Šta je novo?

Koliki Vam je napon struje u kuci?

borab

Čuven
Učlanjen(a)
29.06.2000
Poruke
8,578
Poena
860
Da li je bas 220V ili jos uvek bisera od celih 170V ?
Da li ste racunali na vase napone, obracunsku snagu ?
Posebno me interesuju oni koji imaju mnogo manji napon od 220V, koliko placaju struju ?
 
Obicno oko 232V ali varira do 228V(sve u granicama normale)
 
A sto je to napon struje?
Zna se sta je napon a sta je struja.
Napon struje kao pojam ne postoji.
:d:p
 
Čini mi se da je to što ti zoveš struja, u stvari "jačina struje", a druga karakteristika je napon struje.

Inače ako je to što ti zoveš struja stvarno to, kako se onda nazivaju elektroni koji putuju kroz metal?
 
Struja je usmereno kretanje elektrona od tacke a napon je razlika potencijala izmedju dve tacke.
Davno sam isao u srednju ali se ne secam da je termin "napon struje" ijednom koriscen, izgovoren ili napisan
 
Poslednja izmena:
"Napon struje" ne postoji.
Inače, usmereno kretanje elektrona u provodniku je struja. Ta struja se opisuje svojom jačinom.
Napon je razlika potencijala između dve tačke, i on može postojati i bez struje.

Da se vratim na temu. Kod mene je redom, po fazama, 222V, 221V, 218V. Dugo nisam merio (do danas), ali ranije mi je uvek napon bio od 225V pa do preko 230V.

Edit:
Preteče me voodoons :)
 
Pa sad... ima i vodene struje, vazdušne struje :p

Baš ću da proverim kada dođem kući, ako uspem da iskopam negde unimer.
 
Izvinjavam se za pogrešan termin "napon struje". Samo sam hteo da kažem da postoji razlika između struje i "jačine struje". Ovo prvo ne bi trebalo da je fizička veličina već naziv za tu prirodnu pojavu, a takođe i žargon za ovu drugu stvar.
 
Jacina struje je nesto drugo i izrazava se u A(mperima).. No, nebitno za temu.. Bitnije za pokretaca teme, cisto da zna..
 
Kod mene je u granicama normale, u svim prikljucnicama oko 220v. Ako je bitno u pitanju je stan u dvospratnoj zgradi, nije kuca. Koliko sam primetio u PA je napon nestabilan/slab uglavnom u novijim (divljim) krajevima grada.
 
Da li je bas 220V ili jos uvek bisera od celih 170V ?
Da li ste racunali na vase napone, obracunsku snagu ?
Posebno me interesuju oni koji imaju mnogo manji napon od 220V, koliko placaju struju ?

Mene vise interesuje kako se uopste racuna ta obracunska snaga i na konto cega je tek tako icepe na 500 din odokativnom metodom kad im prifali lova za letovanje ?
 
Normalan vam je napon kad ste iz grada... Ja zivim na selu 25 km od NS-a a napon je katastrofa...
Sa 230V cesto pada na 175 a sijalice rade ko migavci. Na poslu sam jednom prilikom izmerio 165V. kad sam pozvao ED rekli su mi da su oni namerno smanjili napon na trafo-u sa kojeg na poslu dobijamo struju poshto su se ljudi koji su blizu trafo-a zalili da im je jak napon... :wall:

Evo ga SS napona kuci:

img26031280x960.jpg


Mislim razumeo bih sve ovo kad bi ziveo iza sedam brda negde dole u Srbiji u selu sa jednom ulicom i 6 porodica ali zivim na samo 25km od NS-a a selo ima 7k stanovnika. A o nestancima struje da ni nepocinjem...

:wave:
 
Poslednja izmena:
Kući stabilnih 220V +/- 10V. Nestanci struje su jako retki, ako ih je uopšte i bilo od kako sam se doselio.

Na Zlatiboru u vikendici je oko 220V kada se ne uključe grejna tela, kada se uključe ne pada ispod 190, i to u ekstremnim slučajevima kad rade sve grejalice/peći. Nestanci struje su jednom nedeljno po nekih pola sata (radi se nešto na mreži, zadnjih 5 godina).

U Loznici na vikendici je katastrofa, seljaci su mi pokidali dve faze kad su sekli drva, naravno niko se nije setio da popravi, pa zbog toga često napon varira od 180V do nekih 240V što za većinu uređaja nije strašno.
 
Guglajte malo i citajte tekst o nekim mucenicima dole na jugu - celo selo ima napon u rasponu 130-160v. Niko ne placa racune u celom selu. Sad ni radnici EPS-a ne smeju da dodju da iseku struju, jer moze biti svega i svacega. Cak je bila podmetnuta i bomba ispod trafo stanice :D
 
Da li je bas 220V ili jos uvek bisera od celih 170V ?
Da li ste racunali na vase napone, obracunsku snagu ?
Posebno me interesuju oni koji imaju mnogo manji napon od 220V, koliko placaju struju ?

Sa strane utrosene energije tj snage je potpuno isto da li su napon i struja nominalni ili je npr. napon manji a struja veca (posto je proizvod isti). E sad, za kucne aparate je to pogubno.
Inace neko kaze da mu je napon normalan i da je 220V. To bas nije "normalan" napon nego treba da bude 230V.
 
Meni je napon na svim fazama 225V.
 
Sa strane utrosene energije tj snage je potpuno isto da li su napon i struja nominalni ili je npr. napon manji a struja veca (posto je proizvod isti). E sad, za kucne aparate je to pogubno.
Inace neko kaze da mu je napon normalan i da je 220V. To bas nije "normalan" napon nego treba da bude 230V.

Napon od 230V je normalan u Francuskoj, i delu zapadne evrope, kod nas i braće rusa recimo je 220V.

Evo kako stvari stoje u svetu po tom pitanju.

Weltkarte_der_Netzspannungen_und_Netzfrequenzen.svg
 
Meni profesori na faksu каžu da je i kod nas usvojeno 230V/400V (fazno/medjufazno). I to govore već par godina, sigurno nisam pogrešio.

A što se tiče obračunske snage, oni valjda naplaćuju to što su za tebe morali da obezbede odredjeni kapacitet na trafo stanicama, pa što je snaga manja, manja su i njihova ulaganja u mrežu.

Trebalo bi da se računa q*U*I, q - broj faza, U - napon faze, I - maksimalno dozvoljena struja faze. Ovo je u stvari struja na koju su deklarisani osigurači na svakoj fazi, u strujomeru ili gde već, uglavnom, pri postavljanju instalacija tehničar iz ED postavi sve kako treba i zablombira tako da ne sme niko sam to da menja jer bi slomio blombu.

Mnogo se raspričah...

Na svim fazama 231V :)
 
džaba sumnjaš. jeste usvojen prelazak na 240 al' će se ta tranzicija odvijati duži niz godina. otprilike će se podizati napon po 1V godišnje
 
Ajde dogovorite se da li je 230V ili 240V :D Ja baratam sa "slabim strujama" pa nisam baš informisan o tom prelasku, mada znam da je standard bio 220V.
 
moja greska...prelazi se na 230. ideja je da cela evropa bude na istom standardu
Posted via Mobile Device
 
Izvini, ali ja ću radije da verujem redovnim profesorima Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu nego vikipediji.
 
218v
 
električna struja je usmereno kretanja elektrona, dok je struja usmereno kretanje nečega (vazdušna struja - usmereno kretanje vazduha, vodena struja - usmereno kretanje vode itd.)
 
električna struja je usmereno kretanja elektrona, dok je struja usmereno kretanje nečega (vazdušna struja - usmereno kretanje vazduha, vodena struja - usmereno kretanje vode itd.)

i?
:wall:
 
Ako je verovati mom APC UPS-u, ide od 228V do 232V, s tim sto je intervenisao za dva meseca 9 puta, i to 4 puta zbog nestanka struje i 5 puta zbog padova napona.
 
sta se konkretno dobija time sto neka zemlja ima napon 230 umesto 220V?
manji gubitci u prenosu, manja angazovana snaga isl?
 
Nazad
Vrh Dno