Šta je novo?

LiBRE! časopis o slobodnom softveru

Živeo Libre i slobodan softver. Jedna fina stvar na ovom poprilično prljavom netu. Pozdravljam projekat. Keep good work.
 
LiBRE! 12 je dostupan za preuzimanje!

libre12naslovna.png


Prošlo je skoro godinu dana otkada smo izdali naš nulti broj (13.05.2012),
tako da je ovaj 12. broj pomalo jubilarni.

Svi koji imaju dobre ideje za promociju našeg časopisa, neka nam se jave na
već poznatu adresu elektronske pošte [email protected]. Saradnik sa najboljom
idejom će biti odmah promovisan u šefa marketinga (ukoliko to želi).

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite novi broj.

LiBRE! tim
 
LiBRE! 13 je dostupan za preuzimanje

libre13naslovna.png


I dalje smo u potrazi za novim autorima. Na jednom sastanku redakcije na IRC kanalu #floss-magazin na irc.freenode.net serveru, novi autori su nam priznali da su imali straha da se prijave. Strah dolazi iz nesigurnosti u sopstveno znanje i sposobnosti, i iz predubeđenja da mi mnogo tražimo od autora. Kasnije su se i sami uverili da opravdanih razloga za strah nije bilo. Rekli su nam da nismo suviše zahtevni a svoje znanje i sposobnosti su prvom prilikom i dokazali. Da nam ne biste slepo verovali na reč, dođite i sami na naš IRC kanal i uverite se kako sve funkcioniše! Za sva pitanja, na raspolaganju vam je i već poznata adresa e-pošte [email protected].

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite novi broj.

LiBRE! tim
 
Svaka cast!
Ceka se epub izdanje pa da se cita.
Vidim ni broj 11 nema epub dok 8, 9, 10 i 12 imaju.
 
LiBRE! 14 je dostupan za preuzimanje

libre14naslovna.png


Napokon smo odlučili šta ćemo sa našim Facebook fun page-om i Twitter nalogom. Poslužiće nam za prenošenje vesti iz FLOSS sveta. Još samo da nam se jave zainteresovani saradnici koji bi to mogli da rade. Sa postojećim brojem ljudi to još nismo u stanju da sprovedemo u delo, pa ovom prilikom pozivamo sve zainteresovane da nam se jave i tako doprinesu daljem unapređenju našeg zajedničkog projekta. Autori i drugi zainteresovani budući saradnici mogu i dalje da nam se javljaju na našu već poznatu adresu elektronske pošte libre [et] lugons [tačka] org.

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite četrnaesti broj.

LiBRE! tim
 
LiBRE! 15 je dostupan za preuzimanje

libre15naslovna.png


Saznajte kako da napravite sopstveni forum i da li je moguće koristiti Windows 8 i Linux u dual bootu; informišite se iz prve ruke o projektu LibreOffice i Dokument fondaciji (The Document Foundation), kao i o iskustvima u korišnjenju Linux servera u Zdravstvenom centru Studenica iz Kraljeva, i upoznajte se sa Linux distribucijom koju možete poneti svuda sa sobom i koja će na svakom računaru izgledati isto – Puppy Linuxom.

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite novi broj.

LiBRE! tim
 
LiBRE! 16 je dostupan za preuzimanje

libre-16-naslovna.png


Informišite se iz prve ruke o projektu korišćenja slobodnog softvera u Gradskoj upravi Minhena – LiMuxu, naučite ispravno da koristite tastaturu, saznajte kako da doprinesete projektima otvorenog kôda iako niste programer, kako da napravite vaš virtuelan svet i kako da u ulozi DJ-a zabavite prijatelje na vašoj privatnoj žurci, naravno, korišćenjem slobodnog softvera.

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite novi broj.

LiBRE! tim
 
Razvojte teme i omogućite korinicku potpunu slobodu preuzimanja a sebi poboljšajte seo
 
@Kritika, preneo sam to što tražiš redakciji Libre! tima i to se neće dogoditi.
Objasnio sam ti na predhodnoj stranici ove teme kako to možeš uraditi ako pratiš neki članak tipa "How To".
 
Netreba meni da objašnjavaš jer bez lažne skromnosti ipak mi je znanje malo više od članaka koji se proonalaze u početničkim koracima koji su za pohvalu kakav je časopis Libre.

Ali kad se već reklamirate na ovakvim mestima onda bi trebalo razmisliti o dobronamernim savetima ljudi sa takvim mesta
 
@Kritika, opet ću preneti tvoj savet redakciji Libre! tima.
Inače, ne vidim ovo kao reklamiranje, već informisanje da se pojavio novi broj FLOSS časopisa Librea.

