Šta je novo?

Linux FAQ

Isključivao sam Secure Boot, to je otprilike ono što se među prvim rešenjima na netu može naći...ali nije se ništa dogodilo, problem je izgleda dublji. Hvala svakako!
 
E ok, ajde probaću i to. Hvala!

Imam i jedno podpitanje, na Dell-ovom sajtu sam sasvim slučajno video da su od sistema podržane valjda tri verzije 11-ice i jedan Ubuntu. Glupo možda zvuči, iako mi zaista nema logike...znači li to da od 10-ke nema ništa, da ni ne pokušavam?
Skinuću 11, nije problem, nego ako ne moram ne bih...
 
Jel ti je flash sa windowsom sigurno OK. Mislim da npr kad u rufusu pravis butabilni flash da ima opcija da se definise UEFI

I ne znam da li to moze da bude slucaj na Laptopovima ali mani na desktopu ne konta flash ako ga ubodem u prednji usb pa cisto mozes da probas ako vec nisi da zabodes u drugi port
 
Sad ću da vidim, to je stara desetka, ne sećam se iskreno. Skidam Rufus upravo.

Pa, po ovome izgleda da je ok, ne znam. Ubadao sam i u različite portove inače, probao i to krastavac.
 

Prilozi

  • rufus.png
    rufus.png
    22.4 KB · Pregleda: 39
E ok, ajde probaću i to. Hvala!

Imam i jedno podpitanje, na Dell-ovom sajtu sam sasvim slučajno video da su od sistema podržane valjda tri verzije 11-ice i jedan Ubuntu. Glupo možda zvuči, iako mi zaista nema logike...znači li to da od 10-ke nema ništa, da ni ne pokušavam?
Skinuću 11, nije problem, nego ako ne moram ne bih...
Ja sam gomilu laptopova sa w11 preinstlirao na w10 i sve radi bez ikakvih problema.
 
Pa da, pretpostavljao sam. Mada mi se svojevremeno desilo da sam na starom laptopu apdejtovao BIOS, iz nekog Lenovo softvera, i posle toga nisam mogao sedmicu da vratim.
 
Taj Rufus u poslednje vreme pravi više problema nego što pomaže. Probaj preko Ventoya da digneš
 
Uspeo sam nekako na kraju da instaliram 11-icu, nisam baš nju hteo ali ajde. Desetku nisam mogao da nađem na MS sajtu, a nisam ni imao drugi fleš od 8GB pa sam morao da je prepeglam. Nema veze, dobro je kako je moglo da bude...
U trenutku sam pomislio da sam upropastio i BIOS i komp i sve, o'ladio sam se. Mogu da konstatujem da je ovaj InspyreH20 najveće g***o od BIOS-a/(U)EFI-a koje sam ikada video. Da ne ulazim sad u detalje, ali baš sam se napatio. Na netu nisam bukvalno ništa našao, iz očaja sam neki voodoo izveo i uspeo da namestim. Čista sreća.
 
Nalazio sam na raznim mestima rešenje u vidu Legacy boot priority-a, ali to ovde nije bilo moguće izvesti. Šta god uključio ili isključio, UEFI ostaje jedina opcija.
E onda čačkanjem bukvalno svega i svačega sam napravio neku top glupost posle koje nisam mogao ni u BIOS da uđem. F2/F12 kad se pojavi logo, ako nisam 50x probao nijednom nisam. "Bootable drive missing" ili tako neki sličan error svaki put, jedina opcija shutdown u nekom Dell-ovom assist ekranu, pakao...dok nisam provalio da treba milisekundu pre pojave bilo čega na ekranu da se klikće F2/F12, bukvalno čim zatreperi pozadinsko svetlo na tastaturi, a to niko nigde nije napisao od svih onih pola milijarde Indijaca koji su našli kojekakva rešenja.
Okej, tu uspem da dignem BIOS, ali šta dalje...u međuvremenu se i 11-ca prebacila na Rufus (koji je odradio posao btw, nije bilo potrebe za onim drugim softverom) i konačno reko' daj da probam opet da odem na jednu jedinu default boot opciju koja je ostala (koja je red i po nekog koda, mislio sam da je to samo naziv) i dva puta zveknem enter i opalaaa, otvori se neki submenu gde je moguće menjati source, pojavile se one zagrade i tačkice [...], reko' to je to. Unutar toga svega nađem fajl sa fleša i pokrenem instalaciju.
Smejte se koliko hoćete, ja sam odmah rekao da sam glup za ove stvari. 😆 Ali da su ga sakrili i zakomplikovali bespotrebno, jesu. Dodatno su me bunile i sve te Ubuntu ekstenzije i nazivi.
 
Kako najbolje da kontrolišem Power Management na laptopu?
 
Zavisi od distroa. Neki već imaju sve što je potrebno out of the box.

Za Arch na primer:

Bash:
sudo pacman -S tlp acpi_call hdparm iw --noconfirm && sudo systemctl enable tlp && sudo reboot

Parametri za tlp se nalaze u tlp.conf fajlu.

Za kontrolu ventilatora imaš uputstvo ovde.
 
Instalirao sam auto-cpufreq i poboljšanje u vidu trajanja baterije je očigledno ali imao sam 2 zamrzavanja sistema do sada (za 1 dan).
Kako sam dodavao još nešto (za edit GDM-a pa je tu bilo još par paketa iz AUR), vratio sam se na neki prethodni snapshot pa evo testiram ponovo.
Baterija je sada definitivno na nivou Win-a samo da ne bude daljih problema.
Ako ništa drugo, ostaje da se igram sa TLP.-om. :)
 
Imam neki stariji Lenovo laptop i hoću da ga oživim malo sa nekom Linux distribucijom. Šta god da probam da instaliram (Mint, Zorin) sa butabilne fleške pri kraju instalacije dobijem ovu grešku. Koliko sam skapirao neki je problem sa particijama ali ne uspijevam da riješim problem, isključio sam i fastboot, nije problem ni legacy/uefi koliko sam vidio...
 

Prilozi

  • IMG_1740.jpeg
    IMG_1740.jpeg
    443.1 KB · Pregleda: 33
Vidi u BIOS-u da nije uključen MBR write protection. Negde se to zove "Enable Virus Protection".
 
Nije, u pitanju je LENOVO IdeaPad 320-15IAP sa baš šturim podešavanjima u biosu, ima da se isključi fastboot i secure boot i to je otprilike to. Probao sam butabilnu flešku da kreiram i kao MBR i kao GPT sa Rufusom, takođe i u biosu legacy/uefi, neće pa neće, istu grešku javlja.
 
Sad sam opet pogledao screenshot. Greška nema logike. To što on prikazuje je bukvalno instalaciija grub loadera bez zadatog tipa boot okruženja. Prebaci BIOS u legacy režim, uđi u TTY i kucaj:

Bash:
grub-install --target=i386-pc /dev/sda && grub-mkconfig /boot/grub/grub.cfg

Okači output ovde nakon te komande.
 
Uh, na kraju mi je ovo pomoglo, cio dan se oko ovog zabavih, morao se "ručno" instalirati grub.

 
Probao sam prvo komandu gore javljalo mi je da je da ne može da nađe fajl ili folder. Nebitno, svakako je i ovo "krpljenje" što reče jedan kolega na PM, naime kad sam pustio kroz onaj integrisan software update da updatuje sve, zakočio je kad je došao na grub, izbaca neki error.

Btw, koristim Mint Cinnamon Edition, poslednja verzija.
 
Instalirao sam auto-cpufreq i poboljšanje u vidu trajanja baterije je očigledno ali imao sam 2 zamrzavanja sistema do sada (za 1 dan).
Kako sam dodavao još nešto (za edit GDM-a pa je tu bilo još par paketa iz AUR), vratio sam se na neki prethodni snapshot pa evo testiram ponovo.
Baterija je sada definitivno na nivou Win-a samo da ne bude daljih problema.
Ako ništa drugo, ostaje da se igram sa TLP.-om. :)
Da dodam da je u mom slučaju samo TLP mogao da pomogne.
auto-cpufreq je zamrzavao sistem.

Imam jedno pitanje koje je čisto "quality of life" a to je:
  • Kako da u Gnome pod Wayland-om ubrzam miša preko maksimalne brzine.
Primetio sam da mi isti miš radi brže (kursor pređe više za isto ili manje pomeranja).

EDIT: biće ovo kompleksno ali da dodam da poruka prilikom pokušaja i navodnog uspešnog modufikovanja libinput-a:
running xinput against an Xwayland server. See the xinput man page for details.
se izgleda javlja jer imam i touch-screen aktivan pa je ovo nemoguće (za sada?) podesiti pod Wayland-om?
 
Poslednja izmena:
Laptop ASSUS VIVOBOOK Max X541N na win 10 koči mnogo .
Probao bih mozda sa Linux sistemom nekim , pa moze li neko preporuciti neki za pocetnika , jer se ne razumem u to . Sluzio bi za gledanje iptv programa i surf po netu.

Hvala.
 
Upianju je HDD od 1Tb star ko i lap top
Hvala
Znam. To je usko grlo zbog kojeg sve radi tako sporo. Za gledanje IPTV i surfanje po netu ti ne treba disk od 1TB. Za 2300 din možeš da pazariš nov SSD Crucial BX500 od 240GB sa kojim će se taj laptop preporoditi.
 
To kasnije dok se izresavaju sve pristigle obaveza , a sada bar da mogu da otvorim nesto na njemu iole normalnije
Prvi i zadnji i nikada više INTEL , uvek sam koristio AMD i zeznuo se
Sada bih hteo tu preporuku da probam sa time , a kasnije bih ubacio SSD
Hvala
 
SSD znaci ali svejedno bi imao problem, mogao bi da prodjes bolje sa nekom od distribucija tipa Arch ili Gentoo pa da sa njima skines sav moguci bloat, da koristis neki window manager umesto full desktopa itd. Jedino tako bi mogao da izvuces neki maximum sa tim laptopom, ali to sa druge strane podrazumeva poznavanje Linuxa ...
Mozda da probas Arco linux recimo sa nekim window managerom
 
Nazad
Vrh Dno