da li zna neko gde mogu da nabavim polovne mehanicke tastature? Gledao sam oglase, slabo ih bas ima.
 
Tesko se nalaze mehanicke tastature, ljudi nisu spremni da izdvoje novac za tako nesto.

Vidim trazis trigger-z ja je imam I tastatura je extra cisto sumnjam da neko zeli da je proda ;) Ja cu je drzati dok ne crkne ;)


Da li zna neko gde mogu da nabavim polovne mehanicke tastature? Gledao sam oglase, slabo ih bas ima.
 
E, pa moje iskustvo je drugačije. Svaka mehanička sa blue svičevima mi je pružala drugačiji osećaj, a to je jedino do keycapsova.

Na staroj razerci su baš bili nekako klimavi i osećaj pri pritiskanju tastera je mnogo utegnutiji na k70. Isto tako su na CM tastaturama bolji keycapsovi nego na razerci, govorim o običnoj black widow.

Ultimate varijante imaju isto tako bolje keycapsove. Dakle, ako uzmeš samo razer na primer i uporediš obične i ultimate varijante sa istim svičevima, osećaj je znatno drugačiji, u korist ultimate verzije, jer ima daleko kvalitetnije keycapsove od obične udovice.

Tako da i sam kvalitet keycapsova (a ne nužno sama tehnologija izrade istih) može načajno da utiče na osećaj pri kucanju, barem je takav slučaj kod mene.
Ne znam za razer, nikad ga nisam kao tastaturu koristio. Cherry je cherry i stvarno nebi smeo da se razlikuje switch.
 
Poslednja izmena:
Ja imam CM Quickfire Pro sa Red prekidačima i vazda se nešto prenemažem da li da je prodam ili ne, hah...treba mi kinta a ne rastaje mi se od nje, iako se nekako uvek vraćam na ubogi Microsoftov Comfort Curve...navikao sam na plitke tastere.

Fuck, imam još par gamerskih tastatura koje ću da utopim, ali nisu mehaničke...
 
Ne znam za razer, nikad ga nisam kao tastaturu koristio. Cherry je cherry i stvarno nebi smeo da se razlikuje switch.

Nedavno sam uzeo Razer BlackWidow stealth 2014(ili 2015, nisam siguran), mat verzija sa numerickom tastaturom, ima Cherry mx red(orange), fizicki su narandzasti, a zapravo su crveni ako se ne varam. Apsolutno sam prezadovoljan tastaturom (izuzetno teska), odzivom tastera, udobnoscu, sta reci.. cekam samo o-ring gumice da stignu, posto hocu da bude totalno necujna, jer cuje se lupkanje tastera(plastika o plastiku).
Bio sam skeptican na Razer jer ne volim njihove proizvode, jer su precenjeni i ne bas po mom ukusu, ali ovo sam kupio jer je dosta hvaljena tastatura i ipak Razer kao brand jedini ima jednu verziju tastature sa toliko revizija, tako da je logicno da tastatura bude zaista kvalitetna u svakom pogledu.
Ono sto je bitno, ova tastatura nema osvetljenje tastera, nekima moze da smeta, ali recimo razlikuje se u odnosu na ultimate koja ima drugacije izradjenu plastiku, PROVIDNU na kojoj se izlizu slova (posle nekog duzeg koriscenja), ne mislim sad posle godinu dana i sl., po meni neprihvatljivo za lovu koliko kosta, koje je objasnjenje stvarno ne znam, sem mozda zato sto je ultra popularna kod "gejmera". Na ovoj tasteri nisu farbani, vec od crne plastike i laserom je odradjena stampa.
 
Poslednja izmena:
Koliko u praksi pomazu te gumice povodom buke? I da li imaju nekih negativnih efekata?

Mali off topic: Kako se zove layout tastatura koje imaju visoki Enter i qwertY raspored?
 
U praksi pomažu, ali ne preterano. Mislim, primetno je poboljšanje, ali zabluda je očekivati da će tastatura biti potpuno nečujna sa o-ringovima, jer je to prosto nemoguće.

Mislim, teoretski bi bilo moguće ako se neko toliko izveštio da apsolutno nikad ne bottom-inguje tastere, a pritom koristi red svičeve i o-ringove.

Sve u svemu, o-ringovi apsolutno pomažu, ali ne očekujte sad čuda.

Što se tiče negativnih efekata, nisam siguran da ih uopšte ima. Kad neko bottominguje taster s o-ringovima, on onda udari o gumicu, a ne o kućište sviča, tako da malo denfuje zvuk i skraćuje ukupan hod tastera za debljinu same gumice.

A što se tiče layouta, mislim da je u pitanju UK layout, ako sam dobro razumeo pitanje.

Guglaj UK layout pa biraj slike samo da ti izbaci pa ćeš videti da li je to to.
 
Nedavno sam uzeo Razer BlackWidow stealth 2014(ili 2015, nisam siguran), mat verzija sa numerickom tastaturom, ima Cherry mx red(orange), fizicki su narandzasti, a zapravo su crveni ako se ne varam. Apsolutno sam prezadovoljan tastaturom (izuzetno teska), odzivom tastera, udobnoscu, sta reci.. cekam samo o-ring gumice da stignu, posto hocu da bude totalno necujna, jer cuje se lupkanje tastera(plastika o plastiku).
Bio sam skeptican na Razer jer ne volim njihove proizvode, jer su precenjeni i ne bas po mom ukusu, ali ovo sam kupio jer je dosta hvaljena tastatura i ipak Razer kao brand jedini ima jednu verziju tastature sa toliko revizija, tako da je logicno da tastatura bude zaista kvalitetna u svakom pogledu.
Ono sto je bitno, ova tastatura nema osvetljenje tastera, nekima moze da smeta, ali recimo razlikuje se u odnosu na ultimate koja ima drugacije izradjenu plastiku, PROVIDNU na kojoj se izlizu slova (posle nekog duzeg koriscenja), ne mislim sad posle godinu dana i sl., po meni neprihvatljivo za lovu koliko kosta, koje je objasnjenje stvarno ne znam, sem mozda zato sto je ultra popularna kod "gejmera". Na ovoj tasteri nisu farbani, vec od crne plastike i laserom je odradjena stampa.


Bas kontra,ne preporucuju je.Dovoljno ti je da posetis /r/Mechanicalkeyboards i da pitas jel si uzeo dobru tastaturu.
 
U praksi pomažu, ali ne preterano. Mislim, primetno je poboljšanje, ali zabluda je očekivati da će tastatura biti potpuno nečujna sa o-ringovima, jer je to prosto nemoguće.

Mislim, teoretski bi bilo moguće ako se neko toliko izveštio da apsolutno nikad ne bottom-inguje tastere, a pritom koristi red svičeve i o-ringove.

Sve u svemu, o-ringovi apsolutno pomažu, ali ne očekujte sad čuda.

Što se tiče negativnih efekata, nisam siguran da ih uopšte ima. Kad neko bottominguje taster s o-ringovima, on onda udari o gumicu, a ne o kućište sviča, tako da malo denfuje zvuk i skraćuje ukupan hod tastera za debljinu same gumice.

A što se tiče layouta, mislim da je u pitanju UK layout, ako sam dobro razumeo pitanje.

Guglaj UK layout pa biraj slike samo da ti izbaci pa ćeš videti da li je to to.
Hvala, to je ta. Samo što na pojedinim slikama stoji nizak Enter, valjda je to greška?!
Da li postoji takva tastatura sa našim slovima i tim rasporedom Y i Z i visokim Enter dugmetom.

I da li mogu da se kupe odgovarajući tasteri da se zamene ta dva slova kod mehaničkih tastatura?
 
U praksi pomažu, ali ne preterano. Mislim, primetno je poboljšanje, ali zabluda je očekivati da će tastatura biti potpuno nečujna sa o-ringovima, jer je to prosto nemoguće.

Mislim, teoretski bi bilo moguće ako se neko toliko izveštio da apsolutno nikad ne bottom-inguje tastere, a pritom koristi red svičeve i o-ringove.

Sve u svemu, o-ringovi apsolutno pomažu, ali ne očekujte sad čuda.

Što se tiče negativnih efekata, nisam siguran da ih uopšte ima. Kad neko bottominguje taster s o-ringovima, on onda udari o gumicu, a ne o kućište sviča, tako da malo denfuje zvuk i skraćuje ukupan hod tastera za debljinu same gumice.

A što se tiče layouta, mislim da je u pitanju UK layout, ako sam dobro razumeo pitanje.

Guglaj UK layout pa biraj slike samo da ti izbaci pa ćeš videti da li je to to.

Slazem se sa napisanim, s tim da treba objasniti nešto. Dobar primer je tastatura sa plavim tasterima, u ovom slučaju BlackWidow, tasteri su taktilni, što znači da se čuje kliktanje u toku kucanja, sa gumicama (o-ring) se to kliktanje i dalje čuje. Ali, ne čuje se i drugi zvuk koji postoji kada se dodirne plastika o plastiku (taster sa podnožjem u koje udara), ne mislim na switch, već na kućište tastera. Taj zvuk se drastično smanjuje gumicom, a gumica takođe doprinosi trajnosti unutrašnje plastike tastera (deo koji naleže na krstić switch-a), jer ukoliko neko baš jako udara po tasterima, ta plastika hoće da strada, doduše Logitech ima taj problem.

