Šta je novo?

Ko resi pucketanje dobije milku:)

Jet Set Willy

Čuven
Učlanjen(a)
28.12.2001
Poruke
412
Poena
645
U pitanju si logi x-530 zvucnici i komp iz potpisa.

Stvari stoje ovako:

-Problem ima veze sa strujom kod mene u stanu tj kuci, znaci NIJE softverske prirode.
-Problem se NE manifestuje kada zvucnike prikljucim na dvd player u drugom delu kuce.
-Problem postoji kada su zvucnici prikljuceni i na live i na int. sound kod mene.
-Pucketanje je nasumicno (javlja se povremeno u proseku na svakih pola sata) a najizrazenije kada se recimo u susednoj sobi ukljuci neonka.
-Pucketanje potice od kompa, posto kada zvucnici nisu prikljuceni na komp ne pucketaju, a kad su prikljuceni na komp. pucketaju cak i kada je komp iskljucen (prekidac na napajanju!!)
-Mislio sam da je problem sa fazom, pa sam produznim kabelom prikljucivao komp i zvucnike u sve zive uticnice po kuci i na kraju u podrum!!! ali pucketaju cak i tada, kada palim/gasim pomenutu neonku!! (malo slabije doduse).
-Kada prikljucim male 2.0 zvucnike pucketanja nema.
-Cini mi se da nema svrhe da reklamiram zvucnike posto u principu rade ok, a i problem ocigledno nije do njih nego do kompa, ili se jednostavno "ne vole"??

Predstoji mi dakle jos da probam logija kod nekog komsije ili da uzmem neki drugi 5.1 sistem da vidim kako se ponasa na mom kompu, al' rek'o mozda neko ima neku pametnu ideju?
Castim milku ako mi neko ovo resi, ako uopste moze da se resi :)
 
Poslednja izmena:
Neverovatno!
Pazi, ja imam isti problem (sa istim zvucnicima, naravno) :) Medjutim ne bavim se mnogo njime i boli me uvo ali cisto da dodam jos jednu stvar cisto da se stvar zakomplikuje :)
Kod mene su svi simptomi potpuno isti ali pazi sad ovo:
- dok sam bio u prethodnom stanu NISTA se nije culo?!
- kad sam presao u novi pocelo je to pucketanje?!

ne moram da kazem da je ceo setup potpuno copy-paste i pojma nemam sta je uzrok tome...
 
1. Priključi ih na drugi komp. Ako ne pucketaju promeni napajanje.
2. Ako novo napajanje ne pomogne, kupi neki SmartUPS (jedan od onih što filtriraju ulazni napon).
3. Ako ni to ne pomogne, kupi drugi komp (ili zvučnike, šta ti je jeftinije ;)).

Imao sam sličnu situaciju kao i ti (doduše sa drugim zvučnicima), i novo napajanje je rešilo problem. Kod mene se pucketanje javljalo na desktopu, a čim pokrenem neku igru, ili vizuelizaciju u Winampu (znači čim opteretim procesor, odnosno napajanje), nestajalo je. Ne tvrdim da će ovo i tebi pomoći, ali vredi probati... ako možeš da pozajmiš PSU.
 
Isti slucaj imam, ali znam u cemu je problem.
Imam UPS i Chieftec 400W (DELUX 500W u prethodnom kompu) i isti simptomi kod kompa (prosli i sadasnji). Pucketanje, periodicno, mi se javlja kada mi je masina u kupatilu ukljucena i to je to.
Kada je iskljucena nema nista, cist zvuk.
Zvucnici su mi direktno prikljuceni u mrezu, a komp i monitor na UPS. Na zvucnicima cujem termostat peci i nista vise od takvnih stvari, ali mu jedino masina pravi takav problem kao i vama.
Losa instalacija visokonaponskih kablova u stanu (kuci).
Nema drugo, mislim da ne moze biti drugo.

Predlog je da odneses ceo komp u tu sobu u kojoj ti se ne cuje pucketanje i da prikljucis komp i vidis da li je to to, ili da u steker ili tamo gde ti je neonka stavis neku drugu sijalicu, ili da vidis prekidac neonke ili vec samo da zamenis starter neonke.
 
Loše je uzemljenje u sobi/kući/zgradi.
 
Poslednja izmena:
Problem je uglavnom se elektromotorima tipa veš-mašine, frižidera i zamrzivača. Nisam mogao da vjerujem kad mi je to električar rekao i sad smišljam kako da se riješim tog problema... :d

E, sad, ja sve nešto kontam da je to do takođe do instalacije a nije do elektromotora, jer npr. kad se uključi veš mašina, to se ne dešava (a ista je na manje od 4 metra od kompjutera i zvučnika), a kad se uključe frižider (koji je na istoj udaljenosti kao i veš-mašina) ili zamrzivač (koji je na nekih 6-7 metara udaljenosti) onda se to čuje... JLZ...

E, da, ja imam i svjetlosne efekte na sijalici u sobi... :d
 
@castor: ves masine uglavnom ometaju monitore a frizideri zvucnike.

pazite sad ovo: kad radi ves masina, koja je iza mog monitora, slika skace.
kad radi komsijina ves masina, malo manje ali opet skace. kad iskljucim kablovsku iz tv-a, ili iscupam tv-out na grafickoj- ne skace od komsijine masine. znaci, ladno preko kablovske stize ometanje.

elem @ jsw pogledaj da li ti: pojacalo, audio kablova, naponski kablovi od ozvucenja
prolaze pored: rasladnih uredjaja ili baze/slusalice bezicnog telefona
kao i da li je pucketanje povezano sa paljenjem/gasenjem kompresora na aparatu.
mozda je cak i komsin los friz
 
Poslednja izmena:
Milku kao chokoladu ili... ? :D
 
Momci nije vam to vezano direktno za komp vec indirektno,vase elektricne instalacije imaju na istoj grani ,masinu,utikacku kutiju u dnevnoj sobi,i recimo fen u utikackoj kutiji u Kupatilu,kad se ukljuci fen dolazi do oscilatornog,pada napona,proverite u osiguracima na kojoj amperazi stoje mozda su preslabe licne za struju koju trosite u istom vodu,ves masina,pojacalo,aktivno pojacalo u Wuferu itd.
Stavite licne jace Amperaze!
Ima pravo i Vectorman moze da bude i to!
 
Poslednja izmena:
Momci nije vam to vezano direktno za komp vec indirektno,vase elektricne instalacije imaju na istoj grani ,masinu,utikacku kutiju u dnevnoj sobi,i recimo fen u utikackoj kutiji u Kupatilu,kad se ukljuci fen dolazi do oscilatornog,pada napona,proverite u osiguracima na kojoj amperazi stoje mozda su preslabe licne za struju koju trosite u istom vodu,ves masina,pojacalo,aktivno pojacalo u Wuferu itd.
Stavite licne jace Amperaze!
Ima pravo i Vectorman moze da bude i to!

NE bih stavljao jace licne. Sta ako dodje do kratkog spoja nekad? Umesto da izbije osigurac...:-devil-: Pocece da gori el.instalacija i eto posla za vatrogasce...najjaci potrosaci u kuci su Sporet 2-3000W, Bojler oko 3000W, El.Bokal za vodu ~1800W, Mikrotalasna to su opaki potrosaci...A fen i nije neki potrosac...Stavi odgovarajuci broj licni (ali retko i najvise 2) i nema problema...
 
Nemojte nikako da se igrate sa osiguračima! I to ne samo zato što oni nemaju nikakve veze sa smetnjama.
Pored toga, imajte u vidu da se smetnje koje nastaju varničenjem u motorima prenose i putem vazduha.
 
Poslednja izmena:
Teorija kod mene je najverovatnije potvrdjena. Instalacije su opsti kriminal...
 
Probajte razne utičnice. Drugaru smo režili problem tako što smo napajanje za zvučnike sproveli dugačkim kablom skroz van njegove sobe.
 
Broz ti si u usa, ako me oci ne varaju |>
a ja meni se nesto cini da tamo uticnice nisu skoro nikad ili skoro nikad uzemljene...
 
Nemojte nikako da se igrate sa osiguračima! I to ne samo zato što oni nemaju nikakve veze sa smetnjama.
Pored toga, imajte u vidu da se smetnje koje nastaju varničenjem u motorima prenose i putem vazduha.

A da nije mozda elektro magnetna indukcija?
a stos se tice osiguraca treba videti da nekada kada se menjao taj osigurac da li je stavljen pravi sto bi rekli po defoltu za tu elek. granu?
 
Poslednja izmena:
Isprobao sam jos neke varijante i sada stvari stoje ovako:

-Na drugom racunaru (abit nf7s ploca, codegen napajanje) isto pucketa na svim uticnicama kod mene u kuci.
-Probao sam ponovo na doticnom LG DVD playeru, i primetio da se i tu javlja pucketanje, samo mnogo, mnogo slabije, znaci bukvalno moram da prislonim uvo uz zvucnik da bih cuo, znaci u principu problem je zanemarljiv iliti nema ga :)
Pitam se jeli moguce da jedan obican player nize srednje klase bolje izfiltrira sumove iz el. mreze nego solidno napajanje!?? Koliko li ovo tek smeta ostalim komponentama posto je ocigledno da sve to prolazi kroz plocu?!?
-I na kraju sam otisao do komsije i pozajmio od njega Altec 251, a logija probali kod njega. Na svu srecu ima neonku u sobi :) Altec naravno radi bez problema, dok logi i tu pucketa pri gasenju neonke (slabije doduse nego kod mene) a pri paljenu ne.
Ostavio sam mu zvucnike na par dana, cisto da utvrdimo da li se i kod njega javlja to povremeno pucketanje ili je samo uz paljanje neonke. Altec kod mene, naravno, radi ok.
Takodje nisam naveo jos jednu zanimljivu stvar.
Kada su prikljuceni audio konektori logi mi "kupi" neki niskofrekventni radio signal, tako da kada je volume potenciometar na zvucniku od 0 do 20% 'ladno mogu da cujem neku radio stanicu a jezik mi lici na kazahstanski!?!
Kada ga pojacam preko 1/4 ovo nestaje.
Posle svega mogu samo da zakljucim da ovi logi zvucnici nisu bas najsrecnije isprojektovani, a cini mi se da se problem javalja kod cele serije (manje-vise).
Pitanje je sada, da li da se cimam oko reklamacije (cini mi se da bih zbog ovoh radio signala mogao da je ostvarim?) ili da probam da se ne nerviram.
 
1) Nikad ,ali NIKAD ne stavljati vishe licni nego sto je propisano za osigurach jer moze doci
do opste katastrofe...uz to, ovo i nije uzrok pucketanja (jedna bakarna licna 4-6 A),a uvek je bolje staviti manje licni..just in case)
2) Problem je (kao sto neko ranije reche,ja potvrdjujem) u lose izvedenim instalacijama i
uzemljenju koje pri radu velikih potroshacah (ves masina,frizider...) stvaraju veliko magnetno polje i varijacije u naponu i struji,koje dovode do PUCKETANJA (obichno se javlja pri pochetku i kraju rada tih potroshacha ).UPS moze resiti problem varijacije struje,ali indukciju NE.Ponekad kada stavite glimericu na fazu u kojoj nema struje,glimerica lagano svetli,sto je znak da su instalacije SHIT i da je indukcija medju kablovima jaka...reshenja nema (osim macole )

3) Sto se tiche neonki,one u sebi imaju (bar bi trebalo) kondenzatore,koji sprechavaju veliki pik struje pri njihovom ukljuchivanju,bash zbog ovih pojava,ali zbog kvaliteta istih,ili zbog majstora koji montiraju sa filozofijom "Ma sta ce im ovo,a uz to i ne radi",chesto neonke prave problem...

Na zalost,zvuchnici nisu krivi...jedino da nadjes prostoriju u kojoj je ova pojava minimalna..ali ako je cela zgrada ili kuca tako uradjena...tesko...Da ne pominjem sve sumove koje kupe kablovi i koji se putem povratne sprege vracaju na ulaz zvuchnika...ma ne vredi trositi zivce na to...
P O Z
 
Poslednja izmena:
Da nemash mozda kablovski modem?

Meni se slicna stvar deshavala dok mi je modem bio prikljucen preko USB porta. Kad sam ga prikacio preko mrezne pucketanje je nestalo.
 
A da nije mozda elektro magnetna indukcija?
Jeste.
a stos se tice osiguraca treba videti da nekada kada se menjao taj osigurac da li je stavljen pravi sto bi rekli po defoltu za tu elek. granu?
Nema tu mnogo mudrosti. Osigurači su jeftini, svaki je obeležen bojom, a jači osigurač od potrebnog ionako ne može da se stavi (tako je projektovan otvor). Svako igranje sa osiguračima je krajnje bespotrebno, a može doneti samo štetu!

Kada su prikljuceni audio konektori logi mi "kupi" neki niskofrekventni radio signal, tako da kada je volume potenciometar na zvucniku od 0 do 20% 'ladno mogu da cujem neku radio stanicu a jezik mi lici na kazahstanski!?!
Izgleda da je ovih dana nemoguće pobeći od Borata. :d
Šalu na stranu, čini mi se da je pojačalo loše projektovano/napravljeno pa prima i pojačava raznorazne smetnje iz okruženja više nego što bi trebalo.
 
Meni se culo blago zujanje (krajnje iritirajuce( na sluskama Grado SR-60 kada su vezane na izlazu za slusalice na zvucnicima Altec Lansing 251. Mislio sam da je to do lose izvedenog izlaza da bi posle ne znam kog vremena ustanovio da zujanje dolazi od bazne stanice Panasonic-ovog fixnog DECT bezicnog telefona koji se nalazio pored desnog zvucnika na kome je gore pomenuti izlaz za slusalice. Udaljio sam baznu nekih 30 cm i sum je nestao.. Ukratko, udaljite baznu stanicu od telefona ako vam se nalazi u blizini zvucnika - mozda je upravo ona uzrok pucketanja
 
- dok sam bio u prethodnom stanu NISTA se nije culo?!
- kad sam presao u novi pocelo je to pucketanje?!

