Šta je novo?

Mađarsko državljanstvo (ko,šta,gde i kako) i prednosti za naše IT-jevce

Za Segedin: obezbedjenje prvo postavi puno pitanja a tek onda radnica nastupa sa svojim...inace obezbedjenje zna tecno srpski, ali to se sazna kada se izlazi :)
 
I ja cu glasati za Orbana, realno da nije njega, mogao bih verovatno samo da sanjam o studijama u Budimpesti, brat bi mogao da sanja o studijama u Becu, otvoreno nam je evropsko trziste rada, prednosti su nebrojene.

Tako da onima koji nemaju drzavljanstvo a imaju mogucnost da ga dobiju toplo preporucujem to da ucine, nemaju neke obaveze a opet se otvaraju nove mogucnosti... Ja npr gledam oglase za poslove u Budimpesti i zimus je npr IBM zaposljavao gomilu ljudi iz IT sektora... U Madjarskoj zarade nisu drasticno vece nego u Srbiji ali je generalno drzava uredjenija, troskovi su velikom vecinom nizi
 
I ja cu glasati za Orbana, realno da nije njega, mogao bih verovatno samo da sanjam o studijama u Budimpesti, brat bi mogao da sanja o studijama u Becu, otvoreno nam je evropsko trziste rada, prednosti su nebrojene.

Tako da onima koji nemaju drzavljanstvo a imaju mogucnost da ga dobiju toplo preporucujem to da ucine, nemaju neke obaveze a opet se otvaraju nove mogucnosti... Ja npr gledam oglase za poslove u Budimpesti i zimus je npr IBM zaposljavao gomilu ljudi iz IT sektora... U Madjarskoj zarade nisu drasticno vece nego u Srbiji ali je generalno drzava uredjenija, troskovi su velikom vecinom nizi

Generalno ne ali, minimalac kod njih 330 eur kod nas 160 (?), kod na sprosecna plata 300 eur, kod njih 600-700...toliko o tome...Kad budes zavrsio faks onda javi se dali te neko primio...
...koliko vise oglasa za posao ima kod njih, toliko je i teze da se zaposlis...
 
Svakako nemam nameru ni da trazim posao ovde u Madjarskoj, a bogami ni u Srbiji, gledacu da odem u Austriju, Nemacku, pa tamo da trazim posao... U Madjarskoj cu mozda na leto da vrtim pljeskavice i to je to cisto da ne sedim besposlen :)
Cinjenica je da je nalazenje posla u Srbiji i regionu ravno poduhvatu,a drzavljanstvo moze da sluzi kao odskocna daska za nesto bolje :) Negde u zapadnoj evropi cu i od ciscenja kanalizacije uspeti bolje da zivim nego u srbiji sa prosecnom platom
 
Posla ima u Srbiji koliko hoces,samo sa tim platama ni za prezivljavanje nije dosta,u vecini slucajeva poslodavcima toliko zinulo dupe da ih ni Fort Knox ne bi namirio...
Npr moj slucaj,gde direktor i sefovi sve na racun firme:kola,restorani,kafici,kafane,letovanja i zimovanja a meni kao serviseru spec. masina minimalac sa nenormalnim radnim vremenom i naravno dao otkaz i sada me mole da se vratim ali uz mooozda povecanu platu... more mrs...
I zahvaljujuci Hun pasosu i cika Orbanu kao sto kolega Shax kaze ja ovih dana palim preko da fizikalisem/cistim kanalizaciju/whatever i pored rezija i hrane ostace mi vise para nego cela plata sa prekovremenim da sam se razbijao 24h na prethodnim poslovima...
Npr drugar me zvao da idem u Austriju jer P&G trazi ljude u magacinu,redjas mesanu robu na palete,max teret je prasak za ves od 10kg,radis 9h sa 1h pauzom za rucak,subota i nedelja free,plata na "ruke" 1300 evra + prekovremeno ako ima... o visku koji ostane ovde bih mogao samo da sanjam...

E sad,da li je taj odlazak "dobar" ili ne,ipak ostavljas ovde neke sebi bitne stvari i sl,ali u mom slucaju sam toliko popizdeo od srpskih bizMismena i dranja koze da vise ne vidim nista dobro niti da ce biti bolje...a da cekam bolje jos 20g mi ne pada na pamet...

I zato ponavljam,ako imate pravo,ostvarite ga,nabubajte taj madjarski jer kada budete dobili kad-tad taj pasos,tek onda shvatate u poptpunosti da vi imate IZBOR i to drasticno menja stvari u vasoj glavi,evo ja ziv primer...
 
Poslednja izmena:
Npr moj slucaj,gde direktor i sefovi sve na racun firme:kola,restorani,kafici,kafane,letovanja i zimovanja a meni kao serviseru spec. masina minimalac sa nenormalnim radnim vremenom...

Kada jednog dana neko skonta da je ovo jedan od osnovnih problema privrede u Srbiji, možda bude izgleda da krene na bolje.
Dok se ovo gore uopšte-ali-apsolutno-nikada ne spominje kao tema da: "možda to nije u redu" ili: "možda zbog toga neke firme loše rade", ostajemo gde smo, nizbrdo.
 
Poslednja izmena:
Kada jednog dana neko skonta da je ovo jedan od osnovnih problema privrede u Srbiji, možda bude izgleda da krene na bolje.
Dok se ovo gore uopšte-ali-apsolutno-nikada ne spominje kao tema da: "možda to nije u redu" ili: "možda zbog toga neke firme loše rade", ostajemo gde smo, nizbrdo.

Nemoj da mislis da to je tako samo kod nas...uhjuj, to je svugde tako! A za ono, 1300 eur u ruci...a stan ti kosta 600 eur i moras da platis unapred 6 meseci+ deposit...nije ni tamo lako, verujte mi...
 
Nemoj da mislis da to je tako samo kod nas...uhjuj, to je svugde tako! A za ono, 1300 eur u ruci...a stan ti kosta 600 eur i moras da platis unapred 6 meseci+ deposit...nije ni tamo lako, verujte mi...

Ja vec nasao za 300 evra i 1. u mesecu placam za taj mesec,bez kaucija i depozita...
 
Znam da zalud pitam, ali budući da je Bosna bila deo monarhije jedno vreme, jel znate da li mi odande imamo pravo na to državljanstvo ;-) ?
 
Bosna nije bila sastavni deo Mađarske, već samo deo Austrougarske monarhije, tako da najverovatnije ne može.
 
Ja vec nasao za 300 evra i 1. u mesecu placam za taj mesec,bez kaucija i depozita...
Iskreno se nadam da te nece neko prevariti na tu foru ili da ti dolaze murjaci jednom mesecno da traze nekoga ko je tu prijavljen vec dvajs godina, pored jos njih 20 prijavljenih na istoj adresi.. u svakom slucaju, javljaj kako sve funkcionise.
 
Bosna nije bila sastavni deo Mađarske, već samo deo Austrougarske monarhije, tako da najverovatnije ne može.

Meh... Predpostavio sam. Ajd onda da se nadam da će i Austrijskom predsedniku zafaliti birača :-D. Mada budući da sam iz rodnog grada ubice njihovog poslednjeg ptestolonaslednika, ne verujem da će mi šanse biti velike :)
 
Nemoj da mislis da to je tako samo kod nas...uhjuj, to je svugde tako! A za ono, 1300 eur u ruci...a stan ti kosta 600 eur i moras da platis unapred 6 meseci+ deposit...nije ni tamo lako, verujte mi...

Nije baš tako seljački k'o kod nas.

A uostalom, kompanije koje tako posluju ne traju dugo jer veoma brzo razjure kvalitetan kadar. A kvalitetan, motivisan i uigran tim ljudi je najbitniji kapital firme (sem ako ne žive od monopolizma ili patent trolovanja).

Provodio sam poslom mesec do tri na projektima u nekoliko velikih, ozbiljnih i uspešnih firmi u Nemačkoj, Austriji, Švajcarkoj, Sloveniji i Italiji, radio sa Švedskim i Britanskim kompanijama, i ne, tamo nije ovako kako je DukeLander opisao kod nas, što ga je i oteralo napolje. Još ako imate nekog specijalistu za određenu oblast, njega paze više od glavnom manager-a.

