Šta je novo?

Kvalitetan laptop do 55.000 dinara

JovanT

Slavan
Učlanjen(a)
05.01.2005
Poruke
2
Poena
301
Planiram da kupim laptop za sebe. Budžet mi je 55.000 dinara. Pre svega, želim nešto kvalitetne izrade, što se neće oštetiti/pohabati/izlizati posle godinu-dve. Ograničio sam se na 15-to inčne modele, prvenstveno zbog lakšeg nošenja. Voleo bih i da se laptop što manje greje.

Koristio bih ga najviše za surfovanje Internetom, rad u Office-u, gledanje filmova, slušanje muzike i programiranje.


Čitajući forum i raznorazne savete po Internetu, došao sam do zaključka da je MSI modele zbog kvaliteta izrade najbolje zaobići kao i Asusove računare sa SIS čipom i Intelove integrisane grafičke. Pročitao sam i da se Intelovi procesori manje greju tako da bi možda trebalo zaobići AMD. Ionako bih voleo da laptop ima Core 2 Duo procesor.


Nešto što se otprilike uklapa u sve ovo je ASUS X5AVC-FP093. Šta mislite o ovom modelu? Kakvi su inače Asusovi laptopovi?

Naravno, ako imate neki bolji predlog, slobodno recite.
 
U slicnom sam problemu.Jednostavno je preveliki izbor.Za 41000 ima FSC Amilo 3540. Intel® Core™2 Duo T5800 @ 2Ghz
Chipset: Intel GM45 Memorija: 2GB DDR2 nVIDIA GeForce Go 9300M, 320gb.
2 god collect and return garancije.Najblizi sam ovoj varijnti
Zanimljiv je i Lenovo g550a.Vise rama i to ddr3, brza grafika, ekran 15.6.49000
Vidim i da se ACER i MSI preporucuju...
 
Covek hoce kvalitetnu izradu a ti mu preporucujes FujitsuSiemens. :)

Da li su ti 15.6" modeli previse "rastegnuti", ili i oni dolaze u obzir?
 
Ja bih FSC svakako zaobisao kada je kvalitet izrade u pitanju. Zajedno sa MSI-em, a bogami i jeftinijim serijama Dell-a, nikako ih ne bije dobar glas u zadnje vreme po pitanju kvaliteta.

Hajde jos malo da suzimo domen, da li ti treba glossy ekran ili ga ne zelis? Takodje, tacno je da se Turioni greju i srcu malo vise struje, al' ne bih ja njih eliminisao, nije to toliko drasticno.
 
Topuz, a odakle ti takvi podaci?Imas isustvo, ili si samo nacuo?Meni sve to zvuci samo kao suplja prica koja se vrti u krug.Kao npr skupi delovi za japanska kola...Ispipao sam gomilu laptopova ovih dana i apsolutno ne vidim nikakvu razliku izmedju kvaliteta svih tih jeftinih modela, barem na dodir.Dobar laptop kosta oko 1000 evra, sve ostalo su kompromisi...Kod FSC, barem ovog modela, za malo para dobijes dobru konfiguraciju i collect & return garanciju od 2 god.Pri svemu tome ustedis 100tinjak evrica u odnosu na slican prozivod druge firme sa uglavnom kracom garancijom
 
Sto se Turion modela tice, mnooogo srchu bateriju (makar ove koje sam ja probao). Grejanje je tu chak i manji problem, mada se i pristojno greju. Plus su mnogooo loshiji u multitaskingu. Tako da bih ja makar zaobishao Turion based laptopove.
 
Topuz, a odakle ti takvi podaci?Imas isustvo, ili si samo nacuo?Meni sve to zvuci samo kao suplja prica koja se vrti u krug.Kao npr skupi delovi za japanska kola...Ispipao sam gomilu laptopova ovih dana i apsolutno ne vidim nikakvu razliku izmedju kvaliteta svih tih jeftinih modela, barem na dodir.Dobar laptop kosta oko 1000 evra, sve ostalo su kompromisi...Kod FSC, barem ovog modela, za malo para dobijes dobru konfiguraciju i collect & return garanciju od 2 god.Pri svemu tome ustedis 100tinjak evrica u odnosu na slican prozivod druge firme sa uglavnom kracom garancijom

Imam i iskustvo, i nacuo sam. A iskustvo se poklapa sa onim sto sam nacuo. Taj konkretno model koji tebe interesuje nisam imao priliku da ispipam, ali zato jesam neke druge, sve krcka, ugiba se, na spojevima grubi odlivci, tastature zvece i ugibaju se...

P.S. Slazem se da stvarno dobar laptop nema ispod 1000 evra, ja ovih dana jurim jedan bas u tom rangu i verovatno cu da uzmem ThinkPad T400 ili HP 6930p.
 
Poslednja izmena:
Ja bih ipak da izbegnem glossy ekran ako je moguće. Ipak bih voleo da laptop mogu da koristim i u prirodi a ne da me refleksija Sunca ubija u pojam. Imaju li glossy ekrani neku posebnu prednost?
 
Hoću i ja da pazarim taj lenovo g550a,jel on ima integrisanu graficku i sta ja mogu sa tom integrisanom,ako je integrisana?Divx,dvd,hd,photoshop,nesto od tih grafickih programa,hoce li to sljakati?
 
Lenovo G550a ima nVidia G105M graficku kartu, dakle nije integrisana: http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-G-105M.13790.0.html

Postoje i modeli sa integrisanom grafikom, ali oni nisu G550a, vec G550. Sa integrisanom grafikom ces bez problema moci da radis sve sto si naveo, samo se neces usreciti sa igranjem igara.
 
Nakon puno razmišljanja, uspeo sam da svedem odabir na dva modela: ACER Extensa 5630G-582G25 i LENOVO IdeaPad G550A. Koliko sam primetio, glavna razlika je u tome što Acer ima 2GB RAM-a a Lenovo 4GB. Sve ostalo su manje/više finese a razlika u ceni je 3.000 dinara. Koliko sam mogao da vidim, Acer ima više priključaka nego Lenovo što je svakako prednost. Da li Lenovo vredi te razlike u ceni? Šta biste mi vi preporučili?

Koliko bi me koštalo da kupim još jedan modul od 2GB?
 
Zavisi. ACER ima bolju grafiku (DX 10.1, 128bit za razliku od ove u Lenovu). A opet, Lenovo ima 2GB vise rama (i to ddr3), 320>250 hdd i malo jaci procesor.
Mada je tu najveca razlika u tome da li ti odgovara wide, odnosno Lenovo ima 15.6" (wide) a Acer je standardno 15.4". Doduse zavisi i sta ces da radis na tom laptopu :)
 
Nemam ništa protiv wide ekrana ali ih do sada nikad nisam koristio tako da mislim da će mi trebati određeno vreme da se priviknem. Laptop ću najviše koristiti za Internet, (web) programiranje i multimediju. Možda će povremeno pasti i koja igra ali to nije prioritet.

Ono što me najviše čudi je što nigde na Internetu ne mogu da pronađem slike ovog Lenovo laptopa niti neki review na stranim sajtovima. Konstantno se vrte dve-tri ali nema nijedne koja pokazuje laptop u radu. Sa druge strane, za Acer sam ovde na Bench-u uspeo da pronađem i slike i review tako da sam donekle stekao utisak kako ovaj laptop izgleda.
 
To je jedna od stvari koje generalno prate low-end laptopove, jako kratak trzisni zivot, serije namenjene za prodaju samo u odredjenom regionu i maltene nepostojeci customer support. Zbog prethodno navedenog, lako se desi da takav laptop nikada ni ne stigne u ruke nekom "postenom" sajtu na review. Acer takodje nije nista ozbiljniji po tom pitanju, probaj da nadjes Aspire 5738G, dostupnih informacija takodje ima na kasicicu.
 
@ Topuz

Koja bi ti tri ili vise lapova ako se ne mozes odluciti naveo kao best buy trenutno do nekih 50k din?

Gledam ovaj Lenovo, dobre su mu komponente na papiru, ima li mozda druge boje?

A Toshiba Satellite L500-12P?
 
Zavisi sta ti je bitno? Glossy ili ne, hoces li da se igras na njemu, odgovaraju li ti 16:9 ekrani...

L500 je svakako kvalitetniji laptop od Lenovo-a G550A, mislim da Lenovo nisu mogli vise da ogole sto se tice eksterijera. Konfiguracija je u odnosu na L500-12P ipak bolja u Lenovu, al' kao sto rekoh, opet je pitanje da li ti je to bitno. Za Acer 5738G (a i neke slicne) je bilo price na forumu da se dosta greje (nema izbusene rupe ispod ventilatora), a i na nekim stranim review-ovima kazu da se slicne serije dosta vruce i bucne. Ovaj stariji Acer 5630G bi trebalo da bude prilicno sigurna kupovina, relativno klasican laptop, sa odlicnom grafikom.

Dakle, u opticaju bi bili (bez nekakvog reda, samo nabrajam):

1. Acer Extensa 5630G
2. Acer Aspire 5738G
3. Lenovo G550A
4. Toshiba Satellite L500

P.S. Nemam pojma sto se tice boje Lenovo-a.
 
16:9 se guta bez problema, nije za mene, ja sam na HP-u 6735s.

Videcu Toshibu, Lenovo je spolja na osnovu ovo malo fotografija toliko monoton da to ne nadomestaju malo bolje komponente, pogotovo sto se nece niti igrati niti raditi nesto zahtevno na tom lapu. :)

Pozz
 
lenovo G550a i acer 55

ono sto ti niko ovde nije rekao ni pitao te oces li da radis na visti li xp-u? imam lenovo g550a, sive je boje slika je ok posto je njegov ekran LED, al uz njega dolaze driveri za vistu a na sajtu ima drivera i za xp. temperature cpu u everestu su 41-44 za cpu i 48 za gpu sto je sasvim ok. Imao sam i acera 5530 sa amd 780G chipsetom koji je imao atijevu graficku 3470 i integrisanu ati 3200 koje su pod vistom radile u hibrid crosfire-u disk je bio od 320gb i masina je bila odlicna driveri i za xp i za vistu tako da mozes da biras. mislim da acer 5530 sa 320 gb diskom znaci model ko sto sam ja imao kosta sad 46.490din u pcpracticu a mozda mozes negde da nadjes i povoljnije. oba su ti u istom rangu cene.
 
Poslednja izmena:
ono sto ti niko ovde nije rekao ni pitao te oces li da radis na visti li xp-u? imam lenovo g550a, sive je boje slika je ok posto je njegov ekran LED, al uz njega dolaze driveri za vistu a na sajtu ima drivera i za xp. temperature cpu u everestu su 41-44 za cpu i 48 za gpu sto je sasvim ok. Imao sam i acera 5530 sa amd 780G chipsetom koji je imao atijevu graficku 3470 i integrisanu ati 3200 koje su pod vistom radile u hibrid crosfire-u disk je bio od 320gb i masina je bila odlicna driveri i za xp i za vistu tako da mozes da biras. mislim da acer 5530 sa 320 gb diskom znaci model ko sto sam ja imao kosta sad 46.490din u pcpracticu a mozda mozes negde da nadjes i povoljnije. oba su ti u istom rangu cene.

Da, za Toshibu ladno nemaju driveri za XP, koja bruka i sramota ! Za Win7 ni u najavi.
 
Nazad
Vrh Dno