Šta je novo?

Koliko je palo PC trziste u Srbiji?

Peca

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
27.06.2000
Poruke
2,112
Poena
725
Zapravo, koliko su brojke manje u odnosu na neka "srecnija vremena", zasto se jos jedino grafike drze koliko toliko kao apgrejd sistema, na sta otpada 90 posto proizvodnje racunara - na kakve modele, itd...

http://business.benchmark.rs/interv...sa_tradicionalnom_desktop_pc_trzistu_u_srbiji

U brojkama, sa nekih 155 miliona evra 2008. godine na nekih 70 miliona prosle godine, naravno, govorimo o PC komponentama, lokalno asembliranim racunarima, monitorima, itd...

Voleo bih da vi iznesete vase impresije, koliko ste se nekada apgrejdovali cesto a i kolicinski (koliko para odvajali) a koliko to danas cinite. Da li je novac jedini razlog, da li zelite pre da kupite tablet nego da menjate plocu ili cpu, ili ne zelite apgrejd jer smatrate da nema realne potrebe za to?
 
Tri godine nisam ama bas nista "pipnuo" u masini i planiram upravo samo jednu stvar da upgrade-ujem a to je : grafika.
Imam stoku od i7 procesora x58, 12gb rama dosta mesta i to je to..

Kada sam se bavio "ekstremnim overklokom" sve se malte ne na mesecnom nivou menjalo.. od rama do ploca i procesora i grafika.. Oduvek je bio skup sport, a sada... sada je zaista tesko pratiti sve to.. Siguran sam da necu menjati x58 bukvalno dok ne crkne, pored grafike jedini logican upgrade i koji se u realnom radu moze primetiti je - ssd. to moze do 100e da se uzme i cao.. kakvi crni kuleri stepeni gigaherci.. davno bese...

ps : pa tek oni momenti da li je 55c u full load-u ili 52c ili je grafika klokovana 12% a ne 20%.. haha
 
Poslednja izmena:
Dobar tekst/intervju. Što se tiče srpskog tržišta i prodaje PC-ja na istom, ništa me ne čudi. PC je još uvek jak (ali ne kao nekada) na tržištima razvijenih evropskih zemalja. U zemljama kao što je naša očekivano je da opada pošto građani nemaju mogućnost da imaju više uređaja nego se zadovoljavaju jednim. U narednom periodu to će sigurno biti tablet, jer za većinu završava ono što njima treba od kompjutera. To pokazuje i nivo kompjurske pismenosti u Srbiji, koja je na niskom nivou čim većini jedna kranje ograničena sprava kao tablet zadovoljava potrebe.

Apgrejd nisam dugo radio ali ću u narednih godinu dana kupiti potpuno novu mašinu visoke klase. Ne nameravam da menjam PC sa tabletom, jer tablet ne zadovoljava moje potrebe u potpunosti.
 
Licno, kupio sam racunar iz potpisa da bih mogao nekad da odigram neku igru. Posao, dete, i evo sada vracam film recimo poslednjih 6 meseci, bukvalno ako sam 2 puta po pola sata igrao igre. Sluzi da skinem neki film i to je to. Sve drugo vreme na internetu sam na Ipad-u dok sam u kući. Sad vidim koliko sam bacio pare :)

Realno u opstem stanju ekonomije + najezdi tableta ne vidim kako bi drugačije PC mogao proci. Izlaskom PS4 i novog XBOX stanje ce biti jos gore, jer ce se dosta ljudi kojima je do igara odluciti za nove konzole. Sta znam iz perspektive nekog sa 30 i neku godinu, tablet + PS4 + neki kucni NAS za filmove/torrent i ja sam miran par godina.
 
Sta znam iz perspektive nekog sa 30 i neku godinu, tablet + PS4 + neki kucni NAS za filmove/torrent i ja sam miran par godina.

I ja pocinjem da razmisljam u tom pravcu ali opet zbog para u vreme zekri kao neko all-round resenje amd pc se najvise isplati..

Planiram samo IPS monitor do 200e mada sam zadovoljan i sa ovim starim, kvalitetno napajanje, ssd, fx8320 i neku 7850 2Gb ali ce to ici ''korak po korak'', zbog para naravno, i onda kad sve to ''sklopim'' sigurno necu menjati nista duzi vremenski period. Inace sam zadovoljan i sa ovim sto imam, nisam prs'o mnogo kesa a sve radi dobro.
 
