Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

Da, i 12.500 deluje nekako puno s obzirom da u stanu gde živim plaćam 1500-2000 struju, doduše imam toplu vodu (nemam bojler) i centralno grejanje. A nije se boravilo ni ceo mesec već oko 20 dana samo.
Još su te Bosch grejalice (jedna je manja, oko 1500w a druga je veća oko 2000 ili 2500w) korišćene baš da minimalno zagreju prostoriju i radila je uglavnom samo jedna (noću se nekad i gasile skroz), dve u isto vreme nikada, keva ima fobiju od računa za struju pa se šteka maksimalno i baš malo greje. :)

Ako toliko nemoralno troše možda bolje da ugradim inverter klimu za te zimske periode... Mada su te grejalice novi modeli Bosch, ne mogu da poverujem da su tako veliki potrošači.

Što se tiče sklopke za jeftinu struju, pretpostavljam da se podrazumeva jer su oni novi satovi, ako to ima neke veze. Nisu nam ništa pominjali.
 
Aha, znači sad kad se satovi prebace na nas postajemo normalni korisnici, domaćinstva.

Hvala ti puno na odgovoru i pojašnjenju! :)
A jeste li se dogovorili sa investitorom da on dostavi podatke i potrebnu dokumentaciju EDB radi sacinjavanja ugovora o garantovanom snabdevanju? Jer ako niste, potrebno je da se obratite EDB radi izrade ugovora, a uz zahtev neophodno je da dostavite kopiju ugovora o kupoprodaji stana i licne karte, kao i taj prvi racun. Moj Vam je savet da to uradite bez odlaganja, jer ce svi izdati racuni do zakljucenja ugovora o gar.snabdevanju biti kao prvi, tj. glasice na investitora, pa ce samim tim biti i uvecani.
 
Ako ti je za utehu, od kolege roditelji se uselili u novu kuću, 80 kvadrata, grejanje na norveške radijatore, račun za januar im stigao 63.000. Tako da odlično si prošao.
 
Grejanje na el.kotao, stan cca 45 m², racun za januar 56.000.
 
A jeste li se dogovorili sa investitorom da on dostavi podatke i potrebnu dokumentaciju EDB radi sacinjavanja ugovora o garantovanom snabdevanju? Jer ako niste, potrebno je da se obratite EDB radi izrade ugovora, a uz zahtev neophodno je da dostavite kopiju ugovora o kupoprodaji stana i licne karte, kao i taj prvi racun. Moj Vam je savet da to uradite bez odlaganja, jer ce svi izdati racuni do zakljucenja ugovora o gar.snabdevanju biti kao prvi, tj. glasice na investitora, pa ce samim tim biti i uvecani.
Baš sam pre neki dan poslao ovlašćenje koje je overeno kod notara ljudima na Zlatiboru (investitoru) na osnovu koje će oni da prebace struju na mene. Pretpostavljam da je to to.

Grejanje na el.kotao, stan cca 45 m², racun za januar 56.000.
Auu,. sačuvaj Bože. Pa zar nema neko ekonomičnije rešenje? To mi zvuči besmisleno?
 
Da bi zagrejali objekat na istu temperaturu, svi bilo koji izvor energije treba da da istu količinu toplote. Da li je to gas, TA peć, klima, kotao na drva, svi će dati istu količinu toplotne energije (za iste temperature). Razlika nastaje ako je neko grejno telo efikasnije (klima za 1 kWh električni napravi 4kWh toplotna, dok je to kod el. Kotla 1 na 1). Ili TA peć uglavnom troši struju u jeftinoj tarifi pa se tu vidi ušteda.

Kada je stan u pitanju, pa još novogradnja, teško je predlagati da se sređuje izolacija, poboljšaće se stanje kada se pređe na garantovano snabdevanje, a još bi povoljnije bilo da se koristi klima za grejanje kada god je to moguće.
 
