Šta je novo?

Hardver Koji RAM za ASUS TUF Gaming B550-Plus?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

terzazak

Čuven
Učlanjen(a)
27.02.2007
Poruke
2,354
Poena
805
Odlucio sam da kupim plocu ASUS TUF Gaming B550-Plus i Ryzen 7 5700X.
Mislim se da ubacim i ram G.SKILL 32GB Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 KIT.
Interesuje me da li je ova memorija ok za ovu plocu, u smislu da li radi ok, treba li neke egzibicije kod instalacije itd.?
Koliko sam ja gledao nema nekih zamerki, ali bolje da pitam ovde gde mogu da dobijem pravu informaciju.
Pa ako moze neki savet da li moze ovaj ram ili mozda neki drugi koji provereno radi sa ovom plocom ?
 
Treba samo da ubacis u drugi i cetvrti slot, inace ne radi XMP ili D.O.C.P.
Egzibicije nastaju kada hoces dva kita u sva cetiri slota uz XMP. Nekom prodje, vecini ne.
 
Necu sva cetri slota da koristim, 2x16gb. Drugi i cetvrti, dobro nisu menjali nista jos od am3 kad sam zadnji put klokovao masinu..:sneaky:
Sto ne radi D.O.C.P. zbog ove memorije ili uopste, jel to znaci rucno u bios-u oc za ram?
Da li je problem da se namesti difolt frekv. za ram (3600mhz CL18-22-22-42 1.35V)? Ne treba mi nista vise.

A moze li ova mem ... Kingston Fury 32GB Renegade DDR4 3600MHz CL16 KIT KF436C16RB ?
Ima bolje latence..
 
Poslednja izmena:
DOCP je Asusuovo ime za XMP koji je Intel-ov izum pa su mu promenili samo ime. Koliko san video. DOCP ne mora da prati tačno XMP na AMD platformi nego često promeni neke parametre. To sve zavisi od BIOS.a. Obično naj noviji BIOS sa naj novijim AGESA kodom ispravi neke gređke. To piše u opisu za BIOS file.
XMP/DOCP su samo sugestije BIOS-u i može da se menja ručno ili čak sve ručno da se namešta. Taj Kingston što sdi naveo je verovatno naf compatibilniji sa AMD platformom. 3600MHz Cl 16 je "Sweet spot" za Ryzen 5000, preko toga dobitci su vrlo mali.
 
A moze li ova mem ... Kingston Fury 32GB Renegade DDR4 3600MHz CL16 KIT KF436C16RB ?
Ima bolje latence..
Mogu da potvrdim da ta memorija radi kod mene na ploči (isti TUF samo je microATX) bez ikakvih problema.
 
DOCP je Asusuovo ime za XMP koji je Intel-ov izum pa su mu promenili samo ime. Koliko san video. DOCP ne mora da prati tačno XMP na AMD platformi nego često promeni neke parametre. To sve zavisi od BIOS.a. Obično naj noviji BIOS sa naj novijim AGESA kodom ispravi neke gređke. To piše u opisu za BIOS file.
XMP/DOCP su samo sugestije BIOS-u i može da se menja ručno ili čak sve ručno da se namešta. Taj Kingston što sdi naveo je verovatno naf compatibilniji sa AMD platformom. 3600MHz Cl 16 je "Sweet spot" za Ryzen 5000, preko toga dobitci su vrlo mali.
U igrama su dobici mali i sa 2133 na 3000 MHz, a kamoli sa 3000 MHz na 3600 MHz ili preko toga. Ja sam primetio svega 1-2 fps na 70 fps razlike u korist bržeg RAM-a.
 
Razlika u cenema je isto minimalna pa je onda bolje uzeti ono što daje maksimalni učinak. Memorija nije potrošni materijal, ne kupuje se svaki dan. Podeli razliku u ceni na tih nekih 3 - 5 godina prosečne starosti memorije ma ispadbe manje nego paklica cigareta godišnje.
 
ASUS bi trebao da radi dobro sa vecinom memorija. Ja imam ROG Strix Gaming 2, jeste to B450 ali nisam imao problema ni sa jednom memorijom a 3 sam probao. Trenutno imam Patriot Viper Steel 3733mhz. Radi besprekorno.
Kao sto kolega gore rece, ista memorija ne mora da znaci da nece da zeza na istoj ploci. Ali generalno, nema tu problema.
 
