Šta je novo?

Laptop Kupovina laptopa u 2024

Koji laptop kupiti?

Zekovic

Cenjen
Učlanjen(a)
29.06.2017
Poruke
2,559
Poena
175
Pošto se bliži 2024 a ja bih kupio u 2024 možda neki laptop za 400 do 500 evra najverovatnije na leto , 11 generacija Intelovih procesora će u 2024 biti stara 4 godina tako da bih gledao od 12 generacije pa na gore a što se tiče Ryzena Ryzen 5500U će tada isto biti star 3 godine ali mislim da će i u 2024 biti sasvim solidan procesor za multimediju , hoće li izlaziti neki Ryzen procesori u 2024 godini kakva je priča što se toga tiče AMD Ryzen™ 7 7730U je dobar ali su mnogo skupi laptopovi u Srbiji sa tim procesorima jedino ako je neki na akciji , da li ce do leta biti bogatija punuda laptopova i procesora ili ne?


Novi intelovi procesori za laptop https://beebom.com/intel-14th-gen-meteor-lake-laptop-cpu-models-revealed/

Moguci Ryzenovi novi procesori za laptop u 2024 https://www.pcworld.com/article/216...laptop-processors-with-a-renewed-ai-push.html

Novi Acer model za 2024 https://www.notebookcheck.net/Acer-...ra-7-impresses-with-its-AI-core.783349.0.html procesor

Intel Core Ultra 7 155H​

 
Poslednja izmena:
Vec sad otpadaju i5 11th.,pa i 5500u.Za 6 meseci Intel 12th gen. bice slab.Znaci gledaj Intel 13th. gen. ili Rizen 7000.Min 16gb ram.I to ce biti skuplje od 500e.
 
Ne znam da li ima negde tema, nisam uspeo da nađem i izvinjavam se ako ima.
Da li neko ima iskustva sa refabrikovanim laptopovima? Ima li smisla to razmatrati uopšte?
 
Bice verovatno upola cene Ryzen 5xxx i Intel 11 i 12 generacije u 2024 laptopovi samo treba biti strpljiv , naravno treba gledati IPS panel , TN panel ima lose uglove gledanja i slab kontrast i osvetljenje kao i slabu reprodukciju boja.
 
Pošto se bliži 2024 a ja bih kupio u 2024 možda neki laptop za 400 do 500 evra najverovatnije na leto , 11 generacija Intelovih procesora će u 2024 biti stara 4 godina tako da bih gledao od 12 generacije pa na gore a što se tiče Ryzena Ryzen 5500U će tada isto biti star 3 godine ali mislim da će i u 2024 biti sasvim solidan procesor za multimediju ,Pošto se bliži 2024 a ja bih kupio u 2024 možda neki laptop za 400 do 500 evra najverovatnije na leto , 11 generacija Intelovih procesora će u 2024 biti stara 4 godina tako da bih gledao od 12 generacije pa na gore a što se tiče Ryzena Ryzen 5500U će tada isto biti star 3 godine ali mislim da će i u 2024 biti sasvim solidan procesor za multimediju , hoće li izlaziti neki Ryzen procesori u 2024 godini kakva je priča što se toga tiče AMD Ryzen™ 7 7730U je dobar ali su mnogo skupi laptopovi u Srbiji sa tim procesorima jedino ako je neki na akciji , da li ce do leta biti bogatija punuda laptopova i procesora ili ne?


Novi intelovi procesori za laptop https://beebom.com/intel-14th-gen-meteor-lake-laptop-cpu-models-revealed/

Moguci Ryzenovi novi procesori za laptop u 2024 https://www.pcworld.com/article/216...laptop-processors-with-a-renewed-ai-push.html

Novi Acer model za 2024 https://www.notebookcheck.net/Acer-...ra-7-impresses-with-its-AI-core.783349.0.html procesor

