Šta je novo?

Koji je od ova dva računara bolji?

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
1) prvi komp
SPsuneQ.jpg


UqMCbkt.png


Zmkldmz.png

Jedino nisam slikao xTC kućište prvog računara, neka za to ostanem dužan, lepo je, veće od MiniPC svakako, tiho se čuje, dok se MiniPC uopšte ne čuje zbog 35W napajanja.

MiniPC slikam u sledećoj turi jer moram da bežim, evo nekih info o drugom računaru:

Jedino nisam slikao xTC kućište prvog računara, neka za to ostanem dužan, lepo je, veće od MiniPC svakako, tiho se čuje, dok se MiniPC uopšte ne čuje zbog 35W napajanja.

Device name MiniPC2020
CPU: Intel Core it-600 CPU @ 2.50HGz 2.50GHz, Integrated Intel HD Graphics 530
RAM: 16 GB

Device ID: 6FB64DED-B35A-4AA6-90CF-C4C9B2E06823
Product PC: 00330-51317-32742-AAOEM
SERIAL NUMBER: 8CG83130HQ
PRODUCT No: Y3A16AV <-- po ovome sam najviše našao, ali mizermno malo, čini mi se da on može M.2 SSD, ali ne smem da tvrdim.
OS LOC SE/FI: Y3M63AV#ABB


-šta bi što trebalo da vam obezbedim iz BIOS-a da mi kažete koji je bolji izbor
  • aplikaciju za merenje SSD brzine i životnog veka
  • šta još od parametera i odakle

Ima li smislila staviti 1GB SSD u prosečan računar za prosečne poslove, pravo da kažem, 1G SSD kupio sam "kud svi Turci, tu i mali Mujo"

* iskreno se zahvaljujem svima koji su došli do poslednjeg reda i koji će napisati pametan savet! :)

-šta bi što trebalo da vam obezbedim iz BIOS-a da mi kažete koji je bolji izbor
  • aplikaciju za merenje SSD brzine i životnog veka
  • šta još od parametera i odakle

Ima li smislila staviti 1GB SSD u prosečan računar za prosečne poslove, pravo da kažem, 1G SSD kupio sam "kud svi Turci, tu i mali Mujo"

* iskreno se zahvaljujem svima koji su došli do poslednjeg reda i koji će napisati pametan savet! :)
(nastavlja se)
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Proveri koji je procesor u prvoj , a koji u drugoj konfiguraciji
 
Zdravo, u prvom je Pentium 4560 @ 3.5GHz. @3.5GHz
RAM 8GB

U drrugom Intel Core i5-6500T CPU @ 2.5GHz. 2.5GHz
RAM 16GB

Nijedan ne "laguje" za ono za šta se koristi.

Dragi sale, ako ti je potrebno još nešto od informacija slobodno me pitaj! 👋🏼😄
 
Uzeo bih i5
1705581940785.png1705581920780.png
 
Dobro, nije sve u CPU, povezivost na M.2 Nvme, koliko su zastareli, naravno da će Pentium biti jači od i5. Gledati periferiju i futureproof. Hvala!
 
Niti jedan nije futureproof. Oba su office računari u ovom vremenu i godinama i svaki ozbiljniji apgrejd ima da košta previše i da se više isplati uzeti skroz novi Ryzen ili slično. Uzmi onaj koji ti više odgovara veličinom, izgledom i željama. Niti na jednom se ne isplati čačkati išta (ako imaju po makar 8GB i ssd).
Tih HP-ova (mini pc-eva) po oglasima kao pleve, za 100e biraš kao čarape.

Ja bih uzeo taj sa 6500T.
 
@dzonihsv, @phantomr, @sasa022

Hvala na korisnim savetima. Može li drugi računar da primi M.2 Nvme SSD (Kingston 3000) 1TB?
Prednost drugog je što se tu može spakovati još jedan disk, ali ne vidim potrebu za time.
Staviti na oba Win10 IoT poslednju verziju za još 10 godina i -- to je 1o? 🙃
Drugi je MiniPC, kompaktniji, manji, lakši, samo se stavi u ranac, dok i najmanje kućište koje sam našao ne staje u ranac (računar prvi).
 
Nadji takav HP , ali sa i5-7xxxT sa UHD 630 grafikom koji moze da pusta i 4K video ( 4K H.265 10bit )
Hvala, zaista mi u ovom trenu ne treba novi računar, oba rade tako da su moje potrebe zadovoljene, bilo bi kao kada bih kupio iPhone 20 (još prototip) 🤗
Podrzava i PCIe NMVe SSD
Misliš na ovo:

PCIe NMVe TLC SSD drives​
256 GB, PCI-E Gen3 x 4, Turbo Drive G2 TLC SSD
512 GB, PCI-E Gen3 x 4, Turbo Drive G2 TLC SSD
1 TB, PCI-E Gen3 x 4, Turbo Drive G2 TLC SSD​

Da li je računar overkill za MiniPC? Šta kažeš za Win10 IoT 10y support? Hvala! :sneaky:
 
Ako trazis masinu za lagani surf dovoljna je i konfiguracija sa i3 procesorom 2/3 generacije , HDD-om i 4GB RAM-a.
Ako hoces konfiguraciju koja pokrece sistem za par sekundi , moze da podrzi najnoviju verziju Win11 , moze da
pokrene nove igre , reprodukuje 4K video sa najnovijim vrstama kodeka - onda je minimum i5-7xxx ( Ryzen5 G ) i brzi NVMe SSD.
 
@sasa022 Sasa, namerno si izbacio "sweet middle spot" -- ako se želi badžet PC koji može da uradi skoro sve što mu se zatraži, a još je daleko od starog gvožđa, a podiže sistem za 5 sekundi, igre nisu bitne, nisam probao 4K - nije mi trebalo, pustim sa tableta ili moba 4K .. onda bih pre taj badžet PC -- jer već ga imam. 🙃
Samo da potvrdimo, on može da primi PCIe NMVe TLC SSD drive (Kingston 3000), 1 TB, PCI-E Gen3 x 4, Turbo Drive G2 TLC SSD.
Da li je ovaj SSD "usko grlo" ove konf u nastajanju? :giggle: Hvala veliko!
 
@dzonihsv To sam sasvim razumeo. Uostalom, stari su! Samo gledam da li novi NVMe može da se ubudži i da ne bude usko grlo računara.
 
@owim

Ti si i prije pokretanja teme sebi zacrtao neke stvari, pa samo trazis da ti to neko potvrdi.
Dalje, kako ce Kc3000 kao jedan od najbrzih diskova danasnjice desktop segmenta biti usko grlo na low/mid konfiguraciji staroj 7-8godina (dakle, low/mid je bilo prije 7-8god, sada je…)?
 
@owim

Ti si i prije pokretanja teme sebi zacrtao neke stvari, pa samo trazis da ti to neko potvrdi.
Nisam, zbilja, ali nisam rekao da želim novi računar, već kako ove najbolje da "osvežim", šta da im stavim od OS, itd.
Dalje, kako ce Kc3000 kao jedan od najbrzih diskova danasnjice desktop segmenta biti usko grlo na low/mid konfiguraciji staroj 7-8godina (dakle, low/mid je bilo prije 7-8god, sada je…)?
Mislio sam obratno, da računar ne bude uskoro grlo za SSD!
 
Nemas tu sta osvezavati. Ako vec imaju 8-16GB DDR4 rama i ssd, to je to. Eventualno, ako ti treba veci prostor za pohranu, mozes ici na veci ssd ili eksterni hdd/ssd, zavisno od kolicine podataka koje trebas pohraniti. Bilo koje drugo ulaganje u te masine je ekonomski neisplativo i neracionalno.
 
Nisam, zbilja, ali nisam rekao da želim novi računar, već kako ove najbolje da "osvežim", šta da im stavim od OS, itd.
Ovo ti je kao da si postavio pitanje kako da baba od 70 godina izgleda mlađe….malo botox, malo fileri, šminka, ovo, ono…ali na kraju će svi za nju da kažu i dalje da je baba.
 
To je to, hvala svima na pmoći! Uzimam za sebe HP Mini! :cool:
 
Nazad
Vrh Dno