Šta je novo?

Koju kompresiju?

strahinjas

Slavan
Učlanjen(a)
01.02.2005
Poruke
501
Poena
345
Predpostavljam da odgovor na moje pitanje iz naslova ima negde na forumu ali ne mogu da tražim pošto mi je zaista hitno!Snimao sam neki rođendan preko Sony DV Camere i sad hocu da to prebacim na komp!U programu(Virtual VCR)imam ponuđenu gomilu kompresija ali ne znam koja je prava,znači,moje pitanje je kao što kaže naslov,koju kompresiju da koristim?!Snimka ima oko 60 i nešto min i najviše bi mi odgovaralo da to stane na jedan običan CD od 700MB-a!
Hvala!
 
najbolje bi bilo da prebacis u dv formatu pa da onda kompresujes u dvd.

medjutim posto hoces cd, onda je najbolje resenje u xvid formatu.

Ja bih ti savetovao ako imas firewire, prebaci tih sat vremena na komp(preko bilo kog programa koji moze da vrsi capture u DV) i onda taj fajl ubaci u virtual dub i za kompresiju izaberi xvid.

Ili drugi nacin: preko bilo kog programa uradi capture u mpeg, potom taj mpeg ubaci u dr divx, koji ce sam da ti napravi divx na 700 mb.

ima mnogo nacina, ja ovako radim(prvi nacin) i dobijem fenomenalne rezultate

pozdrav
 
Imam samo USB kabal,tražio sam FireWire po celom gradu(Šapcu)ali nisam nigde uspeo da ga nađem(strašno)!Namestio sam cameru da igra ulogu TV Karte i slika je užasna(preko USB-a)!Koji je program najbolje da koristim za capture slike?Kako izgleda(kakvi su mu priključci)FireWre kabal i koliko košta i ako ima neko iz BG-a neka mi kaže u kojoj konkretno radnji ima da se kupi i u kojoj je ulici ta radnja pošto mi je dosadilo da se više patim sa USB-om pa ću najverovatnije daoći do BG-a da uzmem taj kabal!


P.S.Stavio sam i sliku(užasnog kvaliteta slikana sa N3660)pa ako biste mogli da mi kažete u koji od ovih(jedinih)priključaka na kameri se uključuje FireWire(ako uopšte i može da se priključi)!
Hvala!
 

Prilozi

  • Image(08).jpg
    Image(08).jpg
    41.4 KB · Pregleda: 92
Poslednja izmena:
Posto imas digitalnu kameru obavezno bih ti savetovao da kupis firewire karticu(jedino nemoj ako imas na ploci) jer ces na taj nacin imati najbolji moguc prikaz slike.

Posto si rekao da zelim da prebacis na cd tu ti mozda firewire ne igra neku znacajnu ulogu.Mislim po meni sta god da prebacujes sa digitalne kamere najbolje je da prebacujes preko firewire bilo da se radi o divx ili o dvd.

Znaci prebacis preko firewire na komp.Taj fajl ubacis u virtual dub i izaberes kompresiju u xvid.

Ako hoces u dvd, prebacis preko firewire i taj fajl ubacis u bilo koji program za video obradu.Ja bih ti preporucio Pinnacle Studio 9.3 plus.

NA sluici koju si prikazao, tamo gde ti pise DV odatle treba da ide kabl u racunar(da bi to uradio moras da kupis taj kabl i da kupis firewire karticu i ubacis je u racunar, osim ako vec na ploci nemas firewire). Taj firewire kabl prenosi i sliku i zvuk istovremeno).

Kabl i firewire kartica kostaju oko 20 evra.Mozda i malo manje, ako sam pogresio neka me neko ispravi.

U bg prakticno u svakoj prodavnici racunara mozes da kupis i kabl i karticu. Okreni brojeve firmi u bg i pitaj ko ima

pozdrav
 
Kako da znam da li imam FireWire karticu na ploči,gde treba da pogledam?
 
Najlakshe je da pogledash u uputstvo od tvoje ploche.
 
Bata je napisao(la):
Najlakshe je da pogledash u uputstvo od tvoje ploche.

Pogledao bi kad bi znao gde se nalazi upustvo!Pošto ne znam gde je,gde onda treba da pogledam na ploči?
 
kao sto ti izgleda na kameri prikljucak, tako treba isto i na ploci da ti izgleda.Pogledaj zadnji deo kucista i vidi da li imas isti prikljucak kao na kameri

POZDRAV
 

Prilozi

  • Image(08).gif
    Image(08).gif
    196.2 KB · Pregleda: 84
tako je, i mene je to zezalo, a kad sam instalirao ovaj kodek virtual dub je bez problema ucitao fajl

pozdrav
 
OK,hvala na odgovorima!Pošto u ovom gradu očigledno nema nigde da se kupi ni FireWire kartica a ni kabal(neću biti u mogućnosti da dođem do BG-a skoro) da li biste mi rekli kako mogu (preko kog programa i kakva sve podešavanja.....)da izvučem najbolju sliku preko USB-a?Hvala unapred!
 
nemoj gubiti vreme sa pokusajima nego nadji kabl ili nek ti neko donese
 
Sa kojim programom je najbolje da uradim capture posto nisam uzeo FireWire?
Hvala!
 