Poslednja izmena:
Do pre dve godine sam sve pare pucao na desktop, pratio bukvalno svaki novi cipset, ddr, graficku seriju; onda shvatio da od toga nema nista ako to ne donosi pare, prodao sve i kupio laptop u koji osim ssd-a nisam nista ugradio bukvalno 2 godine! Zbog rudarenja sam pazario 8 ati 7850 kartica i sta ide uz to, ali po meni klasican desktop definitivno polako izumire!!
 
Apgrejd znatno redje nego ranije, ali se zato vise ulaze u mobilne platforme, u mom slucaju. Laptop polako preuzima ulogu desktopa a tablet bi trebao da zameni laptop. A kod mene je slucaj da sam nekoliko puta razmisljao o apgrejdu ali svaki put odustajao jer jednostavno nema svrhe, jedino sto je ssd itekako pozeljna opcija inace danas sve protocno radi na pristojnim konfiguracijama koje su i par godina stare a to pre desetak godina nije bio slucaj koliko se secam. Kada se napravi dobra osnova i pametno sklopi konfiguracija ulaganja se dodatno smanjuju i sigurno je vecina ljudi tezila ka tome i prilagodila se situaciji.
U nekoj skorijoj buducnosti mislim da ce u mom slucaju ici u pravcu da se koristi neki desktop manjih agabarita, neki m-ATX ili mini-ITX u ulozi nas-a i desktop masine, tablet kao zamena laptopu i jedna konzola za povremeno opustanje sa nekim Gran Turismom recimo.
 
- Vidim i 6xx i 7xx cipove od nvidije, a nisam primetio nikakvu kampanju nigde
- I Intel ima novije procesore, a ja nemam pojma o njima. Jedino sto sam primetio su novi soketi sto me automatski odbilo od bilo kakve pomisli na apgrejd

- Trosim koliko mogu i koliko moram. U 2013. SSD, kuciste, mislim i PSU da je bio ove godine.
- Gledam da kupim kvalitetnije periferije, pa da ne moram cesto da menjam. Komponente - trebalo bi nesto da me ubedi da mi bas treba zamena.

Ili sam ostario ili kompanije manje trose na marketing

- Ova komuna mozda manje trosi, ali i dalje prilicno trosi. Palo je tamo gde u ekspanziji i bio najveci rast - najjeftiniji racunari (iz supermarketa, na kredit, na rate). Dakle, kod ljudi koji mogu, a i ne moraju da imaju racunar.

Mojih 2centa
 
3+ godine samo laptop koristim - i dok me ovaj malisa 3 god. star sluzi, ne diram nista novo, sem mozda opet veceg SSD-a :D
Ni laptop ne bih imao da mi nije potreban za posao iskreno! Mobilni bi mi verovatno zavrsavao sav posao. Tablet samo zbog veceg ekrana za browsing nemam nameru da uzimam. I to sam jos osoba jako slabog vida pa mi ne smeta za ponesto na mobu da radim. Da je posao u pitanju, bila bi druga prica, sto brze, bolje, lakse... ali ovako ma kakvi!
 
Bas je Milovan pre nekoliko godina cesto koristio jednu veoma interesantnu cinjenicu da oslika situaciju kakvo je domace trziste. Malo cu parafrazirati, ali to je bilo otprilike... ako ukupno IT trziste Srbije bude raslo jednakom i stabilnom stopom u narednih 7-8 godina, bice na 50% onoga gde je Madjarska bila u tom trenutku. Vidimo da je trziste u stagnaciji, pa je jasno koliko smo u stvari zaostali. Ta procena obuhvata i usluge i softver, a ne samo hardver, ali opet je porazavajuce.

Licno, plocu nisam menjao oko 5 godina (790FX-DQ6), procesor skoro 3 (Phenom II X6 1100T), i za to sto danas koristim desktop racunar (malo igranja par puta mesecno) bilo kakvo vece ulaganje je apsolutno neisplativo. Graficka srednje klase (cca. 150-200eur) na svake 2-3 godine i to je to.

Naravno, ovaj forum nije dobro merilo, ipak prosecan posetilac Bencha najcesce prati trendove, i situciju uopste nije moguce sagledati kako treba kroz prizmu ovog foruma.

I da, dekstop jeste mrtav... trenutno klinicki, a u nekoj (sada vec ni tako dalekoj buducnosti) postace ponovo iskljucivo workstation masina za high-end usere (preciznije, pojedine grupe ovih korisnika).
 
Trziste PC komponenti u Srbiji je dno dna.. Pogledati samo ponudu napajanja.. Izuzev 2 brenda sve ostalo po kvalitetu vrlo vrlo slabo.. Realno kod nas je takav standard da ce se pre krpiti stari XP komp sa Single Core procesorima i DDR1 memorijama nego koknuti 1000e na masincinu. Ko moze moze ali nije to tako lako kod svih..

Komponente standardno menjam na 2-3 godine koliko je to moguce (da zivim recimo u inostranstvu verovatno bi ceo sistem bio drugaciji i kvalitetniji ali ovde je prosto takvo stanje - tuzno) ..I dalje planiram da menjam stvari iako je za sada sve taman. Jedino sto me 'gusi' je ovaj izbor stvari na nazem trzistu a i cene koje nisu nesto preterano pristupacne za razliku od raznoraznih popusta i akcija po Americi i po njihovim WebShop-ovima itd.
 
Treba uporediti prodaju laptopova 2008 i danas. Verujem da bi stvari bile jasnije, gde su otisle pare. O mobilnim uredjajima da ne pricamo. Nekada je desktop bio daleko potrebniji, nesto sto radi sve i bez cega se ne moze.

Ja sam u poslednje 2 godine potrosio dosta para na 2 konfiguracije i komponente, ali prosecnom korisniku nije potrebno da racunar zadovoljava ekstravagantne gaming prohteve, i jedan laptop moze da ga sluzi nekoliko godina opusteno. Posle toga, opet kupuje ono sto mu se cini kao najveca vrednost za novac, znaci u klasi izmedju 300-450e.
 
Trziste je takvo koliko interesovanje postoji. Da ima dovoljno kupaca napajanja nemoj da brines da li bi imao dovoljno dobru ponudu. Znas li koliki je trosak da uvezes nekih 10 seasonica a za svaki model da uradis atest? Ne isplati se, ama bas nikako, veca dara nego mera. Da je tu 1000 kupaca, pa ajde...i onda opet dodjemo do kraja, sta cemo kada svih nepostojecih 1000 kupi napajanje? Za koga dalje da ga uvoznik uveze? Ja sam o tome govorio bezbroj puta...mi gledamo kao sto Dusan K gore rece, iz perspektive Bench juzera sto nije dobar reper...

I da...primetih nesto, za korak sam ispred vremena :) 2005. sam desktop zamenio laptopom u potpunosti :p
 
^ za par godina ces laptop skroz da zamenis tabletom ili phabletom od 7''. Ili sa oba uredjaja :)
 
Pa obzirom da sam prvi kupac Samsung Note-a u Srbiji, pa posle i Note-a II, sve je moguce :)

Ne, ne...bez laptopa nista, mozda neki hibrid ali me taj koncept bas nesto ne privlaci. I da...nisam odigrao "pravu igru" jos od Generala...a sad igram Asphalt 8 na telefonu :D
 
IT tržište je moglo biti spas Srbije, vidim da se i danas na tome potencira ali je nažalost kasno. Čitajući ovu temu čovek stiče utisak za šta se ta desktop mašina uglavnom koristila a to su igrice. Da je kojim slučajem postojao neki nacionalni plan razvoja IT tržišta koji podrazumevao zaokret privrede ka tehnologiji kao što čine Kina, Indija i mnoge druge zemlje u razvoju mi bismo profitirali i IT tržište bi bilo nikada jače a mi IT sila u ovom delu Evrope.

Ali pošto se to nije desilo, mi idemo unazad i kupujemo kojekakve naprave koje zadovoljavaju potrebe konzumenata ali ne i kreatora sadržaja. Sa konzolom ili tabletom šansa da nešto stvorite u digitalnom obliku je mnogo manja nego sa spravom na kojoj se može efikasno raditi tj. desktop PCjem. Bitno je da školujemo milion menadžera, pravnika, ekonomista a čime će menadžeri da upravljaju, koje društvo i tržište će pravnici da regulišu to nikoga ne zanima. A realnost je da tržišta neće ni biti, IT je bio šansa da ga stvorimo u još uvek relativno novoj grani industrije. Ta šansa je prokockana.
 
@ Peca
Kad pomenu hibrid, nisam ni znao da postoji nesto kao Vaio Duo 13 dok nisam video test na sajtu, jeste cudan polozaj displeja kada je ''u laptop modu'' ali da imam para za bahacenje odmah bi kupio to cudo :)

A videces, za par godina ce smartwatch sa ekranom od 5'' biti must have u svetu :d
 
Poslednja izmena:
I da...primetih nesto, za korak sam ispred vremena :) 2005. sam desktop zamenio laptopom u potpunosti :p

Nisi ispred vremena, bas naprotiv - previse si bio nezahtevan i jos ranije je laptop bio u stanju da zadovolji tvoj potrebe za performansama :) Licno za nesto duze od 1h mesecno nisam mogao da zamislim laptop pre Nehalem ere. Desktop je bio 10x jaci, em nisu postojali SSDovi nekog prihvatljivog kapaciteta, em su bili preskupi... super je sto si ti mogao, ali svi bi zamenili ranije u laptop da su performanse dozvolile ;)
 
Pa pazi, ja sam 2005. imao 17", full HD rezoluciju, najjaci mobile CPU, dva diska u RAID-u, discrete Nvidia grafiku, sve to u laptopu :)
 
Ja se još uvek držim desktopa i za sada mi ništa ne može zameniti udobnost u radu koju on pruža.

2 godine nisam ništa menjao ali ove godine sam imao malo veća ulaganja (psu, monitor i kasnije gpu). Posle ovoga to je to. Mislim da ću imati konfiguraciju koja zadovoljava 99% mojih potreba i to na duži vremenski period.
 
Ja napokon sklopih pristojnu kantu od svojih para i za koj moj? Da mi torentuje, odgledam poneki film ili seriju i da pogledam neki pdf pre nego što kupim knjigu? Ostaje mi samo kućište i selim se ja u mobilni svet. Ovo vise nije ko ranije....

G@W je lepo objasnio suštinu problema...
 
Poslednja izmena:
Nisam pipnuo nista na desktopu bar 5 godina, osim monitora a i to sam morao jer je stari crkao.Za sebe imam netbook i tablet, ostala celjad koriste desktop za gledanje yt i fb.
Planiram da kupim neki Android player za tv i to bi bilo to.
 
I ja se držim desktopa jer kad treba da se radi ništa ne može da ga zameni.

Laptop sam nedavno dao, a i dok je bio kod mene retko sam ga koristio. Nema tu udobnost za dugotrajan rad iako ima dovoljnu HW snagu meni trebaju prava tastatura i miš i normalan monitor.
Pre par godina kad su cene laptopova drastično pale svi su se pomamili da ih kupe, onda par godina kasnije ti ljudi dođu i kažu sklopi mi neki računar ne mogu više da buljim u tih 15".
Dakle kupili su nešto što im ne odgovara jer su svi kupovali ali nisu imali para odma da isprave stvar nego su trpeli zbog lošeg finansijskog stanja dok nije došlo vreme da opet uzmu nov računar.
Ne kažem da laptop nikome ne treba i da nije dobar uređaj, jako daleko od toga, ali ti pikovi u prodaji nemaju realnu pozadinu i kratko traju, zato su pikovi jel.

Tablet sam dobio proletos i posle par meseci sam ga prodao, bio sam presrećan kad sam se rešio tog togalnog promašaja od sprave.
Danas imamo gori slučaj sa tabletima nego što smo imali sa laptopovima, svi ih kupuju iako pojma nemaju šta kupuju. Kako se to kaže izhajpovan trend iliti pomodarstvo.
Opet ne tvrdim da ne vredi baš ništa ali je kao koncept daleko manje upotrebljiv od laptopa i tvrdim da 99% ljudi ga kupi jer ga drugi imaju, a priče kako će da zamene PC ili laptop su smešne.

Smartphone prava stvar i jedino uz desktop što meni ima smisla, pored dobrog telefona tablet je za većinu samo statusni simbol.

Zašto se PC manje prodaje? Zato što je nekad bio jedina kućna sprava i zato što su ga kupovali i oni kojima ne treba ili nisu imali izbora isto kao i ostale navedene, a sad se isti broj kupaca raširio na više uređaja.
Zašto se ne radi upgrade kao nekada? Zato što nema potrebe. Od kad su ljudi spojili Core2Duo i Win7 računar kupuju kad im taj crkne, a ne na godinu ili dve.

Ovo što ja imam u kućištu je staro nekoliko godina, sem ssd, i sigurno ne kupujem ništa sem možda grafičke kartice srednje klase dok se ostalo ne raspadne totalno.
Meni za posao jači HW ne treba, kad budem uzimao novo gledaću da je nečujno i da nije slabije od ovoga što već imam...
 