PS
Pozdrav iz Novog Sada sa BalCCona. ;)
 
Malo šira najava broja

LiBRE! 18 je dostupan za preuzimanje

libre18naslovna.png


Ovog meseca smo bili vredni: izdali smo prvi LiBRE! specijal (priručnik Scribus 1.4) i uspeli smo da pripremimo novi redovni broj koji je sada pred vama. Nadamo se da ćete nam zato oprostiti zbog malog kašnjenja ovog redovnog izdanja.

LiBRE! projekat se još uvek dobro drži, uprkos osetnom padu aktivnosti u svim FLOSS zajednicama u Srbiji. Ekonomska kriza je konačno počela da uzima danak, potkopavajući svaki društveno korisni rad. Projekti koji se mogu podvesti pod kategoriju ​društveno korisnog rada ​su uvek nisko na skali prioriteta,​ jer ne donose ​profit niti se od tog rada može živeti.

Međutim, FLOSS aktivisti se još uvek bore protiv vetrenjača u Srbiji, pa možda čak i u regionu. Ne vredi objašnjavati prednosti slobodnog softvera u neuređenim državama u kojima je piraterija ako ne prećutno odobravana, onda barem često ignorisana. Ovakav odnos prema softveru će se uskoro mnogima „obiti o glavu”.

Država Srbija je počela da nezgrapnim koracima uređuje i ovu oblast. Potpisala je ugovor sa Microsoft-om kojim se legalizuje softver u svim državnim organima. Bojimo se da ovo nije korak napred u pravcu borbe protiv piraterije nego više uvođenje monopola jedne platforme. Reč urednika nije mesto za detaljnu analizu ovog ugovora. Možemo samo da najavimo opširniji tekst o njegovim posledicama za sledeći broj.

Ovom najavom želimo da podstaknemo sve ljude u FLOSS zajednicama u Srbiji da se pregrupišu i organizovano deluju u javnosti kako bi se bar ublažile već najavljene posledice ovog ugovora.

Prvi korak je svakako obelodanjivanje sadržaja dokumenta i analiza njegovih posledica. Za tu svrhu LiBRE! svim srpskim FLOSS zajednicama nudi prostor da u narednim brojevima objave svoje viđenje ovog problema. Što bolje upoznamo javnost sa problemom, iz više uglova, lakše ćemo ga rešiti.

Vredi se boriti, u protivnom, OSS projekti u Srbiji neće imati budućnost, a srpska softverska industrija biće svedena na razvoj aplikacija za samo jednu platformu.

Na kraju želimo sve vas da podsetimo da je LiBRE! projekat otvoren za sve one koji žele da mu se priključe bilo u svojstvu autora, grafičara ili dizajnera. Naročito nam trebaju autori za rubrike „Internet, mreže i komunikacije”, „Serveri” i „Mobilni kutak”. Svoje tekstove nam možete slati na našu već poznatu adresu libre [et] lugons [dot] org.


Do čitanja :)


Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite novi broj.

LiBRE! tim
 
Bravo za ovu temu, bas sam na tu temu pisao gde god sam stigao. Jedna bogata zemlja kao Nemacka prelazi ili je vec presla na slobodan softver a mi u Srbiji se ponasamo kao da smo bogatiji od njih. Ali sta ocekivati od kvazi strucnjaka. Mislim, ko je docekao Steve Balmera-a i imao sastanak sa njim? Sigurno ne neko relevantan u svetu IT-a u Srbiji i niko ko se malo razume kako slobodan i zatvoren softver funkcionise. Najgore je sto se niko nije ni usudio da pomisli da se proba neko free resenje kao Linux, jer to naravno ne moze da zameni Windows.
Da su Nikoli Tesli za sve sto je hteo da stvori rekli da ne moze ili da nije moguce, sta bi danas imali?
Ali znate kako se kaze, neznanje se placa ;)
 
Problem je sto kod besplatnog softwera ne moze da se "ugradi" pa politicare ne zanima.
 
Ovima nasima treba zabraniti racunar, kamo li da kupuju skupe softverske pakete na koje potrose milione. Umjesto da kao Svabe koriste Linux, Libre Office itd. oni tuku po budzetu, a racunari im ionako ni za sta ne koriste, budimo realni.
 
Jedna bogata zemlja kao Nemacka prelazi ili je vec presla na slobodan softver
Odavno su institucije nemačkog državnog aparata na Linuksu.

Ima jedan problem u svemu. Inače nisam ja autor tog uvoda za novi broj 18 Libre! časopisa, ali nema u Srbiji ni jedna kompanija ili malo preduzeće koje bi moglo da implemetira Linuks platformu u celosti. Inače, ugovor koji je ranije potpisao sa Microsoftom srpski premijer, (ugovor još nisam video) ali kako sam čuo iz pouzdanih izvora, on i nije toliko poguban, i ostavlja prostora i za besplatna i otvorena aplikativna rešenja.

