Šta je novo?

Hardver LG C2 kao monitor ili alternativa?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Nemanja92

Cenjen
Učlanjen(a)
11.07.2010
Poruke
404
Poena
180
Nasao sam relativno dobru ponudu za lg c2 42”, za oko 700e.

Sad se lomim da li da uzmem ili ipak da idem na LG 32gp850-e kao sto je prva zamisao bila…

Ili biste preporucili nesto trece?

Gledao sam recenzije na yt, ima i predosti i mane c2.
Da li moze neko da kaze iz licnog iskustva utiske?
Konfiguracija je 11700, 4080, 32 gb.
Koristi se za video-obradu i gejming. Da li je 4k previse?
 
IPS i OLED nisu ni za poredjenje.

Lično bih kupio C2 (što i planiram u nekom trenutku).

Što se 4K tiče mislim da nećeš imati problem pogotovo što je DLSS postao default.
 
Imas i LG32GQ850-B, on je trenutno u radnjama oko 80k, 240Hz IPS.
 
IPS i OLED nisu ni za poredjenje.

Lično bih kupio C2 (što i planiram u nekom trenutku).

Što se 4K tiče mislim da nećeš imati problem pogotovo što je DLSS postao default.
Mislis da je OLED bolji za rad na racunaru? Nekako mi OLED daje vestacku sliku i imam utisak da je naporan za gledanje posle duzeg vremena?
 
Da li si lično koristi OLED panel kao desktop? Kažu da ima jedan period navikavanja na OLED i da treba smanjiti brightness.

Ja sam dosta iskustava našao na ovoj temi:
 
Nasao sam relativno dobru ponudu za lg c2 42”, za oko 700e.

Sad se lomim da li da uzmem ili ipak da idem na LG 32gp850-e kao sto je prva zamisao bila…

Ili biste preporucili nesto trece?

Gledao sam recenzije na yt, ima i predosti i mane c2.
Da li moze neko da kaze iz licnog iskustva utiske?
Konfiguracija je 11700, 4080, 32 gb.
Koristi se za video-obradu i gejming. Da li je 4k previse?

Evo da ti prenesem moje lično iskustvo posle 7 meseci korišćenja LG C2 55'' kao monitora.

To je iskustvo koje će te raspametiti i razmaziti do te mere da će ti svaki drugi monitor ili televizor koji nije OLED biti apsolutno smešan. Dakle nije ni za poređenje. Počev od same brzine panela, preko kvaliteta slike, pa sve do čuvene crne koja je apsolutno crna. Nikakav IPS ili VA monitor ma koliko koštao ne može da se približi OLED-u ni kvalitetom ni brzinom.

Mane su svima dobro poznate, ali o tome neću da davim u ovoj temi. Zna se kako se to rešava. Ja moj C2 koristim svaki dan ceo dan. Za sada nema apsolutno nikakvih problema.
Imas i LG32GQ850-B, on je trenutno u radnjama oko 80k, 240Hz IPS.
IPS je inferioran proizvod u svakom pogledu.
Mislis da je OLED bolji za rad na racunaru? Nekako mi OLED daje vestacku sliku i imam utisak da je naporan za gledanje posle duzeg vremena?
Nemoj nagađati.

Evo ti još jednog ličnog iskustva što se toga tiče. Pre nego što sam uzeo OLED, imao sam LG IPS od kojeg sam konstantno imao glavobolje i neverovatan zamor očiju. Da ne spominjem probleme sa spavanjem. Svi ti problemi su nestali od kad sam uzeo OLED. Kada se na OLED-u koristi blue light filter slika je neverovatno prijatna. Pogotovo ako ceo dan kao ja gledaš u neki kod ili web gui koji je uglavnom dark themed.

Kod OLED-a nema pozadinskog osvetljenja koje neprestano radi na 100%. Kod OLED-a je osvetljeno samo ono što se vidi na slici. U mom slučaju to je 90% manje nepotrebnog izlaganja svetlu. Da se razumemo. OLED itekako može da bude izuzetno naporan za oči kada se koristi HDR jer onda sika bukvalno svetli. Ali ja retko kad konzumiram HDR materijal, tako da nemam tih problema.
Da li si lično koristi OLED panel kao desktop? Kažu da ima jedan period navikavanja na OLED i da treba smanjiti brightness.

Ja sam dosta iskustava našao na ovoj temi:
Kod mene nije bilo nikakvog perioda navikavanja. Samo sam osetio instant olakšanje. Inače da, treba podesiti OLED brightness. Ja sedim u mračnoj prostoriji i OLED brightness mi je na 30 sa uključenim BLF na 3600 warm.
 
Imam OLED 65" TV i pomenuti monitor, koji sam uzeo skoro. Da ima 32" OLED monitora po razumnim cenama, ne bih razmisljao.

Televizor kao monitor, i zbog velicine i zbog ergonomije, ne mogu da koristim.
 
Nemoj nagađati.

Evo ti još jednog ličnog iskustva što se toga tiče. Pre nego što sam uzeo OLED, imao sam LG IPS od kojeg sam konstantno imao glavobolje i neverovatan zamor očiju. Da ne spominjem probleme sa spavanjem. Svi ti problemi su nestali od kad sam uzeo OLED. Kada se na OLED-u koristi blue light filter slika je neverovatno prijatna. Pogotovo ako ceo dan kao ja gledaš u neki kod ili web gui koji je uglavnom dark themed.

Kod OLED-a nema pozadinskog osvetljenja koje neprestano radi na 100%. Kod OLED-a je osvetljeno samo ono što se vidi na slici. U mom slučaju to je 90% manje nepotrebnog izlaganja svetlu. Da se razumemo. OLED itekako može da bude izuzetno naporan za oči kada se koristi HDR jer onda sika bukvalno svetli. Ali ja retko kad konzumiram HDR materijal, tako da nemam tih problema.
Uhh sad si me bacio u razmisljanje, imam 55" Oled C1 i njega koristim kao TV ali sam stekao utisak da su boje vestacke, posto racunar koristim najvise za obradu fotografija tako mi je i monitor bitan pa koristim dve LG 27 4k IPS, mislim da bi onda u tom slucaju bilo idealno zameniti dve 27 za jedan 42" ali nekako se plasim da je 42" preveliko za koriscenje na tako maloj udaljenosti? Koristim MAC OS a on nije bas sjajan u skaliranju, 27 na 4K je sve sitno pa moram da koristim 2k.. U skorije vreme sam planirao kupovinu Apple Studio Display 27" koji je skuplji od LG Oled, tako da sad razmatram i opciju kupovine 42" Oled.
 
Uhh sad si me bacio u razmisljanje, imam 55" Oled C1 i njega koristim kao TV ali sam stekao utisak da su boje vestacke,
OLED mora da se podesi. LG generalno ima katastrofalno loša out of the box podešavanja. Predefinisani preseti su katastrofa. Zato mislim da je C2 bolji kao monitor nego kao televizor jer ima dosta podešavanja na netu koja daju savršenu sliku kada se koristi kao monitor. Nema prenaglašenih boja, nema veštačkog izošttravanja slike i u PC režimu je upscaler isključen kao i tru motion gluposti. Dobijaš sliku u pravom izdanju bez farbanja.

Još jedna mana korišćenja C2 kao televizora je veoma upitan kvalitet TV materijala kod nas i statični logoi po ćoškovima koji su recept za katastrofu. Izuzetak su HQ streaming servisi. Takođe treba imati na umu da na OLED-u apsolutno svi nedostaci produkcije dolaze do izražaja tako da je jako bitno čiji materijal gledate.

posto racunar koristim najvise za obradu fotografija tako mi je i monitor bitan pa koristim dve LG 27 4k IPS, mislim da bi onda u tom slucaju bilo idealno zameniti dve 27 za jedan 42" ali nekako se plasim da je 42" preveliko za koriscenje na tako maloj udaljenosti?
Sve zavisi koliko dugo radiš ispred monitora. Ako je to par sati dnevno onda ima smisla prelaziti. Ali ako svaki dan radiš po 8h onda se izlažeš opasnosti i bolje je da ostaneš na IPS-u.
Koristim MAC OS a on nije bas sjajan u skaliranju, 27 na 4K je sve sitno pa moram da koristim 2k..
To nikako ne valja.
U skorije vreme sam planirao kupovinu Apple Studio Display 27" koji je skuplji od LG Oled, tako da sad razmatram i opciju kupovine 42" Oled.
Mislim da ćeš mnogo bolje proći kupovinom OLED-a. Naravno, pod uslovom da rad ne podrazumeva svakodnevni višečasovni prikaz statičnih elemenata. Na primer panel toolbar u programima za obradu fotografija.
Mislim da cu prelomiti u korist c2 nakon ovih poruka. Burn in me ne brine toliko, 5 godina garancije je vise nego dovoljno.

Za 700-750e mislim da ne moze bolje.
Ne može bolje. I ako ga lepo podesiš i pametno koristiš onda nema opasnosti od burn in-a. Garancija je svakako tu.
 
Evo da se javim i ja koji je prelomio i uzeo 42C2 kao monitor.

Za multimediju i gejming je savrsen. Beskonacni kontrast, 120hz… ma savrsenstvo.

Productivity work je nesto totalno drugacije.
Zbog wrgb pixela, nije dobar izbor.
Ui/ux sam dizajner, figma, ps, ai, office itd su moja svakodnevnica po 8h dnevno.

Text je los, zapravo sitan text je los, color text (crveni txt na crnoj pozadini) je kriminalno los, pogotovu ako je sitniji. Ako koristite dark mode, sto se svakako i preporucuje za oled, u tamnim aplikacijama imaces muke, sem ako ne stavis font size 3x veci. Ili ne povecas scaling.

Isprobao sva moguca podesavanja (imas na redditu temu), ali i dalje nije to to.

Takodje pozeljno je da imas sto barem 90cm dubok, sve manje od toga terace te da okreces glavu, sto nakon nekoliko sati moze biti bolno.

Posle 4 dana sam ga prodao i uzeo dell 3223qe ips black. Kontrast ni prici oledu naravno, ali radi posao.
 
Ja sam koristio 50" entry level philips dve godine(tad plaćen 55k). Pre dva meseca uzeo c2 55" (146k). Dnevno radi minimum 10-12h, od toga je 2h možda multimedija a ostalo je statična slika na bar 3/4 ekrana (na poslu su mi otvorena 4 chrome prozora). Da je bolji od onog philipsa jeste ali ako je onaj philips koštao 55k ovaj bi trebao oko 100k. Znam da nema bržeg načina da se dobije burn in od mog korišćenja al ******, ima 5 godina garanciju, posle prve reklamacije ću ga staviti u dnevnu a sebi uzeti opet neki entry IPS. Ja gledam sa 70-100cm daljine, nemam problema sa tekstom out of the box. LG webOS je loš, instaliraš aplikacije koje hoćeš i ne mrdaš dalje po sistemu. Nemoj da te hajpuju mnogi, dosta njih samo opravdava sebi toliku cenu. Malo fali da mi veći utisak bude razlika u zvučnicima nego razlika u slici. Ako si iz KG možeš slobodno da svratiš i vidiš

Edit: Setih se sad da sam imao jedan WOW momenat, kad sam pustio štrumfove i stavio vivid mod
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi koliko dugo radiš ispred monitora. Ako je to par sati dnevno onda ima smisla prelaziti. Ali ako svaki dan radiš po 8h onda se izlažeš opasnosti i bolje je da ostaneš na IPS-u.
Hvala na pomoci i razjasnjenju, ali trenutno radim u proseku 8h ispred monitora a i nemam dubinu stola za 42" tako da odustajem od OLED trenutno, za TV ga koristim samo za Netflix i to mi je super, sto se tice TV materijala sa set-up boxa za to se i ne isplati uzimati OLED..
 
Monitor koristim 24ku razdaljina od ociju max 50cm a LG C1 55 oled samo za gejming i filmove . Za mene licno za surf prava mera 24ka fullHD eventualno razmisljam o nabavci 27ce 2k sve preko toga ne odgovara mi ali za gejming/ multimediju 55ca super :) a da je 65 extra :) msm za moj prostor u kuci...
 
24" se klasifikuje kao tablet u 2023 😁
 
Javljam utiske tek u nedelju.
Ako neko od kolega moze, neka poslje link na pm kako da podesim najbolje za koriscenje uz PC.

Ovo su najbolja podešavanja ako ćeš ga koristiti kao monitor. U videu su SDR i HDR podešavanja. Ono što nema u videu je jedno skriveno podešavanje koje sam našao a jako je korisno. Pritiskaj mute taster jedno 3-4 puta i otvoriće ti se menu u kojem trebaš da isključiš stavke "Show LG logo when turning off" i "No signal image". U podešavanjima za AI isključi voice assistant jer voli da smara sa popup-om ako TV nije nakačen na net.
 
Ovo su najbolja podešavanja ako ćeš ga koristiti kao monitor. U videu su SDR i HDR podešavanja. Ono što nema u videu je jedno skriveno podešavanje koje sam našao a jako je korisno. Pritiskaj mute taster jedno 3-4 puta i otvoriće ti se menu u kojem trebaš da isključiš stavke "Show LG logo when turning off" i "No signal image". U podešavanjima za AI isključi voice assistant jer voli da smara sa popup-om ako TV nije nakačen na net.
Hvala, jos jedno pitanje samo.

Neka preporuka za kabal? Ili da uzmem bilo koji sa standardom 2.1 ?
 
Tek danas sam zbog poslovnih obaveza uspeo da povezem sve.

Na prvi pogled, mislio sam da sam se zeznuo jer izgleda ogromno. Mislim da mi je trebalo maksimum 15 minuta da se naviknem.

Stvarno sam odusevljen kvalitetom slike, bolja nego na macbook-u.

Premier pro je sad toliko laksi za koriscenje jer sve moze da se podesi na optimalnu velicinu.

Upalio sam i rdr2 cisto da vidim kako radi, nebo i zemlja u odnosu na stari monitor.

Ako jos neko ima dilemu, slobodno neka prelomi.
 
Kako ti se cini sitan text?
Ajde ustvari, kekirao sam jedan primer nabrzaka, reci mi kako ti izgleda text?

edit: kompresovao je bench ;/
 

Prilozi

  • Group 1.png
    Group 1.png
    13.8 KB · Pregleda: 64
Nema kompresije. Pogledaj preko fona ili drugog monitora ako Imas.

Takodje i zuta hoce da pravi probleme.
Npr u excelu, ovoji jedno polje u zutu boju, videces zelenu i crvenu ivicu sa strana

No svakako, to su neki ekstremi…
 
Nazad
Vrh Dno