Da, ima i tamo sličnih nama, ali uglavnom ne traju dugo. Samoraspadnu se u roku od odmah.

Da uvek vam za kolegu ili šefa može zapasti neki rasista koji ne voli balkance. Ali tamo se posao lakše nalazi (i menja) nego ovde u našoj rupi.
 
hehe, pa ovde ne mozes da menjas nista za nista..tj kod nas sve moze :d
a tamo preko samo treba znati jezik, meni je to bila glavna prepreka. nemacki me ubija ali sad idem donekle priprmljen. i pre nego sto cu krenuti da radim idem na kurs 3 meseca, 6 sati dnevno (nema zezanja) i gledacu usput neki part time posao.
da sam znao jezik mogao sam se uvaliti u drzavnu firmu TUV i da me boli uvo. mada mozda za ovo jos ima sanse
a stan je 400e mesecno nedaleko od centra..pesaka 20 minuta
 
Poslednja izmena:
DukeLander, sve najbolje!
Pozdravi druga u Austriji! ;)
 
Fala,Serva!

Danas idemo sa prijateljem na zakletvu u Segedin pa javljamo utiske :)
 
evo da javim utiske. ko ne zna malo bolje madjarski neka ni ne ne pokusava. bilo je vracenih ljudi sa osnovnim znanjem jezika.
bilo je ispitivanja prilikom potpisivanja papira. kako si dosao? s kim si dosao? zasto bas segedin? sta si zavrsio? da li i gde radis? kada si predao papire? gde si predao papire?
maticarka rece jednom kog je poslala kuci da vise ne traze osnovno znanje madjarskog nego nesto vise. ali koliko sam cuo lik je bas fino pricao ali izgleda nije pisao najbolje
 
Jap,sada bas resetaju,i ja se iznenadio... jos ja kolezi iznad govorim "ma nece biti nista,samo potpises i to je to..." sva sreca covek rastura madjarski,bas je bilo resetanja...
Sedeo sam na par metara od jedne maticarke (ima ih oko 6) i nekom liku kojeg je odbila objasnjava da vise nije dovoljno malo znati,sada se trazi srednji nivo madjarskog jezika...

Dodatak: kada polozite zakletvu,dobijate uverenje o drzavljanstvu,papir sa informacijama kako da glasate na izborima u Hun i uputstvo kako i kada se vade pasosi,licne karte itd...

Sada je ustaljeno da posle odprilike 3-4 nedelje posle polaganja zakletve mozete predati zahtev za vadjenje pasosa (u Madjarskoj),toliko treba da vas ubace u sistem.
Npr u Segedinu pasos na 5 god kosta 7500 forinti (oko 2800 din),na 10 god je 15.000 Ft. Treba da odete sa dobijenim papirima u "Jarasi iroda" (okruzna kancelarija),dobijete tiket (sve je automatizovano),imate posebne saltere/stolove,odmah potpisujete,slikaju vas,otisak prsta,uplatnicu na 7500 Ft ili 15.000 Ft (ili sta vec izaberete) koju odmah treba da platite... otprilike sa cekanjem sve traje oko 10 min i posle 3 nedelje mozete da idete po pasos (ima varijanti i brze da se dobiju ali naravno mnogo je skuplje..)

U Subotici prvo morate da ih zovete da zakazete termin za predaju zahteva za izdavanje pasosa,trenutno se ceka oko mesec-mesec i po,posle predaje se isto ceka oko 3-4 nedelje i dobijate pasos,stim da su u Subotici skuplji,ne znam za koliko...
 