Nema prebacivanja videa sa miniDV kamerice bez Fire Wirea. Ko ti drugačije kaže - laže te... I ja sam probao (pošto mi kamerica ima i USB 2.0 izlaz) i odustao. Nema leba od toga i ne trudi se dalje. USB na miniDV kamerici služi da se sa trake prebace eventualne fotografije koje si napravio, ili da kamericu postaviš kao web kameru i ništa više.
Kada nabaviš firewire karticu, uz nju ćeš dobiti kabl i softver koji ti je potreban za "capture"... Ako nađeš karticu, a ovo dvoje nema sa njom (kabl i softver), traži neku drugu koja ima, jer to je skoro obavezan deo "opreme" koju dobijaš... Takva kartica košta ispod 20 evra. To ti je i najjednostavnija varijanta i obično garancija da će sve funkcionisati kako treba (na relaciji mini DV kamerica - firewire kabl - kartica - računar...)...
Recimo, nedavno sam u NS-u pazario VGear firewire karticu (Texas Instruments čipovi), uz nju je stigao kabl i CD sa dva programa - Cyber Link Power Producer i Power Director (osnovna verzija, koju treba nadograditi na PRO sa punim mogućnostima)... Prvi služi da odmah "u letu" prekonvertuješ sirovi .avi u mpeg 2 (DVD), ili u druge formate - VCD, SVCD, mini DVD, editable DVD... Dok drugi omogućava da prvo skineš video u sirovom .avi formatu (najbolja opcija), zatim da ga malo izmontiraš, dodaš zvuk, središ ga i prekonvertuješ u neki od gore navedenih formata...
Od drugih programčića dosta koristim Intervideo DVDCreator koji sam dobio uz jednu TV karticu - on ima pune mogućnosti montaže (za amaterske potrebe), pa ga i najviše koristim...
Dakle, sve jednostavni programčići, besplatni i sasvim O.K. rade posao...
 
Poslednja izmena:
taj Power Producer i Power Director ne volim, probaj sa pinnacle studio 9.3 plus
 
Postoji more programa.WinDwr3 na primer radi lepo i nije veliki za skidanje.Dv capture je još manji...i probaj zaobidji te krš kompresije,nemoj da ti za deset godina bude žao.Znači samo dvd i što manja kompresija.
 
A gde otpakovati kodek-zip fajl ? Probao sam u Vdub, ali opet ne poznaje DV format ?
 
klik desnim na .inf fajl i Install

hint: ako ti ne otvara zvuk Winamp ima sasvim upotrbljiv disk writer plugin kojim ces izvuci wav fajl
 
ajde da se na neki nacin nadovezem na temu. Posto stvarno nemam iskustva sa obradom video materijala sa DV kamerica. interesuje me koji program je dobar za najosnovniju obradu materijala. Planiram da snimim neki materijal u duzini 20-30min koji bi kasnije trebao da editujem i izvucem nekih 5-10min gotovog materijala. tako da bi trebao da vezujem odabrane segmente, napominjem da me trenutno ne interesuju neki efekti prelaska vec najklasicniji rezovi sa kadra na kadar. naravno posle bi to trebao da kompresujem za CD 700mb, a koliko sam do sada ukapirao najbolje bi bilo mpg4 ili xvid, ako nisam dobro ukapirao neka me neko ispravi.

Pozdrav svima
 
Sa digitalne kamere najbolje bi bilo u mpeg2 pa da to pretvoris u vob i rezes na dvd.

Mozes i u divx,xvid slika ce takodje da bude odlicna

Ako hoces da prebacujes sa dig kamere na komp uzmi Pinnacle Studio 9.3 plus.

pozdrav
 
Ajde jos po neko moje glupo pitanje ili dilemu...

Dakle ako sam ja dobro razumeo a trebalo bi da jesam,... kada se sa nekim od programa grebuje materijal sa kamere, on dobija avi ekstenziju i to je RAW format odprilike 14gb/1h snimka. e sad kada hocu da snimim dvd onda treba taj raw fajl da kompresujem u mpg2 u ciji stepen kompresije nisam upucen bez obzira sto on varira od podesavanja. Posto ja zelim da snimim 5min materijala najkvalitetnije sto moze na obican cd pretpostavljam da bi to trebao da bude mpg2.

I jos jedno pitanje... posto jos nism uzeo kamericu od ortaka pa nisam video kako to funkcionise, ali on mi je napomenuo da grebuje DV sa Ulead-om, i rekao je da mu se javljaju kockice u slici na dobijenom fajlu. predpostavljam da je u pitanju izbor kodeka za grabovanje, koji mi preporucujete za greb mpg2.

Mislim imam puno dilema u vezi kodeka i formata, tipa koji je najbolji za editovanje pa za naknadno kompresovanje i sl.

Ajde ako je neko ima malo vremena da to malo pojasni i da proba da mi da odgovor za moju situaciju.
 
Kupio sam FireWire karticu i kabal!Skinem ja video snimak sa kamere i on ispedne težak 9GB!Skinem ja VirtualDub i probam da u njemu otvorim taj file u DV formatu i on neće,dođem ja ovde,vidim da treba neki codec za VirtualDub da čita DV format i skinem ga ja i ubacim u root folder VirtualDuba-a i opet neće,gde grešim,gde treba da extarktujem codec,uopšte,šta treba da radim?

Hvala!Poz!
 

Prilozi

  • slika.JPG
    slika.JPG
    18.8 KB · Pregleda: 64
Poslednja izmena:
Ja to radim skroz drugačije, pa ti ne mogu biti od neke pomoći.
No, evo ti link na prvu loptu...

P.S. Čime ti to prebacuješ na PC, tj kojim softverom?
 
Poslednja izmena:
Used by Adobe After Effects, Uleads Mediastudio 6 (and probably VideoStudio) as a generic DV FOURCC. Probably the same as "dvsd". Sources indicate that these FOURCCs were used interchangeably in early versions. Microsoft indicates here that this codec should be considered obsolete now that standard FOURCCs for the various DV flavours have been defined.

Some versions include only decompression. If you need a compress/decompress DVSD codec, I am told that the MainConcept DV codec is worth a look and you can download a demo version here.
 
Nazad
Vrh Dno