Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Ako kupujes u Usa, dodaj na cenu 10%, nigde ne pise, ali se podrazumeva ;)

I uopste se ne slazem da je dobra kupovina, za iste pare (~500 evra) kupis D5100 sa 18-105 mm ... :eyebrows: naravno, zavisi sta ti treba ;)

Gdje se može uzeti d5100 sa tim objektivom za 500€?
 
Posalji mail andoru, kod njega su dosta dobre cene pa vidi sta ce reci
 
Ako kupujes u Usa, dodaj na cenu 10%, nigde ne pise, ali se podrazumeva ;)

I uopste se ne slazem da je dobra kupovina, za iste pare (~500 evra) kupis D5100 sa 18-105 mm ... :eyebrows: naravno, zavisi sta ti treba ;)

ne treba mi neko preKKavanje,nego da imam neki DSLR ok kvaliteta,sa ok objektivom za tako putovanja,svakodnevne neke slike,sportski neki dogadjaj,i tome slicno,,,


Super ako zivis u USA :)

pa sa obzirom da idem na brod da radim bicu)))
 
Moze li neki komentar za Pentax K-30? :) Nasao sam kod nas u oglasima za 585E sa kit objektivom 18-55. U tom nekom rangu sam video i Canon 600D, ili mozda Nikon 5100, ali nekako za pentax mi se cini najbolji odnos cena- kvalitet.

Pocetnik sam u ovom reonu, nadam se da ce mi postati ovo vise nego hobi,ali za sada nemam bas neke prakse. Malo me plasi i podrska servisa za Pentax, posto se jako slabo spominje u srbiji. Uglavnom je tabor Canon i Nikon :) Hvala unapred sa savetima...
 
Treba mnogo da te plasi, ne podrska servisa nego podrska uopshte. Sve sto ti bude trebalo, neces naci ovde, a tesko ga ima i preko, Pentax je na "samrti"...
 
Sam parat nije los ali nije cena bez razloga tolika. Niko ga nece. Moj savet ti je da ga izbegavas.
 
Ne znam koliko pomenuti gospodin uzima provizije, ali vrlo cesto ispadne da je lakse sam da odes i da obavis kupovinu nego da ides putem posrednika.

U Google ukucas recimo: d5100 18-105 site:.hu

Zatim odes na sajt www.argep.hu - bice ti medju prvim ponudjenim rezultatima. Tu imas listu prodavnica sa cenama. Po nekom nepisanom pravilu cene u Budimpesti su uvek povoljnije nego u Segedinu. Najbolje je da kontaktiras nekoliko prodavaca, pa da ih pitas da li rade povracaj poreza. Imaju dve vrste povracaja AFA i MagicBlue. Kod AFA povracaja, vraca se celokupan iznos od 27% umanjen za 10 Evra koliko pojedini hostapleri tamo uzmu da ti uredno popune papire. Problem kod ovog nacina povracaja je sto novac mozes dobiti nazad tek 7 dana posle kupovine i to u prodavnici gde si kupio aparat - dakle moras ici dva puta. Sto se same overe tice, to radis na granici i proizvod mora da ti bude ne raspakovan. Odmah po overi papira kutiju baci, a aparat u torbu - za aparat te niko nece cimati, mada ako hoces bas da budes siguran ispucaj kompaktom nekoliko fotki u Srbiji - nesto vrlo autenticno tipa Kalemegdan i karticu ponesi sa sobom, te je ubaci u aparat kad overis papire... Kod MagicBlue varijante dobices nazad 11 do 13%, ali ces novac moci da podignes u Rajfshajzen banci. Takodje se raspitaj kod prevoznika da li na granici mozes da uradis overu papira - u principu moze i imas dosta jeftinih ponuda za shoping ture.

Placanje radi preko Visa kartice, jer ce te u protivnom odrati za konverziju Evra u Forinte. Kada placas karticom obracunski kurs ide preko Visa sistema - takav kurs u Madjarskoj nigde neces dobiti.

Zaboravih da dodam, kada odredis cenu u Forintama, u Google ukucaj cifru tipa: 100000 HUF to EUR i dobices iznos u Evrima. Taj iznos podeli sa 1.27 i dobices iznos koliko bi te idealno izasao aparat. Trenutno D5100 sa 18-105 VR iznosi 408 Evra. (Svercere, koji neceju da se cimaju do Budimpeste, aparat izadje maksimalno 450 Evra, tako da cisto imas orijentir koliko je povoljna ili bezobrazna ponuda koju ces dobiti. U principu, po mom nekom dosadasnjem iskustvu sa tim ljudima - oni bez 50 Evra ili 10% od ukupne vrednosti, u zavisnosti sta je vece, nece da ustaju iz kreveta, a ako ce bas da ti ucine mozes da ocekujes popust do maksimalno 15 Evra.)

Valjalo bi takodje da odes do foruma kluba putnika Srbije i na putovanja.info gde postoje vrlo aktivne teme o shopingu u Madjarskoj. Tamo mozes saznati da li ima guzvi i da li se one ocekuju (uskoro ce biti dramaticno zbog Turaka kojima deca polaze u skolu u Nemackoj - nije isto kao kod nas vec su ti datumi nesto kasniji).

Poz.
 
Ne znam koliko pomenuti gospodin uzima provizije, ali vrlo cesto ispadne da je lakse sam da odes i da obavis kupovinu nego da ides putem posrednika.

U Google ukucas recimo: d5100 18-105 site:.hu

Zatim odes na sajt www.argep.hu - bice ti medju prvim ponudjenim rezultatima. Tu imas listu prodavnica sa cenama. Po nekom nepisanom pravilu cene u Budimpesti su uvek povoljnije nego u Segedinu. Najbolje je da kontaktiras nekoliko prodavaca, pa da ih pitas da li rade povracaj poreza. Imaju dve vrste povracaja AFA i MagicBlue. Kod AFA povracaja, vraca se celokupan iznos od 27% umanjen za 10 Evra koliko pojedini hostapleri tamo uzmu da ti uredno popune papire. Problem kod ovog nacina povracaja je sto novac mozes dobiti nazad tek 7 dana posle kupovine i to u prodavnici gde si kupio aparat - dakle moras ici dva puta. Sto se same overe tice, to radis na granici i proizvod mora da ti bude ne raspakovan. Odmah po overi papira kutiju baci, a aparat u torbu - za aparat te niko nece cimati, mada ako hoces bas da budes siguran ispucaj kompaktom nekoliko fotki u Srbiji - nesto vrlo autenticno tipa Kalemegdan i karticu ponesi sa sobom, te je ubaci u aparat kad overis papire... Kod MagicBlue varijante dobices nazad 11 do 13%, ali ces novac moci da podignes u Rajfshajzen banci. Takodje se raspitaj kod prevoznika da li na granici mozes da uradis overu papira - u principu moze i imas dosta jeftinih ponuda za shoping ture.

Placanje radi preko Visa kartice, jer ce te u protivnom odrati za konverziju Evra u Forinte. Kada placas karticom obracunski kurs ide preko Visa sistema - takav kurs u Madjarskoj nigde neces dobiti.

Zaboravih da dodam, kada odredis cenu u Forintama, u Google ukucaj cifru tipa: 100000 HUF to EUR i dobices iznos u Evrima. Taj iznos podeli sa 1.27 i dobices iznos koliko bi te idealno izasao aparat. Trenutno D5100 sa 18-105 VR iznosi 408 Evra. (Svercere, koji neceju da se cimaju do Budimpeste, aparat izadje maksimalno 450 Evra, tako da cisto imas orijentir koliko je povoljna ili bezobrazna ponuda koju ces dobiti. U principu, po mom nekom dosadasnjem iskustvu sa tim ljudima - oni bez 50 Evra ili 10% od ukupne vrednosti, u zavisnosti sta je vece, nece da ustaju iz kreveta, a ako ce bas da ti ucine mozes da ocekujes popust do maksimalno 15 Evra.)

Valjalo bi takodje da odes do foruma kluba putnika Srbije i na putovanja.info gde postoje vrlo aktivne teme o shopingu u Madjarskoj. Tamo mozes saznati da li ima guzvi i da li se one ocekuju (uskoro ce biti dramaticno zbog Turaka kojima deca polaze u skolu u Nemackoj - nije isto kao kod nas vec su ti datumi nesto kasniji).

Poz.

zaista iscrpno objasnjenje na kojem ti zahvaljujem, jedino sto sam ja malo glupav za takve poduhvate mada sam razmisljao i o toj varijanti.
imam u planu da uzmem nesto nalik na canon 650d / 700d sa kit objektivom pa posle da jurim neko kvalitetno ( polovno ) staklo, idealno bi bilo uzeti neki prajm + 15-85mm ili neku drugu kombinaciju u zavisnosti od kolicine novaca kojim cu raspolagati.
ponekad dolazim u iskusenje da uzmem Nikon d3200 sa 18-105mm koji se moze naci u paketu za znacajno manje para nego canon 650d, a za razliku da odmah uzmem i neki bolji objektiv za nikona, mada podsvesno preferiram canon ;).

ne znam ni sam - nisam pametan
:)
 
Ribizlo ako je to sto si rekao problizno tacno onda sam ja ziveo u zabludi, hvala na hintu :)

I kad se vodim tom tvojom racunicom d7100 moze da se dobije za 750e sto je doooosta povoljnije nego kod nas.
 
@Ultimo,

samo obavezno stupi u kontakt sa prodavcem, jer ne rade sve prodavnice povracaj poreza. Inace tako mozes da se dogovoris da ti i rezervisu robu na zadati datum itd.. Kod pisanja mejla ubaci i prevedenu verziju na madjarski, jer gomila njih ne razume engleski - pa ti nece ni odgovoriti na poruku.

@q4u, u zavisnosti koliko je skupa sprava koju uzimas, te koliko je rizicna za prenos preko carine (aparat u principu nije) mozes napraviti kalkulaciju da li ti se to isplati ili ne.

I jos jedan hint, izjave tipa dvomumim se izmedju Canona i Nikona su vrlo opasne za forum, jer ima dosta fanova iz obe grupacije, pa takavo pitanje ili konstatacija moze dovesti do nezeljenih rasprava i locka teme. Moj ti je savet da dobro razmislis sta bi uzeo. Ja sam bio u slicnoj nedoumici do relativno skoro i moj neki orijentir je bio da uzmem aparat koji u telu ima stabilizaciju slike, a ne u objektivu, kako bi mogao da se kombinuje sa jeftinijim socivima. Dodatni orijentir je skupoca tela, tj. sociva kod narednih upgrejdova. Moj izbor je na kraju pao na Nikon D90.
 
Sve je to uredu oko kupovine kod Madjara ali bacite sve na papir i obavezno pitajte Andora za cenu. Covek vam posalje sve na adresu, ne morate da mrdnete iz kuce, nula cimanja. Plus ce vam on raditi reklamaciju nedaj Boze ako zatreba umesto da idete sami. Ako je neka sitna razlika u pitanju onda se ne vredi ni cimati, pogotovu za aparate 500-600e.
Inace stvarno, 95% madjara ne zna ni rec engleskog, sporazumeti se s njima je cist SM.
 
^ Upravo. Bas me zanima kako je Ribizla dosao do zakljucka da je "lakse da odes sam" :d Kako moze da bude lakse od "Andore, posalji mi aparat" i sutradan ti stigne postom :d

Sto puta sam racunao i preracunavao i toliko cimanja se nikako ne isplati za bilo sta ispod 2-3k evra. Za takve sitnice kao sto je aparat od 500e to je totalno neisplativo.

Ribizla verovatno zivi u Subotici i zaboravlja da nas puno ima sa 200+km udaljenih od Segedina, ili 400 do Budimpeste, gde ne bih isao ni za 1Dx, tu je ebay :)
 
+1

^ Upravo. Bas me zanima kako je Ribizla dosao do zakljucka da je "lakse da odes sam" :d Kako moze da bude lakse od "Andore, posalji mi aparat" i sutradan ti stigne postom :d

Sto puta sam racunao i preracunavao i toliko cimanja se nikako ne isplati za bilo sta ispod 2-3k evra. Za takve sitnice kao sto je aparat od 500e to je totalno neisplativo.

Ribizla verovatno zivi u Subotici i zaboravlja da nas puno ima sa 200+km udaljenih od Segedina, ili 400 do Budimpeste, gde ne bih isao ni za 1Dx, tu je ebay :)
 
A i ne računa se tako povraćaj afe, ne dobijaš nazad 27%...
 
O kolicini povracenog novca nisam hteo ni da zapocinjem pricu da ne odemo u totalni off jer je to prezvakano u drugim temama. Pola Srbije kupuje novu opremu kod Andora i sta meni treba da pametujem kad mogu da posaljem mail coveku i da mi stigne lepo na adresu. Povoljno, pouzdano i provereno bez mrvice cimanja. Jeftinije znam da nema sanse da prodjem. Te gluposti oko povracaja poreza na aparat od 500e su smesne. Vise ce da te kosta put i da pojedes nesto s nogu nego sto ces da ustedis.

Zna se, za novo se cima Andor, za polovno Miki ako neko to preferira.
Elem, moram da pohvalim coveka. Zvao me je Miki pre par dana, imam memorisan njegov broj a ocigledno i on ima moj. Kaze covek: Dobar dan Bojane, dali bi hteli da mi posaljete svoju adresu, zeleo bih da vam poklonim ranac. I covek mi ladno posalje Tamrac-ov foto ranac. Eto, odusevio me covek.
 
Mislim da je on, mozda je malo skuplji ali ima recimo dosta objektiva u ponudi.
 
Tahus32. Nije jeftin jer nije lud, niko nece dzabe da da robu, treba i da zaradi nesto. Donosi iz Nemacke opremu i bira sta uzima. Ono sto je najbitnije nije onaj domaci nakupac sto preprodaje, ovamo ubija cenu pa ti posle skida kozu s ledja za isto. Ako narucite neki objektiv od njega stvarno cete dobiti staklo ili aparat koji kao da nisu ni korisceni nikada.
Covek je stranog porekla, da vas ne buni naglasak pa pomislite da je neki mutavi seljak. Jako je ljubazan i vaspitan, gospodin covek u odelu i ima stalne musterije ;)
 
Evo, ja mu danas poslao mejl i odgovorio mi je u roku od 12 minuta (a poslao sam ga relativno "rano", malo posle 8). I kaze da ce se javiti ako dobije to sto trazim. Brzo i korektno, iako se jos ne poznajemo.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Posto se radi o prvoj kupovini DSLR-a ajde pomoc...
Kako se na Nikon D3100 gleda broj okidanja?
Molim tacan opis postupka.
Pretpostavljam da treba neki program?
Koji program tacno i da li on ide uz softver (CD-ove, dvd-ove, na cemu li je vec) od fotoaparata?
Sta tacno jos da gledam?
Sta na objektivima da gledam?
Cena od 370e za sve, telo te dva objektiva 18-55 VRII i 55-200 VRII, prateci org. softver, kutija, traka, garancije (gigatron, do kraja '14.) rece prodavac da ide jos nesto (nije senilo, nije ni poklopac na objektivu vec nesto (stade mi mozak, totalna blokada), dal' rece neki "filter" koji mu stalno stoji na objektivu da ne stavlja poklopac, jer se "filter" ne moze izgrebati???)... da li je mnogo, povoljno, neobicno malo za aparat koji je navodno okinuo 5-7k?
Kao laik kako da proverim da li je aparat ispravan i broj okidanja?
Koliko okidanja ovaj Nikon moze da izdrzi, do koje kolicine snimaka da ga kupujem...?
Savet, savet, predlog...
Hvala
 
Poslednja izmena:
Broj okidanja gledas tako sto sliku posaljes koja je jpg formata na neki od web servisa koji rade to. Kucaj how to check nikon photo count...
Par K okidanja nista nije za dslr.
 
Naučen i čeka se d7000.
 
P307
Skini EXIFTOOL za win i samo ubaciš sliku.

 
Da li je neko imao iskustva sa prodavcem povoljna tehnika na kupujem prodajem? Vidim da ima solidne cene za nesto sto mene zanima.
 
Nije to nista povoljnije od ostalih koji donose iz Madjarske...
 
Da li je neko imao iskustva sa prodavcem povoljna tehnika na kupujem prodajem? Vidim da ima solidne cene za nesto sto mene zanima.

Ja sam, kao i vecina ljudi ovde, uzeo foto aparat preko Andora, svi oni sto donose iz Madjarske imaju iste cene, jedino sto mi se dopada kod ovog coveka, sto sve kako kaze tako i bude, probao sam preko nekog Marka iz BG-a ali taj me razvlacio tri nedelje, a svaki put kaze evo u ponedeljak stize, ja ga na kraju pozvao, on istu pricu, evo brate u ponedeljak sigurno... pa sam mu rekao da ne mora da mi donosi ;) a inace je i mom drugu razvlacio donosenje nekog mobilnog skoro mesec dana, ali je na kraju doneo ;)
 
Moze li mi neko poslati kontakt telefon gospodina Andora ?
 
Nazad
Vrh Dno