Šta je novo?

kompatibilnost xp-a i linuks-a

skitnica

Slavan
Učlanjen(a)
02.01.2008
Poruke
8
Poena
301
pozdrav
imam desktop racunar xp (paket 2) a namjeravam ubrzo kupiti subnotebook asus eee 701 koji ima instaliran linux
zanima me kako su ova dva op. sistema uskladjeni, da li se, recimo, u word-u obradjeni tekst, tabelarni prikaz ili u power pointu uradjen grafikon moze bez problema preko usb stick-a prenijeti u neki linux-ov program i tamo uskladistiti i/li dalje obradjivati, i obrnuto
molim da odgovorite onako kako biste to ucinili inteligentnom linux-pocetniku:type:
 
Naravno da moze, linux vidi usb bez problema.
Vide se i u mreži, kod ubuntua bez IKAKVIH podešavanja sambe (verovatno i kod drugih) - imaš connect to server opciju, open office radi sa office2003 fajlovima transparentno...dakle nikakav problem
 
Upravo, samo ubaci u Linux iste fontove kao sto imas i u Windowsu (New Times Roman, Monotype Corsiva itd.) jer Ubuntu nema puno fontova, i cesto nakon otvaranja nekog *.doc fajla sve se poremeti.

Kucaj u konzolu:
Kod:
sudo apt-get install msttcorefonts

Samo mu obezbedi izlaz na net prvo ;)
 
Bez problema mozes da poteras i Microsoft office na linuxu,
uz pomoc wine-a, ja recimo imam Office 2000 instaliran na
Suse 10.3, word, exel lepo rade. Naravno, imas sasvim
funkcionalan Open Office, pa mozes da biras... Jedino, sto rece
WebWolf, pozeljno je instalirati Microsoft fontove, jer izbor
native linux fontova nije bas bog zna kakav.
 
Bez problema mozes da poteras i Microsoft office na linuxu,
uz pomoc wine-a, ja recimo imam Office 2000 instaliran na
Suse 10.3, word, exel lepo rade. Naravno, imas sasvim
funkcionalan Open Office, pa mozes da biras... Jedino, sto rece
WebWolf, pozeljno je instalirati Microsoft fontove, jer izbor
native linux fontova nije bas bog zna kakav.

Da, moze, mada je opet pitanje koliko mu je opcija Offica odnosno Open Offica potrebno. Ako nije bas toliko prezahtevan bice mu OpenOffice dovoljan :) .
 
Pa valjda je mislio da bi to toliko loše, ako i uopšte, radilo da je bolje da ga baci. Mada je mikac spominjao MS Office 2000, tako da ne znam otkud sada verzije 2007 u priči.

Ja već godinama koristim OOo i kod kuće i na poslu (više računara) i super mi vrši posao. Zaista ne mogu da zamislim u čemu bi to OOo mogao biti neadekvatan, ako izuzmemo bazu podataka i VB skriptovanje. Ovo poslednje je po meni jedina prava i to velika mana, ali je i na tom planu počelo nešto da se dešava.

Ipak... ako vam treba automatizacija moraćete da učite OpenOffice-ov DOM, što nije ni malo lako jer ne postoji (dovoljno) dobra dokumentacija. A ako ne-daj-bože treba da pokrenete neki makro u postojećim MS dokumentima, onda ste u gadnom problemu.

Sve ostalo je samo stvar šminke, ako mene pitate. Word je ionako boolja za formatiranje teksta (LaTeX rulz ;)), a Excel je odavno prevazišao karakteristike i mogućnosti klasične spread-sheet aplikacije. Još malo pa će da bude ko sa emacs-om... Excel je super operativni sistem, samo šteta što nema dobru spread-sheet aplikaciju. :d
 
Poslednja izmena:
OOCalc ima problem sa regularnim izrazima koji rade pod M$-om sto je shit :S:
 
Ovo definitivno ne razumem? :smash:

Ako već koristiš Linux, koristi onda i besplatan/legalan softver. Zar nije tako? Verujem da OO može da izvrši sve što ti je potrebno za formatiranje teksta/kreiranje tabela ili proračune u Calc-u.
 
Pa, mozda chovek ima legalan office, ja iskreno gotivim OO i koristim ga i pod windowsom, ali nekad OO jednostavno nije dovoljan.
 
Ako već koristiš Linux, koristi onda i besplatan/legalan softver. Zar nije tako? Verujem da OO može da izvrši sve što ti je potrebno za formatiranje teksta/kreiranje tabela ili proračune u Calc-u.
Ih, sad i ti... Pa nije valjda OSS sam sebi svrha i cilj. Na žalost, Blender ne može da zameni Maya-u baš uvek (najblaže rečeno), ali to opet ne sprečava mnoge da koriste Linux kao desktop platformu za DCC i animaciju. Ima dosta valjanog "proprietary" softvera sa Linux, a biće ga i sve više. Ipak...

Za sada ne postoji 100% legalan način za pokretanje Windows aplikacija pod Linux-om, bez posedovanja Windows licence, tako da je problem ovde otvoren...
 
Nazad
Vrh Dno