Šta je novo?

Koliki je stvarni formatirani kapacitet hard diska od 2TB u gb?

Ivan176_83

Slavan
Učlanjen(a)
02.11.2005
Poruke
320
Poena
319
Imam hard disk od 2 TB i zanima me koliki je to stvarni kapacitet u windowsu kada se formatira u gb jer nigde na netu nisam nasao ....Molim pomoc
 
Tih 2TB na koliko je deklarisan disk je ustvari: 2*1000*1000*1000*1000 = 2000000000000 bajtova.

Pošto jedan kb ima 1024 bajta, jedan mb ima 1024 kb, itd... kada broj bajtova na disku podeliš nekoliko puta sa 1024 dobiješ - 1862.64 GB.

Pogledaj ovaj link: http://en.wikipedia.org/wiki/Binary_prefix


Po meni, samo su uneli bespotrebnu zabunu - jedino što sada mogu diskove od 1862GB da prodaju kao diskove od 2TB. :D

OK, postoji neslaganje sa SI sistemom mera, ali ne verujem da je iko počeo kilobajt da zove kibibajt. :)
 
Poslednja izmena:
Znaci trebalo bi da bude 1.86 da vidi windows ali kod mene vidi samo 1.81 i mislim da je to premalo!! U cemu je problem?
 
Ne nema nealociranog prostora jednostavno mi win projavljuje 1.81tb a trebalo bi 1.86...:wall::wall::wall: ali u win pise ovako 2,000,396,742,656 bytes ili 1.81tb kako je to moguce zar netreba da je 1.86??????
 
Poslednja izmena:
2000396742656/1024/1024/1024/1024 = 1.819350238889456
izgleda da ni kod mene ne valja kalkulator ;)
 
Ne razumem :) Pitas jel ima vec ili da stavimo ako je ovo drugo nije problem samo kazi ;)
 
Ne. Jedan TB ima 1024 GB, tako da je 1862GB / 1024 = 1.81TB.
Odnosno TiB i GiB :p
Kod mene na faxu profa iz informacionih je cedio neku ribu na ispitu jer nije znala nista pa je na kraju pitao koliko bajtova ima u kilobajtu, ona odgovorila 1000, a on je oborio. Ja znam da je lupila, jer i u knjizi pise da ima 1024, ali uopste nije pogresila! Najgore od svega je to sto profa verovatno nikada nije ni cuo za prefikse kibi mebi itd niti se oni spominju u knjizi.
 
Odnosno TiB i GiB :p

Kao što rekoh, ja do sada nisam video ni jedan slučaj da ljudi koriste KiB i MiB termine.

Mislim, pored toga što kibibajti i mebibajti zvuče kao neka mera koju koriste teletabisi i posle 10 godina od uvođenja novih mera na svim operativnim sistemima koje sam ja video jedan kilobajt ima 1024 bajta.

SI Kilobajt od 1000 bajtova može da zaživi ako proizvođaći memorija počnu da ga koriste i ako se promeni organizacija operativnih sistema da koriste SI kilobajte (što je suludo i što se nikada neće desiti, osim ako neko ne izmisli neke decimalne procesore umesto ovih binarnih).

Druga varijanta je da zakonskim merama nateraju IT industriju da počnu da koriste KiB i Mib termine.
 
Mislim, pored toga što kibibajti i mebibajti zvuče kao neka mera koju koriste teletabisi i posle 10 godina od uvođenja novih mera na svim operativnim sistemima koje sam ja video jedan kilobajt ima 1024 bajta.

Zapravo Mac OS i Linux danas skladišni prostor na disku prikazuju u SI jedinicama koje su stepen broja 10. Jedino Windows još uvek radi po starom.
 
Zapravo Mac OS i Linux danas skladišni prostor na disku prikazuju u SI jedinicama koje su stepen broja 10. Jedino Windows još uvek radi po starom.

Za Mac OS ne znam.

Solaris koristi samo 1024 based jedinice. Linuxi po defaultu koriste 1024, dok se za 1000 mora koristiti dodatni switch (--si).

Solaris 10 SPARC:

Kod:
-h           All sizes are scaled to a human  readable  for-
                  mat,  for  example,  14K,  234M, 2.7G, or 3.0T.
                  Scaling is done  by  repetitively  dividing  by
                  1024.


Linux 2.6.18 (CentOS 5.5):

Kod:
'-h'
'--human-readable'
     Append a size letter to each size, such as `M' for mebibytes.
     Powers of 1024 are used, not 1000; `M' stands for 1,048,576 bytes.
     Use the `--si' option if you prefer powers of 1000.


edit: Jasno je meni da je sve to stvar konvencije i navike. Ali koliko znam proizvođači memorija nisu prihvatili ove nove jedinice i po njihovim standardima je 1 kilobajt = 1024 bajta. Tako da po važećoj konvenciji jedan kilobajt podataka u memoriji ne može da stane u jedan kilobajt prostora na disku. Znači kada neko kaže 1 kilobajt, mora da navede da li misli na kilobajt u memoriji ili kilobajt na disku, što baš i nije praktično i samo može da dovede do nesporazuma.
 
Poslednja izmena:
Za Mac OS ne znam.

Solaris koristi samo 1024 based jedinice. Linuxi po defaultu koriste 1024, dok se za 1000 mora koristiti dodatni switch (--si).

Mac već dugo, možda i oduvek, ne znam sigurno.

Ubuntu se prešaltao na Si prošle godine, Fedora za njim, mislim da su do sad svi značajni distroi prešli.
 
Mac već dugo, možda i oduvek, ne znam sigurno.
Ubuntu se prešaltao na Si prošle godine, Fedora za njim, mislim da su do sad svi značajni distroi prešli.

Ja koristim CentOS i RHEL i vidim da i dalje koriste binarne jedinice (sa opcijom da prikažu decimalne). AIX i Solaris ni nemaju opciju da prikažu kapacitet diska u SI jedinicama - blokovi su 512 bajta i sve jedinice su sa osnovom 1024. Oracle i dalje svuda koristi isključivo binarne prefikse i naziva ih kilo, mega,...

Ono šta sam hteo da kažem je da su podaci i dalje organizovani u celine čija je veličina stepen broja 2 i tako će i ostati sve dok se ne promeni arhitektura računara. U takvom okruženju jedinice sa decimalnom osnovom nemaju baš neku svrhu. Samim tim tranzicija na nove termine ide vrlo sporo - niko ne koristi SI jedinice (osim u sistemima prenosa) i samim tim nema potrebu da počne drugačije da zove binarne jedinice.

Što bi rekli - just my 2 cents.:)
 
Poslednja izmena:
poz,
kod mene samsung 1tb, kaze ~931,5gb. trebalo bi biti ~1863gb:)
ta prica je stara od kad' znam za sebe, na 2tb disku ti fakticki ukradu preko 150gb*x prodatih uredjaja u svetu. mislim da oni tu bas lepo oderu ljude, samo ne znam dokle ce tako.
 
Poslednja izmena:
poz,
kod mene samsung 1tb, kaze ~931,5gb. trebalo bi biti ~1863gb:)
ta prica je stara od kad' znam za sebe, na 2tb disku ti fakticki ukradu preko 150gb*x prodatih uredjaja u svetu. mislim da oni tu bas lepo oderu ljude, samo ne znam dokle ce tako.

Ma hajde sto se to tako moze gledati, nego sto te jos i ubedjuju kako je tih 1863 iliti 1.81TB ti vise nego dovoljno, i stanu pitati zasto moras deliti sa 1024 kad ti je " u stvari to to" .. Ma.. sta ih briga, cinjenica je da to nije 2TB...
 
A sta je to nelociran prostor? Posto kod mene kad reinstaliram win pise ono particija 1 particija 2 i nelociran prostor...
toga ranije nije bilo?
 
Npr., za 1TB Seagate diskove, konkretno ST31000524AS, ima 1000GB - marketinski - kada pomnozis 1,953,525,168 sektora po 512bytes/sector pa podelis sa 1e+9, dobijes stvarno 1000GB, ali kada delis sa 1024/1024/1024, onda dobijes 931GB.
Takodje Win doda svoj deo za NTFS, pa kopiju, pa ide MBR na pocetku, pa su sve granice sada kod 2008 podeljene na cylindar boundery i imas da uvek ostavi nekih 8MB na kraju Windows.

Uvek prvo idite na site vendora da vidite sta spec sheet kaze :)
 
Ma hajde sto se to tako moze gledati, nego sto te jos i ubedjuju kako je tih 1863 iliti 1.81TB ti vise nego dovoljno, i stanu pitati zasto moras deliti sa 1024 kad ti je " u stvari to to" .. Ma.. sta ih briga, cinjenica je da to nije 2TB...

ma to je bre oružana pljačka.... uzmem 5x 3TB, formatiram i napravim RAID5 i dobijem volumen od samo 10.92TB.... šta reći.... ;)
 
Nazad
Vrh Dno