Šta je novo?

Mazda 6 III zamena kompletnog ozvučenja

4chan

Cenjen
Učlanjen(a)
14.07.2013
Poruke
16
Poena
154
Pozdrav svima,

malo je komplikovana situacija, te se nadam da ću naći pomoć ovde. Prvobitan plan zamene samo zvučnika na prethodnom autu je propao, jer je motor otišao. Bilo je idealno: na fabričko pojačalo zameniti 4 zvučnika (dvokomponentni) i aktivni subwoofer i gotova priča.

Sad je malo drugačija priča. Radi se o Mazdi 6 III 2015 godište sa najgorim mogućim ozvučenjem, gorim od Dačije Sandero. Ima 6 zvučnika i kvalitet na mom telefonu je 5x bolji.

Malo se plan menja, s obzirom da je konfiguracija zvučnika skroz drugačija: potrebno mi je pojačalo, pozadi moram da bušim ruke za tvitere, moram da zadržim fabričku multimediju jer se tu nalaze podešavanja za auto itd.

Kupljeni zvučnici ostaju, to ne želim da menjam:

Gladen SQX 165 slim, kupljeni za 150 eura novi u oglasima, tako da to ne menjam, dobro sam prošao kod njih. Doduše fali jedan Crossover. Ne pitajte me što.

1699810176541.png

Drugi set je Hertz Mille pro mpk 165.3

1699810280987.png

Da izložim plan, pa me ispravite, dopunite. Amater sam oko ovoga, da ne kažem: youtube mehaničar, pošto tako održavam svoja auta, uglavnom sam.

Malo sam plan proširio, jer ima napred u tabli još mesta za 2x80mm zvučnike + tviteri + jedan zvučnik u sredini.

Prvobitno sam mislio da Hertz ide napred i da podelim tvitere napred, u vratima bas zvučnik. Ali s obzirom da mi je to kompletan set, a Gladen-u fali jedan Crossover, predomislio se. Kupiću još jedan set zvučnika od 80mm i staviti napred. Kupiću druge Crossovere sa 3 izlaza za Gladen i time podeliti niske tonove u vratima, visoke i srednje u tabli.

Razmišljao sam o pojačalu i suzio negde na Steg K4.02 4 kanala pojačalo

1699810787341.png

Sad dolazimo do problema:

- zna li neko koji tačno kabal mi treba da povežem pozadi multimedije sa pojačalom? Pisao sam jendom sajtu koji prodaje kablove, nažalost bez odgovora. Treba mi kabal koji ide u multimediju, pa se tu račva: jedan deo ide dalje u fabričku konfiguraciju zvučnika, a drugi deo moram da vežem na pojačalo.

Ovako nešto sam izguglao:

1699811107303.png

Beli deo ide u multimediju, braon ide u dalju fabričku konfiguraciju, a činčevi idu u pojačalo davajući signal.

- od multimedije do pojačala šaljem signal preko kablova, vezani na činčeve, ali sada mi nije jasno kako vraćam iz pojačala signal do fabričkih žica, tj do braon dela? Jer neću da kopam po celom autu da bih sproveo kablove, a i gledao sam, poprilično je nemoguće to raditi jer kad se otvore vrata, kroz gumeni deo ide snop kablova i tu su konektori, ne ide snop kabla kao što sam mislio kroz lim i gumu. Već na limu je konektor koji bi morao da skidam, a nemoguće je jer nema prostora. Tako da iz pojačala moram da vratim signal do braon dela za 4 zvučnika u vratima.

Dakle, iz multimedije do pojačala preko činčeva. Sad je ključno:

- za zadnja vrata:

iz pojačala žice idu direktno do braon konektora. Odakle ide sve do vrata fabričkim putem. U vratima moram da sečem te žice, pa ide u crossover i odatle razdvajam visoki i niski zvučnik. Pošto, za razliku od prethodnog auta, pozadi nema za tviter planirano, bušio bih rupu za tviter u trimu i montirao tviter. Tu je tema završena pozadi. Lagana priča.

- napred:

iz pojačala do crossover, pa iz crossover do braon konektora, pa fabričkim putem do vrata i tu samo niski tonovi. Pa iz crossover ide ispod tepiha, trimova (lago se sve skida i vraća) do visokih i srednjih tonova u tabli napred kod šoferke. I to je manje-više lagana priča.

Pojačalo:

postoji deo kod kvačila (moj je automatik) gde se buši za + kabal. Provučem kabal do tepiha kod sedišta mog ili gepeka, nisam siguran gde ću ga još. Minus nadjem bilo gde. A ovo pojačalo nema signal ON/OFF, jer ide preko signala, tj kad upališ radio i multimedija pošalje signal ka pojačalu, onda se pojačalo pali

Sad pitanja koja me muče:

* pravi set kablova za ovu zajebanciju

* može predlog kako da vratim žice iz pojačala do braon konektora? Moram li da sečem izolaciju pre konektora i tu da vezujem te žice? Ili ima nešto kao čuvene luster kleme šta bi poslužilo za ovo da ne izgleda bezveze? Alat nije problem, kompletan alat imam od kolege električara iz firme.

