Šta je novo?

Koji fakultet upisati?

OptiPlex je napisao(la):
Kakva lupetanja. Java i C++ se uce vec godinama na ETF-u i to vec na 3. godini studija, a sad su ih prebacili na drugu.
ko stigne do trece godine, tj ko prezivi taj toliki smor :)
ja u mojoj grupi imam dvojicu kolega,jedan 75, drugi 76,ostalo im po 12 ispita na etfu i preshli ovamo.. sigurno zbog te jave i c++ :)
 
Neo, pusti sva ova prepucavanja izmedju fakulteta, ocigledno da ti ne pomazu ni najmanje; svako od njih brani svoju sujetu, ne racunajuci to da svako ima bar delomicno razlicite zelje, potrebe i afinitete (inace bi postojao samo jedan fakultet na koji bi svi isli "zato sto je najbolji i jedini pravi"). Uzmi lepo i prosetaj do potencijalnih buducih fakulteta i po skriptarnicama pokupi informatore. U njima bi trebalo da imas tacno opisan program, tj. spisak i raspored predmeta po godinama, a u detaljnijim bi trebalo da stoji i spisak tema koje se obradjuju u okviru jednog predmeta. Taj spisak bi trebalo da ti je glavna vodilja u odluci koji je fakultet privlacan tebi licno, a ne svim ovim ljudima koji su ovde izrazili svoj stav u skladu sa svojim afinitetima (a ne tvojim). Ako nekome lezi najvise FON, ETF ili PMF, to ne znaci da taj fax najbolje lezi svakome.
Ukoliko ti velika vecina predmeta po nazivu i sadrzaju deluju nepoznato, onda neki IT fakultet mozda i nije pravi izbor za tebe (ili kao sto ima slucajeva da ljudi idu na IT fakultet, a plase se unapred programiranja, c++a ili neceg treceg - cemu to onda?). To je struka kojom ce se u vrlo skoroj buducnosti baviti i u trenutku kada zavrsavas srednju skolu, sa tih 18-19 bi vec trebalo da znas makar nazive dobrog dela polja iz svoje buduce struke i makar otprilike o cemu se u njima radi. Za IT je suvise kasno da se pocinje od nule tek na fakultetu (ako uopste hoces da uradis nesto u zivotu u tom polju), a u dosadasnji staz do fakulteta se ne racunaju razni qvejkovi i dumovi. Dakle, po toj premisi - da ti znas cime hoces da se bavis i znas vec nesto iz te oblasti - odluka je prema tome samo tvoja, bez obzira sta ovde ljudi napisali, objektivno ili subjektivno.
Cak i da izaberes neki fakultet i krenes da studiras i shvatis da to nije prava stvar za tebe - prebaci se; taj izbor nije za vjeke vjekov. U tom slucaju ces vec imati jedno iskustvo studiranja i prijemnog ispita iza sebe, znas vec kako stvari stoje. Snimi tada fakultet na koji hoces da se prebacis i informisi se koje bi ti ispite priznali na tom fakultetu u slucaju prebacivanja; koncentrises se potom na te ispite, ispolazes ih i prebacis se. Nije to nikakva frka ili sramota - bolje da se odmah na pocetku preusmeris na nesto sto bi bolje lezi, nego da studiras nesto cime si nezadovoljan - ode motivacija, a to obrazovanje ti ostade zauvek.
 
Poslednja izmena:
totalno se slazem sa silvergliderom ... znaci ako uradis kao sto je covek rekao neces se zeznuti ... poz i srecno pa ako nemas srece dodji na masinac ... docekacemo te vrlo lepo ... ;)
 
silvere, hvala za rezime, napisao si bas ono sto mi treba, posto se ovo pretvorilo u prepucavanja resio sam, da svoj buduci fax ne trazim ovde, bar ne kritike istih...

Posto se ovo pretvorilo u "prepucavanja izmedju fakulteta", molim samo kratke opise smerova na kojima postoji informatika kod nas i za linkove ka stranim sajtovima za koje mislite da bi bili ok...

Privatni domaci :
SI (etf) i RAF - oba su ok, ali se placaju SI 2k, raf 3k...

Drzavni domaci :
Fon informatika - ok za sad...
PMF - nikako
SF - nije nesto
???

