Šta je novo?

MacBook Pro za MacOs i Windows 7

Boyce

Čuven
Učlanjen(a)
14.02.2004
Poruke
1,859
Poena
649
Pozdrav,

Zeleo bih da za nekoliko meseci kupim MacBook Pro 15".

Devojka ima MacBook Pro 15" vec godinu dana i koliko mogu da vidim nikad joj nije pao sistem, sistem je brz kao i prvog dana, elegantniji je a cini mi se da je rad programa poput Adobe CS brzi.

Ja sam nazalost primoran da zbog toga sto sam programer u Delphi-ju i Visual Studiu ostanem na Windows-u, ali posto sam i dizajner zeleo bih da to radim na Mac-u pod MacOS-om.

Zanima me sledece:
- Koliko je bezbolna procedura instaliranja Windowsa pored MacOs-a na Mac-u?
- Da li je Windows "bezbedan" kada se instalira preko BootCamp-a, i sta ce se desiti ako budem morao da uradim Repair i sl. operacije.
- Jedno glupo pitanje :) Koju kombinaciju tastera pritisnuti za Home i End na MacBook Pro tastaturi?
- Koju kombinaciju tastera pritisnuti za PageUp/PageDown
- Da li nekoj od Apple prodavnica u BG-u mogu da narucim "customizovan" racunar kao sa Apple sajta. Potrebna mi je rezolucija za monitor 1680x1050 koja moze da se ugradi preko online customizera na apple sajtu. Mogao bih i da cekam neko vreme.

Hvala na odgovorima
 
Ako se bavish programiranjem i slichnim "lakim" poslovima, VMWare Fusion ce ti potpuno zavrshiti posao. Windows preko njega za nezahtevne poslove radi isto kao da si direktno u Winu, nishta se ne gushi i ne kochi, jedino je problem 3D koji ne da loshe radi, nego ne radi uopshte ili fali pola tekstura itd. Za sve ostalo, surf, office, sve shto je u 2D, radi savrsheno i moze se tako integrisati u OS X da bukvalno imash Windows prozor/program koji se ponasha kao da je Macov :) Mozesh da ga minimizujesh u Dock i sve da radish sa njim kao da je prozor na Macu.

Kombinacija tastera za End/Home je command + strelice levo/desno, pgup je shift+space, pgdown je space. Mada ako na to ne mozesh da se naviknesh, postoji gomila programa i komandnih linija koja sve namesta kako ti odgovara..
 
Hvala,

Zanimljivo resenje. Razmislicu o njemu.

Problem eto ostaje sto bih ponekad odigrao neku igru u Windows-u :(
 
- mozes da narucis customizovan Mac ali postoje to BTO (BuiltToOrder) ceka se obicno i do 45 dana!
- u svakom slucaju prvo probaj Windows preko VMwarea, Parallelsa i VirtualBoxa pa ako ti brzina nije zadovoljavajuca tek onda BootCamp
- i ne znam koliko ces se naigrati na GeForce 330? :)
- inace jedan te isti sistem radi godinama na vise masina bez problema. ja npr. prenosim svoju instalaciju jod od 2006 :) sa iMaca na MacBook... i od 10.4 do 10.6. Mislim da nikada nisam uradio clean install! (ili jesam jednom u pocetku...) :)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

- Moze mali hint (moze i na PM) gde se moze da se uradi BTO.
- Koliko znam u MB Pro ide jaca graficka :)
 
Ako planiras da koristis neki noviji Visual Studio i SQL Server, BootCamp ti ne gine.
Neko vreme sam se zezao sa VMWare-om i Parallelsom i odustao.
 
Pozdrav,

- Moze mali hint (moze i na PM) gde se moze da se uradi BTO.
- Koliko znam u MB Pro ide jaca graficka :)

- u svakoj Apple prodavnici u Srbiji, mislim da svi mogu da poruce BTO.
- pa slabija je 320 a jaca (15") je 330 :) e sad da li je dovoljno jaka za nove igrice... ne znam :)

@shin-bojan na kom Macu ??
 
Odlicno :)

Kada ja na X1600 Mobile mogu da igram Crysis (doduse na low), ta 330 ce biti barem duplo jaca :)

Hvala
 
mislim da sam negde video da Crysis u nativnoj 15" rezoluciji ide na medium a u 720p na high (ili u fullu :))...
 
Kad sam vec otvorio temu, da pitam i ovo:

Posto cu za ovaj racunar morati po prvi put da kupim Windows, zanima me da li mi je potreban OEM, Retail, ili nesto trece? Gledao sam na Pakom-ovom sajtu i svakakve oznake sam nasao.

Hvala
 
Sto se tice MacBook-a koji god varijanta Windowsa, totalno je nebitno za sve postoje drajveri. To treba ti da odlucis prema svojim mogucnostima.
 
Što se tiče instalacije Win-a, MUSTANG jeste u pravu, koju god "verziju" da instaliraš biće ti svejedno. Inače, razlika između OEM i RETAIL verzije je u tome što bi OEM po pravilu morala da bude vezana za datu konfiguraciju (u svetu se obično isporučuje uz kupljenu konfiguraciju i dobija se samo repair DVD za datu konfu), dok RETAIL možeš da šetaš sa jedne na drugu konfiguraciju, ali i ovde imaš pravo samo na jednu licencu. Kod nas se i OEM prodaje u maloprodaji (a ne bi trebalo) i drastično je jeftiniji od RETAIL-a, tako da ti se izbor sam nameće.
I preporuka, uzmi Win 7 Premium, mislim da ti je ovo najbolji odnos cena/upotrebljivost.
Pozz
 
- inace jedan te isti sistem radi godinama na vise masina bez problema. ja npr. prenosim svoju instalaciju jod od 2006 :) sa iMaca na MacBook... i od 10.4 do 10.6. Mislim da nikada nisam uradio clean install! (ili jesam jednom u pocetku...) :)

Ovo je zanimljivo, cuo sam da to moze na Mac-u. A kako se to izvodi. Da li je to prosto kopiranje sa jednog Maca, na drugi, ili je upitanju pravljenje image-a celog sorce diska pa kopiranje da drugi racunar.

Pozdrav
 
Postoje programi za to, recimo Carbon Copy Cloner, moze da kopira kroz mrezu, sa diska na disk, disk u imidz i obrnuto, sve kombinacije, i on ce ti napraviti butabilan disk. On moze chak da radi automatski backup/sinhronizaciju, tako da u svakom trenutku imash dve kopije istog butabilnog sistema. A program je inache vrlo mali i besplatan..

Na PCu je isto tako s tim da na kraju treba samo da instalirash Chameleon...
 
Poslednja izmena:
Ovo je zanimljivo, cuo sam da to moze na Mac-u. A kako se to izvodi. Da li je to prosto kopiranje sa jednog Maca, na drugi, ili je upitanju pravljenje image-a celog sorce diska pa kopiranje da drugi racunar.

Pozdrav

pored Carbon Copyera koji je Driver spomenuo sam Mac OS X ima u sebe ugradjen mehanizam za prenosenje podataka korisnika.

to izgleda ovako:

imas npr. MacBook laptop i kupis novi iMac. Upalis iMac prvi put i posle uvodne animacije te pita da li vec imas neki Mac racunar i da li hoces da preneses podatke sto mozes da uradis na tri nacina:

- povezes MacBook i iMac sa FireWire kablom
- mislim da postoji opcija i da su povezani u Lan (to su novo ubacili)
- ako si koristio TimeMachine povez TimeMachine harddisk na novi iMac

u svakom slucaju, odaberes opciju koja ti odgovara i nakon npr. sat vremena novi iMac ima 100% sve iste podatke, programe, sve podesavanja... sve, sve, sve kao i tvoj drugi/prethodni Mac. Ja ovako setam sistem jos od 2006, vec cetiri godine izmedju nekoliko razlicitih Mac masina...

isto je i sa novim verzijama sistema: 2006. je bio aktuelan 10.4 i uvek sam radio samo update sistema sve do, sada aktuelnog, 10.6 bez ikakvih problema i bez nekih reinstalacija i cimanja. Pojavi se novi sistem, skinem ga na USB stick i pustim update i posle npr. sat vremena imam novu verziju i sve stare podatke i podesavanja. Doduse, uvek sacekam da nova verzija stigne bar do .2 podverzije....

btw isto tako Mac moze da se bootuje sa USB sticka ili harddiska, FireWire harddiska, mreznog diska... ne mora uopste da ima harddisk u sebi :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno