Šta je novo?

Hardver Koju Maticnu Plocu odabrati ?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Coax

Poznat
Učlanjen(a)
10.02.2021
Poruke
6
Poena
32
Vec duze vreme kopam po netu kako bih izabrao najbolju Maticnu P. za moju konfiguraciju.
Prioritet mi je gejming ploca koja je kompatibilna sa procesorom AMD Ryzen 5 3600, a kasnije sigurno planiram unapredjenje na AMD Ryzen 7 ili 9 generaciju procesora , naravno tada bih uzeo i jaci GPU.
U prilozenom sam izabrao ovu MSI MPG X570, jer mislim da imam izuzetne overclocking mogucnosti, a i dosta je hvale ( za te pare ).
Ovo je moja trenutna zeljena konfiguracija, dakle posedujem sve sa slike osim PROCESORA, MATICNE PLOCE i SSD memorije. ( to planiram da kupim ).

Spreman sam da odvojim do 200e za MATICNU PLOCU.
Veliko hvala na savetima i veliki pozdrav.

Bild1.png
 
Ja sam pazario u nasoj G******* radnji MSI B550 Gaming Edge, isti procesor imam, takodje planiram da radim vremenom neki upgrade i CPU-a i GPU-a. Ono sto mi se svidelo, nema neke negativne ocene, da su je napljuvali, kao recimo prethodnika iz jace serije (X570 Gaming Edge), odluka je pala zbog Wi-Fi-a, a imam i BT integrisan, a takodje ono sto mi je bilo bitno je taj hladnjak koji mi izuzetno smeta sto je dosao plocama X570. Ispala me je manje od 200e, cak sam dobio i free igru preko MSI-a AC Valhalla. Kompletna dobitna kombinacija.
 
E sad ne znam kakva je ta MSI B550 da li je bolja po performansama od ove koju sam ja izabrao, a i meni nije potrebna wifi ( one su i skuplje ).
 
Koliko sam video ima dobar VRM bas u poredjenju sa X570 Tomahawk, kao i sa B550 Tomahawk, iznenadila me je poprilicno ploca, moze se videti kako ju je svrstao i Hardware Unboxed na ovom link-u. Jedino zavisi koliko ti treba podrska za PCIe 4.0. Msm da to mnogima ne treba, niti se sluze time.
 
B550 Gaming Edge je praktično B550 Tomahawk + WiFi/BT. Solidna ploča.

AKo baš mora X570 ploča i neki jači overklok, X570 Tomahawk je možda best buy. Ali to je potpuni overkill za 6-core a pristojnije B550 ploče će lepo podneti i jače procesore...
 
Ne znam kakva je situacija na AMD plocama ali intel Z490 MSI je katastrofa, coil whine galore. Kucaj coil whine MSI Z490 i gledaj horor.

Da ne pricamo da je Dragon Centar tezak krsh od softwarea i da MSI i dalje nema OTA BIOS update anno 2021. I da su Z490 seriju pustili inicijalno bez CMS podrske, znaci average Joe sa legacy bootom ko je uzeo plocu kad je izasla morao je ili da se zeza sa konverzijom bez pristupa sistemu ili da ceka skoro dva meseca na CMS podrsku i da radi manual BIOS update.
 
B550 Gaming Edge je praktično B550 Tomahawk + WiFi/BT. Solidna ploča.

AKo baš mora X570 ploča i neki jači overklok, X570 Tomahawk je možda best buy. Ali to je potpuni overkill za 6-core a pristojnije B550 ploče će lepo podneti i jače procesore...
B550 Gaming Edge je praktično B550 Tomahawk + WiFi/BT. Solidna ploča.

AKo baš mora X570 ploča i neki jači overklok, X570 Tomahawk je možda best buy. Ali to je potpuni overkill za 6-core a pristojnije B550 ploče će lepo podneti i jače procesore...
Da da planiram posle i dosta jace procesore novije generacije, kao sto sam i naveo u tekstu , dakle da idem onda na X570 ?
Veliko hvala !
Post automatically merged:

Koliko sam video ima dobar VRM bas u poredjenju sa X570 Tomahawk, kao i sa B550 Tomahawk, iznenadila me je poprilicno ploca, moze se videti kako ju je svrstao i Hardware Unboxed na ovom link-u. Jedino zavisi koliko ti treba podrska za PCIe 4.0. Msm da to mnogima ne treba, niti se sluze time.
Veoma mi se dopao ovaj video, veliko ti hvala . Sada znam koju plocu iz 550 serije da uzmem ukoliko odlucim da uzmem nju. Takodje bih preporucio svima da pogledaju video koji si okacio u linku. Ziv bio.
 
Ne znam kakva je situacija na AMD plocama ali intel Z490 MSI je katastrofa, coil whine galore. Kucaj coil whine MSI Z490 i gledaj horor.

Da ne pricamo da je Dragon Centar tezak krsh od softwarea i da MSI i dalje nema OTA BIOS update anno 2021. I da su Z490 seriju pustili inicijalno bez CMS podrske, znaci average Joe sa legacy bootom ko je uzeo plocu kad je izasla morao je ili da se zeza sa konverzijom bez pristupa sistemu ili da ceka skoro dva meseca na CMS podrsku i da radi manual BIOS update.
Auu zaista zvuci kao da gledam horor, pupu daleko bilo ne bih voleo nikome da se to desi ....
Dakle ako sam te dobro razumeo ukoliko se odlucim za neku od ploca , da li ti kazes da izbegnem MSI ? Sta mislis o ovoj ploci, samo ne znam da li je kompatibilna sa procesorima Ryzen 5, 7 i 9 generacije :

Asus TUF GAMING X570-PLUS ATX AM4​

@jurodivi @Ghost_Rider!
 
Ja imam Asus TUF GAMING B550-PLUS ATX AM4, satvarno nemam nikakve zamerke...
Bila je oko 140€ pre pet meseci, sad je verovatno skuplja, ali se sigurno uklapa u budžet od 200€...

Mana je što nema integrisan WiFi i nema fabrički odrađen I/O shield (kao npr. Aorus Elite) nego onaj limić koji sam moraš namestiti, i nema fabrički nvme m2 sink za prvi nvme slot, za drugi ima (ali to svakako rešavaš sa ulaganjem od pet do deset dolara na Aliju)...

Kad se pogleda na Amazonu ima brdo pozitivnih ocena na visokom uzorku, tipa 85% petica, 11% četvorki, u ovih par posto sve ostalo...
 
Auu zaista zvuci kao da gledam horor, pupu daleko bilo ne bih voleo nikome da se to desi ....
Dakle ako sam te dobro razumeo ukoliko se odlucim za neku od ploca , da li ti kazes da izbegnem MSI ? Sta mislis o ovoj ploci, samo ne znam da li je kompatibilna sa procesorima Ryzen 5, 7 i 9 generacije :

Asus TUF GAMING X570-PLUS ATX AM4​

@jurodivi @Ghost_Rider!
Ja sam se zaebo, uzo MSI Tomahawk Z490, imam uzasan coil whine i to na idle. Kad iskljucim cstate u biosu onda prestane ali idle temp bleje na 45C ili pustim prime na 1 core bez ht, avx, etc i onda ne zveci. Katastrofa, MSI ploca nikad vise. Samo Asus.

A sa MSI grafikama imam opasno pozitivna iskustva recimo. Negde sam citao da su to dve odvojene divizije koje veze jedna s drugom nemaju, po mom iskustvu rekao bih da je tacno.
 
Ne bih se slozio sa PPC-ijem oko MSI-a da nisu dobre ploce, vrlo je moguce da neka serija ispadne losa, Zapravo kada pogledamo MSI, pa upravo je B450 Tomahawk bila jedna od izuzetnih kao best buy varijanta. Niti je merodavno da je ASUS najbolji, samo zato sto je ASUS. Malo off ali recimo karta 5700 XT od ASUS-a, najbolja verzija te karte, nije se uopste pokazala kao neka koja se preporucuje, temperature visoke. Sto ne znaci da nekom nece zapasti neki dobar primerak. Koju god plocu da uzmes iz tog segmenta, ne moze biti katastrofa. Treba gledati da za ulozeni novac dobijes maksimum. ASUS plocu koju si naveo, podrzava Zen3 generaciju samim tim mozes sve varijante, da li zelis 5, 7 ili 9 seriju Ryzen-a, opet zavisi od tvojih potreba. Za gaming 5. serija sasvim dovoljna. Sve ostalo sa vise core/thread zavisi od procesa koje ces vrsiti.
 
Nije ASUS najbolji samo zato sto je ASUS, nisam fanboy i ne lozim se na brandove. ASUS ima bolju politiku kvaliteta od MSI i ostalih sto apsolutno ne znaci da je sve full proof ali je prosek znacajno bolji. Imale su i ASUS ploce svoje bubice ali nikada nisam naleteo na coil whine dok Z490 MSI cela serija je katastrofa sa coil whinom, svaka cijuce. Coil whine se resava boljom kontrolom kvaliteta, ne zanima me apsolutno da sklapam komp da bih nasao coil whine na ploci pa sve rasturao opet pa kupuj novu plocu, prepucavaj se za garanciju, itd. da bih izvukao "vise za novac".

I ovaj MSI nema reviewa koji nije proglasio za "best buy" i jeste, za te novce ploca je brutalna ali...
 
Kucaj coil whine MSI Z490 i gledaj horor.

Da si čuo zujanje zavojnica na dve 4870X2 u CFu ovo bi ti bila zlatna tišina :D To je brale bio horor za uši. Obe su bile pod FC blokovima pa je to cviljenje bilo onako upečatljivo. o_O Mada na tim kartama i stock kuleri su bili kazna za uši. 😂
 
Auu zaista zvuci kao da gledam horor, pupu daleko bilo ne bih voleo nikome da se to desi ....
Dakle ako sam te dobro razumeo ukoliko se odlucim za neku od ploca , da li ti kazes da izbegnem MSI ? Sta mislis o ovoj ploci, samo ne znam da li je kompatibilna sa procesorima Ryzen 5, 7 i 9 generacije :

Asus TUF GAMING X570-PLUS ATX AM4​

@jurodivi @Ghost_Rider!

Kao što rekoh, gledaj cenu, garanciju i konektore koji ti trebaju.
TUF X570 je solidna ploča ali realno ništa ne dobijaš sa njom u poređenju sa dobrom B550 pločom. Sve ploče koje smo pomenuli imaju dovoljno dobar VRM i za Ryzen 9, čak i B550 ploče od 150€.
Pomenuo si budžet od 200€...najbolja ploča koju (možda) možeš da nađeš za te pare ili blizu je MSI X570 Tomahawk. Ako ne nađeš (ne znam imaju li je u HU i po kojoj ceni), imaš hrpicu dobrih B550 ploča, od Tomahawka, preko Steel Legend, Aorus Pro V2, Strixa...pa biraj. Ili TUF X570 ako si već zapeo za X570...
Nije ASUS najbolji samo zato sto je ASUS, nisam fanboy i ne lozim se na brandove. ASUS ima bolju politiku kvaliteta od MSI i ostalih sto apsolutno ne znaci da je sve full proof ali je prosek znacajno bolji. Imale su i ASUS ploce svoje bubice ali nikada nisam naleteo na coil whine dok Z490 MSI cela serija je katastrofa sa coil whinom, svaka cijuce. Coil whine se resava boljom kontrolom kvaliteta, ne zanima me apsolutno da sklapam komp da bih nasao coil whine na ploci pa sve rasturao opet pa kupuj novu plocu, prepucavaj se za garanciju, itd. da bih izvukao "vise za novac".

I ovaj MSI nema reviewa koji nije proglasio za "best buy" i jeste, za te novce ploca je brutalna ali...

Asus itekako ume da zabrlja. Svi oni imaju dobre i ne tako dobre modele i serije. Vezivati se za marku je glupo...
To što si ti imao coil whine na tvojoj MSI Z490 ploči ne znači da će ga neko drugi imati na B550/X570 ili čak na istom modelu Z490 ploče...bio si malerozan i to je to.
 
Asus itekako ume da zabrlja. Svi oni imaju dobre i ne tako dobre modele i serije. Vezivati se za marku je glupo...
To što si ti imao coil whine na tvojoj MSI Z490 ploči ne znači da će ga neko drugi imati na B550/X570 ili čak na istom modelu Z490 ploče...bio si malerozan i to je to.
Izvini, jesi li bar bacio search sa temom MSI Z490 coil whine i jesi li video MORE postova za bukvalno svaki model iz serije? Ima i videa i ja cu da ti potvrdim da se kod mene cuje IDENTICAN zvuk kao i na svim videima.

Kazes malerozan, a? Vodis se normalnom logikom, "uvek postoji primerak bilo koje serije bilo kog proizvodjaca koji ima coil whine, maler" ali sa MSI Z490 nije tako, cela serija im je...

Ja pricam iz iskustva, ti iz teorije. Iz te iste teorije sam i zaglavio sa ovim.
 
Ajd' sad baci pogled na ono što je pisano ranije i kad stigneš do dela gde čovek pita za ploču za Ryzen a ne Z490, zabaci lagano glavu unazad i onda naglo tresni čelom o sto.
Možda onda shvatiš da tvoje iskustvo sa MSI Z490 pločom i kojom god temom si video nema blage veze s ovom temom.

A ako do sad nisi skontao da svi brendovi imaju dobre i loše modele i serije i da niko neće da ima ista iskustva čak i da uzmu istu ploču, onda je gubljenje vremena pisati sa tobom...
 
Ne znam kakva je situacija na AMD plocama ali intel Z490 MSI je katastrofa, coil whine galore. Kucaj coil whine MSI Z490 i gledaj horor.

Da ne pricamo da je Dragon Centar tezak krsh od softwarea i da MSI i dalje nema OTA BIOS update anno 2021. I da su Z490 seriju pustili inicijalno bez CMS podrske, znaci average Joe sa legacy bootom ko je uzeo plocu kad je izasla morao je ili da se zeza sa konverzijom bez pristupa sistemu ili da ceka skoro dva meseca na CMS podrsku i da radi manual BIOS update.
Evo da quotujem sebe kad si vec nedokazan.

Naravno da ne mora vaziti za AMD ploce, sam sam to i rekao, ali sam upozorio da su na Z490 napravili tezak kiks i da obrati paznju na taj detalj jer pricamo o istom brandu i sasvim verovatno istoj politici kvaliteta. Ne bih bio uopste zacudjen da i MSI AMD ploce imaju isti problem ali mozda i nemaju. Ja sam "oblatio" MSI jer su zasluzili i upozorio OP da ako razmislja o MSI ploci dobro obrati paznju na:

  • coil whine
  • nedostatak OTA BIOS updatea
  • generalno BIOS (jer je nedopustivo da izbacis plocu bez CMS podrske, da sam proverio bios pre kupovine kao sto nisam, znas kada bih je uzeo)
  • Dragon Center je apsolutna katastrofa od softwarea

Ako nista Dragon Centar mu je 100% zajednicki za MSI ploce a software je toliki krsh da nemam reci, meni je blokirao OC. Kad god je aktivan Dragon Center meni je OC nestabilan, brljavi podesavanja memorije, etc, bez DC sve radi 24/7 i ne stuca. Za kontrolu ventilatora sam morao da kupim poseban software iz ovog razloga jer recimo SpeedFan ne radi na MSI Z490 plocama (koriste noviji kontroler, SpeedFan je sad vec star, nema podrsku). Tako da ako hoces fan profile sa preko 4 tacke (BIOS) ili kontrolu ventilatora iz win, onda se oprosti od OC. Meni je ovo dovoljan razlog da nekome NE preporucim MSI ploce generalno.

A ti sad zabacuj i udaraj glavom gde god hoces... samo gledaj da bude sto jace, tako je najbolji efekat.
 
Nije ništa bolji ni Asus Ai Suite, ne treba se pouzdati u takav SW.
 
Mislim da ne treba generalizovati stvari. MSI je dokazan kao dobar proizvodjač matičnih za Ryzen-e i opet ne svi modeli već odredjeni uostalom kao i kod ostalih proizvodjača. Sve je to stvar od modela do modela, cenovnog ranga mada ni to nije merodavno jer ima jeftinijih ploča koje su bolje odradjene od nekih skupljih. I slažem se sa @CountMike sto se tiče Asusovog programa Ai Suite sa kojim sam i sam imao neprijatna iskustva. Ti programi stvaraju više problema nego koristi i samo zbog toga izbegavati neki brend je u najmanju ruku bezveze. Postoje neki drugi parametri koji odredju kvalitet matične.
 
Nije ništa bolji ni Asus Ai Suite, ne treba se pouzdati u takav SW.
ASUS Ai Suite ima svojih nedostataka ali kontrola ventilatora mi je uvek radila kako treba i nikada mi nije taj software crashovao sistem. Iako nista nije savrseno izgleda da je AI Suite ipak malo savrseniji.
Mislim da ne treba generalizovati stvari. MSI je dokazan kao dobar proizvodjač matičnih za Ryzen-e i opet ne svi modeli već odredjeni uostalom kao i kod ostalih proizvodjača. Sve je to stvar od modela do modela, cenovnog ranga mada ni to nije merodavno jer ima jeftinijih ploča koje su bolje odradjene od nekih skupljih. I slažem se sa @CountMike sto se tiče Asusovog programa Ai Suite sa kojim sam i sam imao neprijatna iskustva. Ti programi stvaraju više problema nego koristi i samo zbog toga izbegavati neki brend je u najmanju ruku bezveze. Postoje neki drugi parametri koji odredju kvalitet matične.
Ne treba generalizovati? Ok.




Jel ovo isti zvuk? Jesu ovo razliciti ljudi i razlicite ploce? Jel ja cujem IDENTICAN zvuk na mom Tomahawku? Sta je jedino zajednicko za sva 3 slucaja? MSI.

Nemoj generalizovati... right. Nisam ja kriv sto MSI ne zna da napravi plocu. Vrlo je ocigledno da koriste istu komponentu u iste svrhe na velikom broju ploca i da dobijaju isti problem (amazing, right?). I onda ja "generalizujem".
 
Ja bih lično uvek uzeo B550 ploču sa pasivnim hladnjacima, nego x570 sa aktivnim...

Ne znam da li neka x570 MB ima fabrički passivan hladnjak, ali znam da ih ima nekoliko gde aktivni hladnjak može da se skine bez posledica po stabilnost sistema (neće da gori)...

EDIT: Asus Ai Suite jeste rogobatan program, sa gomilom procesa u pozadini, ali meni nikad nije napravio nikakav problem, restart, niti bilo šta drugo...
 
Upravo tako.

Inace, da vidis sta sve Dragon Centar instalira sa sobom, hahahahaha, duza instalacija nego SolidWorks :D Ima i neke drivere (valjda za LED ili stavec) i neki SDK, sve mandatorno.
 
@PPC Ne znam zašto se osećaš prozvanim. Pričao sam uopšteno da stvari ne treba generalizovati i stojim iza toga. Upavo ti je primer Asusov Ai Suite. Napisao sam ovde na forumu svojevremeno pre nekih godinu dana i moje iskustvo sa ovim programom i upravo se tiče podešavanja ventilatora i problema koje mi je napravio. Od tada ga više ne koristim što ne znači da je loš program niti da je Asus loš proizvodjač već je tako moje iskustvo. Hoću da kažem ako se tebi desio ovaj problem i još neklicini ljudi ne znači apriori da će svima da se desi. Ne branim MSI brend, nemam razloga pošto ni jednu komponentu nemam njihovu ali sam sklopio par mašina sa MSI B450 Tomahawk i pokazala se kao jako dobra ploča.
 
Ne osecam se prozvanim ali ako postoji veci broj ljudi kojima ploce istog proizvodjaca imaju identican coil whine kroz serije i modele (prvi video ti je AMD, drugi Intel) onda to nije generalizacija sa moje strane vec sistematski problem tog proizvodjaca. I daleko je od "nekolicine ljudi", potrazi pa sam vidi kolika je ta "nekolicina".

Kazes sklopio si par masina sa B450 Tomahawk plocama, ok, a jesi li ih koristio, koliko dugo i u kojim uslovima? Ili si sklopio za druge pa s obzirom da se nisu zalili, sve je ok?
 
Kao što rekoh, gledaj cenu, garanciju i konektore koji ti trebaju.
TUF X570 je solidna ploča ali realno ništa ne dobijaš sa njom u poređenju sa dobrom B550 pločom. Sve ploče koje smo pomenuli imaju dovoljno dobar VRM i za Ryzen 9, čak i B550 ploče od 150€.
Pomenuo si budžet od 200€...najbolja ploča koju (možda) možeš da nađeš za te pare ili blizu je MSI X570 Tomahawk. Ako ne nađeš (ne znam imaju li je u HU i po kojoj ceni), imaš hrpicu dobrih B550 ploča, od Tomahawka, preko Steel Legend, Aorus Pro V2, Strixa...pa biraj. Ili TUF X570 ako si već zapeo za X570...


Asus itekako ume da zabrlja. Svi oni imaju dobre i ne tako dobre modele i serije. Vezivati se za marku je glupo...
To što si ti imao coil whine na tvojoj MSI Z490 ploči ne znači da će ga neko drugi imati na B550/X570 ili čak na istom modelu Z490 ploče...bio si malerozan i to je to.
Hvala ti druze ! Ziv bio !
 
...

Kazes sklopio si par masina sa B450 Tomahawk plocama, ok, a jesi li ih koristio, koliko dugo i u kojim uslovima? Ili si sklopio za druge pa s obzirom da se nisu zalili, sve je ok?
Nije da nekom držim stranu, ali jedan stari iskusni serviser računara sa Detelinare me je pre pet meseci kad sam uzimao komp posavetovao da B450 Tomu izbegavam u širokom luku, premda ljudi i na ovom i na drugim forumima generalno imaju samo reči hvale za tu MB.
Svakako mislim da @Coax uopšte ne treba da gleda ništa ispod B550, pa ga mane neke ploče iz B450 serije ne zanimaju...

EDIT: Da budem skroz pošten prema sebi i Vama, savetovao me je da ne uzmem ni Kingston a2000 nvme pa sam ga uzeo...
 
Šta znači ono Flash drive, 3.5" floppy ?
 
Nazad
Vrh Dno