Šta je novo?

Komercijalna banka

Ok, hvala.

Jedino sto ce verovatno je l da, umesto 71 mesec, zavisi od moje uplate, da kredit traje recimo 50 meseci?

Imam ovako preko aplikacije za uplatu.
Nema na čemu! Trajanje kredta je 71 mesec i to je fakat. Ti ako budeš imao dovoljno para u tom, dođe reč, 50. mesecu, uplatiš, dođeš, kažeš, hoću prevremeno da otplatim kredit i ako u ugovoru imaš naknadu za prevremenu otplatu, to platiš i onda skineš obavezu sa vrata.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Nema naknade koliko vidim, kaže ovako

4.2 Uslovi i način prevremene otplate
kredita

Prevremena otplata kredita vrši se bez obračuna naknade.

Ne znam da l smo se samo razumeli, ja sam lupio 50 om mesecu i zavisi koliko mi ostane duga, da l ću imati dovoljno da isplatim sve odjednom tad.

Moja neka ideja je da recimo sutra uplatim 10 000 i smanjim dug, pa u januaru 5000, znači rata ide pa ide, ovo je dodatno. Pa februar opet dodatnih 10 000, sama ideja je da se što pre toga rešim :)

I pitanje je bilo da li je to izvodljivo, ako je neko prošao kroz to. Da ne bude fakat 71, ako ovo krenem da uplaćujem. Ne znam da l smo se razumeli? Ali svakako hvala na pomoći.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Ne znam da l smo se samo razumeli, ja sam lupio 50 om mesecu i zavisi koliko mi ostane duga, da l ću imati dovoljno da isplatim sve odjednom tad.

Moja neka ideja je da recimo sutra uplatim 10 000 i smanjim dug, pa u januaru 5000, znači rata ide pa ide, ovo je dodatno. Pa februar opet dodatnih 10 000, sama ideja je da se što pre toga rešim :)
Da, apsolutno, ali ono što pokušavam da ti kažem, jeste da ti se na taj način glavnica neće smanjivati. Ti imaš pravo, da prostim rečima, zarobiš pare na kreditnu partiju, ali svakog meseca će ti banka naplaćivati ratu i kamatu prema utvrđenom planu otplate (toliko koliko ti je rata, to je to i ne menja se). Tek onda kada budeš imao dovoljno ukupnog preostalog iznosa glavnog duga, možeš da otplatiš kredit u celosti. Poenta je da nema drugih ustupaka, niti će bilo koja banka biti fleksibilna, pošto su joj upravo kamate kredita jedne od vodećih izvora prihoda.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Предлажем да ипак консултујеш неког ко се бави кредитима у банци. Најбоље би било оног ко ти је радио све око доделе кредита.
 
kolege, da li vam radi 2step verifikacija za mastercard karticu?
upravo kupio neki nalog online na stranom sajtu. Sajt ima https i pouzdan mi je bio i pre, ali me iznenadjuje da neki put pri online kupovinama zatraži kod konfirmaciju iz smsa a neki put ne.
jel može to u aplikaciji ili na sajtu banke da se uključi?
 
Iznenadjuje me da neki put pri online kupovinama zatraži kod konfirmaciju iz smsa a neki put ne.
jel može to u aplikaciji ili na sajtu banke da se uključi?
Neki prihvatioci imaju mogućnost da zaobiđu SecureCode i samim unosom podataka kartice obave uspešnu transakciju. Sa korisničke strane po tom pitanju ne može ništa konkretno da se uradi.
 
Vidim istice mi Visa gold gde imam 30 dana odlozeno placanje bez kamate i bila je free kartica uz Premium paket. Sad vidim da su istu izbacili iz ponude i da mi nude Master Standard 500 din mesecno i Visa Premium 700 din mesecno :( Tuga sta NLB napravi od banke.
 