1699814368697.png

* Ideja o dodavanju još 2 zvučnika dodavanjem crossovera? Neki komentar oko toga?

1699814105400.png

Nešto me kopka rupa u sredini. Tu kod Bose ide još jedan zvučnik. Teoretski, na šta bih mogao da ga vežem?

Isto pitanje za aktivni bas. Ne vidim gore na dijagramu na šta bih mogao da vežem bas. Možda i nije potreban, ali eto čisto me zanima.

Malo je komplikovana situacija, izvinjavam se ako je loše izrečeno sve ovo.

Hvala najlepše unapred na predlozima i korekcijama.
 

Prilozi

  • 1699814294040.png
    1699814294040.png
    414 KB · Pregleda: 8
Sto se tice signala za pojacalo imas dva moguca resenja. Jedno je taj kabl-adapter koji si predlozio a drugi je koriscenje hi-low konvertera gde bi uzeo signal direktno od zvucnika. Razlika je sto u slucaju koji si ti predlozio signal dolazi ispred izlaznog pojacala sa fabrickog plejera dok u drugom slucaju signal prolazi kroz izlazno pojacalo (distorizija + bojenje zvuka)

Za provlacenje kabla nema mnogo mogucnosti. Moras da provuces ispod tepiha, kod vrata najbolje, kablove iz gepeka do svakog zvucnika.

Set za napajanje. Nemoj nikako da kupujes one setove po oglasima, to je bacena para, to verujem da znas. Potrebna ti je jedna klema sa dodatnim mesto za kabl, imas u svim bolje snabdevenim prodavnicama, kuciste za osigurac, osigurac od 100-120A i kabl za plus od 35mm2. Ako se odlucis za taj Stag ja ne bih isao na manji presek. 25mm2 je vec na granici cak i malo ispod. Za minus napajanja mozes da kupis metar kabla u nekoj prodavnici kablova - pitaj za kablove koji se koriste za masu elektro aparata. (ili naravno u radnji audio opreme gde vec budes kupovao kabl za plus granu)

Aktivni bas bi vezao sa istog signala kao i ovaj Steg. Napajanej i ostalo mora posebno.

Moje misljenje za bas bi bilo ovako:
Jedan kanal Steg-a bridzujes i povezes pasivni sub. Druga dva kanala odvedes na levu i desnu stranu, dobices prakticno istu snagu jer ces spustiti impedansu na 2ohm (imas dva seta po 4ohm). Kanal koji bridzujes vodi na pasivni sub i on ce dobiti od 500 do 800w zavisno od odabira woofera, sto nije malo, bice sasvim dovoljno.
 
Hvala najlepše na odgovoru.

Idemo redom:

drugi je koriscenje hi-low konvertera

šta znači ovo?

Što se kablova, danas sam na poslu išao do kolega i imaju neke kablove sa desetak licni i to će mi završiti posao. U stvari imaju sve i svašta i moram samo da sednem i da nacrtam plan šta ide gde, odnosno šta ide od crossover-a do braon konektora nazad, a šta ide napred do visokotonaca i srednjotonaca u tabli kod šoferke. U suštini uzeo bih kabal sa par licni više, pa neka ih, možda će trebati.

Nemoj nikako da kupujes one setove po oglasima, to je bacena para, to verujem da znas.

Iskreno ne znam. Ima dobar sajt pimpmysound. Odatle bih naručio šta treba. Samo treba da prepoznam šta da uzmem.

Za sigurno mi treba 4 činč kabal

1699902903631.png

Ovo je to što si rekao za klemu, 22 eura košta:

1699903080715.png

Tih 35mm za struju, malo gluplje pitanje sada. Je l to normalan kabal? Radim u firmi gde se rade malo komplikovaniji automatski sistemi, a od kablova bukvalno nema šta nema. Imamo kilometre kablova. Ja radim mehaniku svega toga, pa se ne razumem baš. Je l to slično kao za struju? Mogao bih tamo da uzmem kabal, jer su po 11-12 eura metar. A imamo kilometre svakakvih kablova.

1699903381190.png

Šta ćemo za - kabal? Kakv se traži? Naručujem online. Ili da pitam na poslu i za taj minus?

Moram da vidim koji se osigurači kupuju za ovo. Ovo šalju bez osigurača, 20 eura. Pasuje za 35mm na kvadrat:

1699904606925.png

Aktivni bas bi vezao sa istog signala kao i ovaj Steg. Napajanej i ostalo mora posebno.

