Šta je novo?

Kucna mreza, problem sa internetom

jbl

Slavan
Učlanjen(a)
06.06.2005
Poruke
1,348
Poena
349
Evo ovako stoje stvari. Koristimo Telekom-ov adsl,nalog na 6mbit.Net koristimo ja (sa svojom home mrezom) i komsija ( sa svojom home mrezom).Svi smo u lan-u.Ruter je HG520.Iz porta 1 ide lan kabel u moj svitch gde su plus ukljuceni cale i keva (koji retko koriste komp) i ista varijanta kod komsije.Iz porta 4 ide kabel gore u svitch i tamo su + 2 komp-a u mrezi.Spoijili smo se,sve podesili i radi.Net je radio super 2-3 meseca ali nedavno su poceli problemi....Ja recimo slusham non stop streaming radio i desava se da mi puca na svakih 2-3-4-5 min zavisi kako kad,uglavnom pukne mi mnoooogo puta na dan i primetio sam da se to desava samo kada i komsija nesto vuche,kada on nije aktivan meni sve super radi.
Inace svi smo za download limitirani net limiterom.Ja i komsija smo po 3mbit a matorcima smo stavili na po 1mbit.Upload nismo ogranicavali....
Komsija isto tako ima problema kao i ja,zabada you tube,puca streaming,msn i icq i meni i njemu,svakih 5-10min pukne pa se opet konektuje i tako..kad skidam nesto sa nekog megaupload,rapid ili bilo sta jako cesto mi se desava da download pukne na 20% ili 99% i to sad vec pochinje jako da nam smeta obojici! :(
Inace komsija kaze da njemu nekad ruter nece da dodeli automatski ip nego mora da je rucno upisuje,meni tu nesto smrdi? Zasto se to njemu desava? Meni i svima u mojoj mrezi se lepo dodeli adresa i sve lepo radi...
Bio bi jako zahvalan ako bi neko imao neki predlog sta da radimo? Da mozda stavimo istu semu kablova za lan meni i njemu,posto kontam da nemamo istu semu i da li to uopste ima veze? Da li moze biti da je njegov svitch nesto ne ispravan? Ne pada mi nista drugo na pamet.Evo sada dok kucam komsija spava i meni sve besprekorno radi!
 
verovatno te zeza upload, on je veci problem nego dl, posto kod telekom adsla odnos upload/download je jako smesan, ogranici i upload pa vidi dal te zeza i dalje, jer kod adsla cesce zeza kad je zagusen upload, npr radio streaming puca kao sto kazes, a retko kad puca zbog zagusenog dl-a.
 
Poslednja izmena:
Hmm pa ne verujem da je to al ko zna,jedan mi je lik na drugom forumu preporucio da svi stavimo fixne ip adrese da ce se mozda tako resiti problem al cisto sumnjam...
 
to sa fiksnim ip adresama je resavalo problem kod thompson speedtouch rutera, medjutim kod tvog hg520 ne znam dal ima ikakvog uticaja.
 
Izlgeda da smo na putu do resenja,komsija je probao da ukljuci direktno kabel u komp i preporodio se net i njemu i meni,on vuce dva hd snimka sa you tuba a meni stream ni da stucne! Ili je problem u svichu ili do drugih kompova kod njega u mrezi.Moguce da je neki pokupio nesto i da konstanto uploaduje ili nesto tako.
 
Izlgeda da smo na putu do resenja,komsija je probao da ukljuci direktno kabel u komp i preporodio se net i njemu i meni,on vuce dva hd snimka sa you tuba a meni stream ni da stucne! Ili je problem u svichu ili do drugih kompova kod njega u mrezi.Moguce da je neki pokupio nesto i da konstanto uploaduje ili nesto tako.


ovo ti je najverovatniji uzrok svih muka :D :D
firewall bi trebalo da resi takav problem.
 
sto ne ubacis npr. mikrotik, kad vec ima vise kompova mrezi, da mozes lakse da pratis sta se desava i ogranicis ako treba, umesto sa netlimiterom kako ti je sad.

imas minirouterboard 750 za ~40eur.
 
Poslednja izmena:
sto ne ubacis npr. mikrotik, kad vec ima vise kompova mrezi, da mozes lakse da pratis sta se desava i ogranicis ako treba, umesto sa netlimiterom kako ti je sad.

imas minirouterboard 750 za ~40eur.

Razmislicemo i o toj soluciji,samo da to ne donese neke nove mogucnosti za probleme :type::D
 
Nazad
Vrh Dno