Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Raspored ti je takav da stavi 12-cu u dnevnu sobu i ne gadi je ni noću, i ne zatvaraj vrata na spavaćim sobama da može da "dobaci". 18-ca u 27kvm je uragan. Ako 12-ca ne dobaci do soba, ili hoćeš privatnost (zatvorena vrata), u sobe po 7-cu

Potpisujem sve što je ovde rečeno. Imam dve "pingvin" klime, bučne i neefikasne
Kad kažeš za 18 da je za dnevnu sobu uragan,jel je to dobro ili nije?
Kad kažeš za 18 da je za dnevnu sobu uragan,jel je to dobro ili nije?
Planiram da uzmem ovu.Cena joj je na akciji.
 

Prilozi

  • 20230712_203150.jpg
    20230712_203150.jpg
    204.1 KB · Pregleda: 83
  • 20230712_202829.jpg
    20230712_202829.jpg
    215.1 KB · Pregleda: 72
Poslednja izmena:
@LukasP & @jozza hvala na odgovorima. Prosto neverovatno da sa ovim klimatskim izazovima i u tehnoloski savremenom dobu nemamo prenosno resenje za hladjenje. Kod mene je problem sto za tu prostoriju koja je na krovu zapravo gotovo je nemoguce izvesti logicno postavljanje spoljne jedinice, a treba mi nacin da istu ohladim jer je povremeno koristim kao radnu sobu.
 
Vidjao sam spoljne jedinice kako stoje na krovovima.
 
@LukasP & @jozza hvala na odgovorima. Prosto neverovatno da sa ovim klimatskim izazovima i u tehnoloski savremenom dobu nemamo prenosno resenje za hladjenje. Kod mene je problem sto za tu prostoriju koja je na krovu zapravo gotovo je nemoguce izvesti logicno postavljanje spoljne jedinice, a treba mi nacin da istu ohladim jer je povremeno koristim kao radnu sobu.
Ja planiram takođe da montiram spoljnu jedinicu na krov, interesuje me ima li neko iskustva oko takvog montiranja?
Vidim da ima nekakvih nosača.

nosac-klima-uredjaja-krovni-mt650-520l-020405-5425634580563-71787916753.jpg
 
Ljudi montiraju na masivne zidane dimnjake, ili na crep, viđao sam i jedno i drugo (izdaleka)
Kad kažeš za 18 da je za dnevnu sobu uragan,jel je to dobro ili nije?

Planiram da uzmem ovu.Cena joj je na akciji.
Nisam ispratio tvoje prethodne postove, da li je klima namenjena samo za hlađenje ili i za grejanje? Kakva je orijentacija prostora (jug, sever,...), ima li prozora, kakvi su i sa koje strane, stan ili kuća, šta je ispod, šta iznad, kakva je izolacija? Generalno, problem 18-ce u "normalnoj" sobi je što jako duva čak i u prvoj brzini, pa može biti neugodno. E sad, svaka klima je različita, imate li podatke protoka vazduha za ovu 18-cu?
EDIT: Jako je bitno da ne duva prema ljudima
 
Poslednja izmena:
Pa da, koliko je Mission 12 dobra klima, toliko je ta 18ica jela gov...

Ja sam imao 2 prenosne klime sa crevom na izduv i ok mi je to bilo. Frizer ima u lokalu jednu i nije bucna. Snimicu kada budem opet isao.

Poprilicno su i jake za hladjenje, meni je hladila otvoren podrum od 50ak m2, njemu prostoriju od oko 35m2 bulevaru Despota Stefana 1, bukvalno na cosku zgrada gde je bio Aleksandar kazino, ceo dan siba sunce. Isao sam pre 2 dana na spoljasnjih 38c u hladu i radi super.

Problem je sto alo se pokvari van garancije, tesko da ce je neko popraviti, a jos manje za ok cifru.
 
Poslednja izmena:
Kad kažeš za 18 da je za dnevnu sobu uragan,jel je to dobro ili nije?

Planiram da uzmem ovu.Cena joj je na akciji.
Prevelika je 18 za 27 kvadrata.A u prostoriji od 6 kvadrata bi mozda mogao da stavis neki panelni radijator ili inverter grejalicu i da otvoris ove sobe da ide toplota.
 
Ja imam 2 Gree Viola 12k u po 10m2 😀
Moze klima i u 6m2, najbolje neka 7ica, samo da se vidi da li moze da ne siba u coveka direktno.

Za 27m2 svakako neka 12ica.

Sta je inverter grejalica?
 
Ovo je približna kvadratura.Mislim da bi 18 ica završila posao....ne znam
Čovek bi da greje skoro 70kvm sa jednom Hisense 18-com klimom u središnjoj (dnevnoj) sobi. U toj sobi će biti toplo, za ostatak ne verujem, zbog rasporeda. Prizemlje kuće, izolacija 8cm, PVC stolarija, jedna spoljna strana.
 
@LukasP & @jozza hvala na odgovorima. Prosto neverovatno da sa ovim klimatskim izazovima i u tehnoloski savremenom dobu nemamo prenosno resenje za hladjenje. Kod mene je problem sto za tu prostoriju koja je na krovu zapravo gotovo je nemoguce izvesti logicno postavljanje spoljne jedinice, a treba mi nacin da istu ohladim jer je povremeno koristim kao radnu sobu.
Nadji dobar servis tj dobre majstore neka pogledaju i 99.99% ce smisliti nesto, mozda ce ugradnja biti malo skuplja.
Ne moze se izmisliti nešto efikasno a pokretno jer princip rada klime je da kada radi uvijek jedan dio grije a drugi hladi, kada unutrasnja hladi vanjska se grije a kada unutrasnja grije vanjska hladi, tako da jedan dio klime mora biti van kuce.
Pokretnu ostavi kao zadnje rjesenje. Ima ljudi pa stave pokretnu na balkon a unutra samo sprovedu crijevo koje puse hladan vazduh. Ovo je najbolje rjesenje sa pokretnom pod uslovom da imas balkon, tj da je mozes staviti vani. Bude jako nezgodno odraditi to crijevo iako sa nekima dobijes ono platno za prozor ali to je sve cirkus. Najbolje bi bilo imati nekakav otvor kro zid velicine rozetne za dimnjak, sporet
 
Pozovi Daikin Srbija i pitaj ih, za svaki slucaj.
Do skoro su i Fujitsu i Midea sa tim jeli g**na, da mora sa njihovog spiska servis, pa su valjda posle promenili da je bitno samo da je prijavljen servis.
Mislim da je sada vecina iz fazona da je bitno samo da je prijavljen majstor za tu delatnost, samo da nije na crno, ali bih ja zvao i pitao uvoznika.

Pre jedno 15ak godina su skoro svi imali spisak svojih servisa za klime i samo si njih mogao da okrenes za bilo kakvu reklamaciju, a stajala je preporuka i za ugradnju kod istih.
Moj servis je bio na spisku za LG, Tesla-Crypton, Fujitsu i Vivax, da se ja secam.
Samo da dam info i ostalima, kada su Daikin klime u pitanju u garantnom listu zvaničnog distributera stoji samo preporuka za servis koji bi trebalo da instalira klimu, međutim dozvoljeni su i drugi servisi da odrade taj posao ali samo ako su registrovani za obavljanje frigo delatnosti. Garantni list naravno treba da se overi pečatom servisa koji će ugraditi klimu.
Inače garancija za Daikin klime je 3 god.
 
