Šta je novo?

Tablet Koji E-reader (e-rider) uzeti?

MAXTOR 369

Poznat
Učlanjen(a)
05.04.2021
Poruke
19
Poena
25
Pozdrav svima!
Želio bih kupiti uređaj za čitanje (E-rider) pdf fajlova, Word i HTML dokumenata.
Volio bih da je ekran što prirodniji realnom papiru, da ne predstavlja zamaranje za oči bez obzira da li se čita u zatvorenom prostoru ili vani. Takođe, vrlo mi je bitna težina, da uređaj bude što laganiji. Da bude jednostavan za upotrebu i pregled dokmenata koji se nalaze u njemu. Da li je dovoljna veličina ekrana od 6" inča. Nekako mi se optimalnim čini 7" ekran. Pošto živim u manjem mjestu nisam imao priliku susretati se sa ovakvim uređajima pa nemam tu vrstu iskustva da kažem da li mi se neki dopada ili ne.
Nebitno mi je da li uređaj može 12 ili 1.520 metara pod vodu, jer ga neću nositi u kadu ili na plažu.
Budžet za kupovinu je oko 250 Evra.
Na ovom linku sam našao solidan izbor, ali ne znam koji je najbolji izbor:

Koje su suštinske razlike između ovih uređaja:

060000061

Svaki savjet je dobrodošao.
 
Da, tacno. Ja sam na primer koristio samo eink ekran. Ne gledam YT na telefonu i ne igram igre. Ekran je fenomenalan za moje potrebe. Bas mi je zao zasto niko jos nije napravio smarphone sa tim tipom ekrana :(.
 
Sinoć stigla nova igračka (& budući brick? :D :D ). Imaće šansu da me pridobije dok ne stigne ispravan Kindle PW5 iz US, pa je plan da jedno od to dvoje ide na oglas (ako ne iskrsne neko otimanje od strane ćaleta koji sad "koristi" PW1 [čita 3 puta godišnje ako dovoljno dugo ne bude struje :D :D ]).

20231215_200606.jpg

Pošto me stock softver za epub format nije oduševio količinom praznog ekrana koji rezervišu za footer momentalno je palo ubacivanje KOReader-a :)

20231215_224821.jpg

Poređenje veličine :D

Kindle PW1 vs Kindle PW5 (neispravan, prvi bricked primerak) vs Kobo Libra 2:
( 6" vs 6.8" vs 7" )

20231215_200842.jpg


Prvi utisak oko Kobo hardvera: deluje kao jeftin uređaj pre svega zbog "kvaliteta" plastike na leđima koja se baaš primetno ugiba (na dole ka matičnoj ploči i bateriji :D ) pod prstima kad se uređaj koristi bez case-a. Case nemam, naručio na AliExpress pre 20 dana pa dok stigne... Otiske skuplja kao blesav ali skupljao je i Kindle PW5...
 
Koristim ga kako planiram da ga koristim. Ako tako ne može da radi na prihvatljiv način neću ga sigurno zadržavati već ću ga prodati. Oficijalni softver me zanima još manje nego što me je zanimao na Kindle...
 
Od 2011. kako vodim evidenciji na Goodreads najviše sam pročitao 2014. kad sam pročitao 76 knjiga. Mada među tih 76 je bilo i malo "varanja" u smislu da ima 6-7 strip izdanja ( Sandman Overture i Transmetropolitan).

Zadnjih 4-5 godina evidentan drastičan pad i dosta manje čitam i redovnije se dešava da po 40-50 dana ni ne uzmem Kindle u ruke (pogotovo leti). I ove godine sam u januaru pročitao 8 a do danas eto jedva dobacio do 23 i verovatno ću do kraja godine da završim šta počnem večeras.

Inače, ima i na među Goodreads "prijateljima" ljudi iz Srbije koji svake godine sabiju po 250+. Ali sa prosekom knjiga ispod 200 stranica. Gde bude brdo stvari tipa knjige poezije, eseji, manga, strip...
Svakako je očigledno da ti ljudi nemaju drugih hobija 😂😂😂
 
Kupio sam svoj prvi e-reader Kobo Clara 2E :)
Ja svo vreme poredio sa mobilnim ekranima ali oni su u sirini veci, tako da mi ova velicina od 6" odgovara.

Imao bi par pitanja. Prvo bi hteo da porucim futrolu za njega pa sam spazio ovu na aliju. Mada kada razmislim mozda ne bi bilo losa da imam prste iz da provucem kao ova. Nezgodno mi je da ga drzim trenutno pa bi voleo nekog iz iskustva da mi kaze sta je prakticnije.

