Šta je novo?

Linux pregazio sve particije

Jurke

Slavan
Učlanjen(a)
01.03.2005
Poruke
1,208
Poena
350
Na maxtoru od 160G, ATA, imadoh 4 primarne particije.
Danas malo smanjim C na kojoj je bio XP, i ostavim 10G slobodno izmedju C i D, gde htedoh da stavim PCLinuxOS. Nesto je poslo naopako, prvo nije hteo da se podigne Live, pa onda nekako prodje to, ali kad htedoh da ga instaliram na tu prethodno pripremljenu particijicu od 10G, iz nekog razloga, mada sam mu odredio instalaciju na slobodan prostor, on mi od celog diska napravi tri njegove particije, i jos odbije da nastavi instalaciju ?!
Znaci, sada na tom disku nema vise nijedne od 4 predjasnje NTFS particije. Nebih mogao da kazem da li je uradjen format, tj sta je PCLOS radio za te 3-5 sekundi koliko je trajalo to trazenje particije na koju sam hteo da ga instaliram, samo vidim da NTFS particija vise nema.
Ali nema ni XP-a, ni linux-a, a bogami ni podataka sa E i F. Ostao samo dual boot od 2 XP-a :) od kojih jedan na RAID-u i srecom radi jos uvek.
Procitah ovde da je moguce vratiti obrisane, greskom formatirane i ba drugi nacin zagubljene particije, ali ne nadjoh nigde da li je moguce vratiti particije ako su one pregazene, obrisane, formatirane ili sta vec, sa Linuxom.
Podatke su da pocupam nekako, ali mi je bitno da vratim i particije ako je moguce, a jos bolje ako mogu da ih vratim sa sve podacima na njima :D
Postoji li resenje za ovo?

Samo da dopunim malo, mozda bude jasnije sta me muci ...
Sada na tom Maxtoru imam sledece, gledano iz Mange XP-a :
Healty(Active), Unknow format, Primarna, oko 8G
Helty(Unknow Partition), Unknow format, Logical, oko 4G
Helty(Unknow Partition), Unknow format, Logical, oko 140G
 
Poslednja izmena od urednika:
Da to nije ona budjava fedora? Trebalo je da izaberes da vec imas gotove particije, a ne da ih on pravi, ipak je tvoja nepaznja u pitanju...
 
PCLOS, nije fedora. A sasvim je moguce da sam nesto zbrzao pri instalaciji.
U svakom slucaju, sada treba spasavati sta se da spasiti ...
 
Velika je vjerojatnost da si zeznuo particijsku tablicu. Meni se dogodilo isto prije kojih god. dana sa Live instalacijom Ubuntu-a. Pouka je da NIKAD, ali NIKAD ne dopuštaš bilo kojem linuxu da petlja sa NTFS particijama. Stvar je potpuno neovisna o distribuciji, odnosno događalo se na raznim distribucijama, može biti da kernel nije dobro skužio geometriju diska isl. Ja sam stvar spasio preko Knoppixa koji je uspio prepoznati particije pa sam odmah s njega sve prebacio na DVD-ove i zatim sve obrisao i ponovo napravio particije.
 
Poslednja izmena:
Ja se iskreno nadam da je samo obrisan MBR, sobzirom na onih oko 140G na disku koji bi trebalo da predstavljaju moje nestale NTFS particije, ali ne smem jos nista da pokrenem dok ne povadim podatke do kojih mi je stalo. Veca je verovatnoca da cu ih lakse spasti ako prethodno nista ne cackam po disku. Kad prodje to "vadenje" podataka, probacu i to sa Knoppix-om a i neki od alata za povracaj particija. Procitah ovde nesto za Acronis Disk director Suite i njegovu opciju Expert Recovery, ali sa njime nikada nisam radio. Ili nesto drugo, sta mi vec preporucite za tu svrhu.
 
Da budeš siguran, prvo stavi Knoopix i vidi hoće li on mount-ati "nestale" particije. Ako hoće onda sa K3B programom možeš zapeći na DVDove sve što ti je važno. Nakon toga možeš raditi recovery sa čim hoćeš :).
 