Strani
???

Poz.
 
hahaha.....vidim ovde na forumu se javljaju i komentarisu o ETF-u likovi koji 4 godine(i slovima-CETIRI) ne mogu da poloze OET-bez uvrede momci,znamo se ali maaaaaalo ste LENJI!

Sto se tice mene,eto ja sam 5 godina u roku na RTI,nisam neki sjajan student,snalazio sam se kako umem i znam(i ucio i prepisivao itd...).Ali stvar je u tome da nisam bas osetio neku "tezinu" tog fakulteta.A da sam ucio bespotrebne stvari-jesam.A da sam ucio i korisne stvari-jesam.

Bila je ova tema jos davno na elite security forumu mozda se neki jos uvek secaju.Uglavnom sve se svodi na to da ETF pruza veeeeelike mogucnosti izbora.Na ETF-u se usmeravate sami i to je tako.Sami odredjujete svoje ambicije i shodno tome napredujete,niko vas ne sutira u bulju da postanete bilo sta.ZNACI OD VAS ZAVISI KOLIKO CETE NAPREDOVATI.mogu da kazem da ce vas ETF dosta nauciti o "snalazenju" u struci a i sire.Dakle veliki je raspon poslova kojima cete moci uz neko minimalno zalaganje/ucenje da se sutra bavite.

Mnoge stvari se na ETF-u uce na bazicnom nivou,i to je istina,ali vi sa RAF-a i ostalih slicnih PROSIRENIH MS KURSEVA nikako ne kapirate da se to radi samo zbog toga sto se upravo ne ocekuje da posle zavrsenog ETF-a sedite u podrumu i kucate 10 sati sirov kod nego da budete vodja nekog projekta i da imate uvid u sve aspekte tog projekta- a za to vam treba da znate puno stvari,ali ne do tancina.Ako bude trebalo nesto da se douci-boze moj,inzenjeri ste,znate kako to ide sa inzenjerima-ucis se ceo zivot.Nove tehnologije brzo zastarevaju,odnosno kratkog su veka.Tek si naucio jednu aplikaciju/jezik a neki drugi je vec de facto standard u svetu.

Znaci ETF definitivno nije za one "C++ expert wannabe" likove.Od takvih ce se samo ocekivati da efikasno implementiraju VEC GOTOVA RESENJA kroz C++.I to je sve.E da,da ne zaboravimo beta,alpha,black box i sve ostale silne metode testiranja dok vam sef ne kaze da je zadovoljan kvalitetom i pouzdanoscu koda/aplikacije.peace,man

Pored JAKO solidne osnove u c++(rade se sve napredne tehnike jezika) imacete prilike da ucite
Arhitekturu i organizaciju racunara
Mikroprocesorske sisteme
Informacione sisteme
Programske prevodioce
Sistemsko programiranje
Performanse racunarskih sistema
Operativne sisteme
Ekspertske sisteme
Racunarsku grafiku
Multimedijalne telekomunikacije
Enkripciju/dekripciju,kompresione algoritme
.......
spisak je zaista dugacak,i sami vidite koliko je to KOLIKIH oblasti.Ako se odlucite,a trebali bi za neki specificni pravac,imacete priliku da radite JAKO OZBILJAN projekat vezano za taj pravac(pored gomile obaveznih projekata za ostale predmete).A moguce i sam diplomski,koji je posebna prica i uopste nije puko prepisivanje kao na nekim drugim fakultetima.Znaci razvijaju se konkretni informacioni sistemi-spremni za demonstraciju ali i za upotrebu.

Recimo moj tim(pozdrav za JDDIPQD-a :smoke: ) je iz predmeta "softverske tehnike" radio PHP web-based aplikaciju sa SQL server bazom podataka za ONLINE KLADIONICU(korisnicki deo i deo za radnike).Kada malo bolje porazmislite,uraditi ovakav projekat nije ni malo naivno uzevsi u obzir pitanja bezbednosti,odrzavanja baze i sl.A radili smo na jako ozbiljnom nivou,dakle nije bila samo prezentaciona verzija,vec maltene gotov proizvod.

