Šta je novo?

Ko sta ima od Hi-Fi komponenti?!

Taj auris ima super karakteristike,

Frequency response 20 Hz - 30 kHz
Sensitivity (1 W / 1 m) 91 dB
RMS Power 150 W

ako je tih 20Hz -3dB, onda impresivno :)
 
Stvarno mislis da je to moguce sa tom velicinom kutije i driver-a i tom efikasnoscu? :)
 
Ја уопште не волим овакве крње податке, увек се сетим неких Хитачи кутија које је својевремено купио кум а које су биле 20Hz-30kHz (-16dB) где сви прочитају 20-30 а нико не види шта пише у загради. А 16dB је невероватно велико одступање.
Мада је овде вероватно само испуштено, није сакривено.
 
Ko sta ima od HI-FI komponenti?!

Potpuno su nevažne te karakteristike na papiru, kao ni frekventni odziv. Šta vredi sto piše 20hz ako npr. ima pad od 10db na 60hz, itd. Na kraju, sve to nije važno, važno je da li sistem dobro svira, i nije loše da je sve od jednog proizvođača izbegava se jurnjava za sinergijom. Basovi ne treba da budu veliki osim ako je prostor u kojem se slusa muzika veliki, ali i to je opet relativno, ima manjih drajvera u precniku koji vecom ekskurzijom postizu slicne rezultate (u određenim granicama naravno) poput drajvera sa vecim membranama. Dakle, opusteno, treba slusati muziku, a ne zamarati se preterano šta piše na papiru.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Mozes muziku slusati i na tranzistoru i na koncertu na Doningtonu. Nije svejedno :)
 
Ko sta ima od HI-FI komponenti?!

Ej drustvo,
malopre je bio moj dobar drugar Zlaja, bubnjar benda Zaa/katabazija/scarps itd. Covek ima studio za snimanje i producent je pored toga sto se bavi sviranjem bubnjeva, a i imamo slican muzicki ukus .
Nisam mu pricao nista o specifikaciji sistema. Zvao sam ga da cuje zvuk i da vidi kakva je soba jer treba da uradimo tretman sobe(on je radio u svom studiju pa je iskusniji od mene).
Prvo smo slusali albume koje je on snimao i producirao jer tako ce najbolje da zna sta i kako(zaa album i album katabazije).
Preslusali smo to , onda presli na ac/dc back in black, massive
Attack, queen bohemian rhapsody(kaze ko da sedim na klavir hahah),pink floyd welcome to the machine , nakon svega mi je rekao ajde sad pusti dark side of the moon.
Krece dark side of the moon , posle trece pesme cimam ga za rukav i pitam ga al idemo ?!odgovara pogubljeno i pita "a , gde cemo"?
Morali smo da prekinemo slusanje jer sam imao neke obaveze :).
Sto se tice albuma koje je on snimao kaze to je to cuje se kako sam ih snimio i kako sam zeleo da zvuce.
Sto se tice dark side of the moon , namerno sam te terao da pustis njega, jer sam slusao na preko 100 kvalitetnih sistema inisam cuo ovako dobro.sada tri dana necu da slusam kuci muziku da mi ne pokvari utisak.
Kaze ovi zvucnici rade na 25hz i ne znam kako im je poslo za rukom da ovo urade da zvuci ovako. Posle sam mu rekao da u specifikaciji stvarno tako pise.
Rekao je da prvi put vidi da je neko stavio u ovako malu kutiju bas driver od 3" i to 2x , znaci 6" po strani.kaze kod mene u studiju, studijski imaju 2" i to je max, da mi je neko pricao da neko stavlja u ovakvu kutiju 3" ne bi mu verovao . Objasnio mi je da se trojke stavljaju u one kutije ogromne na koncertima.
Na kraju je pitao da li moze u buducnosti kada snima/mixuje album da dodje ovde i da ga preslusa kako bi znao sta treba da popravi.

Sledece nedelje cemo poraditi na akustici sobe i pitao je da dovede klavijaturistu koji se isto bavi produkcijom da cuje sistem. Pa cu preneti i njegove utiske.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ko sta ima od HI-FI komponenti?!