Sto se tice restauracije obrisanih particija, postoji mnostvo programa za to. Preporucio bih ti da probas sa Active@ Partition Recovery ili Ontrack Easy Recovery. Ako oni ne pronadju obrisane particije, ostaje to da probas sa softverom za vracanje obrisanih fajlova kao sto su GetDataBack for NTFS, OO Disk Recovery... Ima ih na desetine, ako ne i vise. Cak i WinHex ima odredjenu mogucnost povratka obrisanog sadrzaja (ako nije efikasan, onda je definitivno brz).
Sve od ovih programa mozes da skines kao Demo ili Time trial verzije... Iako demo/trial ima ogranicenja, omogucice ti da vidis sta je pronasao, tj. sta moze da vrati, a za posle, snadji se...
Postoji mogucnost da uspes da vratis kompletne particije, pa prvo probaj sa prva 2 navedena programa. Ako nove particije nisu istih dimenzija i na istom mestu kao stare, postoji sansa da se "vrate". Kako bih rekao, "ispod" te nove particije od 140 GB nalaze se (verovatno) stare 3 sa NTFS-om... Njihovo pronalazenje (od strane programa) bi znacilo vracanje (skoro) kompletnog sadrzaja particija. Ako to ne uspe, ne uzdaj se mnogo u softver za vracanje obrisanih fajlova, pogotovo ako su ti particije bile fragmentirane...

Imaj samo u vidu da skeniranje diska u potrazi za obrisanim particijama moze biti prilicno dugo, a skeniranje celog diska u potrazi za fajlovima jos duze. U najboljem slucaju (nadam se), vratices vecinu sadrzaja diska... U najgorem, potrosices mnogo sati bez nekog rezultata.

Pozdrav
 
Podaci se vec 5-6 sati "vadu" :) i nadam se da ce od toga ispasti nesto.
Vec sam Pripremio gore navedeni Acronis, a i Active@ Partition Recovery i Ontrack Easy Recovery. Naravno, tu je i Hiren`s. Imam i Knoppix Live ...i jos nekoliko distroa koje cu posle ovog iskustva najverovatnije reciklirati na vrlo sitne komadice ....
Stvar je u tome sto nikada nisam imao potrebe da vracam particije i nisam to radio ni sebi ni nekom drugom, a stalo mi je da ih vratim kakve su bile.
A kako me je krenulo sa ovim Linux-ima, valjace da i to naucim da radim :)
Bilo bi zgodno kada bi neko ko je vec radio vracanje particija pogubljenih na gore opisan nacin, stavio ovde par recenica o samoj proceduri.
 
Ono sto mi je bilo jako bitno, povadio sam sa diska :)
E sad, sobzirom na gorepomenuto s*anje koje sam napravio sa tim diskom, i da jos uvek ne znam sta se tacno dogodilo sa tim particijama, tj, ne znam da li su pobrisane, formatirane ili pogubljene na neki x-ti nacin , sta bih ja trebao da odaberem pri koriscenju preporucenih mi programa:
- opciju programa za recovery particija,
- opciju programa za recovery MBR, ili
- nesto trece, cetrvrto ...
Pitam zato sto ne bih da promasim opciju, tj, da probam da sacuvam particije kakve su bile.

Napomena : ostao mi je dual boot :) i cak krene da podize XP pa me vrati u F8 opciju (safe mod i ostalo) iz koje isto tako ne mogu nista da uradim. Drugi XP, sa RAID-a, podize se normalno. U boot.ini ovog XP koji ne radi, dodao sam liniju za ovaj drugi XP, pa prema tome mislim da je boot meni od ovog XP-a sa "kriticnog" diska.
 
Da se malo pohvalim ... svi problemi reseni :)

Sve radi kao sto je i radilo pre onog nesretnog PCLOS-osa, sve particije su tamo gde su i bile, svi podaci na svom mestu :banana:

Hvala svima na pomoci.
 
Nazad
Vrh Dno