Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

Misli na povecanje brzine tokom UO. Kod MTSa moze se uvek preci na vece brzine, cak i kada dodju novi paketi.
Kod RVa eto, ostadose na 40/4 ako ne potpisu novi ugovor. Promena moze na STARE pakete samo.
 
Ma RV su "pilicar" (nije ovo uvreda vec cinjenica) oduvek bili. Umesto da kvalitetom usluge drze za sebe klijente oni iznalaze nacine da klijente zaj****aju, ucenjuju, "prave" buda**ama... sve u svemu nista novo i nepoznato.
Pilicari su jer na sitno uvek hoce da izvaćare. Nekada su bili i trgovci modemima, pa onda trgovci CAM modulima, onda presli na trgovinu televizorima...
Nismo ni mi klijenti cvecke ali ...

Samo neka se optika prosiri, da radi dobro i jos ako bude imao izbora izmedju vise operatera, milina ... ;)
 
Poslednja izmena:
Pa jesam li u pravu bio da je RV u pitanju?

Sent from my Tapatalk
 
Naravno da jesi. ;)
 
Pilicari, zato i rekoh da Mts to ne radi uvek mozes uzeti vecu brzinu a UO se nastavlja gde si stao.

Sent from my Tapatalk
 
Što se mene tiče, to uvođenje optike može mi imati smisla samo ukoliko daju povoljniju ponudu od konkurencije.
Trenutno koristim net brzine 50/3, i u ovom momentu ništa posebno mi ne bi značilo ni npr. 100/100. Tako da ukoliko budu tražili više novca zbog nekih većih brzina, ništa od toga.
Da li ću u toj nekoj finalnoj ceni imati i uključen i fiksni telefon, takođe mi nije bitno. Nemam ništa protiv ukoliko ponuda bude povoljnija.
 
Što se mene tiče, to uvođenje optike može mi imati smisla samo ukoliko daju povoljniju ponudu od konkurencije.
Trenutno koristim net brzine 50/3, i u ovom momentu ništa posebno mi ne bi značilo ni npr. 100/100. Tako da ukoliko budu tražili više novca zbog nekih većih brzina, ništa od toga.
Da li ću u toj nekoj finalnoj ceni imati i uključen i fiksni telefon, takođe mi nije bitno. Nemam ništa protiv ukoliko ponuda bude povoljnija.

Tacno sumirao si REALNU potrebu 99% korisnika!, moze ali po istoj ceni, a ovih 1% slobodno nek budu ovce za sisanje
 
meni bi jeftiniji fiksni znacio, ali voip je obicno losijeg kvaliteta.
uz to TV ponuda je losa a i obavezan je njihov STB.
 
Fixni telefon tj pretplata u 21. veku prosto MORA da sadrži neku kvotu (recimo barem 50 min) besplatnih minuta za pozivanje mobilnih brojeva da bi imao ikakvu upotrebljivu vernost za bilo koga ko ne spada u kategoriju "dokoni penzioner" (ili još preciznije "baba"). A pošto je Telekom/MTS istovremeno i mobilni provajder lagano su mogli / bi mogli da osim toga ponude i neku finu cifru minuta za zvanje mobilnih MTS brojeva i da kao i ta pogodnost bude još jedan dodatni motivator da što više ljudi budu korisnici njihove mobilne mreže. U tako nekoj postavci imaju opravdanje zašto naplaćuju pretplatu 660 din, i zašto insistitaju da uvaljuju fixni i uz optiku!
 
Evo recimo šta imam za 30 evra na jugu Francuske kod SFR-a:



1Gbps/200Mbps FTTH, Cloud 100GB, Box sa 200 digitalnih kanala, možeš da gledaš sve to na smartfonu/tabletu, fiksni telefon kroz optiku, neograničeni pozivi ka 100 destinacija. Živo me zanima kada (i da li će) slična ponuda sa sličnim brzinama po ovoj ceni biti dostupna u Beogradu, da ne kažem ostatku Srbije. Da li je DL overkill, šta znam, možda i jeste, ali je ovoliki UL itekako koristan. Optika u ovom malom gradu (oko 50k ljudi) je počela da se uvodi ja mislim 2014-e, sad je pokriven skoro ceo grad i svi mogu da uživaju u čarima optike za relativno nisku svotu novca (u odnosu na standard).