Mozes muziku slusati i na tranzistoru i na koncertu na Doningtonu. Nije svejedno :)

Pretpostavljam da si bio na Doningtonu i ne pričaš na pamet?

Ne preteruj, niko ne govori o krajnostima. Ceo hi-fi je jedna ogromna siva zona u kojoj sa napretkom tehnologije neke ostre granice sve vise nestaju. Napali ste vas par momka koji je po svemu sudeci uneo u kuću vise nego solidan sistem kako mu zvucnici ne valjaju jer u specifikacijama piše nešto, šta god... Pri tome niko od vas nema pojma o čemu priča jer doticni sistem nije imao prilike da čuje. Kompleksi ili šta je ta potreba da se necije omalovazi iako nismo imali prilike ni da vidimo ni da čujemo o čemu je reč? Danas bar na trzistu postoji gomila nekonvencionalnih rešenja koja sviraju sasvim dobro. Ima naravno i propalih rešenja, uvek bilo i biće.

Dakle, hajmo malo vise tolerancije i pozitivizma. Pogotovo danas kada je prava retkost da neko u Srbiji želi da ulozi vise novca u hi-fi sistem nego u mobilni telefon.

@frubi
Prijatelju, sistem dobro izgleda, interesantno je da neko odavde ima takve projekte. Akustika sobe je obavezna i moze da donese veći napredak nego bolji uređaj. Dobro je da imaš nekog iskusnijeg da ti oko toga pomogne. Sto se zvuka tice, ako je tebi dobro i ako uzivas, to je jedino merodavno. Samo napred...
 
Poslednja izmena:
Leksa, ne moras bas uvek da se pravis pametan.
Znam tacno o kakvom sistemu je rec i kako i sta svira i koliko kosta i koliko vredi. Kako, zasto - to nije tvoj problem ;)

A naravno da nisam za taj sistem rekao da je "tranzistor", vec ne mozes da banalizujes tehnicke karakteristike i ogranicenja sistema.
 
Poslednja izmena:
Ne pominjem ja Donington, avione, kamione... Ako si slusao taj sistem, navedi gde, šta, kako, daj konkretne utiske. Koja su ogranicenja i šta to tačno znaci? Skoro svi sistemi sa kojima sam se sretao imaju određena ogranicenja, zato i postoje sistemi/komponente razlicitih cenovnih razreda. Bez palamuđenja dakle, nismo na hi-Files forumu, ovde nema zasticenih trgovaca.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Evo moje misljenje, moze da svira 20hz ali lose.

Dok mi nisu crkli, imao sam totem arro, takodje mali drajver koji svira nisko.
Pisao sam vec sto puta ali da se ponovim, jeste svira nisko, ali je bas generalno los, a idealan opis mi je sa jednog stranog foruma, one note bass . Sve se cuje, ali sve zvuci isto, i naravno nema slam, udarac, dinamiku.

Trenutno imam spendor S3/5R². Zanimljivo je da pre par godina na sajmu su bili mali harbeth-i, i ja onako saljivo kazem sebi, pa koji ludak kupuje zvucnik koji ide od 75hz. Par godina kasnije, eto i odgovora, ja :) .
Naravno spendori ne idu tako duboko, ali im je bas drasticno bolji, kvalitativno.

Pa se onako nekom normalnom logikom zapita covek, kako je moguce da totem napravi arro zvucnike koji idu do 40hz sa zvucnikom od 100mm, a spendor stavi zvucnik od 140mm i ne moze da se spusti ispod 75hz? Ovi u spendoru nemaju pojma? U harbeth-u takodje?

Ukratko, mogu i zvucnici sa malim basom, ali obzirom da kutije i nisu nesto male na kraju, sem sto su uske, veci problem je dubina, zasto onda mali drajveri?

Dakle, sto se mene tice, iz mog licnog iskustva, sem ako ne moram zbog fizickih dimenzija, ja kutije sa malim drajverima vise nikad razmatrati necu.
 
Evo moje misljenje, moze da svira 20hz ali lose.

Dok mi nisu crkli, imao sam totem arro, takodje mali drajver koji svira nisko.
Pisao sam vec sto puta ali da se ponovim, jeste svira nisko, ali je bas generalno los, a idealan opis mi je sa jednog stranog foruma, one note bass . Sve se cuje, ali sve zvuci isto, i naravno nema slam, udarac, dinamiku.