Tarifa za platne kartice kaže da se izdavanje osnovne Visa Gold ne naplaćuje ako je priključena odgovarajućem setu (u tvom slučaju Premium), tako da imaš osnova za reizdavanje. Međutim, banka ima diskreciono pravo da ti zbog provere kreditne sposobnosti radi reizdavanja zatraži podnošenje kompletne dokumentacije.
Koliko znam, debitna je postojala samo Master u ponudi i to je tako dugo godina. NLB je prihvatila kompletan portfolio i jedino izuzela DinaCard Start, odnosno izbacila Klasik iz internacionalne verzije u zamenu za nacionalnu.
 
Tarifa za platne kartice kaže da se izdavanje osnovne Visa Gold ne naplaćuje ako je priključena odgovarajućem setu (u tvom slučaju Premium), tako da imaš osnova za reizdavanje. Međutim, banka ima diskreciono pravo da ti zbog provere kreditne sposobnosti radi reizdavanja zatraži podnošenje kompletne dokumentacije.
Koliko znam, debitna je postojala samo Master u ponudi i to je tako dugo godina. NLB je prihvatila kompletan portfolio i jedino izuzela DinaCard Start, odnosno izbacila Klasik iz internacionalne verzije u zamenu za nacionalnu.
Nije ta druga je kartica u pitanju https://www.nlbkb.rs/vesti/uz-gold-kartice-odlozeno-placanje-do-30-dana-i-znacajni-popusti

Samo se zove Visa Gold i ugasili je slepci 01.05.2022 :( a iskreno mi je jako odgovarala u par situacija da odlozim placanje na 30 dana.
Sad je alternativa samo Master Standard i Visa Premium al se placa mesecno 500/700 din sto je meni van pameti…
 
  • Like
Reagovanja: uji
NLB je uz izveštaj o naplaćenim naknadama dostavila obaveštenje o promeni tarifa koje stupaju na snagu 1. maja, dok će 28. februara objaviti novu dokumentaciju.
 
Sem toga što sam dobio na mejlu nema ništa drugo.
Edit: sad vidim pri dnu stare i nove naknade od 1. marta.
 

Prilozi

  • Predlog izmena i dopuna Okvirnog ugovora.pdf
    703.7 KB · Pregleda: 32
Ima li nekih značajnih promena? Ono što sam na brzinu primetio je da sada nove kartice mogu da se dobiju poštom.
 
Ono sto ja vidim tuzno nema da se spominje ios apple pay. Samo android uredjaj za digitalni novcanik :(
Deluje mi da ce po ovom pravilniku imati mogucnost online otvaranja racuna, i vidim da se spominje elektronski sertifikat daj boze da cemo moci vecinu stvari da zavrsimo online.
 
Po ovom pravilniku će imati mogućnost online otvaranja računa, i vidim da se spominje elektronski sertifikat.
Tako sam ja otvorio Start paket još 2018. potpisivanjem dokumentacije sertifikatom iz lične karte u Adobe Reader-u, ali to važi samo za Set račune i Komecentar je postao Digicentar.
 
Ja posle 10 godina idem da pogasim sve racune, dinarski i 2 devizna. Otkad su ih kupili Slovenci nije to vise ista banka, sve su poskupeli, ukinuli rad subotom. Radno vreme od 8-16h, pa da bi nesto zavrsio moras da izlazis sa posla.

Kap koja je prelila casu je bilo reizdavanje kreditne kartice. Prolazi se procedura kao za svaki kreditni proizvod iako primam zaradu konstantno preko njih zadnjih 6 godina,
Prilikom podnosenja zahteva imam ugovor na neodredjeno vreme ali mora da se prodje ta procedura.

Nema veze, pribavim ja potvrdu od poslodavaca o visini primanja (koja se ceka 20+ dana jer je veliki sistem u pitanju) i prilikom podnosenja zahteva me pitaju koji cu kreditni limit na reizdatu karticu. Na staroj mi je bio limit 100K i ja ih pitam koji limit mogu da dobijem na osnovu mojih primanja i kazu mi 300K(cist mi kreditni biro, nemam nikakva kreditna opterecenja)

Kazem OK moze 250K i tu zavrsimo proceduru. Posle 25 dana mi stize nova kartica i na njoj ostavljen stari limit od 100K.
Posaljem poruku preko mbank aplikacije na koju mi odgovaraju da mogu da se obratim direktorki filijale u Kragujevcu.

Zove me i teta koja mi je radila proceduru reizdavanja i izvinjava se i kaze da je neko zakazao prilikom obrade zahteva. Kazem OK, ispravite to, povecajte mi limit na 250K.

Kaze ne mogu to da urade, mora opet da se prodje kroz istu proceduru, potvrda poslodavca i podnosenje novog zahteva. Ja se iznerviram u momentu i kazem OK i prekinem vezu.

Prebacicu platu u Mobi na progresiv 5+, imam Raifaisen iracune kao backup, supruga je u Intesi i imam debitnu i kreditnu na svoje ime kao ovlasceno lice tako da se pozdravljamo NLBK i ja.
 
Тако је, и ја сам месец ипо дана чекао одобрење за нову картицу, па после још неко време за повећање лимита. Баш ме занима како ћеш проћи у другој банци.
 
Ja ću posle 20+ godina da je menjam, a ni ne koristim kreditne niti limite, svoj bezobrazluk neka prodaju novim klijentima. Verovatno ću u Rajfajzen, oni imaju filijalu u Beo centru koja radi do 20h.
 
Naravno, bezobrazno su sve poskupeli, meni i ne treba nešto ta kreditna jer nemam neki izbor prodavnica u Kragujevcu da bi plaćao na rate bez kamate. Da kupjuem sa njom svuda pa da plaćam kamate mi ne pada napamet niti bi je tako koristio. Uzeo jednom komad nameštaja na rate u Formi Ideale i jednom telefon Gigatronu za 3 godine.

Prostom računicom dajem im godišnje oko 6000 za održavanje računa i naloge za prenos koji su 15 din po transakciji.

Uzeću u Mobi banci kreditnu samo zbog putnog osiguranja za sebe i članove porodice.

Ako i budem koristio za neku transakciju da podelim na rate plaćam 6% kamatu. Računam da neću kupovati na rate nešto preko 100K tako da mi dođe na isto. Daću tih 6000 dinara na kamatu a mogu da uštedim dodatno jer nisam ograničen na preskupu tehnomaniju i gigatron nego mogu da kupim online gde mi je najpovoljnija cena i da tu transakciju podelim na rate.

Imaću Master debitnu u Mobi banci za plaćanje u inostranstvu i podizanje keša sa bilo kog bankomata u Srbiji, imam Visu vezane za Raiffeisen IRačune kao backup, plaćanje računa i prenos sa računa na račun preko mbank i ebank besplatno u obe banke a oni neka naplaćuju svaku transakciju po 15 dinara.
 
Poslednja izmena:
Ja sam 5. januara podneo zahtev za izdavanje Visa Prepaid kartice i jos uvek je nisu uradili. Pre 15ak dana sam bio do ekspoziture da pitam o cemu se radi kazu bice za 10ak dana. Prodje ne 10 nego i 15 i jos uvek nista. Znaci sad ce skoro dva meseca kako cekam obicnu debitnu karticu. Prosto neverovatno.
 
Ja posle 10 godina idem da pogasim sve racune, dinarski i 2 devizna. Otkad su ih kupili Slovenci nije to vise ista banka, sve su poskupeli, ukinuli rad subotom. Radno vreme od 8-16h, pa da bi nesto zavrsio moras da izlazis sa posla.

Kap koja je prelila casu je bilo reizdavanje kreditne kartice. Prolazi se procedura kao za svaki kreditni proizvod iako primam zaradu konstantno preko njih zadnjih 6 godina,
Prilikom podnosenja zahteva imam ugovor na neodredjeno vreme ali mora da se prodje ta procedura.

Nema veze, pribavim ja potvrdu od poslodavaca o visini primanja (koja se ceka 20+ dana jer je veliki sistem u pitanju) i prilikom podnosenja zahteva me pitaju koji cu kreditni limit na reizdatu karticu. Na staroj mi je bio limit 100K i ja ih pitam koji limit mogu da dobijem na osnovu mojih primanja i kazu mi 300K(cist mi kreditni biro, nemam nikakva kreditna opterecenja)

Kazem OK moze 250K i tu zavrsimo proceduru. Posle 25 dana mi stize nova kartica i na njoj ostavljen stari limit od 100K.
Posaljem poruku preko mbank aplikacije na koju mi odgovaraju da mogu da se obratim direktorki filijale u Kragujevcu.

Zove me i teta koja mi je radila proceduru reizdavanja i izvinjava se i kaze da je neko zakazao prilikom obrade zahteva. Kazem OK, ispravite to, povecajte mi limit na 250K.

Kaze ne mogu to da urade, mora opet da se prodje kroz istu proceduru, potvrda poslodavca i podnosenje novog zahteva. Ja se iznerviram u momentu i kazem OK i prekinem vezu.

Prebacicu platu u Mobi na progresiv 5+, imam Raifaisen iracune kao backup, supruga je u Intesi i imam debitnu i kreditnu na svoje ime kao ovlasceno lice tako da se pozdravljamo NLBK i ja.
Ja sam npr imao tu master installment karticu od kombanke limit 200k, i isto sam prolazio proceduru za obnovu mora kreditni biro, potvrde etc, dobro da nisu trazili i menicu ponovo da im potpisem. Generalno koristio sam je samo dva puta, jer sam premium korisnik i u Raiffisen banci, koja mi je izdala Master installment sa dobrim iznosom, i koja bilo gde da provucem karticu deli na rate, ne treba da mesto bude partner sa bankom, mogu i u inostranstvo da platim i da mi podeli rate na 3 / 6 / 12 meseci bez kamate. Nju sam vise arcio jedina mana sto mi naplacivali karticu 230 din svakog meseca. Posle sam presao na Visa Gold Revolving koja radi po istom principu revolving ili beskamatni, zavisi kako placas, dal celu ratu ili minimalan iznos i ona me sad kosta 60 din mesecno ali to je samo osiguranje sto se placa u slucaju kradje do 5000e. Sve u svemu mislim da RFB ima najbolju kreditnu karticu sto se tice placanja bez kamate, jer ove druge sve se vezuju ako je mesto partner sa bankom, dok RFB gde god.

Ja ovih dana radim migraciju sa kombanke, jer su ugasili Visu Gold koja mi je bila sueper kartica da platim nesto u iznosu do 150k i da mi skinu sa tekuceg za 30 dana. Toga nema vise a alternativa je bila Master Standard 500 din mesecno ili Visa Premium 700 din mesecno, sto sam naravno odbio jer mi Visa Gold bila free u okviru premium paketa.

Naravno pisao sam im da cu zatvoriti racun i da povucem devizna sredstva jer nemam nikakvih benefita da placam 750 din vise i da cu ugasiti racun. Odgovor na kraju je bio "Kolege očekuju Vaš dolazak u ekspozituru." Generalno mislim da su njima samo interesantni penzioneri, ljudi sto primaju devizne penzije i pravna lica.

Trenutno trazim banku sa dobrim kursom evra i normalnom konverzijom placanjem preko interneta karticom ako ima PrePaid varijanta jos bolje, ovde mi RFB nije od neke pomoci...
Kombank Visa Prepaid mi se svidjala al sad vidim da biju po usima kad placam u USD valuti jer valjda rade duplu konverziju i dodaju 2% jos na finalnu cenu.
Menjacnica NLBKB mi je tipa danas da kupim evre 116.7018 bilo koj iznos (dnevno do 3000e), srednji kurs je 117,2018. RFB mi je katastrofa :(
 
Ja imam vremena do leta da razmislim kod koga da preðem, znam da me više nlbkom neće gledati. Za sad mobi ili raiff deluju pristojno.
 
Са срећом, занима ме кад се одлучите, шта сте одлучили и шта је пресудило.
 
Bio danas ispraznio devizni racun, ugasio Master Installment, Visa Gold, otplatio dug sa visa gold kartice, i podneo zahtev da me sa premijuma skinu na klasik racun, dok ne odradim full migraciju na novu banku.

Zvoni mi telefon direktor filijale da vidi o cemu se radi i sta moze da urade da ostanem klijent, navodno kaze da je kontakt centar dao pogresnu informaciju da se master standard placa 500 din uz premium nego da ide u okviru paketa premijum? Ja sad ne znam ko prica istinu dal on ili banka posto ta informacija nema na sajtu. Overall zao mi je lika ako su ga cimali iz vrha da zove korisnika da vidi o cemu se radi, da mi prica kako se radi na apple pay, i da su tu da mi daju kakve treba da daju bolje uslove (u šoku iskreno, delovalo mi kao telemarketing), al se iznenadio kad sam mu rekao sta sam ja sve imao a platu nisam primao kod njih :D
 
Ja sam 5. januara podneo zahtev za izdavanje Visa Prepaid kartice i jos uvek je nisu uradili. Pre 15ak dana sam bio do ekspoziture da pitam o cemu se radi kazu bice za 10ak dana. Prodje ne 10 nego i 15 i jos uvek nista. Znaci sad ce skoro dva meseca kako cekam obicnu debitnu karticu. Prosto neverovatno.
Ja sam skoro godinu dana SAMO na toj kartici, pakao, non-stop prebacujem pare na nju i pazim da se ne obrukam negde pa da na kasi prebacujem pare na karticu.
DINU su mi izdali, ja je naravno nisam zeleo, i posto je nisam podigao, oni su je VRATILI i unistili. To su mi rekli kad sam otisao da zahtevam novu debitnu VISA karticu (prilikom preuzimanja te prepaid), pa sam onda podneo zahtev za Master umesto VISA - da bi mi posle 2 meseca uzaludnog cekanja iz kol centra (na moj poziv, ofc) rekli da mog zahteva NEMA, i da moram podneti novi zahtev - ali da to mogu uraditi U BILO KOJOJ FILIJALI, kao da mi to nesto olaksava.

Uglavnom, otad cekam okidac da promenim banku, a odluku sam vec doneo (jedino jos nisam siguran u to da li ce biti RF).
 
Мислио сам да већ и врапци знају да кол центар не служи корисницима јер они ту запослени (вероватно за минималац) нису мотивисани ни за шта осим да се јаве и проведу ту колико морају. Позивање кол центара је већ постало мазохизам. Само мејл или пословница. Да видиш како скачу као опарени кад пошаљеш 'љубавно' писмо управи банке или НБС (лично за другу банку). Са овима сам се пар пута дописивао што не ради банкомат, одмах решавају чим су ми дали поврат провизије што сам подигао новац на банкомату друге банке.
 
Dobio sam informaciju sa kol centra koja mi je trebala. Opominjao sam ih mailom sa subject-om "Zahtev za izdavanje debitne kartice" na koji su oni odgovarali sa naslovom "Odgovor na prigovor". Da ne sirim pricu, vec sam pisao o tome ovde u temi. Poenta je da rukovodstvo male NLB banke nema predstavu kako velika banka treba da posluje, i da ce im broj klijenata opadati kako usluga bude opadala.
 
Нисам баш 100% сигуран, чини ми се да визу дају запосленима а мастер пензионерима. Можда је то било пре преузимања од НЛБ па више не важи.
 
Visu debitnu daju svima, a Master jedino ne daju za Start (omladinski, u kom je pak Visa Prepaid besplatna, ostalima 500 dinara jednokratno) i ko hoće Master, mora makar Platni račun sa osnovnim uslugama od 150 dinara mesečno.
 
Nazad
Vrh Dno