E sad-GLAVNI PROBLEM RTI ODSEKA NA ETF-U;
da biste stigli do svih ovih krajnje zanimljivih predmeta TREBALO JE da pregurate 3 godine uglavnom bespotrebnog cimanja(citaj:OET,Elektronika 1 i 2,osnovi telekomunikacija,fizika materijala i jos gomila ispita koji su u principu bespotrebni).Kazem trebalo je zato sto je RTI sada poseban odsek jos od prve godine tako da kontam da su mnogi od ovakvih ispita "izleteli" iz programa ili ce tek da lete.tako da je to super :D

Dakle ako ste lenji i zelite da radite konkretne,linearne,jednosmerne stvari(administracija mreza i sl) stvari upisite nesto drugo(kurs,fakultet sta bilo) sto ce vas terati(sto finansijski sto na neki drugi nacin) da ga zavrsite.Znam gomilu ljudi koji su napustili PMF i FON i upisali MCSA,MCSE i ostale kurseve.ceka vas verovatno fin posao u nekoj banci.

Ako ste spremni da istrazujete i budete mozda pionir nekih novih tehnologija u IT svetu...ili makar ovo gore iz prve opcije ja ne znam trenutno bolji i sveobuhvatniji fakultet od ETF-a.

toliko od mene,smorio sam vas najjace :banana: :banana: :banana:
pozdrav i srecno!
 
PINHEAD je napisao(la):
Ako ste spremni da istrazujete i budete mozda pionir nekih novih tehnologija u IT svetu...ili makar ovo gore iz prve opcije ja ne znam trenutno bolji i sveobuhvatniji fakultet od ETF-a.
Haha, kako navlacis ljude u sektu, bruka :d :p
 
PINHEAD je napisao(la):
Recimo moj tim(pozdrav za JDDIPQD-a :smoke: ) je iz predmeta "softverske tehnike" radio PHP web-based aplikaciju sa SQL server bazom podataka za ONLINE KLADIONICU(korisnicki deo i deo za radnike).Kada malo bolje porazmislite,uraditi ovakav projekat nije ni malo naivno uzevsi u obzir pitanja bezbednosti,odrzavanja baze i sl.A radili smo na jako ozbiljnom nivou,dakle nije bila samo prezentaciona verzija,vec maltene gotov proizvod.
Misliš moj tim :-devil-:
Ipak sam ja bio vođa :d
 
Poslednja izmena:
@PINHEAD
Kolega, slazem se u potpunosti i celosti :D.

Stoji i to sto Silver prica. Trebao bi pogledati predmete sa oba fakulteta.
Ako na racunare gledas ka inzinjersku nauku, onda mislim da je pravi izbor ETF, bas zbog silnih predmeta koje je nabrojao PINHEAD.
Ako su ti interesovanja daleko od toga, i naginju ka programiranju i ekonomije-menadzmenta-organizacije (ovo ce bolje definisati ljudi sa FONa), pretpostavljam da je FON bolji fax.

toliko od mene u ovoj temi! smorio sam vise!
 
ehehe....pa da-tvoj tim...ali necemo sad o tome.....ti si bio vodja isto kao sto je Svarceneger guverner Kalifornije :)
 
Vidim da ovde najvise pricaju trenutni studenti, evo da cujete i nesto od nekog ko je zavrsio ETF/RTI krajem devedesetih.
Kao prvo na vreme sam ukapirao da necu nista konkretno znati kad ga zavrsim :) Ne kazem da nisam nista naucio, ali ko se samo na to osloni, kad izadje sa faxa nece biti bas neki programer. Znaci moras da citas sto vise sa strane, projekte/diplomske na faksu da ne otaljavas nego da radis kao ozbiljan posao. Npr. diplomski sam radio 6 meseci, sto je bilo apsolutno nepotrebno sa stanovista diplomiranja, ali sam probao taj program da valjam kao shareware. To mi nije proslo ali mi je zato taj projekat, a ne fax, obezbedio prvi posao za strance. Za neku sljaku preko interneta generalno nije bitno sta si zavrsio, vec je bitno sta znas, a za to ipak moras sam da se potrudis.
E sad, druga je prica kod nas. Gde god sam se pojavljio sa diplomom ETF-a nailazio sam na otvorena vrata - prvo u vojsci, posle prilikom trazenja posla. Naravno samo otvorena vrata, sve drugo je na tebi i na onome sta znas. Poenta je u tome da se kod nas ETF izuzetno ceni bas zvog svoje tezine ("ako je mogao ETF da zavrsi moze valjda i svasta drugo"). E sad, dok sam ja studirao ta tezina je bila skroz pogresno raspodeljena - strucne predmete sa RTI sam polagao sa lakocom ali sam x puta polagao elektroniku, fiziku materijala i sl. Da li je sada bolje znaju oni koji sad studiraju.

