Šta je novo?

Ko sta ima od Hi-Fi komponenti?!

@lord_bozidar
Na slikama koje si postavio, nema šanse da je razmak od zida 35cm, možda nekih 10-15cm od zadnjeg i isto toliko desni zvučnik od bočnog zida.
Koliko sam sada shvatio ti si dobio brundanje, očekivano od ovolikih zvučnika i sa tom udaljenošću od zida,
onda si kalibrisao risiver i on je to rešio tako što je drastično odrezao bas kako bi popravio situaciju, a onda bi sada da pojačaš bas sa drugim pojačalom.
To se neće desiti, dobićeš isto to brundanje.
Takođe pozicija bas refleks otvora ne određuje da li je projektovan za blizu zida ili ne, većina nije projektovana za blizinu, ovi tvoji nisu sigurno.
I na kraju to što si čuo zvučnike u drugoj prostoriji ne znači puno, pogotovo o temi o kojoj diskutujemo, a to je bas regija.
Prebaci zvučnike u drugu prostoriju stana i videćeš da je to opet treći zvuk koji ne liči ni na onaj iz salona ni na ovaj iz trenutne sobe.
Bas je užasno veliki problem za hifi,
ovo se lako da primetiti na primer na hifi show-u, gde otprilike u 90% soba bas ne valja ništa, tj primetne su rezonance sobe i mutni i boomy bas.
Da, komentar na to je, ali tamo su sobe neprilagođene za hifi, pa jesu ali na žalost baš takve sobe su i one u kojima većina nas boravi.

Ja sam ovaj problem rešio drastičnom odlukom da kupim zvučnike koje i nemaju baš basa, ako se baš uželim pustim nešto na slušalicama,
za ostalo sam se pomirio da dobar bas i hifi idu jako jako teško rukom pod ruku.

U svakom slučaju ostaje ti moj savet da pozajmiš pojačalo pre kupovine, ako se ispostavi da nisam u pravu i dobiješ poboljšanje, lako ćeš kupiti za šta se odlučiš.
 
Bez (dobrog) basa si izgubio pola muzike :(
 
veoma rado... dal mozda neko ima schiit vidar pojacalo da mi pozajmi?
sto se tice razmestanja tu je slaba vajda, tu su gde su dok se ne preselim,
a kad se preselim, vec imam plan gde idu, koji je raspored i kakav damping ide na zidove... al o tom potom.
trenutno nema mrdanja sledecih godinu dve. prokletstvo kad te sve zivo interesuje, imas gomilu hobija, manjak vremena i sve skupo majku mu :D
 
@Delija
Naravno, bolje je što bolji bas,
ali okolnosti su takve da ako je nemoguće imati dobar bas, onda bolje da ga nema.
Pisao sam na hifi forumu, ali da ponovim,
imam rezonantnu frekvenciju u sobi od 46hz, jako problematično,
Totem Arro, pa recimo neslušljivo na određenim numerama, loše u svim ostalim.
Spendor S3/5R2 uglavnom ok, tu i tamo se oseti rezonancija, ali podnošljivo.
Navikao sam da se ne opterećujem savršenstvom pa uživam u ovome kako je sada.
 
Jeste. To oko 50 Hz je vrlo zeznuto. Tu ima dosta energije u muzici i kad "ne valja" Ima izrazito negativan uticaj na "zaprljanost" celog spektra, ukljucujuci i visoke tonove.
 
  • Pojačalo: Cyrus 8 / Cyrus PSX externo napajanje (vezano na basove)
  • Pojačalo snage: Cyrus Power (vezano na visoke)
  • CD-Player: Cyrus 6 SE
  • DAC: Chord Mojo
  • Kablovi - zvucnicki: B&W
  • Kablovi - interconnect-i: Chord Chameleon
  • Kablovi - power cord-ovi: Supra 3x2,5
  • Zvucnici: B&W CM7
  • Slušalice: Grado SR125x
Koliko god čudno zvuči kombinacija gde je integralac na basovima a snagaš na visokima zvuči mnogo lepše i prirodnije, visoki su mnogo lepršaviji a basovima ne manjka ništa jer na integralcu imam spoljno napajanje, pa je i to jako kvalitetno. Jedino je bitno, kao i kod svih britanaca, da se lepo ugreju, posle 1-2h, i onda počne da peva
 
Poslednja izmena:
Razlika je... moj kum pusti na trojku-četvorku kada krene u kupovinu ili u grad, i taman kada se vrati svira onako pun, masivan zvuk. OK je i posle pola sata ali treba mu da se popune sve pore u toj elektronici (ne pitam me šta tačno, ja sam muzičar :D )
 
mozda zato sto sam ITevac i volim logiku, jedinice i nule...
ali meni ovo ide u ezoteriku. verovatno zato i ne verujem u skupe kablove.
 