Poslednja izmena:
sve sto radis u subotici je +20e - konzularna usluga + dodatno cekanje... uglavnom vredi otici do segedina , svakako onom ko radi ne gine da uzme slobodan dan...

a da - pasos moze da se zakaze preko interneta, pa ne cekate nista da predate papire, moze i da se plati karticom, pa ne morate ni forinte da nabavljate... (to sve u segedinu)
 
Poslednja izmena:
Ја сам у петак успешно предао документа у Будимпешти. Било је 4 службеника који су примали захтеве/молбе за држављанство и сво четворо су питали различите ствари. Од основних питања па до питања, детаљних о вашој професији, што је био случај са мном. Службеница ме је чак питала да ли бих се пресило у Будимпешту и који града ми се допада и зашто(пре тога ме је питала да ли сам био пре у Мађарској и где све, пошто сам потврдно одговорио). На крају разговора када ми је дала папир потврду примљених докумената, питао сам је: dokumentokot rendben? És kerelem, rendben? На шта ми је рекла да јесу и да је прихваћен захтев. Питах после када бих могао да очекујем заклетву - рече 3-4 месеца.

Па јављам тад :)
 
Ja sam predao u januaru al' su mi rekli da mogu da očekujem zakletvu u julu-avgustu... Kod nas sam predao, možda je zato tolika razlika...
Mogu da potvrdim da je dobro znanje madjarskog neophodno.
Dosta njih su vraćali koji nisu znali više od jó napot...
 
Дефинитивно је брже кад се преда у Пешти јер тамо не раде дупле провере.
 
Meni su u pesti kad sam predavao objasnili ovako - brzina dobijanja zavisi od toga gde preuzimas. mene je mrzelo da se vracam u pestu po dokumenta, pa sam trazio da preuzmem u subotici. Naravno ovima je to bilo jako sumnjivo, pa sam im objasnjavao zasto sam predavao u pesti i tako... inace su vrlo fini bili u pesti.
 
За jedy023

Хајде, молим те, немој да ми персираш... оно, бенч је и наши смо, што би се рекло. ;)
Дистрикт 8 је био у питању али се адресе заиста не сећам. Пробаћу да ти сазнам од ове другарице са којом са био.

Искуство сам већ написао у теми... немам пуно тога да додам, заиста зависи на каквог службеника налетиш. Питања која постављају варирају од тих основних питања о теби, бојама, клопи, путовању... па све до тога да сам ја причао са службеницом о мом послу(радим као главни програмер за једну америчку фирму).

Овако је мој процес изгледао:
Ушао у зграду општине и портиру рекао следеће: "Jo napot kivanok. Uram, szeretek magyar allampolgarsagot kerelmezni jottem. Hol?"
Онда ми је рекао да идем право па прва врата лево и да уђем ту... пратиш упутства, више како ти је показивао руком него речима.
Дошао сам до тих врата видео да пише ”magyar allampolgarsagot” и ту ушао...
Чекала ме је прва службеница, где се издају бројеви, па сам ту поновио: "Jo napot kivanok”, сачекао да ми госпођа одговори и онда рекао:
"Hölgyem, magyar allampolgarsagot szeretek kerelmezni, kerem" - рече пар пута иген и јо и даде ми број.

Чекао сам ред и да мој број дође, онда сам дошао код те службенице, љубазно јој рекао добар дан, био насмејан, предао документа и чекао... 5 минута је она проверавала документа и уносила захтев у рачунар и око 2-3 минута још причала са мном. Као што већ рекох, питала ме о мом послу, јер је видела у мојој биографији шта радим.

Ако те још нешто занима, питај... само би било боље да си ме питао у теми, како бих могли и други да виде.

Поздрав.

Генерално мислим да је боље да сви питате и остављате одговоре у овој теми... како би била доступна и другима.
 
Generalno mi je ovaj info trebao.
E sada dolazi do zabune jer na nekom drugom forumu sam dobio info isti distrixt ali razliucito evo citat koji naravno necu odkriti o kome se radi * Sto se tice osmog kvarta dacu vam adresu i mogu samo da kazem da kada sam ja usao u zgradu saceka vas portir i pita vas zbog cega ste dosli. Samo mu kazate da hocete da predate papire za drzavljanstvo i on vas uputi u salter salu odmah pored tu.. E sada ima dosta saltera, po mojoj slobodnoj proceni negde oko 10 do 15 i oni se nalaze u nekom П rasporedu koliko se secam.. Tu cete morati da pritisnete broj na aparatu i sacekate da se broj pojavi na ekranu u sali.. Tada vam pise i koji salter ste dobili.. Na svim salterima mozete da predate papire*
Znaci isto metso a sve drugacije.
Znaci necu ja da kazem da ti ne govoris istinu,nego sam zbunjen a hocu u utorak da zapalim da predam.Inace ovo predstavljanje tipa dobar dan,zelim da predam dokumenta za madjarsko drzavljanstvo gde znam.Hvala
 
Не знам како си извео да дођеш до закључка да је све другачије?!

Портир - тражиш где се предаје захтев за држављанство
Број - као и било где другде, узимаш број и чекаш свој ред
Шалтери - су у слово Г и има их барем 10
Табла на зиду - где пише број по реду и за који шалтер
Службеници - за шалтерима који прихватају захтеве

када сам ја предавао, било је још људи који су предавали захтев и око 4ро службеника који су непосредно пре(и после) мене примали захтеве.
Сво четворо су испитивали на различите начине и као што рекох, једино је мени запало да ме питају нешто више и то када је службеница видела у мојој биографији да сам програмер и онда почела да ме пита о томе, јер њен син студира програмирање, како ми већ она рече.

Још једаред, не знам како је то теби ”све другачије”.

Допуна:
Дистрик 7 је био у питању, сада ми је јавила другарица... близу је јеврејска синагога, па то можеш да користиш као оријентир.
 
Poslednja izmena:
Cím: 1073 Budapest, Erzsébet krt. 6.
Telefon: 06 (1) 462-3100
Fax: 06 (1) 318-0916
E-mail: [email protected]
ili je ova adresa
1082 Budapest Baross utca 63-67
a ja zakljucio mozda pogresno jer si napisa(Било је 4 службеника ),pa sam skontao da ima 4 saltera a ne 10.
 
Poslednja izmena:
najbitnije je da znas madjarski gde god da odes, ostalo je nebitno. ako imas srpsko ime i prezime ocekuj da ce te pitati svasta gde god da odes. oni koji imaju madjarsko prezime prolaze mnogo lakse, sto je i logicno
 
Не знам како си извео да дођеш до закључка да је све другачије?!

Портир - тражиш где се предаје захтев за држављанство
Број - као и било где другде, узимаш број и чекаш свој ред
Шалтери - су у слово Г и има их барем 10
Табла на зиду - где пише број по реду и за који шалтер
Службеници - за шалтерима који прихватају захтеве

када сам ја предавао, било је још људи који су предавали захтев и око 4ро службеника који су непосредно пре(и после) мене примали захтеве.
Сво четворо су испитивали на различите начине и као што рекох, једино је мени запало да ме питају нешто више и то када је службеница видела у мојој биографији да сам програмер и онда почела да ме пита о томе, јер њен син студира програмирање, како ми већ она рече.

Још једаред, не знам како је то теби ”све другачије”.

Допуна:
Дистрик 7 је био у питању, сада ми је јавила другарица... близу је јеврејска синагога, па то можеш да користиш као оријентир.
Ovo je odgovor clana sa drugog foruma,pa se sada ja pitam da li uopste u 7 moze ili ne moze...
E ovako: Prvo jedno izvinjenje, nije u pitanju sedmi kvart vec osmi.. Ja sam nesto pobrkao, jer u 7 kvartu ne moze da se preda dokumentacija uopste.
za diyabolic
Bitno jeste madjarski,ali i jako je bitno gde moye a gde ne,nije Budipesata mala tipa Zrenjanin,pa sve odradis na jednom mestu,a zasto bi lutao kada su ljudi vec bili-
 
U sustini svugde mozes,sve je kocka jer mozes da "padnes" na dve tacke:

1: ako naletis na zescu "salterusu" koja ce te redovno propitati
2: kada se prijavljujes na zakletvi da si prisutan

Kao sto Diyabolic rece,ime je jako bitno,jer on ima srpsko ime i dobio je par dobrih pritanja kada smo isli na zakletvu (bio sam na par metara od njega) dok nista nisu pitali ljude koji nose madjarsko ime ili prezime.
I ja,iako imam srpsko ime i prezime,sam prosao bez ikakvih pitanja na zakletvi par meseci ranije...
 
Nazad
Vrh Dno