Intel Core Ultra 7 155H​

За мултимедију најбитнији ти је квалитет екрана. Разлику између неког процесора старог 5 година или неког новог, не верујем да просечан корисник може приметити.
Ideapad 5 pro je IPS са одличним бојама.
Bice verovatno upola cene Ryzen 5xxx i Intel 11 i 12 generacije u 2024 laptopovi samo treba biti strpljiv , naravno treba gledati IPS panel , TN panel ima lose uglove gledanja i slab kontrast i osvetljenje kao i slabu reprodukciju boja.
Постоје премиум TN панели које можеш видети у неким половним машинама.
А постоје и јефтини и обични IPS панели.
Тако да је добар TN панел бољи од јефтиних IPS панела који се сад производе масовно. Посебно што квалтетан TN панел не пати од IPS glow и сличних проблема панел лутрије.
Већина IPS панела у некој категорији до 1000 евра има лош приказ боја али добре углове гледања.
Код екрана је битан и контраст и јачина осветљења, најмања јачина је 250, а квалитетан контраст је око 1000:1.Pošto se bliži 2024 a ja bih kupio u 2024 možda neki laptop za 400 do 500 evra najverovatnije na leto , 11 generacija Intelovih procesora će u 2024 biti stara 4 godina tako da bih gledao od 12 generacije pa na gore a što se tiče Ryzena Ryzen 5500U će tada isto biti star 3 godine ali mislim da će i u 2024 biti sasvim solidan procesor za multimediju ,
Pošto se bliži 2024 a ja bih kupio u 2024 možda neki laptop za 400 do 500 evra najverovatnije na leto , 11 generacija Intelovih procesora će u 2024 biti stara 4 godina tako da bih gledao od 12 generacije pa na gore a što se tiče Ryzena Ryzen 5500U će tada isto biti star 3 godine ali mislim da će i u 2024 biti sasvim solidan procesor za multimediju ,hoće li izlaziti neki Ryzen procesori u 2024 godini kakva je priča što se toga tiče AMD RyzPošto se bliži 2024 a ja bih kupio u 2024 možda neki laptop za 400 do 500 evra najverovatnije na leto , 11 generacija Intelovih procesora će u 2024 biti stara 4 godina tako da bih gledao od 12 generacije pa na gore a što se tiče Ryzena Ryzen 5500U će tada isto biti star 3 godine ali mislim da će i u 2024 biti sasvim solidan procesor za multimediju ,en™ 7 7730U je dobar ali su mnogo skupi laptopovi u Srbiji sa tim procesorima jedino ako je neki na akciji , da li ce do leta biti bogatija punuda laptopova i procesora ili ne?
Нису скупи, ако јуриш добар Pošto se bliži 2024 a ja bih kupio u 2024 možda neki laptop za 400 do 500 evra najverovatnije na leto , 11 generacija Intelovih procesora će u 2024 biti stara 4 godina tako da bih gledao od 12 generacije pa na gore a što se tiče Ryzena Ryzen 5500U će tada isto biti star 3 godine ali mislim da će i u 2024 biti sasvim solidan procesor za multimediju ,Pošto se bliži 2024 a ja bih kupio u 2024 možda neki laptop za 400 do 500 evra najverovatnije na leto , 11 generacija Intelovih procesora će u 2024 biti stara 4 godina tako da bih gledao od 12 generacije pa na gore a što se tiče Ryzena Ryzen 5500U će tada isto biti star 3 godine ali mislim da će i u 2024 biti sasvim solidan procesor za multimediju ,процесор има их по огласима

77.000 динара, цена је приступачна за добар процесор. Ипак се не може очекивати добар процесор за 60-65.000 динара. Тј. било је тога пре годину дана, док није кренула продаја AMD процесора. Тј. док није порасла потражња
7730u je доста бољи од 5500U, aко гледаш сирову снагу.
 
Poslednja izmena:
Ja na laptopu imam Samsunov TN panel iz 2012 nisam zadovoljan reprodukcijom boja kada zasija sunce u sobi nista se ne vidi skoro , dok je uvece skroz ok i solidna reprodukcija boja , s obzirom da je u to vreme u dosta laptopova bilo TN panela , malo guglajuci sam panel dosta laptopova ga je imalo u to vreme , ima i IPS mane ponekad daje nerealno bljestavo osvetljenje sve zavisi na koji panel naletimo , nek od svake plate ostavljam po 10.000 za laptop eto za 6 meseci 60.000 u 2024. Ne treba se zaletati i uzimati od random likova iz dalekih mesta , videcu ne zurim uopste , OLED nisam nikad imao ali za sada su jos jake cene novih OLED laptopova , polovne ne znam.
 
Sto se tice TN panela interesantno je da MackBook pro iz 2012. ima TN panel.Ali isti je po meni kvalitetniji nego neki IPS na danasnjem HP ili Lenovo jeftinijem laptopu.
 
Imao sam ja Samsung laptop np740u3e panel iz 2012 bio je IPS ali krsina procesor i5 3337u , samo odjednom su poceli da se pojavljuju mrtvi pikseli a slika je bila stvarno cista ne mogu da gresim dusu. Taj laptop je 2012 bio preko 1000 evra a vidim sada na kupujem prodajem covek za 10.000 prodaje i to isti covek sto sam ja njemu prodao na prolece.
 
Ja na laptopu imam Samsunov TN panel iz 2012 nisam zadovoljan reprodukcijom boja kada zasija sunce u sobi nista se ne vidi skoro , dok je uvece skroz ok i solidna reprodukcija boja , s obzirom da je u to vreme u dosta laptopova bilo TN panela , malo guglajuci sam panel dosta laptopova ga je imalo u to vreme ,
Ja имам TN панел Lenovo y510p, боје су лепе и осветљење је доста јако. Нема аномалија везано за оне неквалитетне TN панеле.
Поента приче је да су високо квалитетни TN панели бољи од обичних IPS.
Maда то да ли се види кад сија сунце је већ субјективан осећај, неки имају премало осветљење, али треба избегавати сунце. Није то мобилни телефон па да има 800 нита осветљење, квалитетни панели имају преко 300, а генерално су 250-300 нита осветљење.
ima i IPS mane ponekad daje nerealno bljestavo osvetljenje sve zavisi na koji panel naletimo , nek od svake plate ostavljam po 10.000 za laptop eto za 6 meseci 60.000 u 2024. Ne treba se zaletati i uzimati od random likova iz dalekih mesta , videcu ne zurim uopste , OLED nisam nikad imao ali za sada su jos jake cene novih OLED laptopova , polovne ne znam.
Постоје нови OLED који су јефтини, али ја лично не бих то узимао због burn in проблема. Да сад купујем и да ми треба, само добар IPS.
Aко се одлучиш за јефтинији OLED, проблем је што није квалитет израде лаптопа увек добар.
 
Laptop Pozdrav, hoću nešto ženi da uzmem, pa mi je taj zapao za oko. Znam da Acer nije HP/Lenovo, ali mislim da je dobra ponuda, s obzirom na konfiguraciju i ceni. Dodatan + je 5 godina garancije i ozbiljan trgovac. To je moje laičko razmišljanje, pa ako neko može da kaže koju pametnu. Hvala.
 
Da ne otvaram novu temu, zeni bi trebao novi komp, 90% vremena je rad na Lightroom, malo Photoshop.

Koristila bi stari Dell ultrasharp monitor u kucnim uslovima a laptop samo ponekad na putovanjima i u vikendici.

Inace je totalni amater, nije profi upotreba, ako to ima znacaja.

Ne pada mi na pamet da platim vise od 120.000 din i to iskljucivo kod domacih regularnih radnji.

Da li ima nesto sto moze da se uklopi u ovaj budzet, da potraje nekoliko godina ili da batalim i kupim novi desktop? Ionako ni do sada nije obradjivala slike dok se ne vrati kuci.
 
Može da se uklopi šta god. Za takvu namenu posao obično obavljaju i gejming modeli
Npr ACER Nitro 5 AN515-45 R5/16/512. Preporučujem da se doda još 16GB ram-a
Ili malo elegantnije tipa ASUS Vivobook S15. Isl
Od 17-ca npr HP 470 G10 ...
 
Poslednja izmena:
Ovaj?TN ekran,Zalemljeno fixno 8gb,slabo.
Da taj
Ja se namučih već mesec dana gledam laptop da uzmem, čitam forum, pogledala sam neke preporuke sa ju tjub videa, nemaju sada u radnjama te konfiguracije koje se preporučuju, a forum me još više zbuni
Meni treba laptop :
Za jubtjub tjutorijale pošto učim odatle
Za pretraživanje na hromu da ne trokira i čitanje radova
Lagan i baterija da je OK
Uzela bih najjeftiniji u grupi solidnih laptopova da mi se ne pokvari prve godine itd
Ako neko može da preporuči od ovoga što sada se nudi po BC grupu i Gigatronu, bio bi sevap
 
Ja bi pre ovo uzeo.
 
Pozdrav svima. Pitanje za iskusnije, šta je po vama bolja kupovina(sličnih su karakteristika i cene)?Ili imate neki treći predlog u tome cenovnom rangu?


 
Poslednja izmena:
Pa ASUS je jeftiniji (bitno), proc mu je brži/jači .... sa druge strane Dell ima uslovno rečeno bolji monitor i manji je potrošač (duže trajanje baterije).
Pa se vodi time šta je tebi važnije

Na prvu loptu može i ovako nešto, npr
nisam gledao ima li ga negde povoljnije
Hvala puno na odgovoru, uzeću u razmatranje gore navedeno.
 
Pa ASUS je jeftiniji (bitno), proc mu je brži/jači .... sa druge strane Dell ima uslovno rečeno bolji monitor i manji je potrošač (duže trajanje baterije).
Pa se vodi time šta je tebi važnije

Na prvu loptu može i ovako nešto, npr
nisam gledao ima li ga negde povoljnije
Cena kreće od 57796
Ali bih zbog dosadašnjih navika verovatno pre kupio u GT ili BCG prodavnici (ne kažem da je dot loš, nisam kupovao tu).
 
Zdravo svima.
Trenutno je u Gigatronu na akciji Lenovo Ideapad 3 (16gb ddr4 ram, 512gb ssd, ryzen 5500h i gtx 2050 4gb), cena mu je 80 hiljada (oko 680e)... Da li se isplati kupovati ovaj model sada u 2024 godini, ili je bolje sacekati neku drugu ponudu?
 
Misliš da neće biti upotrebljiv sada ili kroz 5 godina? Onda treba da potrošiš bar tri puta više novca :)
Moj Acer 3550H i Gtx1050 (i 16/512) rade savršeno nakon tri godine ...

Uvek će biti boljih ponuda sutra, prekosutra, itd.
Nađi najpovoljniji model koji zadovoljava tvoje potrebe ili pre će biti prohteve, i kupi ga. Samo nemoj da se zalićeš na kvazi akcije, proveri da li je to kod drugih jeftinije.
 
Gledao sam i druge modele, za par hiljada vise moze da se nadju modeli sa 3050 grafikom i slicnim procesorom ali imaju samo 8gb ram.... Ne znam da li je pametnije uzeti ovaj lenovo, neki drugi sa 8gb ram pa kasnije nadograditi (mada ako bih sam cackao nesto tu je posle pitanje oko garancije ako se nesto desi da li ce biti uvazena) ili da se saceka jos malo da vidim sta ce biti u ponudi za koji mesec.. Nije neopdoho da bude gaming model jer ne igram igrice nesto puno ni aktivno, vec neki koji je moci da bude "za sve", da na bateriji moze da izdrzi nekih 4h multimedije (gledanje filma, muzika, ili surfovanje netom), da bude do 15,6" zbog prenosivosti a da opet ima snage da s' vremena na vreme moze da pogura neku igru u 50+ fps...

Moj trenutni laptop ima 1050 4gb, i5 8250u 8gb ram i 256 m2 ssd, generalno sluzi ok, starije igre moze da pokrene na high, nesto novije na low/medium, neke ne moze uopste :LOL: , za vecinu igara koje pokrecem i ovaj moze da posluzi ali ne bi bilo lose kada bih neke pokrenuo na high ili medium 😁. Ono gde osecam da je potreban upgrade je bar jos 8gb ram narocito kada otvorim vise stranica na chrome, veci ssd jer sam ovaj popunio, i baterija je vremenom popustila, otprilike je na nekih 50/60% svog zivota, oko 2h drzi, eventualno koji minut preko. Vise sam za to da se uzme neki drugi a ovaj ode dalje na oglase nego da u njega ulozim 60+ evra za sve navedeno a vec je mator...
Generalno nije hitno da moram odmah da uzimam nesto ali svakako je u planu u skorijoj buducnosti, samo sam neodlucan sta uzeti 😅
 
Uhah, moj ima 1650Ti, malo sam se prešao, nije da ima mnogo razlike. Ali igrice odavno ne igram.

RAM (skoro) uvek možeš da nadogradiš, grafiku nikako. Procesori su manji problem.
Ne znači mnogo high setovanje na malom ekranu.
Pa, ako si već odlučio, gledaj šta iskrsne povoljno u nekom narednom periodu sa što boljom grafikom. U principu modeli takvog tipa uvek imaju slot za proširenje memorije pa možeš u startu malo da uštediš. Ali svakako proveri pre kupovine.
 
Nazad
Vrh Dno