Šta je novo?

l3 kes na AMD Phenom pocesorima

dejan2311

Cenjen
Učlanjen(a)
13.11.2010
Poruke
128
Poena
170
Da li neko moze da kaze kakva je razlika u radu sa procesorima koji imaju l3 kes memoriju i onih koji to nemaju? Zanima me iskustvo ljudi koji su bili u prilici da isprobaju i jedne i druge? Saznao sam na netu da l3 kes memorija znaci za igrice, pa me zanima gde jos moze da bude korisna, da li je to kopiranje, kompresovanje videa, gledanje hdtv videa... Za koliko brze i stabilnije rade ovi procesori sa l3 kes memorijom.
Jedan od popularnih sa l3 kes memorijom je AMD Phenom II X2 555 3.2GHz Black Edition Box
http://www.gigatronshop.com/procesor...ition_box-8499 zato sto mogu da mu se otkljucaju jos dva jezgra pa me interesuje da li se prilikom otkljucavanja vise angazuje i ventilator, odnosno da li je bucniji. Takodje me zanim da li neko zna, da li je na ovom procesoru isti kuler kao i na athlonu sa 2 ili 4 jezgra. Ovo pitam jer sam primetio na forumima da neki pisu o tome da im raste temperatura, a ponegde da je ventilator bucniji, negde nedaju nikave zamerke nego sve radi na fabrickom kuleru.
Od athlona sa x4 jezgra bez l3 kes memorije je popualaran AMD Athlon II X4 640 3.0GHz Box
http://www.gigatronshop.com/procesor..._3.0ghz_box-88 Ovaj procesor takodje hvale po forumima mada sam naisao i na to da je prvi bolji za igrice bez obzira sto ima 2 jezgra.

Ako je neko imao iskustva sa ovim procesorima mogao bi da nam kaze svoja iskustva. Hvala.:type:
 
L3 kes znaci svim programima koji rade sa dosta memorije (ovo zvuci bas rogobatno). U nekim je razlika veca, u drugim manja, ali je uvek plus.
Za sta tebi treba? Na slepo bih radije izabrao X4 (640) pre nego X2. Mada ako finansije nisu problem idi na 955 i uzmi i jedno i drugo.
 
Sto se tice x2 555 to sa otkljucavanjem je lutrija tj. cak i da otkljucas dodatna jezgra mogu da ti se jave razne nestabilnosti sistema, takodje ti taj fabricki kuler na procesoru nece biti dovoljan za 4 jezgra. Mislim radice on, samo sto mu se time dosta skracuje radni vek (zbog pregrevanja) tako da kad se preracunas trebace ti bar 15e jos za neki kuler.
Mada sam ja nasao solomonsko resenje sa phenom 550:
Otkljucao sam samo 1 jezgo pa ga teram sa 3 jezgra i temp. do nekih 56 C pod test programima (ovo moze samo kod ploca koje omogucavaju otkljucavanje svakog jezgra posebno). Nije ni ovo najbolje resenje al dok nesto ne iskrsne...
Kad sve saberes i oduzmes bolje uzeti athlona x4 ili ako finansije dozvoljavaju phenom x4 955 i nema frke.
 
AMD Athlon II X4 640 ili AMD Phenom II X4 955 Black Edition

Da li moze neko da iznese iz licnog iskutva kakva je razlika pri normalnom radu, znaci ne igranje igrica izmedju ova dva procesora i da li je phenom bucniji od athlona. Hvala.
 
Razlika izmedju njih jeste ta shto Phenom II ima za 200MHz veci takt, kao i L3 cashe, tako da bi trebao da se greje vishe.
E sad chisto sumnjam da ce razlika u proizvedenoj toploti biti tolika da natera box hladnjak da bude primetno buchniji.
Shto se tiche razlika u radu, 2 moja bliska prijatelja imaju slichne procesore(prvi ima valjda taj Athlon, ali Phenom II X4 965 je kod ovog drugog) i koliko sam ja mogao da osetim, nema razlika u normalnom radu(odnosno toliko su male da ih nisam ni primetio). Znachi nece ti se rar arhive znatno brze odpakovati kod Phenoma, niti ce ti se neshto mnogo brze renderovati.
 
Ima velike razlike u temperaturi, npr u idle Phenom ima 10+ stepeni vise do Athlona, tako da je tada kuler dosta bucniji, dok u full loadu, box kuleri stvaraju slicnu buku.

Dejane, ako ti ne treba procesor za igre, idi na Athlon X4, mada mozes da uzmes i Athlon X3 on bi bio najisplativiji i za ostatak novca kupis neki kuler tipa CM TX3, Xigmatek Loki ili nesto skuplji CM 212+.
 
Bilo šta samo ne box kuler .
 
Dejane, prestani da otvaras vise istih ili slicnih tema. vec sam te upozorio na to. koji ti deo nije jasan?
 
Ima velike razlike u temperaturi, npr u idle Phenom ima 10+ stepeni vise do Athlona, tako da je tada kuler dosta bucniji, dok u full loadu, box kuleri stvaraju slicnu buku.

Dejane, ako ti ne treba procesor za igre, idi na Athlon X4, mada mozes da uzmes i Athlon X3 on bi bio najisplativiji i za ostatak novca kupis neki kuler tipa CM TX3, Xigmatek Loki ili nesto skuplji CM 212+.

WoW, chak 10 stepeni vishe samo zbog L3 cashe-a. Nisam to znao, mislio sam da je manje.
Inache, pre bih savetovao da uzmesh Athlon II X4 nego X3 i hladnjak.
Overklok nikako ne bih preporuchio pochetnicima.
 
^Gotovo svi korisnici Phenoma se zale na buku box kulera u idle, a tek kad se procesor malo vise zagreje da ne govorimo. Ovaj box kuler na Athlonu u idle se slabo cuje, ali kad se pokrene npr neka igra pocne da "vristi".:d
 
Moj fabrički kuler na X3 720BE je u idle skoro pa nečujan, a u loadu nije ništa mnogo bučniji, stvarno je tih!
 
Da li je box na x3 phenom-u isti kao na x4 ili ima razlike?
 
Isti je, ali se Phenom II X4 vishe greje, shto povlachi vecu buku.
 
Zavisi od igrice do igrice, neke igrice favorizuju malo L3 kes.

Generalno, ima razlike malo u Windowsu, mada svakako, Athlon II X4 je poprilicno bolja solucija nego X2 Phen.
 
Box kuler od Athlona X4 je sr..e zivo, ne vredi dve pare.Dobar je za idle ali kad se malo optereti procesor, postaje nepodnosljiv.Mislim da je trenutno Athlon X4 ima najbolji odnos cena-performanse.
 
^Od AMD-a, trenutno najbolji odnos cena/performanse imaju Athlon X3 450(60e) i Phenom X4 955(90e).
 
^Mislio sam u odnosu na Phenom II X2 555 ,a ne uopste (koliko sam video covek se dvoumi Phenom II X2 555 ili Athlon II X4 640).

Edit:
Sad sam primetio da sam napiso najbolji mislio sam na bolji
 
Poslednja izmena:
ma ovaj lik sto kupuje, prvo pita za x2 555 i Athlon x4, a posle je pitao za Phenoma x4. Za njega je Athlon X4 640 puna kapa, ali sam naveo uopsteno da su X3 450 i Phenom X4 955 najisplativiji od AMD-a.
 
Vrh Dno