Kod stelth tastature se na switch-u ne čuje klik, čuje se samo ovaj drugi zvuk, udarac kućišta tastera o podnožje, e u tom slučaju već ima smisla uzeti gumice.

@chavez, dovoljno sam se raspitivao pre nego što sam je kupio, da budem iskren zadovoljio bih se najobičnijom nekom jeftinom sa nekim mx cherry tasterima da je mogla kod nas da se nađe. Imao sam prethodno 7G sa black tasterima koju sam prodao čoveku koji ima 6G na kojoj su se izlizali tasteri za godinu dana, doduše razbija se od kucanja. Nije mi odgovarala zbog preteranog hoda. Ova tastatura jednostavno je imala sve što mi odgovara, prethodno sam se o svemu raspitao i sad kad je imam mesec dana i vidim da se stvarno nisam zeznuo, nema šta da se raspitujem, vidim da je to to, tu je domaća garancija ako nešto fali, nema šta da razmišljam.

PS bio je neki snimak baš ove stealth tastature na youtube, gde je urađen test bez gumica i sa gumicama, vidi se začno koja je razlika. Ima i za mx-blue, ali tu zbog baš glasnih switch-eva čiji zvuk preovladava, nema neke uočljive razlike, ali opet, tu je onaj drugi deo koji sam napisao. Verujem da su i tasteri blago mekši sa tim gumicama, još nisam probao.
 
Poslednja izmena:
Ja sam i napisao da se samo denfuje zvuk kada se bottominguje taster, taktilni klik ili bump ostaju, jer oni nemaju veze s bottomingom tastera i o-ringovima.

Ali bottomingovanje se svakako daleko jače čuje nego sam klik kod plavih svičeva npr, tako da bi i kod plavih svičeva o-ringovi pomogli donekle.

Ali poenta je da je nerealno očekivati potpuno nečujnu tastaturu, bez obzira koji svič bio u pitanju i koja vrsta o-ringova... to je moguće u principu samo u teoriji.
 
Ja sam i napisao da se samo denfuje zvuk kada se bottominguje taster, taktilni klik ili bump ostaju, jer oni nemaju veze s bottomingom tastera i o-ringovima.

Ali bottomingovanje se svakako daleko jače čuje nego sam klik kod plavih svičeva npr, tako da bi i kod plavih svičeva o-ringovi pomogli donekle.

Ali poenta je da je nerealno očekivati potpuno nečujnu tastaturu, bez obzira koji svič bio u pitanju i koja vrsta o-ringova... to je moguće u principu samo u teoriji.

Ma kakvi, tu nema ni govora da bude totalno nečujna, niti to iko očekuje od mehaničke tastature.
 
Nedavno sam uzeo Razer BlackWidow stealth 2014(ili 2015, nisam siguran), mat verzija sa numerickom tastaturom, ima Cherry mx red(orange), fizicki su narandzasti, a zapravo su crveni ako se ne varam. Apsolutno sam prezadovoljan tastaturom (izuzetno teska), odzivom tastera, udobnoscu, sta reci.. cekam samo o-ring gumice da stignu, posto hocu da bude totalno necujna, jer cuje se lupkanje tastera(plastika o plastiku).
Bio sam skeptican na Razer jer ne volim njihove proizvode, jer su precenjeni i ne bas po mom ukusu, ali ovo sam kupio jer je dosta hvaljena tastatura i ipak Razer kao brand jedini ima jednu verziju tastature sa toliko revizija, tako da je logicno da tastatura bude zaista kvalitetna u svakom pogledu.
Ono sto je bitno, ova tastatura nema osvetljenje tastera, nekima moze da smeta, ali recimo razlikuje se u odnosu na ultimate koja ima drugacije izradjenu plastiku, PROVIDNU na kojoj se izlizu slova (posle nekog duzeg koriscenja), ne mislim sad posle godinu dana i sl., po meni neprihvatljivo za lovu koliko kosta, koje je objasnjenje stvarno ne znam, sem mozda zato sto je ultra popularna kod "gejmera". Na ovoj tasteri nisu farbani, vec od crne plastike i laserom je odradjena stampa.
Razer od 2014 pravi "svoje" switcheve tj. Kalih, stealth ti je kao mx brown, a ova obicna kao mx blue. I zato sto Razer koristi kalih svi ih pljuju, jer tastature sa takvim switchevima mozes da na djes za 80 dolara. :)
 
Razer od 2014 pravi "svoje" switcheve tj. Kalih, stealth ti je kao mx brown, a ova obicna kao mx blue. I zato sto Razer koristi kalih svi ih pljuju, jer tastature sa takvim switchevima mozes da na djes za 80 dolara. :)

Promenili prekidac,cena ostala ista.Ne ide bajo.
 
Evo jedne odlične tastature, doduše još u nastajanju. Ima sve što bi jedna profi tastatura trebala da ima ali koliko vidim odlučili su se za Kanadske Matias switch-eve jer su navodno nečujni.