Jet Set Willy, preseli se u novi stan gde nece biti pucketanja i problem je resen :d. E sad sto se cokolade tice, ja volim milku sa suvim grozdjem :eyebrows:
 
ja sam imao nepodnosljivo brujanje/zujanje u wooferu 2.1 sistema, sta sve nisam probao, ne vredi da nabrajam, nakraju sam otkrio da je za sve kriva ulicna rasveta,
tj. prva sijalica koja je se nalazi u normalnoj ulici u odnosu na moju, jako blizu moje kuce, jer je ona nepodnosljivo pocela da zuji kada se i kod mene brujanje/zujanje drasticno pojacalo,
i jedno vece kada sam se vracao iz provoda uzmem kamen u ruku i resio sam brujanje, sad je tu normalna sijalica koja ne stvara zujanje

htedoh reci da ne mora uvek da bude problem u kucnim instalacijama
 
Poslednja izmena:
Broz ti si u usa, ako me oci ne varaju |>
a ja meni se nesto cini da tamo uticnice nisu skoro nikad ili skoro nikad uzemljene...

Ne varaju te :)
Da, u pravu si. U stanu imam svega 1 (jedan) utikac koji je uzemljen i to onaj gde se ukljucuje fen u kupatilu. Ostalo je plach....
To mi nikad nece biti jasno: kombinacija kriminalnih instalacija i wireless ocitavanje strujomera?!
 
**** ga, tu je suvise lepa klima da bi se smarali sa glupostima.
sta mislis, sto su skandinavci i svajcarci onako pedantni?

inace, meni kad se pali frizider, cuje se jako CCAPP u zvucnicima (stari friz iz WWII)
 
Poslednja izmena:
Kada su prikljuceni audio konektori logi mi "kupi" neki niskofrekventni radio signal, tako da kada je volume potenciometar na zvucniku od 0 do 20% 'ladno mogu da cujem neku radio stanicu a jezik mi lici na kazahstanski!?!
Da nemas nekog radio amatera u komsiluku?
Meni su komp i stub povezani kablom od 3m,i zica "kupi" talase koje salje komsija radio amater.
Kako uzmem da pomeram zice,signal se izostrava i gubi,i tako,ponasaju se bre zice kao antena.Pretpostavljam da i pojacalo na stubu ima svoj udeo u svemu.
I tacno znam kada je komsa on-line.:D
Ovo je znaci proveren slucaj kod mene.:D :d :D
 
Na poslu sam u poslednjih par nedelja imao jedno 5 tih Logija, i par X230. Svi su kod nas u radnji radili OK, ali imali smo jednu reklamaciju, koja je bila iste prirode kao i tvoja. Doneo čovek zvučnike nama, mi sve nakačili OK radi, otišao ja kod njega kući (jedno selo pored SM) i tamo stvarno pucketa. Imao sam u vidu da je do struje, pa sam poneo jednog Musteka 650+, koji na sebi ima standardne šuko utičnice i samo zvučnike nakačio na njega i pucketanje je nestalo. Dakle zaključak je bio da čoveku instalacije u kući baš i nisu idealne, tako da je čovel pazario taj UPS koji sam i poneo, i tako rešio svoj problem. Postojalo je rešenja da uzme druge zvučnike ali kad je video da sa UPS-om sve OK radi nije hteo da reklamira.
E sad na tebi je da odlučiš šta ćeš. Taj UPS mislim da je bio oko 50e pa ti vidi da li ti se to isplati.
 
Ovaj, da se vratim na nas omiljeni nacionalni sport: licnovanje osiguraca :D Ali ja u stanu imam automatske sklopke, buaaa, sta da radim, smmmrrc, pa zar da zovem elektricara pa da mi stavi neku od 25A :
E sada salu na stranu, ja sam imao izludjujuci problem sa gitarskim kombo pojacalom Park G10R ako se ne varam. Ladno sam hvatao radio stanice (naravno kada je gitara prikacena), a inace najvecu smetnju je pravio ruski krshware TV "Raduga", koji je izazivao krcanje u pojacalu. TV je bio udaljen jedno 4 m od pojacala (iza zida od 30cm). Naravno elektricna instalacije je bila kriminalna (bez uzemljenja). Inace TV se ukljucivao sam od sebe kada se upali neonka u hodniku (bas veselo u 3 sata izjutra :( ) Kada sam se vratio u BG problemi su nestali.
 
i ja imam isti problem(dodushe malo kasno sam video temu),znaci pucketanj na svaki h pola sata,a pucanje(bukvalno) kad uklucujem svetlo u sobi...
Ne znam shta je fora,ali me pomalo nervira...
 
Nazad
Vrh Dno