Šta je novo?

Macbook Pro Retina - diskusija

Stigao mi pre neki dan, uzeo sam u CG u prodavnici, 2260e osnovni model.
Prvi utisci su vise nego pozitivni, ekran je fantastican i sve leti na kompu. Najveci problem mi je sto PS jos uvek nije updateovan za retinu pa izgleda katastrofalno. Treba mi malo vremena da se naviknem na tezinu posle aira, to mi i najvise smeta, cini mi se da su mogli da skinu jos koji gram. :)
 
A meni petak stize :) retina
Procesor 2.7
Ram 16 gb
U glavnom najaci model sto postoji i cena tamo je 2859 $...a ovde kod nas je taj model 390000 dinara...sramota koliko nas ubise sa cenama...
Ne da sam nestrpljiv da dodje taj petak ne mogu da vam opisem :))))
 
Ovo je je neverovatno i evo instalirao sam na njemu World of games igricu i neverovatna promena grafika brutalna :))))
 
Da li je neko imao priliku da cuje ili vidi za problem sa 'duhovima' na MBPR, kazu da je to samo na LG ekranima, dok na Samsung displejima toga nema. E sada problem je sto ne znas koji dobijas pri kupovini, a nekada nece da priznaju garanciju za to... To je jedina stvar koja me odvraca od kupovine istog.

Posle prasine na iMacu nadam se da im ovo nije novi fail.
 
Ovo nikada nisam cuo do sada :S:

Mislim da su upitanju gluposti koje ljudi prosipaju tu i tamo...
 
Nope, postam fotografije ako mi ne verujete :) Nije nista katastrofalno, ali da, izgleda da skoro svi LG paneli imaju ovaj problem. Samsungovi su bolji ali ih ima puuuno manje i koliko sam ukapirao citajuci po netu dobar deo njih ima mnogo vece probleme od ghostinga :)
To su ti blagodeti early adoptera :)
 
Koju rezoluciju drzite na 15". "best for retina display" sto je 1,440 by 900 ili neku vecu?
Da li je na 1920x1200 oštro, 'obzirom da jedan "point" u tom slučaju ne čine 4 cela piksela nego 2 i nešto..

Nisam nikada video uživo u nekoj drugoj rezoluciji od preporučene, a ipak pored lepog izgleda svega bitno bi mi bilo i da ima što veći prostor..
 
Ja ga drzim na scaled 1680x1050 od kad sam ga uzeo...
Default mi je "preveliko" a 1920x1200 premalo za citanje :S:
 
Meni ne bi bilo sitno, sada koristim 1920x1080 na 13.3" :)

Otićiću svakako da pogledam, a nisam nešto po netu našao kako izgleda kada je scaled (ok i 1440x900 je scaled, ali na cele piksele pa je savrseno). A znači jednako je sve oštro i na 1680x1050? Pretpostavljam da jeste, pikseli su toliko sitni da ne verujem da nešto može da bude nazubljeno, tekst itd?
 
Poslednja izmena:
Sve je jednako ostro na svim rezolucijama...nema nikakve razlike :) (to je prvo sto sam gledao kada sam promenio rezoluciju kad sam ga uzeo)
 
Hvala, to me je zanimalo, planiram da eventualno uzmem 13" koji sada ako se plati u dolarima ima zaista pristupačnu cenu. Ali mi se nikako ne svidja ta preporučena rezolucija.
 
Ja sam poredjao 5 ljudi ispred Retine i mog 17" MBP iz 2011. godine i svi su rekli da uopste ne vide razliku :)
 
'начи неверуем :|
pa gde si ih našao, te koji ne vide razliku :p
Mada pretpostavljam da taj 17" držiš na 1920x1200 što je ok gustina piksela.

Ja se nadam da će uskoro, ili baš ne uskoro ali jednog dana, svaki display imati 300+ PPI, da li na 5" ili 85", tako da se ni u kojim uslovima neće videti pikseli. Objavimo rat pikselima :)
 
Ima na wikipediji lep clanak o "retina resolution" (mrzi me da ga trazim) ali ukratko: imas tabelau sa "rezolucija vs daljina".

1080 je ok na 3 metra - sve preko 1080p na 3 metra je sviranje qca...

Ili: 4K resolucija je sviranje kürc@ naspram Star Trek holodecka :D

NEKAD su govorili da ti ne treba vise od 4096 boja za realnu fotografiju, onda su govorili da ti ne treba vise od 16 bit-a... Hvala bogu, pa smo svi danas u mogucnosti da isprobamo gde je limit!
 
Poslednja izmena:
koji su ti ljudi koji ne primete razliku ni meni nije jasno :)
 
verovatno su bili ugaseni ekrani :d
 
Nisu ugaseni, ljudi nemaju problema sa vidom niti su ih gledali sa 5 metara vec sa razdaljine koja je sasvim normalna za koriscenje jednog laptopa :) I da, drzim 19x12 na 17".
 
dt_bg_download.png
MacBook Pro Retina SMC Update v1.1
http://support.apple.com/kb/DL1559?viewlocale=en_US&locale=en_US

image.jsp.png
This update resolves a rare issue where users may experience slow frame rates when playing graphics-intensive games on the 15-inch MacBook Pro with Retina Display. It also includes bug fixes for Power Nap, wake from sleep and fan control.