Grejanje na el.kotao, stan cca 45 m², racun za januar 56.000.
Au, jel to normalna cifra ili...? Znaci ti elektricni kotlovi srcu struju kao blesavi.
To je tzv. komercijalno snabdevanje, zato je toliki racun. Utroseno je 2370 kwh, po ceni od 0,11967 evra.
Baš sam pre neki dan poslao ovlašćenje koje je overeno kod notara ljudima na Zlatiboru (investitoru) na osnovu koje će oni da prebace struju na mene. Pretpostavljam da je to to.


Auu,. sačuvaj Bože. Pa zar nema neko ekonomičnije rešenje? To mi zvuči besmisleno?
Jedino ekonomicno resenje jeste da se ne koristi stan, posebno u zimskim uslovima, sve dok se ne zakljuci ugovor o garantovonom snabdevanju.
 
Da li se taj ugovor zaključuje sada jer se satovi upravo prebacuju na nas vlasnike stanova? Ili je za to potreban još neki dodatan period?
 
Ugovor ce zbog obracunskog perioda verovatno vaziti od 1. marta, eventualno od 1. aprila, u zavisnosti da li ce se isti zakljuciti u tekucem ili u narednom mesecu.
 
Što se tiče sklopke za jeftinu struju, pretpostavljam da se podrazumeva jer su oni novi satovi, ako to ima neke veze. Nisu nam ništa pominjali.
Sklopka je poseban uređaj, odvojena od sata. I ja sam dobio novi sat ali se nije podrazumevala i sklopka, već sam na licu mesta tražio, platio pa su dolazili ponovo da ugrade i blombiraju. Bolje pitaj, kod nas se ništa ne podrazumeva. Grejanje mnogo zavisi od izolacije i da li greju komšije pored, ispod, iznad, koliko ima spoljnih zidova itd. Slučajno imam uvid u dva stana od 40m², jedan se greje na dva panelna radijatora, a drugi na električni kotao sa 25 rebara alu radijatora. Oba greju na 25°c, imaju bojler, mašinu za veš, kombinovani frižider, TV. Računi za februar po 3500 dinara, sa svim potrošačima. Inače nikad ne prelaze 6000 dinara ukupno, ali svi sa strane greju i odozdo i izolacija odlična. Manje troše nego ja sa klimom inverter. Ali kuća i stan ne mogu da se porede.
 
Ako toliko nemoralno troše možda bolje da ugradim inverter klimu za te zimske periode... Mada su te grejalice novi modeli Bosch, ne mogu da poverujem da su tako veliki potrošači.
Kakve veze ima što je Bosch?

Konvektorska grejalica greje onoliko koliko troši. Najprostiji sistem, nebitno da li je Bosch, Vox ili Iskra od pre pet decenija. Razlika između može biti jedino u kvalitetu izrade i sigurnosnim merama.

Razliku ti može napraviti inverter klima. Može ti se isplatiti za dve-tri hladnije sezone u zavisnosti koliko često tako boravio ili izdaješ stan.

Mada ako gledaš kroz prizmu da mene centralno grejanje u stanu od 56m² izađe ~80k, da praktično jedan ceo mesec radim za godinu dana grejanja. A da ove godine zahvaljujući toploj zimi, nisu izgurali verovatno ni mesec dana sa vrućim radijatorima.

Tih 12-13k za mesec dana na Zlatiboru, od kojih otpadne 10 na grejanje nije tako strašno. S tim da ja ne mogu da odjavim centralno i iskoristim inverter.
 
Nema veze sto je Bosch naravno, ali reko mozda su ti novi modeli efikasniji nego ranije itd. :)
 
@nikola1970 Nema tu efikasnosti. Najefikasniji od njih je glamox samo zato što ima precizan termostat, ali je zato i duplo skuplji, inače svi oni rade na istom principu. Kod njih je samo napravljena usmerenija cirkulacija vazduha u odnosu na uljane radijatore. Inače je uvek odnos 1kwh struje=1kw energije. Kod toplotne pumpe ili klime je taj odnos 1kwh=4kw energije od prilike, pa je tu i usteda. Kod TA peći je odnos jedan prema tri, jer je puniš noću kada je struja tri puta jeftinija. Pročitaj temu o klimama, ako te to zanima.
 