Ja sam elektrotehnicar i IT-jevac.

Gde bi nam bio kraj da je stvar prosta kao "jedinice i nule" ;)
 
Знам још неке са уређајима којима треба пар сати да постигну потенцијал али је штос у томе да бих се лично сморио ако требам толико да чекам. Као ручак да куваш.... :)

Што се тиче 1 и 0 некада сам и ја мислио да је све то исто и самоуверено тврдио да ту не може бити разлике. За струјне сам се смејао... онда сам решио да пробам више модела... ту сам се зезнуо... лакше док верујеш догми него кад кренеш у тест. :D
 
Moje pojačalo kada se uključi automatski vrši zagrevanje koje traje 1 minut i nema zvuka,
što je ok ako vam ne treba zvuk odmah, a kada zatreba to je užasno iritantno, nikad više ovakvu grešku neću ponoviti.
 
da je u pitanju pojacalo sa vakuum cevima... ili pojacalo tipa A, mozda i A/B - tu mi ima smisla zagrevanje
ali za ostatak mozda samo ne zelim da verujem...

elem, najjace sto sam ikada video je TOSLINK kabal sa pozlacenim konektorima i dodatnom zastitom od elektromagnetnih polja.
i naravno likovi u recenzijama koji se bodu u vene tim kablom i objasnjavaju kako je taj kabal izvukao dodatne detalje i toplotu :D
Techmoan na YT ima nekoliko dobrih videa na tu temu i uvek su veoma zabavni ;)
 
veoma rado... dal mozda neko ima schiit vidar pojacalo da mi pozajmi?
sto se tice razmestanja tu je slaba vajda, tu su gde su dok se ne preselim,
a kad se preselim, vec imam plan gde idu, koji je raspored i kakav damping ide na zidove... al o tom potom.
trenutno nema mrdanja sledecih godinu dve. prokletstvo kad te sve zivo interesuje, imas gomilu hobija, manjak vremena i sve skupo majku mu :D
nema razloga da se previše fokusiraš na šit...svaki šit uređaj dobije veliki hajp a onda nakon nekog vremena bude i nije baš nešto...ako ti se već dopao naim imaš naim 5 pojačalo manje više redovno na oglasima...mada, daleko od toga da sva pojačala zvuče isto, ali pitanje je koliko bi ljudi ovde iza zavese prepoznalo da li svira av risiver ili integralno pojačalo na istom nivou zvuka...pre svega saveti ove vrste su nezahvalni jer svako ima drugačije shvatanje muzičke prezentacije i šta je "bolje"...neko voli da čuje sve po svaku cenu, neko bi radije žrtvovao nešto detalja zbog mirnije prezentacije, nekoga zanima samo bas koji udara u stomak, nekome su visoki tonovi nešto nenormalno i gledaju da ih umekšaju što više mogu, i tako dalje i tako dalje...
 
...neko voli da čuje sve po svaku cenu, neko bi radije žrtvovao nešto detalja zbog mirnije prezentacije, nekoga zanima samo bas koji udara u stomak, nekome su visoki tonovi nešto nenormalno i gledaju da ih umekšaju što više mogu, i tako dalje i tako dalje...
upravo. jednom davno sam imao neko italijansko pojačalo na probi, bilo je kod mene možda 15-tak dana. iako je zvuk bio slabiji i vrlo umekšan, nisi ni mogao da slušaš metal ili bilo šta oštrije, zato je za akustičnu svirku bilo predivno. još uvek poželim ponekad da ga čujem ali ni poznanik koji ga je kupio nije ga dugo zadržao kod sebe. verovatno opet zato što je tako "ograničeno"

e sad, da ima čovek pojačalo za svaku vrstu muzike posebno - ne ide, tako da opet priča ide na kompromise. meni za klasiku, koju sam ranije najviše slušao, preporuku sam dobijao za neke starije Tannoy sa lampašem ali to nikada nisam probao pa ne znam. sada sa ovim B&W trosistemcima i Cyrus-ima svestan sam da mora malo da se odvrne da bi se dobio kvalitetan zvuk, ali to mu je što mu je... kada mi dosadi promeniću za nešto potpuno dijametralno, pa tako u krug
 
Ту је проблем што већина нема репер уживо свирки, концерата већ како мисли да треба. Тога има и код подешавања тв, неки траже калибрацију и што природнију слику док други "насвирају" боје као вашару.
 
Sistem koji bira muziku nije dobar sistem.
 
Ja se secam kada sam uzimao prethodne Magnat zvucnike,odusevio sam se kada mi je prodavac pustio te iste zvucnike na neko starije stereo pojacalo. Dodjem kuci,povezem na AVR u stereo mod...jbt,kao da je neko stavio dva ćebeta preko kutija 🤣
 
kad sam kupovao zvucnike, slusao sam Magnat signature 1105 i zaista su bili impresivni, al sam se na kraju ipak odlucio za focal.
krastavac danas je AVR kompromis za sve u jednom... retko ko ima vremena, novca i pre svega prostora da ima odvojene komponente.
par puta razmisljao da predjem sa mog Pioneera LX503 na Denon X4*** ili X6*** samo pitanje sta bi time dobio... i opet se vracam schiit kompromisu.
 
Po specifikaciji taj Pioneer radi 4k/60 na 4:4:4 mada ako ne furas desktop a ne izgleda mi tako, sav video materijal ti i jeste 4:2:0.

I cisto da znas, uopste nije nista software na Denonu "bolji", negde jeste, negde nije. Recimo Denon EQ je grozan, oktavna podesavanja, u 2023., Pioneer daje tercne filtere. Sure, nekad je svejedno, nekad nije, zasto nemati opciju. Drugo, Denon ne dozvoljava manuelni EQ uz kalibraciju, opsta glupost, itd, itd, itd. Kupi ti to pojacalo koje si planirao, 101% bolji rezultat nego drugi AVR.
 
mozda zato sto sam ITevac i volim logiku, jedinice i nule...
ali meni ovo ide u ezoteriku. verovatno zato i ne verujem u skupe kablove.
Kod kablova je fora samo da bude "kršten". Kada kreneš na skupoću nisam video srazmerne razlike da bi bila isplativa, ali je zato velika između no-name i najjeftinijih brendiranih.
 
Да би каблови имали смисла мора све остало да буде како треба, пристојна опрема и одговарајућа позиција звучника за холографски звук а то да буде постигнуто потребно је средити акустику просторије.
par puta razmisljao da predjem sa mog Pioneera LX503 na Denon X4*** ili X6*** samo pitanje sta bi time dobio...

Ако је у питању 6700 модел, добио би много. Уопште нису упоредиви модели, не само по конекцијама и комфору већ класи звука.
У сваком случају, за стерео музику најбоље имати додатно стерео појачало и извор.
 
u tom nekom (cenovnom) rangu je i Yamaha RX-A6A... ne znam kako zvuci, ali izgleda odvratno...
prethodne aventage serije su mi bile daleko lepse, krastavac
 
Rekao bih da je tema ko šta ima od hi-fi komponenti...
 
Stiglo pojacanje:
Denon X2700H
Klipsch RB-41 II

Taman da se napakuje 5.2.2 Atmos kombinacija :)
 

Prilozi

  • PXL_20230712_165342775.jpg
    PXL_20230712_165342775.jpg
    218 KB · Pregleda: 71
  • PXL_20230722_165155599.jpg
    PXL_20230722_165155599.jpg
    201.5 KB · Pregleda: 72
HT sistem:

0. Epson EH-TW5350 - 1080p projektor
1. Denon X1700H - AVR
2. MA bronze 100 6G - prednji
3. MA bronze C150 6G - centralni
4. Tannoy E11 - zadnji (nekad bili prednji, uz slabe i loše zadnje)
5. uskoro(avgust) - sub
6. kasnije... - atmos (MA C165,C180...)
Izvor: HTPC - stariji PC, obavlja posao, s obzirom da je izlaz 1080p. MPC-HC, ubačen najnoviji LAV filter (0.77.2 - 2023/03/08)

Što bi kolega @sinda rekao, polako ka 5.2.2 Atmos kombinaciji :ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno