Šta je novo?

Kupovina laptopa u 2023 - opšta tema [za konkretne preporuke je podforum "Šta da kupim"]

Prvo je bitno za koju namenu ga planiraš što direktno utiče na elemente koje treba da ima taj laptop (grafika, memorija, ekran etc) ...
 
Edit: mislio sam na kanal JustJosh (prvi video)
Zapravo baš suprotno. On je jedini koji otvoreno pljuje laptopove, govori o kontroli kvaliteta, i njegovi videi su retkost jer se tiču celokupnog korišćenja laptopa a ne samo "evo ti Cinebench, Geekbench, četiri AAA igre i vozi". Na kraju krajeva, i to ako promeni priču je normalno, jer se neke tendencije i problemi jave tek nakon nekog vremena. Recenzije se generalno prave u roku od nedelju ili dve dana, i to šibaju ko ludi da postave zbog klikova. Većina kanala se ne vrati da posle o tim laptopovima priča, jer ih ni ne koriste -- svi su na Mekbukovima.

Pratim celu tech scenu na YT dugi niz godina, 90% "velikih" kanala su obični diletantni i proširena ruka marketing timova velikih proizvođača.
 
Ne znam da li je za ovu temu ili "Šta da kupim" ali radi se o jednom konkretnom modelu samo različita konfiguracija.
Treba mi laptop za povremen rad sa fotografijama, video ne. Znači kad sam u selu, na putu itd...M1 16" bi bio idealan ali skup.
Tako da je izbor pao na Ideapad 5 Pro, nekako mi on deluje najbolji odnos cena/dobijeno, gledao sam i Vivobook oled ali plaši me oled.
E sad, Ideapad sa 5800H, 16 gb ram i 512 ssd može da se nađe polovan za 470-500 evra. Ista ta konfiguracija ali sa Nvidia 3050 je oko 650-700, znači nekih 150-200 evra skuplja. Vredi li doplate, kakva je integrisana iz 5800H, može li da posluži? Takođe za 500 mogu da kupim Idepad Pro sa Ryzen 5 7535HS, o tom procesoru baš nema mnogo, da li je on bolja opcija od 5800H, kakva je njegova integrisana grafika?
Svi su sa IPS 16" ekranom.
 
Za "povremeni rad", sve da imaš i video a kamoli fotke, M1 Air je odličan.. Jedino ako baš hoćeš veći ekran
 
Imao, Air M1, osnovnu verziju od 8gb i znao je da uspori, Lightroom konkretno kad se učita veći broj fajlova. Pogotovo ako ima još nešto u pozadini da radi. A verzija sa 16gb je ipak skuplja od sume koju bih trenutno odvojio.
 
Ne znam da li je za ovu temu ili "Šta da kupim" ali radi se o jednom konkretnom modelu samo različita konfiguracija.
Treba mi laptop za povremen rad sa fotografijama, video ne. Znači kad sam u selu, na putu itd...M1 16" bi bio idealan ali skup.
Tako da je izbor pao na Ideapad 5 Pro, nekako mi on deluje najbolji odnos cena/dobijeno, gledao sam i Vivobook oled ali plaši me oled.
E sad, Ideapad sa 5800H, 16 gb ram i 512 ssd može da se nađe polovan za 470-500 evra. Ista ta konfiguracija ali sa Nvidia 3050 je oko 650-700, znači nekih 150-200 evra skuplja. Vredi li doplate, kakva je integrisana iz 5800H, može li da posluži? Takođe za 500 mogu da kupim Idepad Pro sa Ryzen 5 7535HS, o tom procesoru baš nema mnogo, da li je on bolja opcija od 5800H, kakva je njegova integrisana grafika?
Svi su sa IPS 16" ekranom.
Ako je za obradu fotografija onda ti je apsolutno OLED bolja varijanta od bilo kog mid-range IPS panela. 7535HS je u suštini rebrendirana 6000 serija, tako da je mnogo bolja od pete, efikasnija sa duplo jačom integrisanom grafikom, koja ti, u suštini, ne igra neku ulogu ako se ne varam jer ti je bitniji CPU nego GPU.
 
A to što je 7535HS I5 a 5800H I7?
Ne sumnjam da je OLED bolji ali malo me plaši burn-in, plus što se kupuje polovno. A i ne znam kakvi su konkretno Vivobook-ovi?
Nadam se da na ovom Lenovu nije toliko loš ekran, 2.5K, 99% srgb, 400 Nits..Kažem nadam se jer ga nisam video uživo.
 
Žena ima taj ideapad 5 pro, ja koristio službeni vivobook pro oled, bolji ekran na oledu 1000x, na lenovu užasno probijanje svetla, ali je njoj ok. Odrađena hardverska kalibracija i na jednom i na drugom, verujem da su boje verne, ali meni više prijao oled.
 
Kako si zadovoljan sa Vivobook-om, koji je model u pitanju, tj koja konfiguracija?
 
Zamenjen Vivobook brzo, bio Intel 11. Generacije, samo 4c/8t procesor bio (11370h čini mi se) što mi je malo za rad, 16gb ram i 3050ti je ostatak konfiguracije. Tastatura sasvim korektna, prilično lagan za 16" i ekran koji je bio fantazija. Sad vozim Lenovo Yoga 7i pro X sa 12700h, mnogo bolji procesor, manji laptop, lakši... Ali ipak lošiji ekran.
 
Evo sam da se javim ja da pohvalim kvalitet laptopa Asus Zephyrus G15 2022. Ovo je prvi asus posle Zenbook Duo da mi nema falinke neke, mrlje itd. Ima Ryzen 9 6900HS i RTX 3080 sa dodatnih 20W za karticu u odnosu na prethodni model, tako da je sada za kuciste od 1.9KG meni neverovatno da uz malo tvikovanja sa fabrickim aplikacijama dobijem nesto preko 12000 Time Spy GPU poena u 3D marku. To je ono, za svaku pohvalu. Dizajn isto da ne pominjem, meni je vrhunski sa onim dot matrix plazma presijavanjem. Touchpad isto ogroman, tastatura na sredini, ma milina. Mislim da cu ga samo zameniti za noviji model iako je, da kazemo, nov model :)

Ako nekog nesto zanima, neka pita. CPU sam nesto cackao pa nije merodavan score, oko 9700 je izbacio, ali svakako je tu do 10000, nisu se nesto iscimali u odnosu na prethodnu generaciju, ali bitno da ima DDR5 podrsku za ram. Vrhunska sprava sa 2k ekranom na 240hz

Media
 
Da li danas postoji neki model Asus/Lenovo a da nije gaming model (Legion,Tuf..) sa jacim procesorom a da nema zalemljenu ram memoriju. Nešto tipa Idedapad 5 Pro, Thinkbook, Yoga, Zenbook, Vivobook...
Poslednji uzeti laptop je sestri bio N62 sa i5-2450 i upravo zbog mogućnosti upgrade-a rama i dan danas fercera za osnovnu namjenu.
Sada bi da uzme opet neki kome ce moći da ram memoriju barem poveca vremenom, recimo sa 16 na 36/64 rama.
 
Uzmes bilo koji od tih sto imaju zalemljenu memoriju od 16gb i ne vidim skoriju buducnost gde ti 48GB rama nece biti dovoljno za vecinu stvar a ne osnovnu namenu. Za osnovnu namenu je i dalje dovoljno 8GB, mada i 4GB radi posao ako pricamo o osnovnoj nameni surfa i office rada.
 
HP uglavnom ima dva slota za ram.Eto prosirenja ram memorije.
 
Uzmes bilo koji od tih sto imaju zalemljenu memoriju od 16gb i ne vidim skoriju buducnost gde ti 48GB rama nece biti dovoljno za vecinu stvar a ne osnovnu namenu. Za osnovnu namenu je i dalje dovoljno 8GB, mada i 4GB radi posao ako pricamo o osnovnoj nameni surfa i office rada.

Naravno to bi bilo sasvim odgovarajuće, međutim pronalazim da su oba slota zalemljena pa ako se uzme 16 to mu dodje 2x8gb zalemljeno, i to je to.
npr. Idea Pad 5 Pro ; Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel
Yoga Slim 7 Pro: Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel
Thinkbook 14 G4+ : Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel

Zbog toga pitam za neki model koji bi bio kvalitativno odgovarajuć gore navedenim a da nema zalemljen ram. (Legion 14" mi se čini kao sweet al ispada iz budžeta)
 
Idi na geizhals.eu i izaberi opciju sa 2 RAM slota i maksimalnom količinom memorije (ili bar sa jednim ako je 8GB zalemljeno). I dodatne filtere prema potrebama. Verovatno nećeš ovde naći sve te modele u ponudi, ali ja bolji filter za selekciju nisam nigde drugde našao. Naravno, ipak posle proveri i na sajtu proizvođača ili još nekom drugom mestu.
 


Već godinama Lenovo i Asus vladaju :)

LN.png
 
Konacno su dosli kakvi takvi popusti i resio sam da kupim laptop. Molim za pomoc jer sam poslednji laptop kupio pre 8 godina te se na razumem bas najbolje. Koristiciu ga u poslovne svrhe ali i za igrice. Dvoumim se izmedju Lenovo legion 5 i Asus Rog Strix G16. Asus je nesto skuplji ima slabiji ekran i procesor, ali bolju graficku i duplo vise memorije.

lenovo.png

Asus ROG Strix G16
asus.png
 
Oba su odlična. Imam baš taj legion 5 pro (doduše sa 3070ti) i prezadovoljan sam.
Postoji odeljak šta da kupim pa si tamo trebao staviti temu.

Inače ako ćeš gledati prvenstveno u ekran laptopa, onda idi na lenovo bez razmišljanja jel ima bolji ekran (dosta svetliji i veću rezoluciju).

Nisi napisao cene, i to dosta doprinosi odluci...ram nije problem da se zameni većim do 64gb, a cena im je dosta povoljna trenutno (bar za štapove od 32gb).
 
Da li neki od nasih prodavaca nudi opciju da se u pretrazi definise i selektuje max tezina laptopa? Kod onih par sto sam pogledao mora da se otvori stranica uredjaja pa da se skroluje do dna specifikacije da bi se videla tezina.

A bitna mi je stavka, bitnija od bilo cega drugoga navikao sam na Toshibe Portege jos od 2006.godine, sve su bile oko 1kg.
 
Da li neki od nasih prodavaca nudi opciju da se u pretrazi definise i selektuje max tezina laptopa? Kod onih par sto sam pogledao mora da se otvori stranica uredjaja pa da se skroluje do dna specifikacije da bi se videla tezina.

A bitna mi je stavka, bitnija od bilo cega drugoga navikao sam na Toshibe Portege jos od 2006.godine, sve su bile oko 1kg.
Ja sam navikao na lagane thinkpadove. 😀 ThinkPad L13 i X13 (13.3") su oko 1.2-1.3kg, X1 Carbon/Nano (14") oko 1-1.1kg.
 
Jel se ova cena moze podvesti pod iole nekakvo snizenje za navedene modele?
1700609457815.png
 
Jedino u odnosu na nabudženu i nerealnu inicijalnu cenu to jeste popust, inače u odnosu na normalnu i realnu cenu svuda u svetu - nikako.
 
Da ali generalno gledano na te "default" cene u Srbiji jeste popust. Nedavno sam gledao legion kao moj u gigatronu (samo bez pro) za 290k...boles! Prijatelj platio povratnu kartu do NY pre par dana 45000din...znači ko ima vizu, provoza se do B&H i kupi jači kompjuter za manje para!
 
Ne ne, nisam mislio na tu kobajagi pravu cenu pre snizenja, nego na ovu sto je sad snizena u odnosu na realne cene za taj konkretan model.
 
Evo kako brzinski izgledaju popusti na Legion modele koji su noviji od tih koje si postavio za jednu do dve generacije...

I ja se ne bih uopšte grozio od ovog open-box.
 

Prilozi

  • SmartSelect_20231122_114030_Samsung Internet.jpg
    SmartSelect_20231122_114030_Samsung Internet.jpg
    176.7 KB · Pregleda: 38
  • SmartSelect_20231122_114054_Samsung Internet.jpg
    SmartSelect_20231122_114054_Samsung Internet.jpg
    174.9 KB · Pregleda: 35
  • SmartSelect_20231122_114127_Samsung Internet.jpg
    SmartSelect_20231122_114127_Samsung Internet.jpg
    115.6 KB · Pregleda: 34
Nazad
Vrh Dno