Za sve one koji kazu da treba bezati iz zemlje po svaku cenu moram da kazem da se ne slazem. Sigurno bi zaradjivao vise preko, ali kad se uzmu u obzir troskovi zivota razlika i nije tolika. Ovde ako znas posao i radis u stranoj firmi, mozes da zaradis dosta vise od gore navedenih 400e. A ako si self-motivated pa radis jos i sa strane, neki shareware projekat ili za nekog klijenta preko...
 
Nije sve u tome koliko zaradis ovde a koliko napolju - ima tu jos dosta drugih stvari, ali to je vec tema za neki drugi forum. Vazno je da covek stekne neko obrazovanje u skladu sa zanimanjem kojim hoce kasnije da se bavi (sasvim svejedno gde).
 
Moj ti je savet da lepo odes na FON, ETF ili bilo koji od "drustvenih" fakulteta koji te interesuju, vidis raspored predavanja, odaberes ono sto ti se cini da te zanima i lepo odes da cujes uzivo na sta to lici. Ma sta ti ljudi pricali, pisali po programima fakulteta, olaksavali ili otezavali, to je jedini nacin da stvarno shvatis da li te nesto interesuje ili ne. Da li je profesor dileja ili njegova predavanja necemu vrede ne pise u programu fakulteta.

S obzirom na stanje svesti asistenata u zemlji Serberiji, moj ti je savet da upises FON zato sto je bitno laksi od ETF-a i zato sto ce ti u zivotu vise vredeti ekonomija i marketing od fizike i elektronike.

Ako cenis tezinu faxa, i larpurlar pristup studiranju, preporucujem masinac. Po mogucnostima pronalazenja posla u struci po uspesnom (mozda) zavrsetku studija kolje se sa filozofijom i arheologijom. Prvo mesto naravno neprikosnoveno drzi istorija umetnosti. Po pitanju tezine, u rangu je gradjevinskog ili za nijansu tezi, a ETF je tu druga liga.

Ako ocekujes da ces nauciti softverski zanat, tj. da programiras stvarno, na nekom nasem faxu, zaboravi. Posveti cetiri-pet godina zivota po osam sati dnevno samostalnom ucenju i postaces ekspert.

Ova prepucavanja koji je fax manje los zaboravi. Nijedan ne valja, kao sto se ni jedan ne zavrsava sam od sebe, za razliku od srednje skole.
 
Ma evo ti sad saslusaj moj savet. Ako se vec bavis racunarima, i znas dosta o njima, i samouk si, zasto ne bi studirao nesto sasvim drugo i onda kad to zavrsis baratas sa vise disciplina.
Eto naprimer ja sam celu gimnaziju programirao i programirao(mada to nikad nisam voleo) isao sam par puta u Petnicu, par puta na republicko iz programiranja, bavio se kompjuterima i mobilnima i web dizajnom, DTP radim i dan danas za neke novine i radim kataloge...
I onda ja tako resim da upisem ekonomiju, posto to nema veze sa racunarima, a kontam, kad zavrsim ekonomiju a znam i kompjutere (ne mislim na word) da vredim mnogo vise. I tako sam oduvao prijemni sto je bilo zaista lako (matematika i ekonomija) budem cetvrti na listi u Subotici, i odem tamo studiram dva meseca i nimalo mi se nije dopalo i konacno uhvatim semu ovde za Ameriku, preko tenisa...
Sad ovde igram tenis za koledz, malo raduckam, studiram business administration & accounting i mogu da kazem da je jedno deset puta zanimljivije nego u subotici, i smatram da sam zaista nesto i naucio, mada sam tu nepunih godinu dana. Ucimo prakticne stvari, kako da prikazemo sto manje zarade da manje platili poreza i slicno. Sve u svemu sta sam ja hteo da kazem, da i ovde ima computer science i da je to dosta moderno, uce se mreze, baze, basic, java, online banking i sta ja znam sta sve i to deluje jako dobro a nije tesko. Svaki prosecan moze to da zavrsi lagano. Mozes sam da biras casove, ja ako se malko potrudim mogu paralelno da zavrsim i kompjutere i biznis, ali posto dosta provodim vremena igrajuci tenis i posle jos i radim posto nemam punu stipendiju (nemaju ni mnogo bolji igraci od mene), imam maksimalni prosek ocena, pa onda ni nemam bas vremana da studiram dva "fakulteta"
Ali cu obavezno uzeti neke zanimljive predmete o racunarima.

Toliko od mene, e a bas sam se raspisao.
 
Adrian je napisao(la):
Ma evo ti sad saslusaj moj savet. Ako se vec bavis racunarima, i znas dosta o njima, i samouk si, zasto ne bi studirao nesto sasvim drugo i onda kad to zavrsis baratas sa vise disciplina.
Ne verujem da bilo gde u civilizovanom svetu možeš da dobiješ ozbiljan (i dobro plaćen) posao za koji nemaš diplomu.
 
Upisi bilo sta, samo nemoj FON. Veruj mi govorim ti iz sopstvenog iskustva, a zavrsio sam ga za 5 godina (smaranja i bubanja gluposti). 95% ljudi koji ga zavrse ne znaju da narezu disk ili snime disketu, pa ti vidi.
Pozdrav i nadam se da se neces zajebati!
 
Imas dva izbora: da uzmes plavu pilulu(i odes na FON, RAF ili nesto slicno, i provedes lagodno zivot, u neznanju) ili da uzmes crvenu pilulu (ETF, u pocetku malo mucno, ali posle... gledao si film..)
Salu na stranu, novi program je znatno olaksan, samo pola stare fizike se uci, oet rasparcan, a cuo sam da su i tu probrali samo neke zadatke iz ispitne zbirke... (mozda sad ne shvatas, ali ovo zancajno olaksava svaki ispit)
RTI se mnogo ranije bira, manje nepotrebnih stvari se uci i skoro sve moze da se ispolaze tokom semestra, preko kolokvijuma -ko radi na vreme moze da racuna sa minimum mesec dana slobodnih naleto...
Jos jedna stvar koja ce ti mozda biti vazna: niko ti na ETF-u nece izvlaciti pare, znaci nema onih kvarnih fora za koje cujem da se desavaju na drugim faksovima npr. ortak na FONu mi kaze da kod njih na neke ispite moras da nosis potpisanu originalnu knjigu (znaci morao si novu da kupis!!) -ako ti kazem da jedna knjiga kosta cca 1000 dinara izracunaj koliko para mogu tako da ti izvuku.
Zatim jako je malo usmenih ispita, tako da nema onoga profesor me bez veze obara (dobro ponekad se desi da ti "skinu" bodove, ali tu se vise radi o tome da nisi dobio bodove na polovican odgovor, jos nisam cuo da nekome nisu priznali skroz tacan i precizan odgovor dat prema njihovim uputstvima)
Ja sam treca godina na RTI-u i kako stvari sad stoje nema bas neke velike guzve (osim na prednetima koje slusamo zajedo sa ETA-smerom, a ti predmeti i onako vise nece postojati na RTI-u)

OK mozda je za nekog ko hoce da se bavi cisti programiranjem gubljenje vremena da studira ETF, moras prvo da raskrstis sam sa sobom sta hoces da radis -ako te intersuje iskljucivo objektni softver bilo koji od oni "plavih pilula" ce te zadovoljiti, samo znaj da to i nije neki posao, posebno ako uletis u neku vecu firmu...smor do smrti
sa druge strane ETF te sprema za mnogo siri izbor zanimanja -recimo sistemski softver lil hardver...
U principu sa ETF ces moci da radis u firmama koje spadaju u "racunarsku industriju u uzem smislu", dok sa ostalima si ipak vise okrenut softveru koji se koristi u ne-racunarskim granama, ne znam da li ma razumes...
 
GOXY83 je napisao(la):
Imas dva izbora: da uzmes plavu pilulu(i odes na FON, RAF ili nesto slicno, i provedes lagodno zivot, u neznanju) ili da uzmes crvenu pilulu (ETF, u pocetku malo mucno, ali posle... gledao si film..)

He,He. Bas tako :)
 
Evo ja da se javim sa maaaalkice zakasnjenja.
Pa, Neo, ubij me na mestu ako ja nisam bio u istoj situaciji kao iti!
Bio sam 5.00 u skoli, razbijao matematiku i slicno, ali ispade za dzabe...
Lupao sam glavu onako do j. i na kraju upisao ekonomski. Znam da mozda deluje smesno, ali sam rekao da nikakve alternative ne prihvatam, u smislu da fon daje samo deo onoga sto hocu, etf opet isto tako, vets…. Ovde ne pricam da sta je uopsteno bolje upisati. Bila je jedina opcija otici napolje ali ta mogucnost je za mene bila I vise nego nemoguca.
Takodje veoma je bitna stvar da li mislis da ces za dvadeset godina moci da vidis sebe na takvom radnom mestu ili da li ce ti to ikada dosaditi.
Meni se ucinilo ovo drugo veoma verovatno, a I misao da cu potrositi vreme na faxu koji ce mi dati samo pola onoga sto trazim nije mi se cinila prijatna.
U sustini isao sam na to da razdvojim posao od hobija. Jer ako se oni spoje moze da bude dobro, ali I mnooogo lose. Nisam hteo da rizikujem. Mada ne kazem da mi znanje o racunarima nece koristiti na buducem poslu.
Znaci, budi u svemu 100%, pa bilo da kreces od nule kao sto sam ja uradio.
A da nismo u ovoj jeb….zemlji ne bi ni mirali da lupamo glavu oko svega ovoga.
Samo lepo razmisli I nemoj da se kajes.
Pozdrav
 
evo i ja da se ukljuchim u disqsiju poshto sam u (skoro) potpuno istom polozhaju kao Neo.

u principu, losha materijalna situacija mi o'ma zabranjuje studiranje na privatnom fax-u ili na privatnom smeru. iz gimnazije tju nositi 35-37 bodova - ali ne plashim se prijemnog... to moram odraditi kako treba
mane najvishe ineteresuje programiranje.
dvoumim se izmedju FON-a i MATF-a, mada ovaj drugi me vishe vuche ka sebi. prichao sam sa drugom koji je sada na MATFu i rekao mi je da ono shto je specifichno za ovaj fax jeste shto te oni kroz matematiku uche logichkom razmishljanju, a shto se tiche programiranja da te ne specijalizuju ni za shta konkretno, vetj ti otvaraju shiroke vidike na razne strane. ionako da bih se bavio ozbiljnijim programiranjem, znam da moram sam da uchim sa strane - samo shto sam se ja kasno setio. u shkoli radimo pascal, i to mi ide savrsheno vetj 3god. a od pre 1,5 mesec sam pocheo da uchim C i ide mi zaista lako (zbog prethodnog znanja pascala), pa planiram uskoro da predjem ca C++ itd. (ode ja u offtopic)

L&M. niko nije spominjao ovde MATF - pretpostavljam da nema studenata istog ovde na forumu, ali ako neko ima neka iskustva vezana za isti neka se otvori za informacije. chuo sam priche da su za ljude koji zavrshe MATF vrata otvorena isto kao i za one sa ETF-a. sam fakultet se hvali dobrom opremom i dobrim kadrom... koliko je ovo istina?

jedino zaista loshe shto sam chuo za fax jeste da tju se mnogo vishe patiti sa bezbroj matematika koliko ih ima tamo, a da tju rachunarske predmete dosta lakshe polagati... mnogi misle da je uzaludno uchiti TOLIKO mate, ali iskreno meni to ide dosta dobro... nemam pojma, dosta sam u nedoumici...

takodje sam chuo priche kako "nema ljudi koji su zavrshili FON bez posla"... koliko sam pratio temu, vidim da to veoma nije istina...

sve u svemu znachi MATF vs FON vs ETF
da vidim shta mislite o ovome

p.s. da li se isplati upisivati neki kurs sa strane koji se organizuju na samim fakultetima (sql, net, web design...)?
 
pazi ovako,sto se tice matematike u smislu PMF(odnosno MATF ako tako vise volis) vs FON vs ETF;

VAZNO!!!!Ove informacije se odnose na plan i program ovih fakulteta kada sam ja upisivao faks,tj 2000 godine.

sto se tice fona-puno ljudi znam sa fona,niko mi mije specijalno komentarisao njihovu matematiku,kolko sam ja skontao cini mi se da im je verovatnoca i statistika najtezi matematicki predmet.E da-sad se setih;njihova matematika ruku na srce,obuhvata dosta oblasti vise matematike ali su zadaci na ispitima vrlo bazicni u odnosu na ETF ili PMF

sto se tice PMF-a;takodje imam dosta poznanika i prijatelja sa ovog fakulteta.Cisto matematicki smer zaista ima puno matematike ali je ta matematika RAZVUCENA,odnosno ucis je sve cetiri godine tako da ti i ne padne nesto tesko.Inace poslednja informacija koju sam cuo vezano za ovaj smer je da na 4 godine ima ukupno 23 ispita!!!!poredjenja radi ETF ima 42 na smeru koji ja studiram(racunari).

e sad,ETF;nije da se hvalim,nije da se zalim.....ali GENERALNO svi(sa bilo kog tehnickog faksa) koji su videli matematiku na ETF-u ce ti reci da je NAJOZBILJNIJA/NAJTEZA.Prvo-sve matematike su na prve dve godine,ima ih 5.Sve su to jako napakovani predmeti i vrlo ozbiljna materija na relativno malom mestu za relativno malo vremena.ne bih sad isao u detalje oko gradiva.Stvar je u tome da se uci kako teorijski(kao na PMF-u) tako i prakticna matematika za primene u inzenjerstvu(znaci aproksimacije i zajebancije do sutra).Drugo-profesori koji predaju matematiku na ETF-u jako vole svoje predmete logicno,i traze jako visok nivo znanja i upucenost u materiju(inace gomila stvari je nepotrebna sto se tice inzenjerske prakse-razna teoretisanja,alternativne teorije nekoriscene u praksi bla bla bla).Mislim da je najtezi predmet za polaganje BIO(nije vise takav kakav je bio) Verovatnoca i statistika kod prof. Milana Merklea.Zaista mamutski predmet sa gomilom oblasti,gomilom formula i teorije i ako me sad pitas kako sam polozio bez nekog spec. cimanja veruj mi ne znam,verovatno me ukenjali zadaci koje sam znao,ne secam se vise :).a da,puskice sa teorijom su takodje faktor i to vrlo bitan! :)
Elem,sustina mate na ETFu:puno matematike za kratko vreme->vrlo tesko za varenje

btw ovo je sve moje subjektivno misljenje.nisam neki genijalac za matu ali nisam ni sirovina.znam ljude iz MG kojima je teze palo polaganje ovih ispita nego meni...

pozdrav
 
Batali MATF, to je najveci promasaj od faxa. Trust me! ;)
 
Ja ponovo...

Vi bez para, zaboravite na fax na godinu dana ili dve. Idite lepo na gradjevinu ili ugradjujte klime i sl. Nesto sto bas ne moze svako da radi, a gde se mogu uzeti, za nase uslove lepe pare, minimalno 500-600€ mesecno, jos ako zivite sa roditeljima, sve ide vama u dzep. Ustedite na 60-80€ patikama i sl. glupostima i bice jos vise para.

Ili u Pancevo na buvljak po "robu", pa otvorite tezgu na pijaci. Pogotovo ako ste iz manjeg mesta. Busilica koja kosta 600 ili 700 dinara se u Bgd prodaje za 1100 pa sve do 1400, koliko je neko vest da je uvali. To sve kazem ako ne znate da radite nesto profitabilnije, a opet, za sve ovo je potrebna samo mladost, snaga i upornost. Moj drugar je kuipio BMW E46 polovan od prodaje boxerica na ulici.

Popodne, idite u institut na kurs Italijanskog, i lepo u aprilu sl. godine, prijemni i upisite se na neki od mnogobrojnih univerziteta sirom Italije. Za iole pametnog naseg skolarca, taj prijemni i nije neki problem. Znam dosta tupsona koji su bez problema tamo uradili nesto.