Znam da nije ovde mesto ali bi zamolio da mi neko privatno javi. Gde se moze naci veci bundle knjiga na srpskom razlicitih zanrova?

Posto mi je engleski solidan, citanje i prevodjenje oko B1 nivoa pa sam mislio malo ponekad stripove na engleskom da citam ili neke knjige koje su prilagodjene za odredjene nivoe engleskom pa ako zna neko za nesto zanimljivo da preporuci. Vise radi unapredjenja jezika.

Vidim u settingu da ima neki Pocket. Kako vidim on mi omokucava da neke artikle sa neta ubacim u njega i onda mi se sinhronizuje sa Kobom i mogu da ih citam?


Ako imate neki hint i tips dobro dosli su :)
 
Prvo bi hteo da porucim futrolu za njega pa sam spazio ovu na aliju.
Ja sam za Kobo Libra 2 kupio taj fazon "origami" case-a (samo za Libra 2 nema te "budže" što štrči po desnoj ivici na Clara 2E case-u, tu je magnet na tom case) i za moj ukus i navike magnet na Libra 2 AliExpress case-u je preterano slab i ne bi se dobro provodio za scenarije gde se čitač nosi u rancu ili žene po torbama da ga nose.

Da li je takav slučaj i sa verzijom za Clara 2E to već ne bih znao... možda pošto ima to sa strane ima jači magnet.

@nuk Kaži gde si najgolicljiviji? :D :D :D
 
Poslednja izmena:
Knjige se ubacuju u .Kobo > kepub? Skinuo sam neke free sa Kobo shopa pa vidim da je tu ubacio random generisana slova i brojeve za naziv.
Inace kada imam svoje .epub samo copy-paste u taj folder ili ima jos nesto sto treba da se uradi? Posto vidim da ne ide tako za svaku.
 
Calibre je najzgodniji za organizaciju i prebacivanje.
Možeš direktno ePub, ali se drugačije renderuje od kepub-a. Za kepub, najbrži i najzgodniji je Kepubify, samo prevučeš epub knjigu na ikonicu kepubify i za par sekundi imaš kepub fajl, posle njega u Calibre.
 
Bolje je svaki epub konvertovati u kepub jer je to Kobov format pa zbog optimizacije?

Jednu sam uspeo probe radi dok za drugu pise: Error: read source EPUB: parsce OCF container: zip: not a valid zip file
Da li tu moze nesto da se uradi?
 
Stigao BOOX Palma, prvi utisci su podeljeni. Viber sam uspeo da instaliram iz drugog puta, posto vidi kao da je telefon i ocekuje poziv. GPS je neupotrebljiv, nikako da zakljuca :(. Response ekrana je fenomenalan, dosta je brzi od onog koji sam koristio pre par godina (Yotaphone 2). Sinhronizovao sam notifikacije sa telefonom pomocu Join by joaoapps. Samo jos ostaje da pronadjem nacin na koji cu moci da se javim na dolazeci poziv i bice ko secer.
 
Xiaomi je izbacio svoju verziju 7" eink čitača u Oasis stilu, integrisna+dodatna baterija u futroli.
Sve deluje fino, ali 64GB storage space??
Čemu to služi??
Bitno je da ima ugradjene zvučnike…
Ovo nije Ebook čitač, ovo multipraktik. 😂😂😂
 
Jesi čuo nekad za audiobooks? Mnogi servisi za legalnu kupovinu knjiga nude uz ebooks i audio verzije, a one znaju da budu poveće.
 
Jesi čuo nekad za audiobooks? Mnogi servisi za legalnu kupovinu knjiga nude uz ebooks i audio verzije, a one znaju da budu poveće.
Jok ja. 🤣🤣🤣🤣
Posedujem odredjenu kolekciju istih, ali tebi je to totalno nebitno.
Inače nemam naviku da držim više od 50 knjiga na čitaču obzirom da ne mogu da čitam toliko knjiga istovremeno, a takodje štedim bateriju zbog indeksiranja knjiga, ako si čuo za to. Isto važi i za audioknjige osim dela oko indeksiranja…
U zdravlje nam svima čitanje knjiga. ❤️❤️❤️❤️
 
Ja sam komentarisao komentar o memoriji i zvučnicima na uređaju za čitanje knjiga, ništa drugo.
 
Vrh Dno