Nisam najbolje shvatio šta si hteo reći. Vidi gore dijagram, Bose ozvučenje ima izlaz iz multimedije za sub, moj nema. Za moj bih morao ići na skuplju varijantu, a to mi se u ovom trenutku ne isplati (čitaj ne daju mi se pare za to), a to je preko

1699904876325.png

Gde imaš dva ulaza i napolje 3, tj sub ima odvojeno. Samo taj sa slike je 250 CHF i onda još 150 aktivni sub, to je 400 chf za sub. Dosta je to para, za sada će ostati sa strane plan. Možda odradim za godinu dana upgrade sistema time. Ali posle ovog uredjaja moram opet u crossover da razdvojim niske srednje i visoke napred, odnosno niske i visoke pozadi u vratima. Ne znam je l može posle toga u crossover?

Ili si ti mislio nešto drugo, odakle signal za bas da dobijem, ne kapiram?

Moje misljenje za bas bi bilo ovako:
Jedan kanal Steg-a bridzujes i povezes pasivni sub. Druga dva kanala odvedes na levu i desnu stranu, dobices prakticno istu snagu jer ces spustiti impedansu na 2ohm (imas dva seta po 4ohm). Kanal koji bridzujes vodi na pasivni sub i on ce dobiti od 500 do 800w zavisno od odabira woofera, sto nije malo, bice sasvim dovoljno.


Obrati pažnju na Gladen set, on je 3 ohm. Je l to menja stvar?

Pasivni sub mi je teža opcija, nemam ga gde, a treba mi gepek. Redovno smo puni vikendom, idemo svuda. Evo sada u Italiju u Como išli, a gepek pun, a imamo jednu bebu samo. Kolica, stvari, pa ranac za planinarenje za bebu pozadi da ga nosim, ranac za suprugu itd. Baš sam tu pun redovno, a planiramo još jedno dete. Malo mi i ovaj karavan, vidim ja. Tako da kutija za vufer otpada, s tim da tu odgovara aktivni sub, ali nemam signal do njega. Aktivni bi išao tamo gde je retardirani set za reparaciju gume, tu ima fin prostor za to ili ispod sedišta. Mada više verovatno ispod sedišta. Planiram da kupim ćopavca.

Šteta što ne poznajem tematiku. Ima masu i masu zgodnih kablova koje bih mogao da povežem u jednom snopu: od one račve do pojačala i u istom snopu nazad i odmah nazad u braon konektor. Imam osećaj da ima braon konektor muški i ženski u tom snopu, tako da bi vrv bilo sve na plug and play. Mada... meni delom to ne odgovara, moram da idem od crossover do visoko i srednjih tonova u tabli.

Moraću da nacrtam ovih dan dva sve to, pa da krenem sa kupovinom.

vidiš ovo:

1699905352214.png

Nešto mislim, da nemam crossovere, sa ovim kablom bih završio sve: činčevi input u pojačalo, ovo licne su output, pa idu ova dva braon konektora itd... ne znam, lupam sada, ali verujem da ima nešto za mene.

Još jednom da ponovim plan, ako možeš da shvatiš: Probao sam da crtam, al previše linija ima, pa je nepregledno. Da se zadržimo na mom planu, jer po tvom planu ne znam gde dobijam signal za bas??

Multimediju povezujem sa PAC. Iz PAC braon deo ide u braon deo koji ide dalje za ceo auto .

*činčevi idu do pojačala

*od pojačala za zadnje zvučnike ide nazad u braon konektor. Tu kablovi fabrički idu do svih vrata. Koliko sam video na netu, tu idu za zvučnike 4 kabla u vratima. Znaš li kako da nadjem koja dva kabla su mi potrebna? Sećam se sa neta da su tu u konektoru za zvučnik 4 kabla. Meni dva trebaju da idu kao input u crossover i output ide u niski ton i visokotonac, za koji moram da bušim trim vrata da ga uglavim. To je pozadi, dakle samo da znam koji su kablovi za input, koja 2 od 4.

*sad prednji zvučnici: iz pojačala idu u 3way crossover, koji moram isto da kupim skorije, samo da betoniram priču. Iz crossover za niske tonove opet idu nazad u braon konektor koji ide opet do vrata. Tu ne moram ništa da sečem, ima da se kupi onaj dodatak:

1699907202340.png
i time dobijam niske tonove u vratima. E sad za srednje i visoke u tabli provlačim iz 3way crossover istim putem gde sam provukao činčeve i tu se delim na levo i desno, tj 4 kabla idu levo (2 za niske i 2 za visoke) i desno idem isto 4, isto 2 za niske i 2 za visoke u tabli. S tim je priča završena. Sve moram da zabetoniram uskoro i da krenem sa kupovinom: kablovi (verovatno sve sa posla), pojačalo, osigurač, 3way crossover itd. Al da vidim još jednom priču oko tog pojačala šta si mislio prvo.

btw, evo kolega s posla reče nemaju 35mm, pita me šta će mi to, sad smo postavljali solarne ploče na firmine hale i koristili su 35mm. Max imaju 16mm hah

Inače, do 300 eura imaš preporuku za pojačalo? Imaš na ovom sajtu, pojačalo na nemačkom se piše Endstufe. I mora biti 4 kanala, zbog onog PAC sa početka priče. Ovo je polovan Steg 220 eura priča. Kod njega je dobro što automatski se pali i gasi slanjem signala. Kažu da je dobro pojačalo, vidim cene novih po 800 eura.