Ovo je pravi FTTH, iz šahte na ulici gde je Point of Termination provučen je optički kabl kuda je išao fikni telefon od jedne do druge šahte malo dalje, pa odatle do poklopca ispred garaže, iz garaže u prizemlje stana gde su osigurači, pa odatle na sobu na spratu kroz zid na mesto gde je bila telefonska utičnica, u ovu kutijicu pa u ONT.

20170926_010337
20170926_013927

Zanimljivo bilo uvođenje, čak sam malo i pomagao tehničaru sa provlačenjem kabla, pošto je sve to radio sam, nije imao nekog kolegu :)

20170912_154359_005
20170912_154409
20170912_154423
20170912_154822
20170912_154826
20170912_155103

edit:

U vezi ovoga što sam pomenuo kada će ovakva ponuda kao u FR biti dostupna u Srbiji, sad ugledah na temi ovu fotku sa Orion ponudom gde 1000Mbps kreće od 3000RSD, bilo bi lepo da to bude realnost...
 
Poslednja izmena:
A bas volim kad krene neko da uporedjuje cene bilo cega i standarda sa nekim EU zemljama koje nisu usle u istu 2014.
Francuska je druga zemlja po ekonomiji u Evropi Srbija zadnja/predzadnja, stvarno mi niste jasni.
To uporedjivanje nema smisla, lepo je i trebamo da se ugledamo na vrh to treba da bude nesto cemu tezimo, ali da se u ovom trenutku gledamo njihovu ponudu i to da bude standard za nas, mozemo mi to ali nije realno u ovom trenutku.
Nego reci ti Gizmo nama kolika je cena el. energije tu, nebitna su sad primanja, da uporedimo to?
Posto svi jednu stavku uporedjuju, pa kad uporedjuju cenu/brzinu neta gledaju samo to ne i ostalo sto dovodi do realne potrebe toga(visina BDP ili GDP po engleski) ako cemo biti realni onda sve treba sagledati, ako ne onda mozemo tako tipa za 30 ojra u FR ima 1Gbps/200(a pazi da ima ovde takav paket mislim na brzinu, 99% vas bi pljuvali ISP sto daje "mali" UL u odnosu na DL, to je cinjenica i nemojte reci da ne bi kukali jer to je laz), onda bi neki koji bi branili stanje u nasoj zemlji rekli da je struja enormno skuplja u FR u odnosu na Srbiju, a niko ne sagleda celu sliku, zasto je to sve tako da je u FR veca kupovna moc da im je GDP veci od naseg, da imaju vise stanovnika a dobra ekonomija, pa nije Gizmo otisao tamo sto mu je lose, vec zato sto mu je bolje ekonomski, vise mogucnosti, zarade....


Sent from my Tapatalk
 
Nisu povecanja brzine kod Vektora uslovljena potpisivanjem novog ugovora.
To se dogadja iskljucivo kada podignu cene pa kao razlog toga naprave nove pakete i novi paketi imaju nove cene i nove brzine.

Do sada je vektor 2 puta "naterao" korisnike da potpisu novi ugovor, a to je bilo sada ovim novim paketima i istom taktiko pre par godine - Barem da sam ja zapazio.
 
Ne moze takva ponuda (SFR) biti u Srbiji, dok neko ne kupi Telekom i ne udjemo u EU. Telekom nema kapacitet (potrosnje) da dobije dobre cene za pozive ka stranim destinacijama (tj. nema leverage za pregovor da obori cene), konkurencija ne zeli da ukine terminaciju poziva unutar zemlje, a uzjedno ne postoji neka 1:1:1 podela poziva medju mrezama, da bi se terminacija/interkonekcija anulirala.
 
Ako bi 1000/200 bilo 3000 din , koliko bi onda mnogo manji paketi bili ... mislim ne vidim problem da se 50/20 naplacuje 1000din , ali ne vise od toga.

Za telekom godinama slusamo samo neke retardirane izgovore... sve sto treba je da se partijasi izbace iz Telekoma... privatizacija 49% ili 51% i gotova prica.
 