Boot ROM or SMC Version Information: After this update has successfully completed, your SMC Version will be: v 2.3f35


http://support.apple.com/downloads/DL1559/en_US/MacBookProRetinaSMCUp1.1.dmg
Version: 1.1
Post Date: Mar 14, 2013
Download ID: DL1559
License: Update
File Size: 504 KB
System Requirements
  • OS X 10.7.5 or later
  • OS X 10.8.2 or later
For more information, please see http://support.apple.com/kb/HT1237.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da su resili napokon neke stvari (bar po onome sto su napisali) ali moram da ga koristim bar jedno nedelju-dve pa da imam definitivni (subjektivni) zakljucak...
Za sada iz prve ruke mi deluje da je scroll u safariju tecniji :)

Vreme ce pokazati
 
Nisu ugaseni, ljudi nemaju problema sa vidom niti su ih gledali sa 5 metara vec sa razdaljine koja je sasvim normalna za koriscenje jednog laptopa :) I da, drzim 19x12 na 17".

Matori, ja sam juce uzeo MBP15R i svako ko je pogledao u ekran, video je instano razliku u kvalitetu, jer su imali prilike tekst da vide... beo tekst na crnoj pozadini? Posle 5sek. se vidi razlika.

Izgleda da su resili napokon neke stvari (bar po onome sto su napisali) ali moram da ga koristim bar jedno nedelju-dve pa da imam definitivni (subjektivni) zakljucak...
Za sada iz prve ruke mi deluje da je scroll u safariju tecniji :)

Vreme ce pokazati

Ne znam za tebe ali kod mene se bas osetno vidi razlika pre/posle update-a.

Sto se tice skrola u safariju, samo koristite webkit nightly - http://nightly.webkit.org , ubedljivo najbolji browser za rmbp
Chrome mi je 26.0.14 verzija trenutno i radi apsolutno normalno, kao i na mom prethodnom MBP15.
 
Matori, ja sam juce uzeo MBP15R i svako ko je pogledao u ekran, video je instano razliku u kvalitetu, jer su imali prilike tekst da vide... beo tekst na crnoj pozadini? Posle 5sek. se vidi razlika.



Ne znam za tebe ali kod mene se bas osetno vidi razlika pre/posle update-a.


Chrome mi je 26.0.14 verzija trenutno i radi apsolutno normalno, kao i na mom prethodnom MBP15.

Ja nisam uspeo da resim lag chroma na mbpr al safari radi perfektno mada vise volim chrome, takodje sam primetio i na win 7 na mbpr kao rezervni operativni cak i na win 7 chrome ne radi 100% bez laga
 
Moj mbpr je zadnja nedelja decembra 2012 i nista iz onog texta nisam prepoznao u radu.
 
sta se desava sa problemom IR koji i 9to5mac prijavljuje? kakva su vasa iskustva?
http://9to5mac.com/2013/03/20/macbook-pro-with-retina-display-problems-in-every-dimension/

U 99% slučajeva je u pitanju LG panel... retko kada to dokači i one koji imaju MBPR sa Samsung panelom.

Moj mbpr je zadnja nedelja decembra 2012 i nista iz onog texta nisam prepoznao u radu.

Verovatno jer imaš Samsung panel, kao što ga ja imam.
Lako za proveriti: Terminal i copy-paste:
ioreg -lw0 | grep \"EDID\" | sed "/[^<]*</s///" | xxd -p -r | strings -6

LP je LG
LSN je Samsung ;)
 
cool ali to je kada jednom upalis racunar sto podrazumeva da si ga prethodno kupio i platio i doneo kuci... a kako da se izbegne lg panel?
 
Jedino tako što bi apple prestao da koristi LG da im pravi panele... trenutno nema druge opcije.
A s'obzirom kako se razvija situacija između apple i samsunga, mislim da će uskoro svi paneli biti LG.
 
U 99% slučajeva je u pitanju LG panel... retko kada to dokači i one koji imaju MBPR sa Samsung panelom.



Verovatno jer imaš Samsung panel, kao što ga ja imam.
Lako za proveriti: Terminal i copy-paste:
ioreg -lw0 | grep \"EDID\" | sed "/[^<]*</s///" | xxd -p -r | strings -6

LP je LG
LSN je Samsung ;)

Uradio copy/paste i dobio neki syntax error unexpected token jel treba nesto da se kuca pre one linije koju si poslao?
 

Prilozi

  • Screen Shot 2013-04-17 at 6.38.09 PM.png
    Screen Shot 2013-04-17 at 6.38.09 PM.png
    90.3 KB · Pregleda: 121
Nazad
Vrh Dno