@djalf U Srbiji je tri puta jeftinija.
2024
Zelena V12.8
Zelena N3.99
Plava V18.68
Plava N5.46
Crvena V36.31
Crvena N9.87
Ovo su cene sa akcizama, porezom, naknadama. Nikako nije četiri puta jeftinije osim ako slušaš na televiziji.
 
Po kWh, pre naknada, akcize i poreza, niža tarifa jeste 4 puta jeftinija od dnevne. Ali kada se računa sa ovim stavkama, onda je kako kaže igor84 tj.
3,20 puta jeftinija (zelena),
3,42 puta jeftinija (plava),
3,68 puta jeftinija (crvena)

Otuda zabuna.

Što se tiče COP toplone pumpe, kod nas je za celu sezonu nešto preko 3,5. To je prosek. U sred sezone nešto manje, u na počektu i kreju sezone nešto više.
Tako da može da se kaže da je noćna tarifa ima COP kao toplotna pumpa ili klima. Ali po ceni, jeftinije grejanje na TP pošto se ukupno manje troši struje i ne ulazi se u crvenu zonu, a i TP radi i noću (nekad čak i više nego danju) pa i ona koristi jeftiniju noćnu tarifu.
 
Ja ne verujem!
Ljudi se greju na grejalicu i iščuđavaju se na račune! I to iz meseca u mesec, iz godine u godinu.
 
Može da ima male račune sa grejalicom, ali u dobro izolovanoj garsonjeri od 15 m2.
Ljudi misle da će da se ugreju i plate malo struju ako koriste grejalicu nekog fensi prozvođača. Može da bude i zlatna i da bude napravljena na svemirskoj stanici, ako piše da je snage 2000W to znači da troši 2kW svakog sata. Puta 24 sata puta 30 dana u mesecu. Eto račun od preko 20.000 dinara.
Ali neće grejalica da radi bez prestanka, kao što neće ni jedna grejalica moći da ugreje ceo stan.
Jednom u životu izračunaš koliki su toplotni gubici tog stana i znaš koliko ti toplote treba a onda se odlučiš kako da dobiješ tu toplotu.

Evo poređenja radi za našu kuću od 140m2, kako bi izgledao račun za januar:
Toplotna pumpa = 9000 dinara
Čvrsto gorivo (drva) = 11.000 dinara
Gas = 11.500 dinara
Struja (TA peć ili akumulator toplote) = 15.500 dinara
Pelet = 16.000 dinara
Struja (grejalice) = 55.000 dinara

Mi imamo dosta dobru izloaciju, ako neko nema, onda je situacija još gora. Zato ne razumem što bi se iko žalio na račune za struju, ako se greje grejalilcama?
 
Ja sam npr postavljao pitanja i nisam imao predstavu jer ceo zivot u stanu imam centralno grejanje i toplu vodu (bez bojlera). Sada je sve jasnije. :)
 
Po kWh, pre naknada, akcize i poreza, niža tarifa jeste 4 puta jeftinija od dnevne. Ali kada se računa sa ovim stavkama, onda je kako kaže igor84 tj.
3,20 puta jeftinija (zelena),
3,42 puta jeftinija (plava),
3,68 puta jeftinija (crvena)
Nije mi jasna ta matematika, ako je akciza i porez isti na obe cene, kako se krajnja cena razlikuje?

Za grejanje na gas, brat je za februar imao racun za grejanje 15500din, ja na klime 12000, uz popust mi izaslo 8900din. Mislim da ima oko 100-120m2, izolacija fasada 5cm, tavan 5cm stiropor plus 10cm vuna.
Ja imam 90m2 5cm fasada/tavan.
Gas je mnogo poskupeo, nema nizu tarifu pa se nocu napravi velika potrosnja i ako smanjuje grejanje. Predlozio mu da uzme par klima pa da nocu u nizoj iskljuci gas i predje na klime a danju gas da koristi. Ili da preko subvencije uzme TP.
 
Nameti prave razliku. Nisu procenti nego 0.801 i 0.015 din po potrošenom kWh. Na to ide akciza pa na sve to PDV.
Svejedno, noćna tarifa je isplativija nego dnevna. Da li 3.5 ili 4 puta, nije toliko bitno.
 
