Šta je novo?

Maksimalna ambijentalna temperatura racunara

afroman

Cenjen
Učlanjen(a)
13.02.2012
Poruke
14
Poena
154
Pozdrav svima, pravim neku skalameriju, metalno kuciste dimenzija sirina 55cm, dubina 55cm, visina 70cm, u njoj ce biti smjesten racunar koji bih hladio sa dosta kulera.

I ta metalna kutija ce biti po cijeli dan na suncu, naravno napravit cu otvore za ventilaciju.

Zanima me da li moze racunar da izdrzi ljetnje temperature zatvoren u metalnoj kutiji na suncu i kako da rijesim najefikasnije problem hladjenja?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Pa sva su kucista metalna, problem hladjenja resavas kao i kod svakog drugog - kulerima i ventilatorima.
 
Bilo bi dobro ako možeš kućište da obložiš sa stiroporom kao termo izolaciju, tako da ako je vazduh vruć ne mora i sunce da ga greje
 
Mozda je dobra ideja od spolja 5cm stiropor, odbija sunceve zrake.
Ja sam planirao da napunim kutiju ventilatora, ali kad se pregrije metal onda ce da cirkulise topao vazduh unutar

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Koja je svrha računara napolju?
Kao da smo u GR, pa treba za bar. Ali i tamo ima malo povetarca i mesta u hladu....ili bežičnih tastatura, miševa, i dužeg kabla za monitor.....laptop....
 
Pa ja sam na cg primorju planirao postaviti to.. povjetarca ima

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ti si bolestan. Racunar na suncu nece da ti trtaje dugo. Kad vec pravish kutiju a ti mu ubaci i klima uredjaj pa si resio problem. Ovako racunaj da ces veoma brzo na reklamaciju.
 
Stavi jedan klimatizovani rack sa IP68 zastitom i resio si problem :)
 
Hvala na odgovorima..
Razmisljao sam da ubacim neku manju maticnu plocu, lakse je hladiti manje povrsine.. kao ovo npr 100% New products Dual RJ45 Celeron 3215U Nano itx motherboard Mini ITX Free shipping
http://s.aliexpress.com/ramqUF7V
(from AliExpress Android)

Posto mi ne treba puno resursa smanjim upotrebu cpu sistemski na minimum ( mozda preko overklok alata smanjim i voltazu.. nisam to radio nikad)...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Intel NUC
Ovde je sve vec spakovano...imam ih 50ak u firmi
i rade savrseno i leti kada ambijentalna temperatura prelazi 32c. Nominovani su za opseg 0-50c

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Minja nisi dobro procitao. Taj racunar ide na sunce.
Dakle imas tri faktora zagrevanja kao primarne
1. Temperatura vazduha npr 30c
2. Direktno suncevo svetlo ( da dodamo jos 20c - efekat kao kad u tri popodne u julu udjes u yuga koji je stajao na suncu )
3. Komponente koje greju dodatno ( pa jos 15c min i to u leru. )
Imas i pasivno grejanje zracenje betona koji se zagrejao na suncu i tu da dodamo jos 10c.
I dodjemo do 75c u kucistu kao minimum minimuma.
Sta kad dodju topliji dani npr 10c da dodamo?
Hdd umire prvi pa za njim, grafika, procesor elektroliti na ploci, napajanje. I aj cao.
 
Minja nisi dobro procitao. Taj racunar ide na sunce.
Dakle imas tri faktora zagrevanja kao primarne
1. Temperatura vazduha npr 30c
2. Direktno suncevo svetlo ( da dodamo jos 20c - efekat kao kad u tri popodne u julu udjes u yuga koji je stajao na suncu )
3. Komponente koje greju dodatno ( pa jos 15c min i to u leru. )
Imas i pasivno grejanje zracenje betona koji se zagrejao na suncu i tu da dodamo jos 10c.
I dodjemo do 75c u kucistu kao minimum minimuma.
Sta kad dodju topliji dani npr 10c da dodamo?
Hdd umire prvi pa za njim, grafika, procesor elektroliti na ploci, napajanje. I aj cao.

+1

Ocigledno niste u ruku uhvatili metal koji je dugo stajao na suncu vec samo visili ispred kompjutera :) Bukvalno nema sanse ni jedan jedini dan da izdrzi masina.
 
E aj ti to namontiraj pa stavi wweb kameru i bacish nam ip da gledamo
 
Trebaće manja oluja to da rashladi. Jednom sam u kolima izmerio 100c. A tek sedište na motory, opekotine trećeg stepena na moru.
 
Nece se ovo bez gusala zavrsavati :D
Sto se tice hladjenja lakse je sa manje povrsine odvuc toplotu sa velikim alu povrsinama i kulerima na njima...

Ima li kakva ardulino ploca ili nesto sto se ne grije mnogo? Da moze windows na to i dva usb porta

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Zasto juga parkiras na suncu kad imas uvek 'lad na 10m :)
 
Poslednja izmena:
Ako vec mora da bude na suncu zasto mu ne bi napravio neku vrstu hlada? Nista komplikovano, ubodes 4 drvena kocica i zakucas ekserima neku sperplocu gore i sa strana i to je to.
 
Ako vec mora da bude na suncu zasto mu ne bi napravio neku vrstu hlada? Nista komplikovano, ubodes 4 drvena kocica i zakucas ekserima neku sperplocu gore i sa strana i to je to.
Na sred rive u Makarskoj ? malo teže. Nema 'lada ni za ribe. Zamisli onda crna mrtvačka kola, instant krematorijum.
 
Ako vec mora da bude na suncu zasto mu ne bi napravio neku vrstu hlada? Nista komplikovano, ubodes 4 drvena kocica i zakucas ekserima neku sperplocu gore i sa strana i to je to.
Stvarno se pitam je l' iko od vas bio na moru (cast izuzecima). Na plazi, na direktnom suncu, nikakva sper ploca nece da te spasi, vrelo je aman-zaman, nije to samo direktno sunce i usijanje.
 
Prvi put na moru bio sam mesec dana star, znam kako izgleda leti na suncu i kamenjaru + beton. Imali smo kuću na moru (6 metara od mora). Oko podne u Julu i avgustu umelo ja da bude užasno vruće. Kamen zapeče ne može da se hoda ni u japankama. Zamisli sad kutiju od metala da stoji na betonskoj ploči, jaje unutra može da se skuva za 5 minuta. Plastika se topi, tranzistori cvrče, otpor u elementima se bar duplira sa njim još viša temperatura. Prosečan kompjuter nema šanse grudve u paklu da ostane živ.
Ovde pod Avalom, napravili telefonsku centralu u dobro izoliranom kontejneru, 3 klime rade u leto i opt kada uđeš bar 50c unutra. Telefoni prestaju da rade ako samo jedna klima crkne a to se dešava nekoliko puta mecečno. Nije uopšte naivno.
 
Не знам где тачно треба да стоји тај комп, али ако би се могао поставити неки мали шатор, можда би и имао неке шансе да преживи.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno