Šta je novo?

Kurirske službe

iz kog razloga Dexpress kurir trazi licnu kartu pri preuzimanju paketa? :) da li to rade bex i aks?

Ako ima otkup, neophodno je da uzmu LK.

Mene smara što PE nama traži podatke iz LK, bez obzira što novac leže na račun pravnog lica. Kad sam shvatio da to neće ukinuti, napravio sam pečat sa podacima koji se upisuju na onaj papir. Da ne gubimo vreme.
 
iz kog razloga Dexpress kurir trazi licnu kartu pri preuzimanju paketa? :) da li to rade bex i aks?
Ako je u pitanju otkupna posiljka onda svi traze jer moraju evidentirati broj licne karte, za posiljke gde nema otkup ne traze. Bar je tako bilo ranije, ne znam kako je sad.
Samo dobro obrati paznji da li fotografise i ako fotografise da li je fotografisao nesto vise od broja licne karte.
Pre jedno tri godine, kada se taj zakon uveo, kada je moj stric slao nesto preko Bex-a ovi su mu slikali komplet licnu kartu, a to je protivzakonito, gde sam ja poludeo skroz i poceo da saljem mejlove na sve moguce inspekcije i samo, cini mi se trzisna inspekcija, mi je odgovorila da je prosledila moj mejl postanskoj inspekciji.
Iskreno nisam imao pojma da postoji postanska inspekcija ali posle toga ih je postanska inspekcija najverovatnije isprasila i nisam vise niti video niti cuo da su nekome slikali komplet licnu kartu nego samo priblize kameru gde je broj licne karte i slikaju samo broj.
 
Koji je tacno razlog sto ni jedna jedina kurirska sluza ne prima kartice kao vid placanja? Mislim, je l' toliki problem da imaju POS terminal kod sebe i da naplate ljudima tako? Brate, 2023. godina..
Malo pre mi stize paket od Bex-a, pre toga mi stize poruka koja pocinje sa 'Placanje VISA i MASTERCARD karticama!' - pitam kurira moze li kartica, kaze ne. Reko' brate, sto pise u poruci da moze - kaze zato sto su moroni..
To uvek tako bude zato što ovi što su "nadležni" i povremeno svrate u kancelarije, uvek imaju neke fix ideje kao "super stvar", "svi imaju, ajmo i mi", "da, da, to je to" i onda se na papiru
stvari pre pokrenu nego što teren to logistički može da isprati.

Ima i drugih razloga: smaranje im je, treba da vuku terminal, robu, telefon preko kog rade ili još dosta njih ima štampane papire. Terminali večito nešto zezaju, isprazne se baterije, ne radi štampa, nema dobar signal, ne radi BT, you name it. Takođe kad plaćaš karticom nema "zadrži kusur" :D
 
Meni su iz Dexpressa trazili lk zato sto ima otkup. Samo su je ocitali, nisu nista snimali kamerom.
Nego, danas su isporucili paket, a zna li neko kada uplate na racun otkup?
Danas nisu.
 
Ја сам јуче, по први пут од почетка блокаде слао баш за Београд и стигло је данас.
Сво време сам слао поштом, осим за она места где пакет није могао да стигне, типа Београд, Нови Сад, Смедерево итд.
Тамо сам слао Бексом.

Што се тиче Бекса и личне карте, приметио сам, а и радница ми је потврдила, да не траже личну карту ако уплата откупнине иде на рачун. (Бар када сам носио у пакет шоп).

Такође ми у пошти не траже личну карту, јер пријављујем пакете преко апликације, и сам упишем тамо број ЛК.
Мада ме знају. Кад смо код поште, сад баш читам ове коментаре где не примају више пакета, причају да се шаље куриром, преврћу очима... :oops:
Кад све то прочитам, видим колико су раднице у 'мојој' пошти дивне особе. 🖤
Да неко буде увек толико позитиван и насмејан, и поред свакаквих надрканих људи који долазе у пошту скоро сваког дана... Свака им част, ја не бих могао а да неког не отерам у &$%$.
 
