Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

A vidim da neki ovde mogu glavu na panj da stave da neće biti dampa. Otkud to ubeđenje ja stvarno ne znam. Kapiram da veliki igrači u ovoj priči baš na njima i prave pare.
 
Moze da bude sve neki su na 7k najavljivali dump pa na 10 bull trap ovo ono sve sama nagadjanja nista se ovde vise ne zna.
 
Kad smo kod fjučursa :

Da zanemarim engleski tekst (pogotovo bez linka), mislim da bi svima bilo korisno da objasniš sa tehničke strane zašto očekuješ da fjučersi donesu pad/nestabilnost, odnosno tehnički kako tačno investitori profitiraju kada tržište pada. Koliko sam ja skapirao, od pada profitira berza, a investitor (koji ne može da pokrije gubitak) gubi, ali tek sam počeo da izučavam tematiku i baš me zanima neko... jednostavno objašnjenje.
 
Da zanemarim engleski tekst (pogotovo bez linka), mislim da bi svima bilo korisno da objasniš sa tehničke strane zašto očekuješ da fjučersi donesu pad/nestabilnost, odnosno tehnički kako tačno investitori profitiraju kada tržište pada. Koliko sam ja skapirao, od pada profitira berza, a investitor (koji ne može da pokrije gubitak) gubi, ali tek sam počeo da izučavam tematiku i baš me zanima neko... jednostavno objašnjenje.
Ubaciš brate deo rečenice u Google i nađeš originalni tekst u celosti.

https://www.google.com/amp/s/api.co...bitcoin-waters-all-eyes-on-december-10-and-18

Ukratko, sada su u igri majneri i investitori (uključujući i tebe) i obema stranama je u interesu da im coin vredi više.

Kad dođu likovi iz American Psycho priče njima će biti svejedno, jer mogu da zarade i kad coin ide gore i kad coin ide dole, jer se faktički klade na onog konja koji će im doneti novac, pa u slučaju pada cene oni mogu dodatno da je zajašu i strmoglave još više ili da zbog količine kapitala koju poseduju, a recimo da su mogli poslednjih 6 meseci da kupuju coin bez problema, sada mogu da sve prodaju, jer su u plusu, plus im fjučersi donose dodatnu dobit, koju mi nemamo, čak i ako pričamo svoj štek po najboljoj ceni.
 
Mi koji samo kopamo smo ostali bez BTCa koje smo iskopali za 4 dana oni koji su drzali tamo pare su ozbiljno pukli, ali bez obzira oni su jedini pool koji je ozbiljno kopao ovi svi ostali su smesni i kradu jos vise u startu od njih, tako da daj boze da sto pre pocnu ponovo da rade. Sto se tice toga koliko je pokradeno mozemo da diskutujemo jer ovaj ludacki up nije reperan pa ni cifra koja je pokradena
 
ta repriza 2013te se ponavlja od 2k pa od 3k pa na 5k pa na 7k i evo sad na 15k. ko nama garantuje da im nije cilj da oprezniji i stariji igraci (koji imaju vise btca) nauceni cuvenom 2013om raspordaju svoje coine iz opreznosti (vecina verujem da je i rasprodala pa sad zeli pad da bi povratili coine), dok im novi dizu cenu i tako coina sve manje, a cena sve veca pa ako hoces da kupis moras da das 20k+ plus. Isto je pricano i na 2k da ne treba ulaziti, pa na 5k je lud ko udje, na 7k ne treba ni razmisljati o ulasku po toj ceni, na kraju i onaj ko je kupio na preko 10k je zaradio.
 
Ja odmah da kazem da pojma nemam kako ce fjucursi utucati na cenu.Na zalost nemam tu analiticku sposobnost predvidjanja, i mislim da samo krupnije ribe od mene imaju donekle siru sliku. Ono sto je moj trading plan , to je da cekam reakciju na zonu od 50% fibbonacia koja je na mesecnom i nedeljnom nivou(vec se tu zaustavio prvobitni pad) a gde ujedno i trend linija prolazi.(vidi sliku) Mislim da je to zona gde ce uleteti nov svezi kapital. Ukoliko ga ne bude dovoljno(svezeg kapitala) , izacicu i ja i cekati priliku da dokupim BTC po nizoj ceni.Doklegod se ne desi proboj te zone, i dalje cu hodlovati.

korekcija.png
 
Od peak-a imamo korekciju za 3.500$. Ili oko 20%. Pitanje je da li ce to biti privremena korekcija, ili ce okinuti panic sell, sto ce uciniti BTC dostupnim. Jak je resistence na 13.000, ako se on odrzi, idealno bi bilo sacekati jos koji sat pa kupiti za short.
 
Zaradio, ako je prodao.. ;)
Inače, slažem se da stara pravila ne važe, zbog brojnosti novih ulagača.

Edit:
Neko skoro reče Ljudi zaboravite korekcije nema toga više.

Ovo je tek pocetak.. pogledajte 1w chart pa razmislite moze li cena da ostane na ovom nivou bez korekcije.. nije se nikad dogodilo niti ce.
bice tu jos velikih oscilacija.. neko ce plakati neko ce skakati (od srece) :d
 
Moze li neko da stavi nesto kripto valute for dummies.
Ima jako mnogo teksta i tesko je odvojiti vazno od nevaznog.
Tipa sta treba i gde otvoriti da mogu da se kupuju, menjaju kriptovalute, gde se cuvaju itd.
Moze i u sticky.

drugar mi je preporucio jaxx neki, ali tamo nema meni interesantnih valuta
 
https://www.reddit.com/r/BitcoinBeg...no_idea_where_to_begin_the_amount_of/dqwsovk/


Evo ovde je covek lepo sakupio, imas skoro sve za pocetak. Odgledaj Antonopoulos-a, ja jos nisam stigao, a kazu da najbolje objasnjava i da su mnogi usli u pricu pre par godina zbog njega. Ima dosta sadrzaja na netu i treba vreme da se sve odgleda i iscita. Kada sam poceo od samog pocetka pre jedno dve nedelje, do sada kada malo razumem kako sve radi i smeo bih da kupim novcice, cena je otisla u tri lepe.

Takodje taj subforum na reditu iz linka je odlican za pocetnike, nema ono, kucaj u google.
 
Mene zanima jedna stvar, da li ljudi kupuju iz fiata ili iz btc? Npr. hoce neko da ulozi u neo po ceni 34 $ i da saceka skok na 40 da proda, da li kupuje neo za dolare ili za btc? Takodje kad prodaje za sta prodaje? Da li je bitniji odnos sa $ ili sa btc jer sta ako u medjuvremenu btc padne?
 
Dump spekulanata je prošao i globalni pozitivan trend će se nastaviti.

Ne bih voleo da nisam u pravu. [emoji16]


Ne znam samo kako će se jorgovankina izjava globalno odraziti na bitcoin. [emoji85]
 
Poslednja izmena:
Pa to je do tebe. Ako ti je prioritet zarada u $ onda kupujes i prodajes za dolare, ako ti je cilj btc onda prodajes i kupujes za btc
 
Shvatam. Jos jedna stvar, bitniji mi je odnos u dolarima ali na menjacnicama se koristi USDT, koliko je pouzdano da se lova drzi u njemu?
 
  • Like
Reagovanja: MPM
Oko futuresa, moja pretpostavka :

Velike ribe će krenuti sistemski da obaraju cenu pre pojave futuresa.

Te futurese će onda nabaviti jevtino (ako BTC skoči na 30K$ i sadašnjih 15K$ će biti jevtino!)

Potom će investirati da rehabilituju BTC

BTC će po isteku futuresa (kraj januara pa nadalje) vredeti mnogo više

Suma sumarum
Buy opportunity - kraj decembra/početak januara
 
Bitkoin je spekulativno sredstvo koje je neke ljude učinilo vrlo bogatima, ali se globalno dnevno njime u proseku obavi tri do pet puta manje transakcija nego, na primer, u platnom sistemu Narodne banke Srbije, izjavila je danas guverner NBS Jorgovanka Tabaković.

Jel moguce da je neko toliko glup da ovako nesto izjavi ?
 
Očigledno da. :D

Sent from my S6 Edge
 
Ovo je tek pocetak.. pogledajte 1w chart pa razmislite moze li cena da ostane na ovom nivou bez korekcije.. nije se nikad dogodilo niti ce.
bice tu jos velikih oscilacija.. neko ce plakati neko ce skakati (od srece) :d

1w chart je jos rano da se gleda za ovu nedelju. U nedelju uvece moze izzgledati situacija sasvim drugacije. Ako je ovo jos jedna obicna korekcija (mada je jos rano da se to konstatuje,videcemo veceras)), a zaustavila se tamo gde sam i projektovao u predhodnom postu, onda je sledeci target kao dole na slici

korekcija 2.png
 
1w chart je jos rano da se gleda za ovu nedelju. U nedelju uvece moze izzgledati situacija sasvim drugacije. Ako je ovo jos jedna obicna korekcija (mada je jos rano da se to konstatuje,videcemo veceras)), a zaustavila se tamo gde sam i projektovao u predhodnom postu, onda je sledeci target kao dole na slici

Pogledajte prilog 242201

Ne sporim da jos jedan candle moze da povuce gore, mada dosta je probio gornju bolinzderovu liniju. videcemo za vikend
230k nepotvrdjenih transakcija ukazuje da se pomeraju vece sume. Mozda se vade pare iz steka?!.. pad moze biti brutalan..
a neki fud ce se vec pojaviti kao izgovor :)
 
Uuuuups, slucajno sam udario misa kad sam pomerao tastaturu i prodao sam sav ltc na 0.0075. Pokrenuo sam pad momentalno pa sam dokupio opet. Iz nehata sam obavio odlicnu trgovinu.
#onokadtehoce :d
 
Za fjučerse - rekoh da ne poznajem dovoljno materiju, nisam želeo da se gubim u terminologiji, a do sada nisam našao direktno objašnjenje kako to neko zarađuje kroz fjučerse ako vrednost pada (osim berzi). Iz svega što sam pročitao na temu po netu, zaključujem da se ništa ne zna, a da iznošenje tvrdnji o tome šta će se desiti i kakav će biti uticaj fjučersa u stvari zavisi samo od ličnog stava (strah/nada), a ne od funkcionisanja samog tržišta.

Npr, faxcool je citirao pesimističan scenario. Mislio sam da razume materiju i da može da objasni zbog čega će uticaj biti negativan. Međutim, evo rečenice sa kraja originalnog teksta: "Is the introduction of futures going to lead to an increase in bitcoin price? No one knows." Da je priroda fjučersa obavezno loša, ne bi pisalo da niko ne zna. Niti bi sami fjučersi postojali. A primer sa kukuruzom ili pokazuje da ja uopšte ne razumem šta pričaju ili da oni ne razumeju razliku između bitkoina i kukuruza. Kod kukuruza jedna strana obavezno gubi ako cena kasnije padne, a druga strana obavezno gubi ako cena kasnije skoči. Ko god ulaže u koine zarađuje kad skaču, a pad donosi rizik. Uz to, seljaci žive od prodaje kukuruza i želja im je da ga što pre prodaju i to celu količinu, jer je kvarljiva roba koja zauzima puno mesta i iziskuje troškove za dugoročno čuvanje.

Rudari većinom nemaju taj problem. Kopanje ne zahteva njihov rad, a mnogi troškove (struje) pokrivaju iz redovnih prihoda, prodajući uglavnom manju količinu koina. Koji, pritom, ne zuazimaju nikakav prostor i ne koštaju ništa niti se kvare. Da bi rudari bili u situaciji da trče da prodaju čim iskopaju, neko bi morao da destabilizuje tržište u tako ogromnoj meri i na tako dug rok da se nipošto ne isplati rizik držanja. Ali, tada bi verovatno oterali puno rudara (i sistem bi pao), a i tržište bi bilo toliko nestabilno da bi svima bilo suviše rizično. Ne treba zaboraviti ni da ti novi kitovi neće svi biti u istoj "bandi" i da su moguća njihova sudaranja. A tu su i same berze (koje se sigurno odavno pune koinima) koje mogu itekako da izgube ako se neko previše igra tržištem. Možda je ovaj pad od 2-3k za btc bio nečiji pokušaj da prepolovi vrednost, a koji je osujećen intervencijom nekog drugog? Kao što je bila priča da je btc pred naletom bch vratio (uslovno rečeno) jedan čovek, sa 20 miliona dolara.

Zaista bih voleo ako neko ima potpuno razumevana fjučers sistema da nekako konkretnihje objasni na primeru bitkoina, a ne kukuruza. Tim pre što, koliko ja razumem, investitori i ne trguju bitkoinima, nego upravljaju parama, uz računanje zarade/gubitka u dolarima, a ne koinima, a njihove "trgovine" prolaze kroz filter same berze koja umnogome može da ublažava efekte tih investicija na samo tržište. Meni se čini da manipuatori imaju veći uticaj ako su direktno na tržištu, nego kroz fjučerse, pa me zanima gde tačno neko misli da grešim?
 
Drugari otkuda ovoliko SiaCoina do pre par dana jedva da sam sastavljao 1000 za sedam dana. Kad bi samo ovako ostalo pa da dual uz zimu prosvetli nas mucenike :)Screenshot_2.png
 
Nazad
Vrh Dno