Izivni na obimnom postu. Potpuni sam amater oko ovoga. Kad završim priču i ugradim sve, vodim na pljesku i kolu
 
Imas dva nacina da do pojacala dovedes ulazni signal. Jedan nacin je da tvoja jedinica (plejer) ima takozvani pre-out ili line-out tj. izlaze niskog napona signala, red velicine 500mV do 1V koji sluze da signal posaljes dalje na neko pojacalo.
Drugi nacin je da se koristi hi-low konverter koji signal koji ide iz plejera prema zvucnicima (red velicine 10V) oslabi na prihvatljiv nivo za ulaz u pojacalo (onih 0.5 do 1-2V).
Evo linka za to: https://pimpmysound.com/Dietz-Competition-Line-4-Kanal-High-Low-Interface-mit-Remotegenerierung
Postoje pojacala koja na sebi vec poseduju taj HI ulaz i onda sama to oslabe za dalje koriscenje ali ja nisam video da taj Steg to ima niti sam video da tvoj fabricki plejer ima izlaze za pojacalo. Tako da nesto od ova dva resenja moras da koristis.

Kada ovo resis onda koristis taj kabl sa 4 cinc konektora. Uz njega ti treba za plus napajanja, za minus napajanja i za remote tj. za signal kada pojacalo da se upali. Za to paljenje koristis izlaz od +12V sa plejera koji kontrolise antenu ili cd sarzer ili neku drugu opremu. U kranjenm slucaju kada mi nista nije bilo dostupno ja sam taj signal uzimao iz zadnjih stop svetala tj. konkretno od zadnje pozicije (jer svakako moras da upalis svetla cim vozis auto). Napomena: Uz vecinu tih cinc kablova za signal, ide i jedan tanak kabl za taj 12v remote signal.
Evo link za taj set https://pimpmysound.com/Audio-System-Z-PCSC-35

Naravno, ovo za napajanje mozes da uzmes gde vec to imas. Bitno je da je licnasti i da je presek 35mm2 ili veci. Kablovi ovog preseka a koji su za standardnu namenu (energetski kablovi) obicno imaju nesto deblje licne pa je provlacenje i sakrivanje kabla ispod tepiha i plastika nesto teze. Kabl sa linka koji sam ti poslao ima sitne licne i jako je savitljiv, uz to mu je i izolacija mekana i tanka da kabl bude sto manjeg precnika i samim tim sto laksi za ugradnju.

To je ta klema. Imas i za 5e i imas i za 50eur, zavisi sta hoces i sta nadjes.

U onom setu iznad imas i kuciste, potreban ti je samo osigirac.
Evo linka za osigurac: https://pimpmysound.com/Sinus-Live-SG-100-Glas-Sicherung-100A-Stueck
100-120A bice dovoljni za onaj Steg.


Za aktivni bas sam ti hteo reci: Za njega takodje moras da imas napajanje i ulazni signal. Ako ga stavis pod sediste to znaci novi set kablova koji ce to njega dovesti napajanje, signal i signal za paljenje (remote 12v)


Steg koji si postavio radi u bridge na 2ohm sto znaci da ce u normalnom rezimu sigurno moci da radi i na manje od 2ohm (set od 3ohm i set od 4ohm kad se povezu dobijas 1.7ohm).


Pasivni sub nije nuzno i vise mesta. Moze da se odradi kutija od smole koja ce ispuniti neku supljinu sa strane u gepeku. Imas dobrih woofera koji ce raditi u maloj zapremini od tipa 20 litra sto nije mnogo.

Ovo oko povezivanja zvucnika te nisam ispratio. Ali tu nemas mnogo filozofije. Moras iz gepeka gde ti je pojacalo vratiti do table kablove za zvucnike i tu prespojiti izlaz iz pojacala na instalaciju za zvucnike (naravno kraj koji ide ka plejeru moras da odseces).


Malo sam se namucio sa ovim nemackim :)


Sto se pojacala tice polovan Steg koji si poslao je svakako bolji od bilo cega sto mozes kupiti novo za 300eur. Sto se snage tice to je to, 4 x 200w, vise ti ne treba sa tim zvucnicima koje si kupio a manje ne bih uzimao da sam na tvom mestu.


@Edit:
Procitah manual za taj steg. Fabrika kaze da ipak u stereo modu ne treba ici ispod 2ohm. Za kabl takodje kaze 35mm2 kao sto sam napisao dok osigurac treba biti 125A.
U svakom slucaju ti i nisi planirao pasivni sub pa ti ovo i nije problem :)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,
hvala još jednom na iscrpnom odgovoru. Baš me upućuješ u tematiku i na tome sam ti jako zahvalan.

Pre nego što zaboravim, imaš ideju za srednji zvučnik? Kako se vezuje uopšte srednji zvučnik? Da ne bude ni levo ni desno signal, već sredina? Onako pitam, mislim da će tih 6 zvučnika da završi posao. Nego zjapi prazna rupa pa rekoh da popunim :)

Okej. Dakle činč 4 kanala, + i -, a remote za pojačalo ne treba, već sam pitao lika, kaže da ide automatski kad multimedija pošalje signal počajalu, pali se.
Osigurač, klema, PAC, i još neki 100 eura budžet za 80mm zvučnike napred da nadjem. Teška priča iskreno, baš su specifični i malo ih ima na tržištu odvojeni

Za vikend ću naći vremena da naručim sve šta mi treba od kablova. I da vidim s ovim da uzmem taj Steg za 220 eura, da spusti na 200 eura I svi srećno živeli do kraja života.
Se razumeš u folije za vrata? Kad već rasturam, da uradim i to. Da zalepim nešto na vrata. Ima par kategorija, ne znam šta bi bilo dobro samolepljivo

https://pimpmysound.com/Daemmung

Elem, na poslu nemaju, kao što rekoh. Baš me čudi, svašta mi guramo od mašina, pa sam se začudio da nemamo. Pitaću sutra lageristu za elektro stvari, možda je ovaj kolega pomešao nešto. Ako ne, naručujem.

Svestan sam da mi treba za aktivni zvučnik još jedan set + i -. Ali ne kapiram još jednom: na šta povezujem signal? Signal ne može iz multimedije sa sub, jer ga nemam u konektoru uopšte. Na konektoru nema žice SUB + i SUB – jer to ima samo Bose ozvučenje.

Tako da, kako izgleda, ostavićemo to za idući put sa onim 250 eura LC7 koji radi 2 kanala u 3 i onda možda pasivni vufer i dodam malo pojačalo za to. I ovaj LC7 ima jedan signal koji se račva da pali dva signala, tj 1 ulaz Remote i izlaz 2 remote. Pali dva pojačala u isto vreme, dobra stvar. Ali o tom, potom.

**Ovo oko povezivanja zvucnika te nisam ispratio. Ali tu nemas mnogo filozofije. Moras iz gepeka gde ti je pojacalo vratiti do table kablove za zvucnike i tu prespojiti izlaz iz pojacala na instalaciju za zvucnike (naravno kraj koji ide ka plejeru moras da odseces).

Ovde si me opasno presekao:
1700079515583.png


Beli tanji deo ide u PAC, beli široki Ide u player, a braon se povezuje na postojeću mrezu na autu. Ja sam mislio da sečem to kod braon, a ne kod belog konektora??? Pričam o žicama koje idu iz pojačala, tj. crossover.

Ok, pazi sliku sada. Bitno mi je da razumeš, da vidiš grešim li negde. Pošto sam mislio da ja iz pojačala idem u braon konektor, tako sam i nacrtao. Pa me ispravi jer se povezujem na beli ili ne.

Okej. Da ne pravim gužvu na slici, uradio sam samo jednu stranu. Da razumeš o čemu se radi za napred sistem:

*Na slici B-bas, S-srednji ton, V-visokotonac.

1700079527179.png

Iz pojačala idem u 3 way crossover. Pošto u vratima su žice provučene već fabrički, ja za taj zvučnik u vratima moram iz crossover da idem preko fabričkih kablova, tj. Iz crossover za niski ton idem u braon (ti kažeš beli) konektor. Dok za srednji i visoki ton zvučnike u tabli idem direktno iz crossover do njih. Lak je pristup. Dakle, za srednji I visoki ne idem do konektora, već idem direktno do zvučnika tim žicama, jer su lako dostupni I manje je cimanja, tj ne moram da sečem žice I lemim kod konektora (mada pitanje je ima li instalacije za visoki ton u tabli s obzirom da fali zvučnik fabrički).

Tako bih radio za prednji set: za bas u vratima idem preko fabričkih žica, tj sečem žicu kod braon (belog?)konektora, a srednji I visoki ne idem preko fabričkih žica, već idem posebno do njih jer su lako dostupni i već rasturam prag kod vrata za + žicu, tako da tu provučem i žice za srednji i visoki ton direkto iz crossover.


To je za napred. Evo za pozadi, pošto je drugačija priča:

Iz pojačala idem direktno u fabričku mrežu, sečem žice kod braon konektora, tj belog. Pričam o 2 žice signali za zadnje zvučnike. Ove dve žice odsečem i idu u 2way crossover, a iz njega idu u bas i visokotonac (za koji moram trim vrata da sečem, užas).

1700080998778.png

Dakle, njih povezujem kod PAC, sečem žice i spajam ih. Time sam dobio signal fabričkim putem do vrata pozadi. Skidam stranicu i tu montiram 2 way crossover i povezujem se sa + i - na input i output imam bass i visokotonac (pričam o Hertz Mille sistemu). I opet

thumbnail (1).jpg


Nadam se da si me razumeo oko slika i da ćeš mi ukazati na mane. Za vikend naručujem stvari i pravim snop kabla prvo na stolu, pa ću lako da razvučem to sve kroz auto. Moram još da sračunam koje koliko žica gde ide. Da naručim i to i budem spreman kad krenem da radim.
 
Malo razmišljam o braon i belom konektoru. Beli je u plejeru. Ne mogu ja da se iz pojačala vratim tu i sečem žice kod belog

evo lik je radio slično, doduše imao je bolji set kablova PAC , ja to nisam našao



na 3:25 vadi plejer. I tu vidiš beli konektor je u plejeru. Onda pravim samo krug ako se tu povežem žicama iz pojačala?

Beli je u plejeru
Braon ide dalje u snop kablova u autu

1700082142541.png

Ja valjda sečem kod braon kablove i povezujem se tako na mrežu kablova u autu? Ili ne? Sad sam poprilično izgubljen iskreno
 
Mislim da nema smisla stavljati srednji zvucnik, nema poente a sa tehnicke strane njega nemas kako da povezes da dobija signal i sa levog i sa desnog kanala, tj. neka DIY varijanta postoji da spojis signal sa oba kanala ali koja je poenta. On ce samo "mrmljati". Surround sistem je nesto drugo i njega nije moguce da dobijes sa stereo plejerom.
Jedini zvucnik koji za koji moze da se kaze da nije ni levi ni desni je subwoofer jer za frekvencije na kojima on radi covek ne moze da odredi odakle dolazi.. opet naravno ekstrem - ako stanes pored basbina na koncertu siguran sam da znas odakle dolazi udarac :), ali kada se kucni ili auto sistem lepo isprojektuje udarac basa osecas svuda oko tebe.

Nisam do sada koristio pojacala koja se pale na audio signal, proveri jos jednom, u svakom slucaju cinc koji budes kupio imace jedan mali kabl u sredini za +12V remote (ako bilo kada zatreba)

Sto se damping izolacije tice, nisam je koristio u svojim vozilima nikad, drug jeste vise puta. Znacice mnogo da se postavi, pozeljno je da je ne preskocis. Ne mogu da ti pomognem oko izbora jer ni jednu od ovih nismo ugradjivali kod njega, jedino sto vidim jeste da su ove izolacije debljine 2.1, 2.9mm dok smo mi stavljali 4mm i to je ujedno najdeblja koju smo mogli da nadjemo. Debjine su isle 1.5mm, 2mm, 3mm i 4mm. Materijal je Alubutil.


Aktivni sub isto povezujes kao i Steg. Znaci treba ti ili onaj konverter ili izlaz iz plejera. Znaci tebi u svakom slucaju treba taj signal da bi bilo koje dodatno pojacalo ili aktivni sub povezao (aktivni sub je isto pojacalo u istom kucistu sa zvucnikom tako da tu nema razlike)


Povezivanje:

Vidi kako, taj PAC sto si ti nasao je taj HI-LOW konverter koji signal od zvucnika oslabljuje i iz njega izlaze 4 cinca za svaki kanal ponaosob kao i taj mali kabl, plavo-beli, koji sluzi za 12v remote funkciju.
E sada, obzirom da si ti vec konektor za instalaciju auta iskljucio kako bi mogao da ukljucis PAC u taj prikljucak, tebi je instalacija za zvucnike ostala nepovezana i tu treba da dovedes kablova od pojacala. Braon konektor tebi vise nece trebati jer ti neces koristiti izlaze od plejera vec sve ide preko pojacala u gepeku.


Ovo sto si nacrtao na semi moze tako. S'tim sto ti verovatno imas fabricku skretnicu, ako mozes nju da lociras i da vidis kakva je, mozda mozes da samo nju zamenis sa tvojom i da sva instalacija i za vrata i za tablu ostane ista. Samo iz plejera dovedes kabl do nje a onda na dalje fabricka instalacija. U tom slucaju ne seces nikakve kablove kod plejera.
Da li sam razumljivo objasnio?


Da te ne buni opet, secenje konektora do plejera sam reako bez da sam gledao detaljno cemu PAC sluzi.
 
@Edit:
Kad sad procitam sta smo sve napisali vidim da bi se svako zbunio hahaha

Glavno:
  • iz plejera kablovi koji idu ka zvucnicima idu samo od HiLow konvertera tj. PAC-a, nakon toga oni ne smeju dalje jer ako koristis istu instalaciju docice do problema jer ce se tu vec "nalaziti" izlazi od pojacala.
  • nadji gde su fabricke skretnice. Mozda ces moci da samo zamenis skretnice na tim mestima i da iskoristis fabricku instalaciju.
 
Pozdrav Acko,

evo poslao sam poruku za onaj Steg. Čekam da mi javi lik.

Ok, bez srednjeg zvučnika radimo.

Nisam do sada koristio pojacala koja se pale na audio signal, proveri jos jednom, u svakom slucaju cinc koji budes kupio imace jedan mali kabl u sredini za +12V remote (ako bilo kada zatreba)

Da, pitao sam ga, rekao je da to tako ide, jer sam video da nema ulaz za Remote, odnosno ima samo +i-. Evo na slici da vidiš:


dscf0471.jpg

Ok, za damping ću videti sam. Nadam se da se lako skida srednji deo iza panela na vratima.

Aktivni sub isto povezujes kao i Steg. Znaci treba ti ili onaj konverter ili izlaz iz plejera. Znaci tebi u svakom slucaju treba taj signal da bi bilo koje dodatno pojacalo ili aktivni sub povezao (aktivni sub je isto pojacalo u istom kucistu sa zvucnikom tako da tu nema razlike)

Nekako mi se čini da je Audio Control LC6i ili LC7i je dobra kupovina u mom slučaju. Ne razumem se puno, ali tu se skida plejer, žice iseku i dovedeš ih do LC7i u dva ulaza, odatle imaš 3 izlaza. Jeste malo skuplji doduše.

Evo lik montirao PAC i posle dodao LC7i:


Kratak, a zanimljiv post.

Braon konektor tebi vise nece trebati jer ti neces koristiti izlaze od plejera vec sve ide preko pojacala u gepeku.

Ja mislim da se mi uopšte ne razumemo. Evo slike sa foruma:

Braon konektor od PAC ide u fabrički beli koenktor koji je išao u plejer, odnosno to je ceo glavni snop kablova.
Beli konektor od PAC ide u plejer, tj. gde je išao pretnodno fabrički beli konektor (u koji ide sada braon)

1700161348671.png


1700161247278.png

I ovde vidiš kablovi koji dolaze iz pojačala i ulaze u braon deo. A braon deo ide u beli deo odnosno u main harness

1700161499107.png

I sad je pitanje od juče:

od 3way crossover, kao što sam rekao, za srednji i visoki ton idem iz crossover ispod trima direktno do njih. A za duboki ton u vratima moram da idem preko tog glavnog snopa kabla.
odnosno za zadnje zvučnike, kao što sam rekao: iz pojačala idem direktno u glavni kabal, pa odsečem konektor za zvučnik u vratima, i to koristim ulaz u crossover.

Sad je pitanje glavno gde sečem žice:

Kod plejera, tj. blizu belog PAC konektora?

1700161992158.png

Pre braon konektora? VIdiš kako njemu kablovi od pojačala idu u braon konektor. On imao sreće i našao taj PAC koji ima već žice u braon konektoru koje povežeš sa pojačalom.

1700162091191.png

Ili posle konektora, tj. da sečem glavni snop auta, što mi se ne radi iskreno.

1700161953553.png

Još pitanje za tebe:

pošto ću na Gladen 3ohm da povežem kroz 3 way crossover još 80mm srednji ton, moraju ti 80mm da budu 3 ohm ili ne? Da znam šta da gledam. Ako je problematično, onda ću napred da stavim Hertz mille i sa njima da povežem još jedan par zvučnika 80mm.

Šteta što su karte za let za Božić po 20 eura. Inače bih došao kolima. Ti lemiš žice, ja okrećem prase tu pored i završen posao.
 

Prilozi

  • 1700153193095.png
    1700153193095.png
    300.8 KB · Pregleda: 4
  • 1700160654235.png
    1700160654235.png
    1.8 MB · Pregleda: 3
  • 1700162234803.png
    1700162234803.png
    196.6 KB · Pregleda: 2
Za vikend ću da naručim PAC i kad dodje, mogao bih da odnesem kolegi na posao i da mi direktno u te žice u konektor ubaci druge, tj:

Ponavljam se:

za napred: od crossover + i - za niske tonove, ubace u braon konektor.
Dakle za napred od 3 way crossover ide +i- u 1A i 1C, odnosno iz drugog crossover u 1D i 1F.

Za pozadi direkt iz pojačala u 1X, 1V, 1U i 1S. To ide pozadi u vrata i tamo sečem konektor i te dve žice ulaze u crossover koji delim na duboki i visokotonac.

1700163402236.png

Bi to radilo tako? Kao ovom gore? Da mi kolege s posla to naprave: u braon konektor da mi vežu planirane žice koje ću da povežem na pojačalo. I bapnem tako u beli konektor od glavnog snopa i svi srećni
Steg je naš. Javio se lik.

200 eura. Sutra mu plaćam i šalje.
 
Poslednja izmena:
Izvini sto sam uneo zabunu oko obog konektora. Nisam lepo razumeo svrhu sva tri konektora. Ali mislim da sam poentu preneo kako treba. - izlazi za zvucnike iz plejera ne smeju da idu dalje u main harness jer tu dovodis izlaze iz pojacala. Jer ja sada ne znam da li PAC te izlaze preusmerava dalje ili ih samo iskoristi za oslabljeni signal i ne salje ih dalje. Verujem da ih salje dalje kako bi mogao da koristis i fabricku instalaciju zvucnika i da dobijes ulazni signal za pojacalo. Znaci kad kolega ubaci druge zice njih povezes na pojacalo.

Da li smo se razumeli ovde?

Sto se tice zvucnika od 3ohm - skretnica je namenjena za odredjenu impedansu zvucnika sto znaci da skretnica mora biti uparena sa zvucnikom. Ukoliko koristis zvucnik druge impedanse neces imati istu reznu frekvenciju. Znaci posle skretnice impedansa mora da bude za tu skretnicu.


Drugu poruku sa semama nisam ispratio do kraja. Ali da ponovim... kabl od 35mm2 ide direktno od plus kleme, nakon 10-20cm kabla seces i stavljas kuciste osiguraca i osigurac i to dalje vodis u gepek. Minus isto 35mm2, duzine 1-1.5m, prikljucujes u pojacalo i trazis najbilizi izvor mase u gepeku. Znaci negde gde je cisto. Tipa zavrtanj koji drzi pojas ili sedista u sasiji. Malo osmirglas, naprskas neki WD sprej kako bi sprecio bilo kakvu oksidaciju vremenom i dobro zategnes. Kabl bi trebao da ima hilznu na delu gde ide u pojacalo i stopicu za zavrtanj M8 ili M10, zavisno gde ga vezes na sasiju, na drugom delu. Obzirom da su hilzne za te preseke veoma debele, trebaju ti posebna klesta za njih. Kako ih ja nemam ja sam to resavao tako sto stavim hilznu u stegu i stegnem.
 
Pozdrav,

izvini, nema me da se javim, jedva sad skupio snage, razboleo se.

Hvala na odgovoru. I da, mislim na žice nazad iz pojačala do konektora kao što si rekao.

Pojačalo je poslato, stiže za neki dan. Tu sam se debelo iscimao oko paypal. Vraćao je pare,nije hteo dok nije opcijom Friends and Family poslato. Cimao drugara sa Malte da mu šalje, kod njih ima ta opcija, kod mene nema.

Sutra naručujem: pac, + kabal 35mm2 oko 6 metara, crnog 2 metra. Tražio sam dosta polovno na oglasima, a verovali ili ne, nema. Klema mi treba, malo izolacij, još jedan par zvučnika 80mm, a tu sam poprilično neodlučan. Ne bih dao više od 100, 120 eura za njih iskreno. S time svime prelazim planirani budžet.

Ovo je 80 eura, BLAM Relax R80. Ok priča da ih uparim sa Gladen 3 ohm? Nije idealno, znam.
  • Component mid-range
  • Maximum power 100 W
  • Rated power 50 W
  • Impedance 3 Ω

1700342446646.png

Super što si me uputio u crossover da i tu ima veze je l su za 3ohm. Hvala na tome, mogao sam da kiksnem tu. Našao sam jedne 3 way crossover od Ground Zero sistema, 3 ohm. Poslao sam upit, sa 80 na 70 eura, pa da vidimo. Pristaću i na 80, ali probam 70, pa padne kebab onda haha.

Za zvučnike su 0.75mm2. Pasuje to? Da dam kolegi da mi nalemi one na kraju da mogu da priključim na zvučnike.

To je to. Sve manje pitanja i odgovora. U dobrom smo smeru :)
 
Nesto sam primetio.
Ovaj Gladen već ima srednji ton u sredini? 😑 To znači da ne mogu na njih da povežem 80mm zvučnike??? Jer već ima srednji ton.
 
Generalno te nista ne sprecava da ih povezes, da li su potrebni dodatni srednjetonci to je pitanje. Gladen je vec kompletan set koji ispunjava ceo spektar zvuka, pogotovu neki mid-bass i srednji spektar. Ja bih vise gledao neki woofer da uglavim :)
 
Vidi ovaj horor. Katastrofa da ja povežem ovo. Inače, kao novo je. Nema ogrebotinu.

Ovo je, koliko kapiram, da li ima crossover ili ne?

Pa šta znam za vufer. Još jednom kazem, tu se jedino nismo razumeli, nemam odakle da izvučem signal do pojačala. Jer fabrički nema signal ako nije Bose. Tako da, ako ne koristim LC7i koji je skup, ne znam odakle signal da dovučem. Konektori imaju samo L+R zvučnici, napred i pozadi.

Čekam lik da mi odgovori za Gladen 3 way crossover. Javiće mi za par dana, pa da uzimam 80mm.
 

Prilozi

  • IMG_20231124_195003.jpg
    IMG_20231124_195003.jpg
    155.7 KB · Pregleda: 7
  • IMG_20231124_194245.jpg
    IMG_20231124_194245.jpg
    123.6 KB · Pregleda: 7
  • IMG_20231124_194237.jpg
    IMG_20231124_194237.jpg
    125.8 KB · Pregleda: 7
  • IMG_20231124_194226.jpg
    IMG_20231124_194226.jpg
    284.6 KB · Pregleda: 6
Nazad
Vrh Dno