Poslednja izmena:
Zdravo drugari, nov sam ovde ne zamerite ako je vec bilo slicnih pitanja.
Zanima me razlika u ceni kod slicnih modela uredjaja. Navescu jedan primer samo ali vidim da i kod drugih proizvodjaca ima slicnih situacija.

primer: GREE ECO PLUS PULAR 12K i GREE Comfort Amber 12k

prva je u Tehnomediji 55k, a druga 80k. Dakle obe su inverter i po specifikacijama ne vidim bas drasticne razlike (osim sto prva ima po jedan + manje u energetsoj klasi).
Ista im je inverter tehnologija (G10), slicna ulazna snaga... i da budem posten, skuplja je sa WiFi a prva nije i skuplja ima 3D strujanje (sta god to bilo :D ).


Ono sto mene interesuje je da li se ova razlika (po meni velika) u ceni isplati ili je to vise marketing tipa stari/novi model i slicno. Izvinjavam se ako sam se nalupao ali do sada nisam imao potrebe za klimom pa sam slab sa informacijama :D
napomena: koristila bi se za grejanje vise nego za hladjenje

Hvala unapred, voleo bih ako neko iz iskustva moze da kaze nesto na temu razlika u ceni kod slicnih modela, bilo iz korisnickog iskustva ili kao serviser
Bice jos pitanja :D

Pozdra
moz' sam dosadan, ali znacilo bi mi ako neko ima vremena da odgovori :)
 
Ja sam iskeširao 3 Midea Mission 18, plus ugradnja sa kanalicama, oko 20m instalacije... I kad je krenulo grejanje ono blagi užas, maši temperaturu i u + i u -, troši ko tenk i ne ide ispod 800-900W. Skinem, stavim Fujitsu 12LMCE i mogu ti reći ko dupe i oko! Jeste da LMCE nema snage ko Mission 18 ali kako imam i pelet i gas, nije mi nikakav problem. A Boga mi, bilo je jako stresno tih par dana nakon uložene reklamacije, jer da reklamacija nije bila uvažena ne znam šta bih radio.
Verujem ti. Ja sam se jebavao sa reklamacijom dosta dugo. Dolazili su nekoliko puta iz Elcomtrade-a, menjali ploču, svašta nešto, klima radi identično loše, znači da je tako programirana. Kažu da nisu imali nijednu reklamaciju, svi su prezadovoljni, vidim i ovde je hvale, a klima je ubi Bože...
 
Verujem ti. Ja sam se jebavao sa reklamacijom dosta dugo. Dolazili su nekoliko puta iz Elcomtrade-a, menjali ploču, svašta nešto, klima radi identično loše, znači da je tako programirana. Kažu da nisu imali nijednu reklamaciju, svi su prezadovoljni, vidim i ovde je hvale, a klima je ubi Bože...
Fatza, imao je jozza sreće jer je imao posla sa pravim majstorom pa je uspješno riješio svoj problem, ako se ne varam, neka me ispravi jozza.
 
Поздрав друштво, потребна ми је помоћ с обзиром да немам никаква искуства са климама.

Шта купити за буџет од око 500€ (може ићи мало горе доле), потребна је и за грејање простора до 40 квадрата без изолације на два спољна зида (на плафону постоји вуна). Најбитнија ми је висока енергетска класа, тј ниска потрошња. Гледао сам свашта, од Мидее, преко Хајсенса и ЛГ до Грее клима.
 
Pozdrav forumasi.

Potreban savet u vezi odabira klime. Skica zakacena.
Stan, 2 sprat, pvc na svim prozorim, terasa ustakljena,
Plave linije su zidovi izlozeni spoljasnjem uticajima klime. Zidovi su dupli, cigla, medjuprostor, cigla.
Raspored stana vidite u prolozenom.
Mislio sam da uzmem FTXC60C/RXC60C ili FTXC71C/RXC71C i postavim iznad prolaza izmedju dnevne i hodnika. da duva prema sobama.
Stan je 70 m2. Izolacija je ok. Dok je stan bio prazan preko zime sa starom stolarijom kad je bilo -10C, odneo sam termometar u svaku sobu da izmerim temperaturu.
Znaci bez grejanja, prazan i temp nije isla ispod 13-14C.