@djalf Na svaki kilovat dodaješ stavke 9,10,12 i 14. Dve naknade, akciza i PDV.
2,2773 + 0,0815 + 0,015 + 7% (0,217511) + 20% (0,6649622)=3,9897732 (3,99) dinara.
 

Prilozi

  • IMG_20240320_162509.jpg
    IMG_20240320_162509.jpg
    256.3 KB · Pregleda: 94
Stigao mi je nenormalno veliki racun od EPS, da li postoji neka mogucnost da ga osporim, trazim reviziju ili bilo sta drugo? 80K mi je stigao racun za jedan mesec, a toliko struje ne potrosim ni za 4 meseca.

P.S. U pitanju je pravno lice
 
Ja sam digao ruke od placanja dok se ne sastave sa zivotom. vise ni ne citam sta salju, samo bacam u fioku. Mentol brigada.
 
Koliko piše na računu da je kWh potrošeno? Šta piše na satu? Da li se sat i račun slažu?
 
Stigao mi je nenormalno veliki racun od EPS, da li postoji neka mogucnost da ga osporim, trazim reviziju ili bilo sta drugo? 80K mi je stigao racun za jedan mesec, a toliko struje ne potrosim ni za 4 meseca.

P.S. U pitanju je pravno lice
Kod brata u stanu su dolazili računi po 7-8000 a niko nije živeo u stanu, ugasio sve na osiguračima. Žalio se više puta, kažu neko vam krade struju. Nisu hteli ni da dodju. Posle 5-6 meseci na satu pokaže 2000 kilovata manje, na njihovu štetu, stiže račun po proseku, ne po utrošku, nego opet 7000. Došli posle dva dana, odmah zamenili sat. Išli opet da se žalimo, pisali svašta nešto, kažu čeka se veštačenje, brojilo je na ispitivanju, preko godini dana smo isli svaki mesec i na kraju odustali, samo prebacuju sa jedne kancelarije na drugu, sa saltera na salter i tako u krug.
 
Untitled.png
 
kažu čeka se veštačenje, brojilo je na ispitivanju
Pre 7-8 godina sam imao situaciju da je brojilo crklo (neko praistorijsko Rudi Čajavec). Navrteo kwh i prijavio sam kvar pošto je potrošnja bila nerealna. Dolazi SU ekipa iz “Elektrovojvodine” na teren i utvrđuje da je neispravno brojilo. Ostavili su mi zapisnik da je brojilo neispravno i da se mora staviti drugo. Neispravno brojilo je odnešeno na ispitivanje. U istom dvorištu gde je EV u SU, se nalazi i odvojena firma (drugi pravni subjekat) koja vrši ispitvanje/veštačenje brojila. Posle ispitivanja dobijam izveštaj da je brojilo ispravno i da nema greške. Kada sam otišao u EV da se opet žalim rekli su mi da je izveštaj sa ispitivanja validan i da je on “jači” od zapisnika koji sam dobio od terenske ekipe i da moram platiti račun. Nisam imao nikakvu vezu da probamo rešiti problem i tako sam platio prenaduvani račun u roku od 6 meseci. Zaveli su u sistem da se potrošač ne isključuje zbog duga ali i da moram sve izmiriti u tih dogovorenih 6 meseci.
Posle saznam da ta firma koja radi veštačenje i velikoj većini slučajeva ide na vodenicu EV i jako retko napiše da je brojilo neispravno.
Epilog je plaćanje računa u 6 narednih meseci od podnošenja reklamacije i dobio sam digitalno brojilo. Sa tim digitalnim nisam imao problema dok sam živeo u tom stanu.

Ovde gde živim opet imam praistorijko brojilo ali dosadašnje prikazane nenormalne potrošnje su bile zbog njihovog lošeg očitavanja.

Vidim da se ljudi i dalje žale na visoke račune, a ja srećom nemam problema posle reklamacije koju sam uložio početkom godine (kada je krenulo ludilo sa potrošnjom).
 
Nazad
Vrh Dno