Poslednja izmena:
Nikad ti nece biti jasno jer se uporedjujes sa mnogo ekonomski jacom zemljom u kojoj je optika razgranata i u funkciji par godina mozda 6-7 imas brdo data centara velikih operatera bas u FR.
Nerealni ste sa ocekivanjima zato i postavljate takva pitanja.
Naravno da treba da tezimo tome, i bice, ali ne u ovom trenutku. To sad nije realno iz mnostvo razloga neke sam i nabrojao.
A niko se ne buni sto im je cena el. energije veca od nase, sto su im stanovi za iznajmljivanje skuplji, sto svako ko izdaje stan/kucu to prijavljuje pa placa porez, sto je siva ekonomija i rad na crno sveden na minimum a kod nas takvo kavo je stanje.
To je jaka drzava, jaka ekonomija, velike plate kao i prosecne plate i veca kupovna moc.
To nema kod nas a to prati i ravijenost IT trzista kao i komplet trzista interneta/televizije/telefonije, i ono sto alfa napisa vezano za interkonekcije.

Lepo je to sve sto oni imaju(bilo bi lepo i ovde da mi imamo, ali necemo bar jos 3 godine min) mi tek krecemo sa optikom i siguran sam da ce za par godina biti neki slican/isti paket 1000/200 sad imamo 1000/100 ili cemo jos videti sta ce tu biti, ali ce u godinama pred nama biti povecanja neta najvise UL-a od sad ovih prvih koji ce biti zvanicni jer ovi s kojima baratamo nisu, kao ni cene.
A Gizmo moze da nam napise u pocetku kaze 2014 kolike su bile brzine/cene kad su tamo pocinjali sa optikom, razume se sa izvorom informacija, neki SS od 2014 da vidimo na pocetku sta su davali i koliko su uvecavali brzine, i ako nisu da vidimo zasto im je ponuda ista vec 4 godine.
To je pravo sagledavanje stvari.
Sent from my Tapatalk
 
Prošle godine je SFR nudio 200 kanala + 1000/40Mbps za 40e
Sada nude 1000/200Mbps + TV + telefon za 40e
 
@MisaLion, mnogo filozofiraš.
Šta me briga kakve su cene struje i stanova? Ovde pričamo i internetu.
Prosto i jednostavno - mi takvu ponudu nećemo imati za 10 godina.
Kolika je prosečna plata u FR, tipa 2k evra?
Dakle, 30e je 1.5% plate.

Prosečna plata u Srbiji - 300e. Ajde neka bude 400e kako vođa kaže.
1.5% od 400e je 6e.

Da li misliš da će neko da ima približno takvu ponudu u Srbiji u sledećih...ma, ikada?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Evo recimo šta imam za 30 evra na jugu Francuske kod SFR-a:

U vezi ovoga što sam pomenuo kada će ovakva ponuda kao u FR biti dostupna u Srbiji, sad ugledah na temi ovu fotku sa Orion ponudom gde 1000Mbps kreće od 3000RSD, bilo bi lepo da to bude realnost...
Можда би било добро да се примети да имаш брзину већу од 99% Француза па уз ову понуду Ориона, ако покрију 1% испада да смо ту негде.
Не можемо да поредимо све и превидимо стандард. Мање плате, веће цене ту и тамо и све је реално. Мени је још и чудно поређење у овој области где смо још и одлични у односу на остало.

Кад си већ тамо, дај неке стандардне xDSL и кабловске понуде.
 
@MisaLion, mnogo filozofiraš.
Šta me briga kakve su cene struje i stanova? Ovde pričamo i internetu.
Prosto i jednostavno - mi takvu ponudu nećemo imati za 10 godina.
Kolika je prosečna plata u FR, tipa 2k evra?
Dakle, 30e je 1.5% plate.

Prosečna plata u Srbiji - 300e. Ajde neka bude 400e kako vođa kaže.
1.5% od 400e je 6e.

Da li misliš da će neko da ima približno takvu ponudu u Srbiji u sledećih...ma, ikada?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Pa eto sam si tebi rekao, ono sto ti pokusavam reci u tome je fazon, oni imaju tu cenu jel im je standard veci ali tesko je to da shvatis, a filozofiras sam.
Ako ne znas da komuniciras, bolje nemoj, ja tebi tako nesto nisam pisao.
A ti samo ocekuj da imas istu cenu/brzine kao razvijeni svet gde se ista aktivno koristi(optika) 6-7 godina unazad, a kod nas fakticki jos ne.

Sent from my Tapatalk
 
Можда би било добро да се примети да имаш брзину већу од 99% Француза па уз ову понуду Ориона, ако покрију 1% испада да смо ту негде.
Не можемо да поредимо све и превидимо стандард. Мање плате, веће цене ту и тамо и све је реално. Мени је још и чудно поређење у овој области где смо још и одлични у односу на остало.