Ja imam Asus Tuf Gaming B550m-plus i uparen je sa Patriot 16GB Viper 4 DDR4 3733MHz CL17 Kit (2x8GB) PV416G373C7K.
Sa fabrickom verzijom BIOS-a nije prepoznao XMP profil, ali je nakon update-a proradilo kako treba.
 
Ne preko USB flash-a. Ima jedan usb na ploci koji sluzi za update biosa. Uz pomoc njega moze da se radi update cak i ako nema procesora na ploci.
Zaboravio sam tacno proceduru, ima objasnjeno na sajtu, samo vodi racuna da ne prekines dok ne zavrsi update do kraja.
 
Uzmi slobodno Fury Renegade 3600 CL16, radi bez ikakvih problema na (out of the box) B550(M) Tuf matičnoj.
 
Iskreno poceo sam da se predomisljam. Nesto sam racunao i ispada da bi me prelazak na novu platformu am5, 7600x...izaslo skuplje oko 300e. Sad contam sta da radim. Ipak ce duze da traje od am4..
 
Kako to misliš duže?
Kako se izračunava i koja matematika koristi za tu 'budućnost"?
6/12 core(bolji ipc...koliko %?) vs 8/16 lošiji ipc...+300e...Performanse i trenutne razlike.
Sad npr da je 2028g da li ceš i koliku razliku videti u korist jednog ili drugog?
 
Paaa veci je soket, 5 vs 4.. 🤪😁
Ne mislim samo na cpu i performanse. Mislio sam na noviju teh, soket, podrsku,uopsteno. AM 4 je prisutan vec neko vreme, ovo je novije, a novije duze traje.🙂 Drugo, ako vec kupujem mb, ram i cpu hteo bih da uzmem nesto sto ce "duze" da sluzi. A ja retko menjam konfiguraciju. Na prvu dam odbacio ryzen 7x,ddr5, medjutim pala je cena pa sam ponovo uzeo u razmatranje.
Sabiram i oduzimam, ne znam jos 100% sta cu, jos se dvoumim.
 
Cene su dosta pale, dovoljno da se AM5 uzima u razmatranje. Kod Mađara je 7600x nekih 230-240e, Gigabyte B650M-DS3H koji je sasvim ok je 160-180e...DDR5 je i dalje preskup kod nas ali na KP može da se nađe 32GB 6000MHz za 150-160e. Može se razmišljati o kupovini...

Mada, ili krajem ove ili iduće godine treba da izađe nova serija Ryzena pa kome se ne žuri može da čeka to...taman će još pojeftiniti ploče i memorija.
 
U nasim prodavnicama (nisam zvao, dostupno sa sajta) :
MD Ryzen 5 7600X 4.70GHz AM5........................................................240 e
ASUS PRIME B650-Plus...................................................................220 e
KINGSTON DIMM DDR5 2x16GB 6000MHz KF560C40BBK2-32 Fury Beast.....160 e
Skuplje od am4 za oko 220e, sad da li se isplati..
 
Kod nas je 7600x+b650+32gb dram oko 73-76000din. Tu mislim na tuf gaming b650m plus(26000din) ili b650 tomahawk(28000din) i kingstone ram na 6000mhz(17500din). Kod Mađara isto to oko 570e. Pojedinačno su male razlike u cenama komponenti, alu kad se sve sabere je osetna razlika.
 

KF436C16RB1/16​

Da li ova memorija lepo radi sa msi b550 pločama? Konkretno mislim na msi b550 gaming plus.
Prodao sam staru konfiguraciju i sad treba da odaberem novu ploču da uparim sa 5600 ili 5700x. Hteo sam da idem na b650 i 7600x ali je još uvek mnogo skupa varijanta. Skuplja mi je 30000din.
 
Nema razloga da ne radi.
 
Pitam jer je izgleda teško naći memoriju koja radi na 3600mhz. Tu memoriju trenutno ne mogu naći u našim radnjama u kit varijanti.
Našao sam jedino ovaj kit

Kingston KF436C18BBK2/32​

 
Uzeću ploču i procesor kod nas pa rekoh i ram. Da uzmem onda 2 modula po 16gb cl16?
 
Nazad
Vrh Dno