Sta mislite?
 

Prilozi

  • Stan.png
    Stan.png
    51.2 KB · Pregleda: 42
Поздрав друштво, потребна ми је помоћ с обзиром да немам никаква искуства са климама.

Шта купити за буџет од око 500€ (може ићи мало горе доле), потребна је и за грејање простора до 40 квадрата без изолације на два спољна зида (на плафону постоји вуна). Најбитнија ми је висока енергетска класа, тј ниска потрошња. Гледао сам свашта, од Мидее, преко Хајсенса и ЛГ до Грее клима.
За четрдесет квадрата без изолације ти треба клима адекватног капацитета да може то да угреје кад су тешки услови, а не високе енергетске класе.
 
За четрдесет квадрата без изолације ти треба клима адекватног капацитета да може то да угреје кад су тешки услови, а не високе енергетске класе.
Није једино средство за грејање, више за догревање.
 
Pozdrav forumasi.

Potreban savet u vezi odabira klime. Skica zakacena.
Stan, 2 sprat, pvc na svim prozorim, terasa ustakljena,
Plave linije su zidovi izlozeni spoljasnjem uticajima klime. Zidovi su dupli, cigla, medjuprostor, cigla.
Raspored stana vidite u prolozenom.
Mislio sam da uzmem FTXC60C/RXC60C ili FTXC71C/RXC71C i postavim iznad prolaza izmedju dnevne i hodnika. da duva prema sobama.
Stan je 70 m2. Izolacija je ok. Dok je stan bio prazan preko zime sa starom stolarijom kad je bilo -10C, odneo sam termometar u svaku sobu da izmerim temperaturu.
Znaci bez grejanja, prazan i temp nije isla ispod 13-14C.

Sta mislite?
Zaboravi na klimu u hodniku. Brzo će da postigne temperaturu u tom hodniku i ugasi se. Ja bih stavio 12-cu klimu u dnevnu sobu i 7-cu u dečiju. U spavaćoj samo ako mora, deluje ušuškano. Ako je zid između spavaće i dečije od cigle, onda bi se i spavaća grejala iz dečije, a ako je gips i vuna, možda bi morala da se dogreva.
EDIT: ili 12-ca u dnevnu, i 9-ka u spavaćoj da duva ka hodniku i dečijoj
Поздрав друштво, потребна ми је помоћ с обзиром да немам никаква искуства са климама.

Шта купити за буџет од око 500€ (може ићи мало горе доле), потребна је и за грејање простора до 40 квадрата без изолације на два спољна зида (на плафону постоји вуна). Најбитнија ми је висока енергетска класа, тј ниска потрошња. Гледао сам свашта, од Мидее, преко Хајсенса и ЛГ до Грее клима.
40 kvadrata bez izolacije samo 18-ca će ugrejati (ili Amber premium 12/ Fujitsu 12LT), ali ako ideš na 18-cu, gledaj da ne duva prema ljudima, jer 18 obično duva jače. Za 500eur teško... Bolje uloži u izolaciju
 
Poslednja izmena:
U tom slučaju najpovoljnija varijanta je Vox IVA
а нешто од ових?

Што више гледам, све ми је мање јасно:

LG S12EQ или LG W12EG Winner (која је разлика уопште сем 50€ у цени)

HISENSE Energy Pro Plus 12K

Midea klima inverter Breezeless

GREE Comfort Amber 12k (да ли се исплати разлика у цени у односу на претходне, с обзиром да би се користила пре свега за хлађење и зими за догревање 40кв)

 
Poslednja izmena:
Dosta stabilna potrošnja, Fujitsu. Izolacija je majka niske potrošnje.
20230713_082603.jpg
 
12LT ne može baš tako nisko, al' može 138W (toliko videh juče) 😁
Sad je žena kuvala i pekla pitu, pa je potrošnja skočila na 260W. Inače u grejanju najniže ide do 200W
 
Nazad
Vrh Dno