Šta je novo?

Kupovina laptopa u 2023 - opšta tema [za konkretne preporuke je podforum "Šta da kupim"]

Upravo u B&H sam i gledao, samo što je ovo model sa 3070ti umesto tog sa 3060...

Mada ni taj sa 3060 nije uopšte loš za 1150$, a ima i open box za 976$ (možda bi on bio još i najbolja opcija + PS5 ako ga nađem)...
 
Zar to nije isti ovaj koji si postavio na B&H?

Isti procesor, grafička, memorija, ekran etc.

Šta čini razliku za Pro?
 
Nije isti. Pro ima 16" 2k ekran, 500nita, hdr400. Pro je takodje aliminijumski.
 
Tako je, ima dosta razlika između 5i i 5i PRO verzije...
 
Hvala vam na odgovoru, pogledao sam specifikacije samo površno zato sam pitao - jeste daleko bolji.

@ Stock

Gde si ovo iskopao?
 
Imaš pm, u principu ja bih išao na Legion 5 PRO (AMD 2021 god.) ili Legion 5i PRO (2022 god.) :)

A možeš i da sačekaš par meseci Intel 2023 modeli su blizu, AMD verzije par meseci kasnije stižu u odnosu na Intel.
 
Ako ides na AMD gledaj 2022 model. Ili Legion 7.
 
Zašto AMD iz 2022?
Jedino što ima malo bolju bateriju i manje košta ali sa razlogom ;)
 
U 2022 modele stavljaju dual rank ram koji donosi sigurno nekih 10% performansi. Dok u 2021 modele ne. Ima na YT sve objasnjeno, onaj Jarod, ili kako se vec zove..

Edit

 
Nažalost sa kupovinom sam ograničen na period 26.02.-24.03. a do tada teško da će biti neke promene.

Jel pod AMD 2021 mislite na Ryzen 5800H ili nešto drugo. A što se tiče 2022. godine ostaje dilema Ryzen 9 6900 ili i7 12700, naročito što sam uz Ryzen na dosta modela nailazio na grafiku 6700S...
 
Pa uglavnom su ti modeli, 5800h, 5600h, 5900hx..
 
U 2022 modele stavljaju dual rank ram koji donosi sigurno nekih 10% performansi. Dok u 2021 modele ne. Ima na YT sve objasnjeno, onaj Jarod, ili kako se vec zove..



Pa baš pogledaj njegove novije klipove i vidi šta kaže za 2022 god i AMD Legion seriju ;)

To sa memorijom je tačno, ali vrlo lako rešivo. Zameni se za par minuta i nije skupo ako baš neko hoće da ima par % bolje performanse :)



5iPro.png



2021 godina:



Screenshot-20230113-150541-You-Tube.png


Deluje da će situacija u 2023 god. biti slična kao i prethodna...



 
Poslednja izmena:
Pogledacu naravno. Nije bas mala razlika 10%. Sa 3070 dobijes skoro 3080 performanse. A legion uopste nije jednostavan za otvaranje.
 
Шта се десило ?
Evo dell-ove top ponude.

Dalje, ne znam na koga se ugledaju, verovatno Apple, ali oni su i na radnim stanicama izbacili sve osim USB-C portova. Pa se ti zajebavaj sa dokovima i adapterima. Baterije loše (neupotrebljive posle 2 godine), ventilatori k'o mlazni motori, itd.
Lenovo (T14 Gen 2 između ostalih) je tu bolji, mada i kod njih ako hoćeš 2 monitora i struju, ne može bez adaptera/docka. Pri tom i ne radi hub koji radi na drugim računarima. Plati još 150€ za nešto njihovo. Zalemljena memorija, samo 1 slot dostupan. R7 Pro 5850U se vuče k'o prebijena mačka. Ok, to je verovatno do M$ đubreta (ne zna se da li je im je veći bloat OS, office paket ili Teams), ali dati tolike pare na "premium" proizvod, a u realnom radu dobiješ nešto jedva bolje od onih nesrećnih pentium/celeron N proceosra (ala Atom) je zaj3bavanj3 poštenog naroda. Ja mislim da Thinkpad ima najbolji dizajn (estetski, i možda kvalitet izrade), ali je daleko od nečega što bih platio (toliko) više od nekog srednjeg ili čak nižeg segmenta (+ skrnava pozicija Ctrl/Fn tastera). HP Pavilion (gaming) plastikaner koji sam koristio mi je bio draži od ovih premium laptopova, bar nije preplaćen. Bolji i od Dell G5 iste generacije (kao da je to čudno)

Problem laptopova (PC-a) je što se svi trude da budu isti i liče jedan na drugi k'o jaje jajetu. I onda je uglavnom svejedno ko je proizvođač, koja je serija, itd. Nekad neko malo zezne stvar (uglavnom hlađenje, ponekad kućište ili baterija), ali to se brzo otkrije pa se može izbeći. Ali na kraju su uvek isti procesori, iste (zalemljene) memorije, iste grafike, isti ekrani. Softver je isti - MS spyware, koji instalira drajevere kako se njemu hoće, proizvođač laptopa gura svoje, korisnici skidaju direktno od proizvođača komponente (grafika, mreža, zvuk), često i iz sumnjivih izvora. Aplikativni softver je svakim danom sve gori, a kad svi rade isto, onda podjednako dobro (ne) radi i na low-end i na high-end hardveru. I na kraju daš brdo novca da bi dobio upotrebnu vrednost mid-range telefona/tableta.

S druge strane, konkurencija (Apple) nudi kompletno rešenje (hardver, OS, delom i aplikativni softver) i prodaje proizvod koji cilja određenu grupu i završava im posao. A PC se sveo na papazjaniju u svakom smilsu (hardver i softver). I onda low-end gejming laptop ili solidan tiger lake model od ~1000€ rade isto ili bolje nego najnovija radna stanica od ~2000€

Na kraju, mali proizvođači, koji moraju na neki način da se izdvoje, iako svi prepakuju standardne OEM modele, zapravo uglavnom predstavljaju bolji izbor. To može da bude trgovačka marka (Wallmart, Medion...) koja nije neki kvalitet, ali radi i ima dobru cenu. Ili gejming laptopovi koji su za kompaniju biti ili ne biti (XMG, Razer...) ili linux laptopovi sa kojima ne moraš da lupaš glavu hoće li hardver raditi ili ne (System76, Starlabs, Tuxedo, Slimbook...). I na kraju dođe nešto poprilično drugačije (Framework), pa se i drugi (Dell, HP...) sete da već 10 godina prave đubre i krenu da se šlepaju na istu foru, iako to rade samo na papiru. Naravno, pošto su manje firme, zna da bude i lošija kontrola, pa petljanje sa garancijom, ali kad od 5 laptopova jedne Asus serije, 4 moraju da popravku zbog istog fizičkog kvara, radije ću rizikovati sa nekim ko se ne hvali da je najbolji na svetu, pa lupa "porez" na svoje ime.
 
Problem laptopova (PC-a) je što se svi trude da budu isti i liče jedan na drugi k'o jaje jajetu. I onda je uglavnom svejedno ko je proizvođač, koja je serija, itd. Nekad neko malo zezne stvar (uglavnom hlađenje, ponekad kućište ili baterija), ali to se brzo otkrije pa se može izbeći. Ali na kraju su uvek isti procesori, iste (zalemljene) memorije, iste grafike, isti ekrani. Softver je isti - MS spyware, koji instalira drajevere kako se njemu hoće, proizvođač laptopa gura svoje, korisnici skidaju direktno od proizvođača komponente (grafika, mreža, zvuk), često i iz sumnjivih izvora. Aplikativni softver je svakim danom sve gori, a kad svi rade isto, onda podjednako dobro (ne) radi i na low-end i na high-end hardveru. I na kraju daš brdo novca da bi dobio upotrebnu vrednost mid-range telefona/tableta.
Нису исти, имаш лаптопове од 50.000 динара и од 350.000 динара.
Доста HP лаптопова као Elitebook немају залемљену меморију.
Екрани су доста шарени, један модел може да се набави у верзији 2,3 па чак и 5 различитих панела. Па ко воли нека изволи.
AMD ме зачудио са неким скупљим процесорима где је (наводно) максимална волтажа 15 волти ? Mислио си да 5825U доста лоше ради ?
Користим Линукс тако да не могу рећи како ради на Windows-u, проблем са AMD je што неки процесори имају бољу а други слабију подршку на Линуксу.
 
Šta mislite generalno o ovom Lenovo Legion 7 Slim?
 

Prilozi

  • SmartSelect_20230114_075833_Best Buy.jpg
    SmartSelect_20230114_075833_Best Buy.jpg
    113.7 KB · Pregleda: 42
  • SmartSelect_20230114_075948_Best Buy.jpg
    SmartSelect_20230114_075948_Best Buy.jpg
    329.9 KB · Pregleda: 41
  • SmartSelect_20230114_080030_Best Buy.jpg
    SmartSelect_20230114_080030_Best Buy.jpg
    293.8 KB · Pregleda: 34
prelepo izgleda, zivo me interesuje koliko je topao. Treba naci test.
 
Ne znam, ali s obzirom da su poslednji Ryzen i AMD grafika u pitanju vrlo moguće da nije previše.

Dok sam pregledao računare u ovih par šopova koji mi odgovaraju tražeći odgovarajući Legion 5 Pro naleteh na njega pa rekoh da pitam vas koji se bolje razumete jel OK...
 
Ne znam nista o ovim slim varijantama. Verovatno se malo vise greje. Mada Legioni spadaju u "tise" laptopove.
 
Nisam ih sretao do sada u priči, niti video uživo negde kod nas...

Sutra kad ispratim ženu na posao a klinca na igralište pojuriću još neki review na YT.
 
Nije loš nikako! :)
Ipak moj favorit je Lenovo Legion 5i Pro iz 2022 god. za 1270€

Надували су цене, Легион је био некада на акцији 105.000, ово је претерано сад.
Zašto AMD iz 2022?
Jedino što ima malo bolju bateriju i manje košta ali sa razlogom ;)
Добри су и старији AMD, само провери тестове процесора. Само да је Zen 2 па види тачно који је процесор и са којим га упоређујеш.
 
Pre par dana bio do TC Stadion obišao G i tamo je Legion od 277 do 344k!

Ludilo mozga!
 
Platiće neko ko ima i svejedno mu je što su te cene prenaduvane, verovatno nezainteresovan i da sazna koliko stvari realno koštaju (daj tri komada najskupljeg što imaš)...
 
I da saznaš koliko realno košta, kako ćeš da ga nabaviš?

Nemaju svi rođake po inostranstvu koji dolaze redovno i nije im cim da donesu ceo laptop. :)

Legion 5/7 Pro ovih dana i ne možeš nigde drugde nego u Gigatronu ni da kupiš (neki dil postoji izgleda). Ako računamo prodavnice kod nas, ne kp mađare (mada tu dobiješ lap sa mađarskim slovima na tastaturi).
 
Pa pazi, ako je cena vani za neki model 1500-1700€ a on ovde košta preko 300k bar ja taj model neću ovde kupiti bez obzira koliko dobar on bio...

Ja sam ovde gledao da bih video referentnu cenu u odnosu na ono što sam planirao da gledam/kupim u USA i realno, zapanjila me je nezajažljivost naših prodavaca.
 
Porediš nas i USA, to kao babe i žabe. :) To odmah bataljuješ u startu, jer amerima ponekad i evropljani (aj kao i mi smo neka evropa) zavide na ceni elektronike.

Kako god, ako je već USA u kombinaciji, ovde uopšte nemoj ni da ulaziš na sajtove naših pc prodavnica, samo ćeš da se deprimiraš.
 
Vrh Dno