Кад си већ тамо, дај неке стандардне xDSL и кабловске понуде.
E bravo konacno neko ko nesto i razume.

Sent from my Tapatalk
 
Ja mislim da bi najveca realnost bila, da 70 % stanovnistva iz onih 11 gradova pomenutih
dobiju sve, i optiku i konkurenciju i da uzivaju u blagodetima svega i platama...

A nas malo, oko 30% gde se ne isplati nista ulagati a nemamo kuda, neka nama dodele neogranicen 4G
a vec ga ima skoro u svim selima, pokriveno je podosta teritorije po Vipu i Telenoru
Zar je neizvodljivo po baznim stanicama postaviti da na 4G internetu nema tih 100Gb ili 200gb ogranicenja.
Tamo gde nije gusta naseljenost.
Zasto bi placali isto svi, a nas je malo. Necemo opteretiti 4G mrezu.
 
Poslednja izmena:
Reče čovek da su položili kablove 2014., znači pre 3 godine.
A čik sačekaj još 6-7, pa i 10 godina, misliš da ćemo imati nešto slično?

Kod nas bre naplaćuju pretplatu za fiksni 600 dinara u 21. veku..

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Можда би било добро да се примети да имаш брзину већу од 99% Француза па уз ову понуду Ориона, ако покрију 1% испада да смо ту негде.
Не можемо да поредимо све и превидимо стандард. Мање плате, веће цене ту и тамо и све је реално. Мени је још и чудно поређење у овој области где смо још и одлични у односу на остало.

Кад си већ тамо, дај неке стандардне xDSL и кабловске понуде.

Jednostavno sve se lako uskladi pa i cena interneta... moze cak i jeftinije da bude ovde nego u zemljama EU ...
 
Tako je u tom malom mestu/selu su tada polozili i pustili.
Evo bas sam razgovarao i upravo gledao kako momci ubacuju optiku i prikljucuju, od kopanja do danas prikljucenja 7 dana proslo.
Da bice dosta pokriveno za 3 god ja cenim da ce bar 80% od predvidjenih prikljucenja odraditi.
Svaki dan angazuju sve vise podizvodjaca, vi ne shvatate da mora prvo projekat da se odradi pa tek onda radovi na terenu, a tu tek ima zezancije, upravo pomagao ljudima da nadju vlasnike automobila ovde u kraju jer ne mogu da seku asfalt jer ljudi se parkiraju i onda igra bez prestanka.


Sent from my Tapatalk
 
Jednostavno sve se lako uskladi pa i cena interneta... moze cak i jeftinije da bude ovde nego u zemljama EU ...
I bre sve moze, moze i dzabe, al ne daju.
Ne znam zasto nas covek uvek hoce jeftino ili za Dz?
Ako moze 1000/1000 za Dz i jos ISP da plati.... Ja bih voleo al ne moze.
Treba biti realan ili mozemo da budemo nerealni(nemamo nista od toga sem pljuvanja) i da pisemo zeljene cifre/brzine i nema od toga vajde.

Sent from my Tapatalk
 
I bre sve moze, moze i dzabe, al ne daju.
Ne znam zasto nas covek uvek hoce jeftino ili za Dz?
Ako moze 1000/1000 za Dz i jos ISP da plati.... Ja bih voleo al ne moze.
Treba biti realan ili mozemo da budemo nerealni(nemamo nista od toga sem pljuvanja) i da pisemo zeljene cifre/brzine i nema od toga vajde.

Sent from my Tapatalk

Napisi im zahvalnicu i cestitaj im u ime svih nas sto rade svoj posao ... :D

Niko nije rekao da treba da bude besplatno ali drati kozu zbog monopola to nikome ne prija... :wave:

samo ostaje pitanje kada bi to Telekom pokrenuo da nije bilo Kineza :trust:
 
Poslednja izmena:
Sto ne bi pisao, da ljudi znaju sta sve ima po svetu,
u okolini Salcburga, negranicen 4G kucni Net brzine 50/20 za 20 Eura mesecno,
O komsijama Rumunima i ne smem da pricam, jer su najjaci u Evropi,
A nisam proverio taj DIGI za 4G signal koje su im cene i pokrivenost.
 
Nazad
Vrh Dno