Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Znam da nije mehanicka zato i pisem ovde da bi uzeo neku mehanicku ili opet Natec.
 
Znam da nije mehanicka zato i pisem ovde da bi uzeo neku mehanicku ili opet Natec.

ovde okaci bolje, i neko ce ti pomoci. Samo napisi sta ti se svidja, velicina, da li ima RGB, da li je bezicna itd.
 
Na Aliju je bila, neki popust izgleda. 48e tačnije. Za te pare dobra kupovina.

Tačno, to sam i ja provalio, meni smeta što delete nemam, tako da ću da vidim da je namestim malo bolje i sviđa mi se za sad kucanje, videću kakva je za gejmin doduše.
Pratim je već neko vreme i praktično konstantno je ima za oko 48e na Aliju sa besplatno poštarinom.

Javi molim te dodatne utiske kad je još malo istestiraš. Posebno stabilnost konekcije i eventualni lag.
 
Pratim je već neko vreme i praktično konstantno je ima za oko 48e na Aliju sa besplatno poštarinom.

Javi molim te dodatne utiske kad je još malo istestiraš. Posebno stabilnost konekcije i eventualni lag.
Hocu, za sad nemam problema sa lagom i konekcijom, na 2.4ghz radi super. Nije mi dobra za gaming doduse, igram Apex, pa su mi brojevi tezi za dohvatiti. Testiracu je jos ovih dana kad budem duze za racunarom.
 
Stigli su mi i MMD princess 60g taktilni switchevi...
Veoma su dobri, jako lep osećaj pri kucanju. Prilično taktilni sa grbom koja počinje rano, glatki (fabrički podmazani), vrlo "bouncy". Iznenadio sam se koliko su teži od Durock Silent Shrimp iako i jedni i drugi imaju 67g bottom out force...posle sam video da Durock ustvari ima 50g na pritisku a MMD 60, sve vreme sam mislio da je tih 60 ustvari bottom out. Nije mi toliki problem ali bi nekom verovatno bili teški za duže kucanje. Sada poželeh da sam uzeo 48g verziju, mada sam negde pročitao da su 48g taktilni imali neku falinku ali ne znam kakvu. Možda ih i uzmem ali u V2 ili V3 verziji, ovi koje ja imam su V1...
Sve u svemu, fini switchevi. Mana im je što su bučni, dosta se čuje "upstroke", udarac pri povratku...

Sledeće što imam u planu da uzmem su neki od silent taktilnih kod kojih je tišina rešena po drugom principu, ne sa gumenim damperima već sa izrezima na delu koji udaraju u dno. To skoro eliminiše "muljav" osećaj pri kucanju koji standardni silent switchevi imaju ali blago podiže buku...svejedno, i dalje su dosta tiši od klasičnih i slobodno se mogu nazvati silent prekidačima.
Opcije su mi Haimu silent (koji se teško nalaze i shipping je skup), Wuque Studio (WS) silent i Skyloong Glacier silent (ova dva ima na Aliju). Videću koje ću, WS ili Skyloong...
Takođe nameravam da isprobam i još neke non-silent taktilne poput WS Heavy Tactile, Skyloong Chocolate Rose i Momoka Shark (jedan od najtaktilnijih switcheva ikad).
 
Ovi Haimu? Saljem za dve tri nedelje kombijem pakete za Srbiju, pa javi ako ti treba nesto.

1709428657950.png
 
Da li je neko narucivao Cherry MX switcheve sa Aliexpress-a? Kakve kopije su u pitanju, to me zanima...
 
 
Stigli su mi i MMD princess 60g taktilni switchevi...
Veoma su dobri, jako lep osećaj pri kucanju. Prilično taktilni sa grbom koja počinje rano, glatki (fabrički podmazani), vrlo "bouncy". Iznenadio sam se koliko su teži od Durock Silent Shrimp iako i jedni i drugi imaju 67g bottom out force...posle sam video da Durock ustvari ima 50g na pritisku a MMD 60, sve vreme sam mislio da je tih 60 ustvari bottom out. Nije mi toliki problem ali bi nekom verovatno bili teški za duže kucanje. Sada poželeh da sam uzeo 48g verziju, mada sam negde pročitao da su 48g taktilni imali neku falinku ali ne znam kakvu. Možda ih i uzmem ali u V2 ili V3 verziji, ovi koje ja imam su V1...
Sve u svemu, fini switchevi. Mana im je što su bučni, dosta se čuje "upstroke", udarac pri povratku...
Isti utisak imam bukvalno da se ne ponavljam. Stigle su mi i XDA PBT kapice stavio ih jer su mi ove fabricke malo visoke. Probacu ovaj setap neki dan mada koliko vidim mrka kapa, i cini mi se da ce sve ovo djuture na dobos koliko vidim. Ipak sam navikao na visinu tj nizinu membranske tastature jer ove mehanicke imaju prilicno visoko kuciste i nije mi prijatno posle nekog vremena.
Prvo menjanje prekidaca 70 komada samo jedan se iskrivio al sam uspeo da ga ispravim :D Ljudi jel imate neki savet za "nabijanje" prekidaca u tablu, ode mi palac u krastavac :D
 

Prilozi

  • IMG_3825.jpg
    IMG_3825.jpg
    366 KB · Pregleda: 43
  • IMG_3827.jpg
    IMG_3827.jpg
    284.5 KB · Pregleda: 43
To ti zavisi od ploce, negde ide lakse negde teze. Za mehanicku moras koristiti oslonac za dlanove i onda je udobnije i od membranskih.
 
Zavisi od materijala na kojem leze a nekad zavisi i od switcheva. Meni su recimo Keychon Switchevi i Gateron neki tesko ulazili u board, ali recimo juce stigose MMD princess i Ice Cream i oni ulaze kao blesavi.

A sto se tice palm resta, preporucujem, jer mnogo pomaze, ja imam neki od Cooler Mastera, mator je ali radi. Napravicu uskoro od drveta jedan pa cu ga kaciti i ovde :)
 
Kakva su iskustva sa wireless mehaničkim tastaturama, što se tiče laga/odziva? Interesuje me jer bih je koristio za povremeno igranje cs-a, a mi kanterasi smo posebna dijagnoza kad je u pitanju input lag.
 
I dalje je erogonomski daleko udobniji kontra pad, da ruke padaju na dole, ali to bi zahtevalo površinu na kojoj je tastatura pod nagibom, ili usečen prostor za istu.
 
Kakva su iskustva sa wireless mehaničkim tastaturama, što se tiče laga/odziva? Interesuje me jer bih je koristio za povremeno igranje cs-a, a mi kanterasi smo posebna dijagnoza kad je u pitanju input lag.
Dugo sam tripovao da (posle 12-13 godina korišćenja wireless tastature) neću moći da koristim mehaničku a da nije bežična. I zaključio sam da je to glupost, samo sam odlagao kupovinu i gubio vreme.
Staru wireless membransku tastaturu sam zadržao i koristim je nekoliko puta nedeljno (kada mi stvarno zatreba bežična konekcija), za sve ostalo tu je klasična mehanička tastatura. Uopšte mi ne smeta to što ima kabl, više bi mi smetalo da moram svaki dan da punim bateriju.
Sa miševima je drugačije, skoro 15 godina koristim wireless miševe, vraćanje na kabl bi mi smetalo a punjenje baterije jednom u 7 dana ne vidim kao problem.
 
Ma moram da sklanjam zbog klinaca, inače bih koristio wired i jedno i drugo. Nemam nista protiv kablova.
 
Kakva su iskustva sa wireless mehaničkim tastaturama, što se tiče laga/odziva? Interesuje me jer bih je koristio za povremeno igranje cs-a, a mi kanterasi smo posebna dijagnoza kad je u pitanju input lag.

Mislim da su skoro svi pro igraci presli na wireless periferije, tako da tu nema brige. Samo ono, pretpostavljam da bi trebalo uzeti neku gejming varijantu sa "brzim" odzivom (ogradjujem se, ne znam da li postoje brze i sporije)
 
Pro igrači rabe sponzorisane stvari poput Logitecha koji ima verovatno najbolju wireles tehnologiju na tržištu...sa raznim kinezima na mech marketu situacija može da bude šarolika.
Mada, dovoljno je napredovalo da razlika u latencijama nije velika i često se i ne primeti. Jedino bih zamočao Bluetooth i koristio 2.4G jer je stabilnije i brže...
 
Da, da, BT ne dolazi u obzir uopste. Samo one koje imaju wifi dongle. Kao sto kolega kaze Logijev Lightspeed je verovatno najbolji na trzistu.

Ja mogu da probam kineza ovog mog na wifi, samo ne znam kako da izmerim response 😂

I da, za gaming bi trebalo ici na linearne sviceve
 
Ne znam gde sam video, ABM066 ima bas dobar odziv na 2.4gHz od Kineza (video sam ne nekom YT kanalu koji meri odziv svih tastatura za koje rade recenzije). Cini mi se da su i druge novije kineske tastature dosta pouzdane sto se tice 2.4g konekcije, ako nema previse smetnji.
Pouzdanost koliko sam video nije problem, vise su inferiorne u odnosu na Logitech sto se tice trajanja baterije.
FPS sektashi koliko sam razumeo pale se najvise na tastature sa "hail effect" prekidacima. Tu Kinezi tek krecu u akciju.
Znam da glupavi imperijalisti cija je realnost oblikovana marketingom se kunu u neku Wooting tastaturu.
 
Poslednja izmena:
Meni se ovi moji silent ne sviđaju baš... Stvarno su skoro nečujni, mada kada "lupnem" po kapici (a ne pritisnem) čuje se kao da blago zvoni, baš čudan zvuk. Verovatno ću ih promeniti u nekom trenutku za neke taktilne. Inače sam pokrivio pinove kod 8 switch-eva dok sam ih postavljao, teško se probija ona podloga.
 
Meni se ovi moji silent ne sviđaju baš... Stvarno su skoro nečujni, mada kada "lupnem" po kapici (a ne pritisnem) čuje se kao da blago zvoni, baš čudan zvuk. Verovatno ću ih promeniti u nekom trenutku za neke taktilne. Inače sam pokrivio pinove kod 8 switch-eva dok sam ih postavljao, teško se probija ona podloga.
Koju beše tastaturu i prekidače imaš?
 
 
Zar nismo pričali da je bolje da se ta folija prosto skine umesto da se prekidači guraju na silu kroz nju? :)
Sam si zeznuo stvari tu...

Kad smo kod prekidača (taktilni, beše?), taj zvuk se javlja kad samo ovlaš tapneš po tasteru, bez pritiskanja/aktivacije?
 
Pa ja gledao neki review online, oni probijali kroz tu foliju. Mislio sam da doprinosi zvuku ili šta već, da će biti bolje sa njom. Za ovo drugo, da, samo tapnem po kapici, ne pritiskam taster.
 
Šta mislite je l može ovako nešto umesto dielektrične masti za šipke stabilizatora?
 
Nazad
Vrh Dno