Šta je novo?

Laptop od 15" za programiranje

daniel1988

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2004
Poruke
784
Poena
319
Potreban mi je laptop za programiranje. Posto vecinu dana provodim ispred racunara, potreban mi je ekran koji ima dobru sliku, da ne zamara oci i da ima dobru tastaturu.

Bitne stvari:
- Linux treba da radi (driveri da su tu i da nema problema pri radu)
- visoka rezolucija (minimalno 1920 x 1080 FullHD)
- dobra tastatura
- SSD od 256GB
- 8GB RAM ili vise
- relativno jak CPU
- bar 2 USB prikljucka

Ono sto mi nije preterano bitno:
- trajanje baterije, posto ce biti 99% vremena na punjacu (ako je neko planirao da mi preporuci desktop, necu :) putujem dosta i treba da ponesem sa sobom masinu)
- graficka (ne planiram da pokrecem nijednu igricu)
- zvucna kartica i zvucnici (imam eksterni DAC i dobre slusalice)
- touchscreen


Posto provodim dosta vremena ispred racunara, cena mi nije bitna, moze da ide i do 1500eur (i vise ako stvarno vredi).

Trenutno imam Lenovo T520 koji me stvarno super sluzi (i super tera Linux), ali hocu nesto sa vise od 1366x768. Na poslu imam Lenovo X1 Carbon koji jeste dobar, ali mi se ne svidja sto je 14" i ekran je isuvise glossy, nije uopste prijatan za duzi rad :(

Pretrazio sam nesto po netu i na nekim mestima mnogi ljudi se kunu u MacBook Pro. Masina je stvarno odlicna i deluje mi kao idealno resenje za moje potrebe, ali zeleo bih da izbegnem ovog proizvodjaca (uopste mi se ne svidja politika kompanije)... Sta u PC svetu najbolje parira poslednjoj generaciji MacBook Pro-a?

Sta mi preporucujete?

Unapred hvala na odogovorima!
 
Identican tekst kada bih postavljao u ovom trenutku. Definitivno savetujem ThinkPad seriju recimo mozda T550, ali steta sto poseduje U seriju procesora. Ne znam koliko prilikom kompajliranja utice u procentima SSD, a koliko sam broj jezgara na procesoru. Ukoliko je broj jezgara irelevantan onda mozda mozes razmotriti i tu seriju. Htedoh da dodam i W550s, ali mislim da je graficka karta poput NVIDIA K620M 2GB suvisna za ovu vrstu namene. Licno vec par meseci sam spreman da izdvojim malo manju sumu od tvoje (maksimalno do 1450eu), ali jos uvek cekam sta ce se desiti na polju ultrabook. Ne znam da li ce izlaziti T450p, a ako bude kada je to tacno. Postoji na trzistu T450s koji je po meni savrseno sredstvo za programiranje i vrlo portabilan ako ces ga u vecini slucajeva nositi sa sobom, ali pretpostavljam da ne igra ulogu jer si eksplicitno naglasio >14".

Mislim da jedna jedina stvar koja trenutno moze da parira MacBook Pro-a jeste upravo ultimatna i beskopromisna serija ThinkPad. Gledao sam sinoc i poredio bas tastature izmedju pomenute dve serije. Lenovo po meni ima bolju tastaturu. Ekran na T450s koji je IPS kazu da je fenomenalan. Znaci umaranje uciju prilikom gledanja u kod smanjeno na minimum koliko je moguce. Dve stavke koje su izuzetno bitne za programiranje. Barem za mene. Ne znam kako si mislio da uzimas. Ja sam pokusavao da pronadjem na KP nekoga ko bi mogao da nabavi novu T seriju, ali bezuspesan sam do sada.
 
Možda neki Dell XPS? Ja imam Asus UX32 na kome Linux radi bez problema, ali je 13".
 
Kao prvo, hvala vam na odgovorima!

Citao sam bas dosta ovih dana o laptopovima, i kao sto uvek bude kad se kupuje novi laptop - ne znam sta da uzmem...

Lenovo T550 je odlican, ali jos 2 jezgra mnogo znace za kompajliranje.
T540* je starija serija (kad vec dajem ~2k eur, nek bude najnovijia serija).

Jedan kolega je skoro uzeo MacBook Pro. Koristio sam ga malo, odusevio se i odlucio da njega uzmem, posto skoro svi alati koji mi trebaju za rad postoje na MacOS-u. Ali sam onda video "New model, two-year-old processor: The 2015 15-inch Retina MacBook Pro reviewed [link]". Na poslednjoj strani preporucuju kao alternativu Dell M3800 Developer Edition koji mi se isto svidja, ali ni on nema Broadwell. Onda sam video da Intel jos uvek nije ni izbacio Broadwell sa 4 jezgra...
Nasao sam na par mesta da ljudi ne preporucuju da se sad zuri sa kupovinom laptopa, posto ce Skylake da donese dosta unapredjenja performansi i da je pametno sacekati ga.

Tako da, sad stvarno ne znam sta da radim. Dell M3800, neki Lenovo (posto imaju stvarno sjajne tastature), MacBook Pro ili sacekati...

Meni odgovaraju performanse trenutnog T520, samo sam hteo vise pixela. Ako uzmem bilo koji "obican" i konfigurisem ga sa 3k/4k ekranom i dodam 16GB RAM i 256SSD, vec stizem do cifre od oko 1500eur. Mozda mi je pametnije da kupim eksterni monitor za sad i sacekam Skylake. Morace novcic da radi, da on prelomi :)
 
Nema T520 HDMI, ima display port.

@daniel: Zasto onda ne zamenis ekran za FHD ekran? 16GB + SSD neki mSATA ili u drive bay umesto optike SSD. Dzaba te izadje upgrade... + moze i neki QM da se stavi unutra. Mada ne bih preterivao :)

Sto se T540p tice - mislim da gresis, ako volis "full" Thinkpad ugodjaj - 550 serija malo razocarava (nas hw geekove) - krenuli su da kopiraju MacBook pro, nema optike / bay-a, uzas za rasklapanje. Uzeo sam za po firmi T540p quadove sa FHD ekranima... mnogo fine masinice.
 
Dell M3800 DE mi ne ostavlja ni priblizan utisak kao sto cine MacBook Pro ili Lenovo T. Daleko od toga da tvrdim da je los, ali mi nije to to. Dell jeste dobar, ali sa aspekta programera mislim da su bolja ova dva orudja. Ne svidja mi se tastatura na Dell uopste.
 
Ne bih ja menjao to sto vec imas, ne zelim da kazem da razlika izmedju 1366x768 (koji je uzasan, da se razumemo) i 1920x1080/1200 ne postoji, ali ne dovoljno da bi menjao celu masinu. Nema potrebe novcic da radi, za 300-350e moze da se nadje dobar monitor, jos i da sluzi za TV/konzolu ako ides preko set top boxa nekog, milina.
 
Chromebook pixel i stavi mu Linux. Vidi samo neki UI koji lepo radivsa hidpi.
 
Nazad
Vrh Dno