Cena je blizu da bude preterana i naravno nema isporuke za Srbiju. Ne znam zašto ali stalno na Kickstarter-u vidim projekte koji imaju solidnu ideju ali uvek idu na neku custom ekskluzivu i dižu cenu preterano umesto da neko pokrene masovnu proizvodnju i napravi nešto za široke narodne mase.

https://www.kickstarter.com/projects/keyboardio/the-model-01-an-heirloom-grade-keyboard-for-seriou
 
Danas, slucajno prosao pored G...s-a, izvadili su razer tastature iz kutija, ne mogu se vise probati svicevi, cirkus.
A tek cene, ja sam u soku
 
Sad gledam LCS EU i Fnatic koji ima kill streak od 17 - 18 partija zaredom ima SS 6Gv2 :d Epic keyboard
 
Znaci svi SS 6gv2 i umecete da igrate CS kao da ste clan Fnatica. [emoji14]
 
Ne, dovoljna je jeftina mehanicka i od 55 eura za vrhunske rezultate, bez fensi smensi faktora na njoj a govori i o kvalitetu same 6gv2
 
Da li se igdje na ovim prostorima mogu naci Ducky tastature? Konkretno DK9008 Shine II model sa Cherry MX Brown switchevima i zelenim LED osvjetljenjem?
 
Da li se igdje na ovim prostorima mogu naci Ducky tastature? Konkretno DK9008 Shine II model sa Cherry MX Brown switchevima i zelenim LED osvjetljenjem?

Ja bih ti preporucio ili Blue - pravi taktilni ili linearni red ili black ... Brown mi se posle nekog vremena ne svidjaju, nit je taktilno nit je linearno :) Sad da uzimam uzeo bih tako, Red ili Blue, Brown nisu za mene.
 
Ne, dovoljna je jeftina mehanicka i od 55 eura za vrhunske rezultate

Ma dovoljna je i ona od 5e. Ovo su sve sponzori i marketing. Koreanci vezbaju Stardzu na najjeftinijim tastaturama, a ne postoji zahtevnija igra za tastaturu.

Naravno... ne kazem da ne treba kupiti mehanicku tastaturu, ali je teska zabluda da ce to imati nekog efekta na gaming. Mozda ce samo da bude prijatniji osecaj, sto doduse nije ni tako zanemarljivo. :)

Evo jedne odlične tastature, doduše još u nastajanju. Ima sve što bi jedna profi tastatura trebala da ima

Osim sto je pravljenja za ergonomske standarde oktopoda :D Nema teorije da bi se normalan covek navikao na ovo.
 
Jel ima neko iskustva sa Cooler Master Trigger Z ?

Sta te zanima ? Odlicna tastatura, velika, kvalitetna, dobro osvetljenje koje mozes sam da regulises i nivoi su odlicni moze da sljasti a moze i laganica da svetli, jedina " zamerka " je na palm restu koju je " skupljac otisaka " i sama plastika deluje kao da je stalno mrljava :)
Postoji to neko " prokletstvo " kod cherry tastera da kad jedno vreme koristis odredj. tip dodje do zasicenja i cini ti se kao da bi bilo bolje sa nekim drugim :)
Sad bih isao na red najverovatnije jer mi odgovara najmanji otpor

ali je teska zabluda da ce to imati nekog efekta na gaming.

Ima efekta definitvno, u FPS jednostavno "strafe, changing weapons, movement " sigurno ide bolje od obicnjara, i sama reakcija je pristojno brza bar u mom slucaju, ne kazem da se to odmah oseti na K/D ratio i slicno ali sam gameplay je " tecniji " kao kad umesto "Acera pogona stavis XT " :d
Mislim da sam MOBA ( lol, dota ... ) gaming ima najvise koristi jer je mehanicka odlicna u " team fighting " okruzenju i odlicnim igracima skracuje vreme za reakciju... Tesko je to odrediti procentima jer je osecaj subjektivan kao i sama mehanika igraca ali IMHO mehanicka je korak napred kao i dobar Monitor, dobar Mis ...

Ko igra " Vayne ili Kalistu " ( Lol ) zna koliko znaci na Q ili na " move jump " :)
 
Poslednja izmena:
Koja je jeftina dobra mehanicka tastatura sa switchevima koji se cuju lepo ? Eto posle 5 godina koriscenja X7 poceli su da crkavaju dugmici pa reko da zamenim, meni se realno i ne daje toliki kes, bar ne sada dok ne nadjem sopstveni posao i da mogu da kupim dobru tastaturu, ovako da uzimam po 100e tastaturu iz steka mi se ne daje a znam da ce mi oni posle trebati. :)
 
Nazad
Vrh Dno