Skolovanje kosta oko 1100€ godisnje na drzavnim skolama, koje uopste nisu lose, a stan je oko 600-800€, sto kad se podeli na 3-4 studenta koliko ih obicno rentira jedan stan, nije uopste puno, pogotovo ako se pogleda zivot u BGD.
Prednost je da napustate ovu dolinu suza vrlo brzo, i ko je iole sposoban, nece se nikada ni vracati u nju! Tamo moze da se raducka nesto na crno i eto dzeparca, mada se za godinu dana intenzivnog rada u zemlji moze zaraditi sasvim lepa cifra, da se posle bude miran neko vreme, a ako se vec ima nesto u dzepu, lako kapne jos ponesto.
 
nije bas sve tako lepo u Italiji kao sto ti mislis.Trust me!
 
Stefane, ni na Beverly hillsu nije bas najlepse na svakom mestu. Ali ako si pametan, sposoban, vredan i volis da radis, svuda ce ti biti bolje nego ovde, veruj ti meni.

*********

Zaboravih adresu http://www.italcultbg.org.yu/
 
pa ovde: http://www.italcultbg.org.yu/studi.htm ko ne zna Italijanski...


I sto mrzim kad neko pametuje, a pojma nema.

Ako nemas caleta ili kevu da ti kupe kola, stan i da te izdrzavaju, odricuci se svega, sutra kad se ozenis i imas dete, voleo bih da vidim na sta ce da ti lici zivot.
Kakvu perspektivu ima jedan mlad covek u Bgd, bez stana i auta. Nikakvu. Od par stotina € plate se zivotari i nista drugo. Napolju, kako svi tako i ti.
 
Misa063 je napisao(la):
Ja ponovo...

Vi bez para, zaboravite na fax na godinu dana ili dve. Idite lepo na gradjevinu ili ugradjujte klime i sl. Nesto sto bas ne moze svako da radi, a gde se mogu uzeti, za nase uslove lepe pare, minimalno 500-600€ mesecno, jos ako zivite sa roditeljima, sve ide vama u dzep. Ustedite na 60-80€ patikama i sl. glupostima i bice jos vise para.

Ili u Pancevo na buvljak po "robu", pa otvorite tezgu na pijaci. Pogotovo ako ste iz manjeg mesta. Busilica koja kosta 600 ili 700 dinara se u Bgd prodaje za 1100 pa sve do 1400, koliko je neko vest da je uvali. To sve kazem ako ne znate da radite nesto profitabilnije, a opet, za sve ovo je potrebna samo mladost, snaga i upornost. Moj drugar je kuipio BMW E46 polovan od prodaje boxerica na ulici.

Popodne, idite u institut na kurs Italijanskog, i lepo u aprilu sl. godine, prijemni i upisite se na neki od mnogobrojnih univerziteta sirom Italije. Za iole pametnog naseg skolarca, taj prijemni i nije neki problem. Znam dosta tupsona koji su bez problema tamo uradili nesto.

Skolovanje kosta oko 1100€ godisnje na drzavnim skolama, koje uopste nisu lose, a stan je oko 600-800€, sto kad se podeli na 3-4 studenta koliko ih obicno rentira jedan stan, nije uopste puno, pogotovo ako se pogleda zivot u BGD.

He,he :d
Nepamtim da me je neko ovako rezveselio :d
 
PINHEAD je napisao(la):
Elem,sustina mate na ETFu:puno matematike za kratko vreme->vrlo tesko za varenje

Tako nekako :)
Na ETF smer telekomunikacije, koji inace studiram, brat bratu sve je matematika (sem onog "cudnog" engleskog" :d ) samo u raznim formama,obicima ...
Nema sanse da neko polozi Elektromegnetiku,DOS,Radio com.,Akustiku ...., ako neznas dvostruke ,trostruke integrale, difer. jed. ,slucajne promenjve i sta ti ja znam sta jos :-devil-:
 
Poslednja izmena:
jel ima ovde moderatora??cini mi se da je tema "koji faks upisati" a ne "sta uraditi sa zivotom"
bez ljutnje,
peace.
 
PINHEAD je napisao(la):
jel ima ovde moderatora??cini mi se da je tema "koji faks upisati" a ne "sta uraditi sa zivotom"
bez ljutnje,
peace.
Ej, treba nesto raditi sa strane dok se studira :D
 
Vrh Dno