Meni su iz Dexpressa trazili lk zato sto ima otkup. Samo su je ocitali, nisu nista snimali kamerom.
Ni to ne smeju da rade, najvise sto mogu da uzmu je broj licne karte ili da uslikaju broj licne karte ako im je takva aplikacija na uredjaju jer tako pise u zakonu.
Sve ostalo je neovlasceno prikupljanje podataka.
 
Broj licne karte, datum isteka (mora biti vazeca) i mup gde je izdata. I naravno provera identiteta po slici. To se u posti gleda i trazi.
 
Ni to ne smeju da rade, najvise sto mogu da uzmu je broj licne karte ili da uslikaju broj licne karte ako im je takva aplikacija na uredjaju jer tako pise u zakonu.
Sve ostalo je neovlasceno prikupljanje podataka.
Sve to stoji, ali dodje kurir po paket, a ti isterujes da li sme ili ne sme da ti traži, neces da das lk, on samo produzi dalje, njega to ne zanima, kao sto ga i ne zanima hoces poslati paket ili ne.
 
Sve to stoji, ali dodje kurir po paket, a ti isterujes da li sme ili ne sme da ti traži, neces da das lk, on samo produzi dalje, njega to ne zanima, kao sto ga i ne zanima hoces poslati paket ili ne.
Da, slazem se, oni ako ne postupis kako kazu okrenu se i odu ali da li neko zeli da mu podatke iz licne karte ima bas svako?
Meni su poslali odgovor iz postanske inspekcije ako jos neko pokusa da fotografise licnu kartu da zapamtim broj registarskih tablica vozila, koja je kurirska sluzba u pitanju i da im to prosledim, a oni ce to dalje resavati.
U izmenjenom zakonu koji se izmenio pre oko 3,5 godine jasno stoji da se prilikom slanja otkupne posiljke mora uzeti identifikacioni broj licnog dokumenta (licne karte ili pasosa), a to je broj licne karte ili broj pasosa, ne podatci sa cele licne karte ili pasosa.
 
Ja sam danas poslao paket sa otkupninom BEX-om, pošto nemaju opciju uplate na račun nadam se da će doneti keš!
Uglavnom nije tražio ličnu kartu...
 
Moji zaglavljeni paketi su posle 23 dana stigli danas svim primaocima post ekspresom!
Svratio sam do svoje male pošte u centru Beograda i rekli su mi da slobodno mogu da šaljem Post Express jer su i juče i danas normalno došli za PE razmenu (nisu 20 dana), i da uručivanje ide normalno. Sutra ili u petak poslaću još paketa po celoj Srbiji i onda ću znati gde ide a gde ne. 🕵🏼
 
Da, slazem se, oni ako ne postupis kako kazu okrenu se i odu ali da li neko zeli da mu podatke iz licne karte ima bas svako?
Meni su poslali odgovor iz postanske inspekcije ako jos neko pokusa da fotografise licnu kartu da zapamtim broj registarskih tablica vozila, koja je kurirska sluzba u pitanju i da im to prosledim, a oni ce to dalje resavati.
U izmenjenom zakonu koji se izmenio pre oko 3,5 godine jasno stoji da se prilikom slanja otkupne posiljke mora uzeti identifikacioni broj licnog dokumenta (licne karte ili pasosa), a to je broj licne karte ili broj pasosa, ne podatci sa cele licne karte ili pasosa.
Zbog čega misliš da ti uzimaju više od broja lične karte, ako zakon propisuje da treba da uzmu samo to?
 
Bilo je tokom vremena raznih zloupotreba tudjih dokumenata, pa su ljudi paranoični i tamo gde nema potrebe. Na toliko mesta ostavljamo podatke iz lične karte, pa i da negde procuri, nemaš pojma da li je iz nekog hotela, kurirske službe ili je policijac prilikom rutinske kontrole saobraćaja.

Pre neki dan sam prodao pun auto starog papira, pare mi uplatili na račun. Naravno da im je potrebna lična karta kome su uplatili novac. Ne može tek tako, random, nekom fizičkom licu da prebace sredstva.
 
Zbog čega misliš da ti uzimaju više od broja lične karte, ako zakon propisuje da treba da uzmu samo to?
Zato sto svako tumaci zakon onako kako on zeli, a i zato sto se fotografise ili ocitava komplet licna karta.
To ti je isto na primer kada bi nekom trebala fotografija tvoja nosa ili tvojih usta, a on ti fotografise celu facu. Logicno da ces postaviti pitanje zasto se ne fotografise samo nos ili usta, a ne komplet faca.
Ali dobro, kao sto rece PJ, licna karta se danas uzima skoro svagde, kako je krenulo trazice je i u pekari za kupovinu hleba i bureka.
 
Danas saopštenje MUP-a
"Ukoliko vam neko traži da slikate prednju i zadnju stranu vaše kartice i tu sliku mu pošaljete nemojte to činiti, gotovo sigurno je u pitanju pokušaj prevare", upozoravaju iz MUP.
 
Da li bi prihvatila neka dostava tablu za sto veličine 160*80 to je ona iz Ikee za radni sto
 
Можда би могло то да се углави у димензије за ЦЦ пакет ако се нађе мало шира кутија и стави се ''укосо'' унутар кутије.
Ја сам тако уклапао за Пост Експреc (максимално 60х50х50цм) кад нешто има 65-70цм дужину,
за овако велико нисам пробао. Зависи колика би требала да буде ширина пакета, + требало би доста да се попуни празнине унутар кутије. Питање је и да ли би могло, јер се гледа и максималан збир све 3 димензије, а најдужа за ЦЦ пакет је 150 цм.

F5oQxUU.png
 
Da li Daily belu tehniku isporučuje do vrata?
Naručen frižider iz BC Grupe, ja mislio oni rade dostavu, vidim link Daily međutim...
 
Koja je cena CC paketa, da li je 200din za do 0,5kg? posto je PE poskupeo za 50din, pa je razlika sada 150din? Da li se CC cena gleda u poštinom kalkulatoru kao "paket Srbija"? I isto ga donose na adresu kao PE? Ali PE sada ima kao dva pokušaja isporuke, dok CC ima jedan?
Moze li CC (bez troškova) da se preusmeri na paketomat?

Drugim rečima, sem sto je CC "danas za prekosutra" i nešto jeftinji od PE, koja je razlika? Čini mi se da sam ovde ranije pročitao da nema razlike i da CC može da se upiše i u aplikaciju i prilikom predaje u pošti nakon broja dolaznice da se samo kaže da ne ide kao PE nego CC i da to može, i da je sve zapravo isto kao PE, samo malo jeftinije i dolazi dan kasnije? Hvala! 🌞
 
Novi cenovnik jos nije primenjiv u praksi, iako je pisalo od 15 novembra predaja na salteru kosta isto kao i do sada. Cena CC paketa do 3kg bez otkupa jee 200din osim ukoliko ne zahtevate uslugu lomljivo ili je paket glomazan. Za sada svi imaju samo 1 pokusaj dok ne krene zvanicno nova primena cenovnika za koji jos nema naznake o promenama u samoj aplikaciji. Drugi deo oko aplikacije je primenjiv, da. CC paket moze najvecu dimenziju imati do 150cm i težinu do 31.5kg i ima dodatnu opciju lomljivo tj izdvojeno rukovanje koja se naplacuje, za raliku od PE koji je 60x50x50 i do 20kg.
 
@sekula30
Hvala, nisam znao da se novi cenovnik od 15. novembra za Post Express sa novim uslovima još uvek ne primenjuje!
Znači PE do 0,5kg je 300din?
Da li CC podrazumeva sve isto kao i PE?
Mogućnost isporuke na poštu? Preusmeravanje na paketomat? Donošenje na adresu i ko donosi? Da li PE vozilo? Obaveštenje sms-om?
Čuvanje u pošti u slučaju neuspelog uručenja u trajanju od 20 dana?
Hvala!
 
Sve je isto I sms I preusmeravanje i donosenje isti kurir nosi. Sve apsolutno osim sto nikad ne krece prvi dan osim subotom I took urucenja je 5 radnih dana ne racunajuci dan slanja. Prednost je to sto moze preko 60cm I do 31.5kg.
 
Nazad
Vrh Dno