Desktop mi je i dalje jako bitan.
Jednostavno komfor i brzina su neuporedivi sa bilo kakvim laptopom, a srećom, dosta radim od kuće.
Plus, računar mi je multimedijalni centar, tako da na njemu gledam i filmove, igram se, slušam muziku...
U poslednjih godinu dana sam baš dosta dao na desktop hardver. Monitor od 27", dva SSD-a, dva hard diska od 3 TB, ASUS HD7970 grafika, 850W napajanje...

Daleko od toga da je desktop gotov, nego su jednostavno prosečni korisnici dovoljno nezahtevni da im laptop računari i tableti zadovoljavaju 99% potreba.
 
Kreatori sadrzaja su u debeloj manjini u odnosu na konzumente istog tako da ovi drugi odredjuju pravac. PC (desktop) je mrtav jer je potreban jedino gamer-ima (mada i njima cesto samo nova grafika zavrsi posao, kao sto je primeceno u textu) i "kreatorima sadrzaja". Zajedno ne cine ni 10% kupaca, toliko o tome.
Ja licno sam batalio desktop pre 7 godina, od tada koristim iskljucivo laptop (trenutno ultrabook). Nista mi nije nedostajalo, nikad se vise ne bih vratio na desktop.
Jedva cekam da smartphone-i postanu dovoljno "jaki" da batalim i laptop a "preskocim" tablet-e posto mi nesto ne leze. Ili da naprave neki hybrid - monitor i tastatura/touchpad kao dock za smartphone. To bi bilo prihvatljivo.
U suprotnom adekvatan smartphone + tastatura i mis/touchpad + monitor/TV (naravno bezicno) = :banana:
 
Poslednja izmena:
Realno, PC je toliko jak da ne može da radi godinama a da korisnik nema potrebu za nečim jačim. Prosečnom korisniku c2d i 2gb rama i neki hdd je vise nego dovoljan za sve kućne potrebe, a to je konfiguracija od pre 5-6 godina.
Ja imam jedan q6600 i 6gb rama. Crkava mu hdd a mene mrzi da ga menjam. Za posao sam koristio 5 godina c2d laptop koji sam ove godine zamenio za ultrabook i neću ga menjati dok ne crkne.
Nije nemaština uzrok slabe prodaje, već što ljudima ne treba nista jače.

Što se gamera tiče, očekujem da će nove konzole pomeriti nivo zahtevnosti i da ce buduće igre tražiti mnogo jači hw i da ce se kratkotrajno stvoriti potreba za novim mašinama.
PC umire. Personal se preselio u džep u obliku smartphonea, a Computer postaje Workstation i bice ga tamo gde je Workstation potreban.
 
Da je sreće pa da je više ljudi našlo upotrebnu vrednost PC-ja ili nekog boljeg koncepta, gde bi nam kraj bio...

Ja razmišljam u pravcu spuštanja serverskog koncepta na home nivo, sa sve ugradnjom komponenti u rekove, zidove, virtuelizacija, preusmeravanje resursa na te mobilne uređaje, centralizovana baza itd. Dok većina razmišlja kako je tablet vrh. Internet je upravo ovakav kakav je zahvaljujući otvorenom konceptu modularnog kompjutera. Sa zatvorenim spravicama koje su potrošna roba ćemo dobiti i zatvoren internet, gde znanje neće biti džabe niti dostupno svima. Stiv Džobs je čovečanstvo unesrećio više nego bilo koji velikan IT industrije pre njega, neka mu je laka zemlja.
 
Pa pazi, ja sam 2005. imao 17", full HD rezoluciju, najjaci mobile CPU, dva diska u RAID-u, discrete Nvidia grafiku, sve to u laptopu :)
Da, ali je to opet bilo enormno sporije od desktopa. Dok je danas ta granica mnoooogo manja. Cak i skoro mizerna. A razlika u udobnosti je tek mnogo manja danas izmedju laptopa i desktopa. Nije vise laptop sa super performansama glomazan, tezak, ne nosiv, ekran retko kada dobar, a laptop preskup u svim slucajevima.

Stiv Džobs je čovečanstvo unesrećio više nego bilo koji velikan IT industrije pre njega, neka mu je laka zemlja.
Veliko +1 - u stvari ovo sam jos pre nekoliko godina rekao :)
 
Nazad
Vrh Dno