Trenutno imam spendor S3/5R². Zanimljivo je da pre par godina na sajmu su bili mali harbeth-i, i ja onako saljivo kazem sebi, pa koji ludak kupuje zvucnik koji ide od 75hz. Par godina kasnije, eto i odgovora, ja :) .
Naravno spendori ne idu tako duboko, ali im je bas drasticno bolji, kvalitativno.

Pa se onako nekom normalnom logikom zapita covek, kako je moguce da totem napravi arro zvucnike koji idu do 40hz sa zvucnikom od 100mm, a spendor stavi zvucnik od 140mm i ne moze da se spusti ispod 75hz? Ovi u spendoru nemaju pojma? U harbeth-u takodje?

Ukratko, mogu i zvucnici sa malim basom, ali obzirom da kutije i nisu nesto male na kraju, sem sto su uske, veci problem je dubina, zasto onda mali drajveri?

Dakle, sto se mene tice, iz mog licnog iskustva, sem ako ne moram zbog fizickih dimenzija, ja kutije sa malim drajverima vise nikad razmatrati necu.


Najzad neko da iznese neko mišljenje na osnovu licnog iskustva. Na tu temu, Proac su na svim svojim modelima do pre 10-ak godina rezali bas na 100hz. Dakle sve sto je ispod 100hz nije ih zanimalo.

Ipak, par pitanja. Kad basista odsvira praznu E zicu (41.2 hz), šta u tom trenutku radi tvoja kutija? Kad kažeš "bas je bolji kvalitativno" na šta tačno mislis?
 
Ipak, par pitanja. Kad basista odsvira praznu E zicu (41.2 hz), šta u tom trenutku radi tvoja kutija? Kad kažeš "bas je bolji kvalitativno" na šta tačno mislis?

Pa ako je verovati ovom merenju sa ove strane http://www.stereophile.com/content/spendor-s35rsup2sup-loudspeaker-measurements#S6PfIDyw8X8T5sjw.97, svira 10db tise nego kada svira 100hz. Mozda svira i harmonik 82.4 hz. A posto svira u sobi, mozda i ne daje 10db tisi zvuk, mozda soba pojaca za 15db pa se bas ta nota cuje jace nego neka na 100hz.
Sve uzevsi u obzir, ja sam od celog mog hifi sistema najvise razocaran uticajem prostorije na zvuk, tj sobom. Isti slucaj i sa hifi sajmom i salonima, sto vise basa to vecih problema. Resenja prakticno ni nema, za basove mislim. Prvo sto mi pada na pamet su veliki pmc zvucnici, bas fantazija, sledeca pesma potrefi se nota sa prostorijom i ubi rezonancija ceo zvuk.

Ne znam da objasnim recima sta znaci bolji bas kvalitativno, recimo da na arro cujes zvuk a na boljim zvucnicima cujes melodiju koju bas svira. Na prvu ruku arro bolje zvuci, ali posle shvatis da ima i bolje. Arro bas pravljeni ciljno marketinski, dubok bas za velicinu zvucnika, malo izrazeniji visoki pa pomislis wow koliko detalja se novih cuje sa ovim zvucnicima, naravno na ustrb sredine koja je po meni najvaznija.

Sad ja ocrnih totem arro ali da me ne shvatite pogresno nisu to losi zvucnici, kao sto ne mislim da su ovi auris losi, samo komentarisemo opusteno o iskustvima, hobi, treba da nas opusta i da uzivamo.

Steta sto nikako da odnesem zvucnik da majstor premota, mogao je ko zeli da cuje kod mene i arro i spendor, imali bi jos poneko misljenje ovako mozda i ja gresim.
 
Ima li smisla da okacim snimak unfinished sympathy od massive attack pesme sto sam iz zajebancije snimio telefonom pa da mi kazete utiske ?ako na snimku sa telefona to zvuci iole ok mozda mozemo da imamo malo bolju sliku kako to ustvari radi uzivo?

Ovde govorimo i diskutujemo u prazno ja mislim , ja prenosim svoje utiske i utiske ljudi koji su culi sistem, a drugi clanovi pricaju kako to nije moguce :)
Ovde ima dobar review znam da svi pljuju urednika da uzima lovu za review , ali je covek ispisao 5 6 strana
http://www.sixmoons.com/audioreviews2/auris2/1.html


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
6moons i "dobar review" nikako ne idu u jednoj recenici. Odavno se zna ko je Srajan Ebaen i kako to sve funkcionise...

Kako to da bas nigde drugde nema krstenog review-a?
 
Svi audiofilski uzimaju pare, i/ili hrane svoj ego.
Ima milion primera copy paste gluposti, jer ne znaju šta više da lupaju.
 
Ko sta ima od HI-FI komponenti?!

Slobodno napisi sta imas , napisi Auris platio Srajanu da uradi review i nahvali zvucnike.

Ja cu napisati da to sto ces ti da napises nije istina, jer mi je vlasnik Aurisa objasnio odakle review na 6moons i zasto nema na drugim sajtovima krstenog reviewa ( ofc nakon ti napises detalje prvi )

Nije ovo diy i fifi forum pa da pricamo u puzlama. Slobodno napisi sta imas i sta znas posto izgleda znas mnogo toga sto mi ne znsmo :)

Da ne bi isli u off , evo klipa koji sam pitao da okacim i preslusajte pa ako imste nesto da napisete ,kazete , shoot it up .

Pisemo se

https://drive.google.com/open?id=0B6ncwi6dmpGtNTFQU0x3R2w2MWM


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Frubi, nemoguće je dati bilo kakav sud na osnovu snimka sa mobilnog telefona. Ne treba ni da se preterano opterećuješ time, slušaj muziku i uživaj.
 
Ovde ima dobar review znam da svi pljuju urednika da uzima lovu za review , ali je covek ispisao 5 6 strana
http://www.sixmoons.com/audioreviews2/auris2/1.html

Hm, krenuo da čitam i na samom početku piše da su bili istaknuti na minhenskom sajmu prošle godine. Nešto ne uspevam da se setim Aurisa da me ubiješ, doduše jeste bilo hiljadu izlagača, mnogi su izbledeli vremenom. Pogledaću slike sa sajma možda sam uslikao, mada bih se valjda setio da sam video izlagače iz Srbije.

Pa ako je verovati ovom merenju sa ove strane http://www.stereophile.com/content/spendor-s35rsup2sup-loudspeaker-measurements#S6PfIDyw8X8T5sjw.97, svira 10db tise nego kada svira 100hz. Mozda svira i harmonik 82.4 hz. A posto svira u sobi, mozda i ne daje 10db tisi zvuk, mozda soba pojaca za 15db pa se bas ta nota cuje jace nego neka na 100hz.
Sve uzevsi u obzir, ja sam od celog mog hifi sistema najvise razocaran uticajem prostorije na zvuk, tj sobom. Isti slucaj i sa hifi sajmom i salonima, sto vise basa to vecih problema. Resenja prakticno ni nema, za basove mislim. Prvo sto mi pada na pamet su veliki pmc zvucnici, bas fantazija, sledeca pesma potrefi se nota sa prostorijom i ubi rezonancija ceo zvuk.

Ne znam da objasnim recima sta znaci bolji bas kvalitativno, recimo da na arro cujes zvuk a na boljim zvucnicima cujes melodiju koju bas svira. Na prvu ruku arro bolje zvuci, ali posle shvatis da ima i bolje. Arro bas pravljeni ciljno marketinski, dubok bas za velicinu zvucnika, malo izrazeniji visoki pa pomislis wow koliko detalja se novih cuje sa ovim zvucnicima, naravno na ustrb sredine koja je po meni najvaznija.

Sad ja ocrnih totem arro ali da me ne shvatite pogresno nisu to losi zvucnici, kao sto ne mislim da su ovi auris losi, samo komentarisemo opusteno o iskustvima, hobi, treba da nas opusta i da uzivamo.

Steta sto nikako da odnesem zvucnik da majstor premota, mogao je ko zeli da cuje kod mene i arro i spendor, imali bi jos poneko misljenje ovako mozda i ja gresim.

Spendori su ok kutije za male sobe. Za Totem Arro kažu da ih koristi Diana Krall. Nisam ih slušao pa ne mogu da komentarišem, no ako ti bolje sviraju Spendori, to je jedino i važno.