Linuks se inače danas koristi u nekim institucijama u Srbiji. Recimo, baci pogled broj 15 Libre! časopisa, i videćeš da recimo Zdravstveni centar Studenica u Kraljevu koristi dobrim delom Linuks, kako na serverima tako i do pojedinih odeljenja, gde krajnji korisnici koriste Linuks OS. Ja sam radio taj intervju, pa zato i znam.
I to sve zavisi od glavnog administratora. Da nije on forsirao Linuks, prvo privatno, a posle i na Centar, (čak se i UNIX koristi za rengen) ne bi ga ni bilo.

Zapravo, on kada je stigao na mesto glavnog administartora već su neka rešenja bila na Linuksu, (njegovog predhodnika ne poznajem) tako da je on samo nastavio i proširio sve čak i na lekare, med. sestre i tehničare da kao krajni korisnici koriste Linuks.
Sada u Kraljevu, na hirurgiju može da se vidi kako med. sestra ili lekar rade na Lubuntuu. Na infektologiji se koristi baš Ubuntu, i tako dalje.... jedino na pshijatriji se koristi Windows, izgleda da sa tim odeljenjem nešto nije Ok (šalim se malo za ovo zadnje :D i ne znam tačno šta se koristi na pomenutom odeljenju).

Problem u Srbiji je jako dubok i kompleksan i kreće, kao i sve ostalo, od obrazovanja.
 
LiBRE! 19 je dostupan za preuzimanje

libre19naslovna.png


Saznajte naše mišljenje o Ugovoru Republike Srbije sa Microsoftom i da li je to samo po sebi najveći problem IT industrije Srbije. Saznajte šta je to Crypto Party i kako je protekao drugi po redu LUGoNS Crypto Party. Šta novo donose nove verzije Slackware, Lubuntu i Androida? I još mnogo toga iz sveta slobodnog softvera.

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite novi broj.

LiBRE! tim
 
Ziveo slobodni softver!!!;)
Za 95% potreba u drzavnoj upravi je dovoljan linuks i paketi namenjeni njemu. Windows je jedino neophodan tamo gde se koriste programi koji nisu pravljeni za linukse, pa bi najverovatnije bilo problema oko njihovog koriscenja. Sve u svemu mrka kapa, dzaba mi trosimo tastaturu kad u najboljem slucaju u Srbiji ima 5% zaista obrazovanih koji mogu da shvate tu problematiku.
 
Svi programi koji neko napise za Windows isto tako moze da napise i za Linux samo da postoji volja. Jedan racunar sa Win+Office paketom kosta vise nego duplo vise nego bez tog softvera. Ako smo drzava u krizi i stalno se prica da treba da stedimo i da smanjujemo potrosnju, treba prvo Vlada da stedi i da da primer narodu a ne obrnuto.
 
LiBRE! časopis broj 20 je dostupan za preuzimanje

libre20naslovna.png


Redakcija LiBRE! časopisa svim čitaocima, saradnicima, prijateljima, korisnicima Slobodnog softvera sadašnjim i budućim želi srećnu i uspešnu novu 2014. godinu kako na ličnom tako i na poslovnom planu.
Čitamo se i u Novoj 2014 godini!

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite dvadeseti broj.

LiBRE! tim
 
LiBRE! 21 je dostupan za preuzimanje

libre21naslovna.png


Upoznajte se sa slobodnim hardverom. Predstavljamo projekat potpuno otvorenog laptopa i Raspberry PI. Zabrinuti smo za privatnost na internetu, analiziramo realizaciju strategije razvoja elektronske uprave u Republici Srbiji, predstavljamo OS koji može da udahne novi život u prastari hardver i još mnogo toga iz sveta slobodnog softvera.

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite novi broj.

LiBRE! tim
 
LiBRE! 22 je dostupan za preuzimanje

libre22naslovna.png


LiBRE! ima problema. Upoznajte se u čemu je problem, možda možete da pomognete da se problem reši. Osim toga predstavljamo vam Manjaro Linux, RetroShare, Tor mrežu, K-9 mail i još mnogo toga iz sveta slobodnog softvera.

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite dvadesetdrugi broj.

LiBRE! tim
 
Ima li naznaka kada ce biti dostupna epub verzija poslednjeg izdanja?
 
Ocigledno se odustalo od epub verzija casopisa u buducnosti.
Steta.
 
LiBRE! 23 je dostupan za preuzimanje

libre23naslovna.png


Reorganizovani LiBRE! vam u novom broju donosi: predstavljanje srpske GNU/Linux distribucije Serbian 2014 i programa OpenCV, analizu Linux-a unatraške, zavirujemo ispod haube Android-a i još mnogo toga iz sveta slobodnog softvera.

Posetite https://libre.lugons.org i preuzmite dvadesettreći broj.

LiBRE! tim
 
Nazad
Vrh Dno