Generalno englezi vole da "reše" probleme tako što konstruišu kutije koje uopšte ne sviraju deo spektra. Odseku lepo i odozdo i odozgo, da nema ništa da bude oštro niti šta da brunda dole. Ostane sredina, nigde ništa ne smeta i svi srećni i zadovoljni. Ko je ikad slušao Harbeth (i razne druge britanske kutije) zna o čemu pričam. Lično nemam preterani problem sa ovakvim rešenjem, ali imam problem kad to krene da se predstavlja kao ultimativno rešenje, a još više imam problem kad se nazida cena u neke klase kojima zvučno ne pripadaju, a to je na žalost slučaj danas sa većinom britanskih proizvođača. Mislim da kvalitetan bas ne može da izađe iz kutije koja taj deo informacije ni ne svira, što naravno ne znači da ne može da se uživa u muzici iz takvih kutija.
 
Jbl L serija, ima savrsen, odsecan i kontrolisan bas, sam posedujem L87 i mogu reci da kutija za svoje godine svira fenomenalno

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Za Dianu Krall to kazu ovi iz 6moons-a, pa ti vidi :) .

Kazem, review-e treba nauciti citati izmedju redova. Za arro na 6moons osim lepih reci provuceno je sve ono sto se meni ne svidja, i bas kakav je i da su visoki malo izrazeniji. Samo treba prvo znati i nauciti sta se kome svidja kod zvucinka i to traziti u review-u i nema problema, a hvale zanemariti.

Kao i za 20hz za Auris zvucnike, samo provuceno na lep nacin da ne sviraju toliko duboko, ali pise.

Stereophile review ovih mojih spendora je na primer dosta tacan, sve sto mi se dopada kod njih pise u review-u, a pise i ono sto ne valja, sto je meni manje bitno, ali za nekog drugog je odbijajuci faktor.

Na zalost jako jako skup hobi, i ne previse popularan (bukvalno niko iz mog okruzenja nema nista bolje od zvucnika za komp) pa svi generalno imamo jako malo iskustva pa se bez razloga svadjamo po forumima :) .
 
Apropo teme,i ciji je " duzi " :) evo sta imam i koliko sam dao

Pojacalo - Marantz pm 7001+custom build naponski pozlacen - 200 evra
Zvucnici - T+A Criterion T110 E - 190 evra,drugi vlasnik :)
kablovi - cordial cls 225 ~1200 din
izvor - PC , do skora bila Asus Xonar u7,a veceras sklapam drugu konfiguraciju sa Creative Titanium HD. - 80 evra

Sve komponente u mint stanju,sve kupljene ovde i probane,i sve skupa ulozeno oko 500 evra. A koliko bi dao za novo,samo pojacalo nova serija u ovoj klasi je preko 100 000. Naravno imam godine iskustva u menjanju, ne mogu reci da sam nekakav audiofil,ali nisam totalni noob :D zato moj iskusni ujak ima yamahu rxv-4600 + monitor audio br6 + plejeri,dakle oko 3000 evra je ulozio u sistem, a nije na nivou mog,pogotovo u bas podrucju...

Poenta je,ko zna,moze da sklopi fantastican sistem za malo para,naravno uz savet sa foruma,i laik ce proci odlicno.

Ko ne zna,dace 500 evra na Logitech z906, i neku 7.1 karticu,verovace da je to to, i nece biti svestan sta propusta...
 
Poslednja izmena:
Ujak ima dobar risiver i lose zvucnike.
 
Imas slabo pamcenje ;)

U toj generaciji (2005. godine) je RX-V4600 bio drugi najjaci model - iznad je bio samo flagship model DSP-Z9. Cena je bila skoro 2000€.
Nije neki zmaj u stereo modu, ali zasluzuje bolje zvucnike. Idealno - i dodatno stereo pojacalo vise klase preko pre-out izlaza za front-ove.
 
Poslednja izmena:
Pa ti to i pricam. Kako god okrenes ispadne kanta u stereo modu :).
 
Taj mali Marantz tesko da je bolji.
A u svakom slucaju je liga iznad zvucnika.

Samo neka ujak upgrade-uje zvucnike, pa onda na megdan :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno