Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Takođe ako neko razmišlja o TP voda-zrak tu je NIBE takođe bez premca, ako može da se ne briše link, postavio sam ga radi informacija a vezan je za temu http://www.nibe.rs/

Njihove geotermalne pumpe su čudo.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se :) primera radi,na moju kvadraturu preporučena mi je TP od 8kW i cena je okoo 4500e sa ugradnjom i puštanjem u rad.TP je bila Viessmann Vitocal 100s ali mi nije ništa osim jačine i modela predočeno.
Raspitaj se cije je proizvodnje

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Takođe ako neko razmišlja o TP voda-zrak tu je NIBE takođe bez premca, ako može da se ne briše link, postavio sam ga radi informacija a vezan je za temu http://www.nibe.rs/

Njihove geotermalne pumpe su čudo.
Obavezno se raspitati za tehnicku podrsku.
Tip pre par godina kupio vrhunski Wolf sad mu ne radi zbog sitnice
Tehnicka podrska 0

Da dodam na spisak Toshiba Estia (made in japan)

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Obavezno se raspitati za tehnicku podrsku.
Tip pre par godina kupio vrhunski Wolf sad mu ne radi zbog sitnice
Tehnicka podrska 0

Da dodam na spisak Toshiba Estia (made in japan)

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Apsolutno imam negativna iskustva sa jednim servisom, tehničari su nedovoljno stručni da ne kažem pojma nemaju, naime riknula mi na jednoj od LLCC elektornika, ne mogu tačno da se sjetim kako se zove dio ali mala stvar izgleda ko matična ploča, kad to rikne klima neće da grije ili neće da puše nikako, od 10 000 slučajeva jednom se desi.

Došli neki momci, patili se 2 sata, ja mu govorim da je klima radila dijagnostiku i da sugeriše da je taj dio rikno, onda su zvali nekog lika dođe čovjek nešto na daljinskom pročačka izvadi iz torbe tu ploču, zamjenio za 5 minuta evo i danas sve ok.
 
O tome se radi...ovde su svi inžinjeri,postave prava pitanja ali nemaju odgovor na sva moja pitanja.
Imaju u globalu...kako bi to u teoriji moglo biti ali definitivno nemaju odgovor na deo koji se tiče razlike na kraju svega a to je i najznačajniji deo....krajnji mesečni račun za struju na nekom srednjem nivou.Ja sam uzeo prosek -7 stepeni spoljne temperature sa svim navedenim karakteristikama stanova.

Vama prvo treba proračun toplotnih gubitaka za sva tri stana. Tu ćete saznati koliko kW vam je potrebno za grejanje 3 stana.
Nađite nekog mašinca termotehničara (dipl. inž.) koji ima softver za proračun u koji ulaze debljina zida, tip stolarije, orijentacija objekta itd.

Ovako odokativno TP od 8 kW ne zvuči nelogično, ali to je možda i 6kW a možda i 9kW ili 12kW.
Proračun se tipično radi za unutrašnju temp. od 20°C, ako je željena temp. 23°C to je onda +15% potreba u kW itd.

Dalje, do npr. -10°C TP će 8kW biti dovoljno, šta ćete za ispod -10°C?
 
Imaju u globalu...kako bi to u teoriji moglo biti ali definitivno nemaju odgovor na deo koji se tiče razlike na kraju svega a to je i najznačajniji deo....krajnji mesečni račun za struju na nekom srednjem nivou.Ja sam uzeo prosek -7 stepeni spoljne temperature sa svim navedenim karakteristikama stanova.
Zimski prosek u Beogradu je daleko iznad -7c, meteorološke podatke možeš naći i ovde u temi, o tome smo diskutovali pre par nedelja. -12c ti je temperatura za koju dimenzionišeš potrebe za maksimalnom snagom grejanja u Bg.

Ako imaš grubu računicu za grejanje za prethodne sezone (npr. razlika u potrošnji struje u letnjem i zimskom periodu) ukoliko se greješ standardnim grejalicama/TA, i podatke o prosečnim temperaturama u tom periodu, možeš da proceniš potrebe, i eventualnu uštedu sa toplotnim pumpama (uključujući i vazduh-vazduh invertere). Izračunaš period za koji ćeš isplatiti investiciju u tp uključujući redovne servise, pa vidiš da li ti odgovara. Garancija je jako bitna kad su ovako velika ulaganja, svaka otplata po isteku garantnog roka je rizik o kome takođe treba voditi računa.

Ja sam tek počeo da pratim situaciju kod mene, za sad u periodu sep-okt ukupna potrošnja oko 850 kWh manja nego prošle godine. Ja zadovoljan :) U martu-aprilu ću da podvučem crtu, pa da pravim detaljne analize, tokom prethodnih zima sam ložio, pa za drva i brikete imam samo okvirno stanje dobijene energije.
 
Apsolutno imam negativna iskustva sa jednim servisom, tehničari su nedovoljno stručni da ne kažem pojma nemaju, naime riknula mi na jednoj od LLCC elektornika, ne mogu tačno da se sjetim kako se zove dio ali mala stvar izgleda ko matična ploča, kad to rikne klima neće da grije ili neće da puše nikako, od 10 000 slučajeva jednom se desi.

Došli neki momci, patili se 2 sata, ja mu govorim da je klima radila dijagnostiku i da sugeriše da je taj dio rikno, onda su zvali nekog lika dođe čovjek nešto na daljinskom pročačka izvadi iz torbe tu ploču, zamjenio za 5 minuta evo i danas sve ok.
Kap prvo malo je servisa gde serviseri prolaze bilo kakvu obuku narocito ne od strane proizvodjaca nego se uce od problema do problema.
Inace i na obukama kod proizvodjaca se uci detekcija kvara odredjene elektronske ploce ne i njegova popravka. Elektronska ploca se menja novom.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Zimski prosek u Beogradu je daleko iznad -7c, meteorološke podatke možeš naći i ovde u temi, o tome smo diskutovali pre par nedelja. -12c ti je temperatura za koju dimenzionišeš potrebe za maksimalnom snagom grejanja u Bg.

Ako imaš grubu računicu za grejanje za prethodne sezone (npr. razlika u potrošnji struje u letnjem i zimskom periodu) ukoliko se greješ standardnim grejalicama/TA, i podatke o prosečnim temperaturama u tom periodu, možeš da proceniš potrebe, i eventualnu uštedu sa toplotnim pumpama (uključujući i vazduh-vazduh invertere). Izračunaš period za koji ćeš isplatiti investiciju u tp uključujući redovne servise, pa vidiš da li ti odgovara. Garancija je jako bitna kad su ovako velika ulaganja, svaka otplata po isteku garantnog roka je rizik o kome takođe treba voditi računa.

Ja sam tek počeo da pratim situaciju kod mene, za sad u periodu sep-okt ukupna potrošnja oko 850 kWh manja nego prošle godine. Ja zadovoljan :) U martu-aprilu ću da podvučem crtu, pa da pravim detaljne analize, tokom prethodnih zima sam ložio, pa za drva i brikete imam samo okvirno stanje dobijene energije.

E meni je problem jer sam se uselio prošle godine a imali smo problem sa satom koji je bio pokvaren pa mi je tako potrošnja sa jednom TA peći od 2,5kW koja se isključivo noću punila,TV-om,frižiderom i bojlerom u Januaru potrošnja bila 1100kW!Naravno još uvek me nisu obavestili iz EDB u čemu je bio problem i ako sam uredno platio račun od koga se i dan danas ježim.

Ova sezona će mi biti reper za sledeću i odluku oko TP.
 
Ja sam tek počeo da pratim situaciju kod mene, za sad u periodu sep-okt ukupna potrošnja oko 850 kWh manja nego prošle godine. Ja zadovoljan :) U martu-aprilu ću da podvučem crtu, pa da pravim detaljne analize, tokom prethodnih zima sam ložio, pa za drva i brikete imam samo okvirno stanje dobijene energije.

U Srbiji se preko količine utrošenih kWh slabo šta može proceniti, s obzirom da na cenu utiče raspored po tarifama (zelena, plava, crvena) i dodatno odnos NT i VT (niže i više tarife).

Kod nas bi u parama tih 850 kWh bilo npr. 50€ neke prosečne potrošnje u mom stanu, dok kod nekoga ko ganja TA peći i nema puno dnevne potrošnje taj iznos bi bio manji.

@mickk
Ponavljam, ne bih sebi komplikovao život sa komšijskim stanovima, rešavao bih solo svoj problem uz razne kompromise.
Neko će držati otvoren prozor pa će trošiti više, kako ćete to raspodeliti, kupićete kalorimetre?
 
Poslednja izmena:
Zbog kvarova je jako bitno kolika je garancija, i kada će se uređaj otplatiti. Za >=10-ak godina je velika mogućnost da se i zbog relativno banalnih problema cela skalamerija šalje na otpad. Meni su pre par godina na jednoj unutrašnjoj jedinici baš matore multi-split klime menjali senzor za daljinski, ali za takve intervencije treba imati angažovanog servisera.

@Heinz
Pa može se videti generalno potreba za energijom, i eventalni izleti u crvenu tarifu kojih će biti manje, ili ih neće biti. Za TA je logično da se forsira noćna tarifa, sa klimama će biti ujednačenija potrošnja na dnevnom nivou, ali uz daleko manju ukupnu potrošnju. Sve bih ja to lepo razvukao u Excelu, pa pravio analize. :) Skoro sam ugradio kontrolno brojilo za klime, pa trenutno imam skoro punu kontrolu troškova koji me interesuju.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se :) primera radi,na moju kvadraturu preporučena mi je TP od 8kW i cena je okoo 4500e sa ugradnjom i puštanjem u rad.TP je bila Viessmann Vitocal 100s ali mi nije ništa osim jačine i modela predočeno.
Ni to nije odgovor. Koliko si kWh utrošio na grejanje prošle godine? Grejao si samo klimama?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pa rekao sam...ovo mi je prva sezona sa inverterom a prošla sezona nije validna jer su muljali sa strujomerima pa mi je potrošnja bila kao da živim u 200kvm.Sad tek počinjem sa merenjem.
 
Da li je neko od vas ugradjivao sam Fujitsu klimu ili zvao nekog majstora koji se ne vodi kao ovlasceni serviser( a pri tom klima je ugradjena potpuno ok, sve kako treba)?
Koji su gubutci ako se tako nesto odradi, sto se tice garancije i toga?
 
Garancija važi ako si sam sebi overio garanciju. Tj ako si ovlašćen servis. U svakoj drugoj varijanti, garancija se pretvara u k@ranciju

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Meni su fujitsu montirali majstori koje sam ja nasao, otisao u Viacom tamo pitali ko ce montirati, ja rekao majstori koji su montirali i prethodnu klimu oni rekli ok poslali klimu i overili garanciju.
Na srecu nisam imao nikakvih problema pa nisam upucen sta bi bilo kada bi bilo potrebe za reklamacijom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Obično firme koje ugrađuju klime postave i svoju naljepnicu na klimu, ne svaka ali ima ih koji to rade.
 
E meni je problem jer sam se uselio prošle godine a imali smo problem sa satom koji je bio pokvaren pa mi je tako potrošnja sa jednom TA peći od 2,5kW koja se isključivo noću punila,TV-om,frižiderom i bojlerom u Januaru potrošnja bila 1100kW!Naravno još uvek me nisu obavestili iz EDB u čemu je bio problem i ako sam uredno platio račun od koga se i dan danas ježim.

Ova sezona će mi biti reper za sledeću i odluku oko TP.

Ne znam koliki deo prostora si grejao sa tom TA peći, januar ove godine je bio dosta hladniji od proseka, računam da nisi mogao oba sprata da greješ sa tom jednom peći. Potrošnja jeste nešto veća ako si grejao kao što kažeš samo sa tom TA, i ako si je punio samo noću. Koliki je bio obračunski period, ta peć ako radi 8 sati dnevno može da potroši 620 kWh u januaru. Ova sezona ti ne može biti reper, jer već imaš inverter, samim tim ćeš imati manje račune. 1100 kWh u januaru za toliki prostor nije velika potrošnja.
 
U stanu 30 kvm koji se izdaje su do sada bile neke mermoterm ploče, i potrošnja je bila stravična u januaru i februaru.
Ove godine je dodata 12 LMCA i jedva čekam uvid u online račune kad zazimi. Promenio se i stanar, ali sumnjam da će to bitno uticati. Prvi izveštaj uskoro [emoji3]
 
Ne znam koliki deo prostora si grejao sa tom TA peći, januar ove godine je bio dosta hladniji od proseka, računam da nisi mogao oba sprata da greješ sa tom jednom peći. Potrošnja jeste nešto veća ako si grejao kao što kažeš samo sa tom TA, i ako si je punio samo noću. Koliki je bio obračunski period, ta peć ako radi 8 sati dnevno može da potroši 620 kWh u januaru. Ova sezona ti ne može biti reper, jer već imaš inverter, samim tim ćeš imati manje račune. 1100 kWh u januaru za toliki prostor nije velika potrošnja.

Mitre... bukvalno ništa ne znam jer kažem ovo mi je prva sezona koju mogu iole da izmerim kako treba.Na spratu nije bilo ništa urađeno i bila mi je bukvalno rupa na plafonu pokrivena kartonom.TA peć je pokrivala donji deo stana i trošila je u proseku od 00-07h(2.5kW) a to je okooo 35kW jeftine struje.
Sad mi radi inverter,nisam uključivao TA,gore je završen sprat tako da ne ide toplota gore toliko u odnosu na prošlu sezonu.Čekam da mi stigne merač potrošnje pa da vidim koliko zaista vuče Vox inverter.

Sa druge strane u drugom stanu(36kvm) sa TA 2,5kW račun u januaru je bio okooo 4000 dinara.I nije korišćen inverter u stanu koji je bio dostupan...TA je sasvim dobro odradila.
 
Kome god da sam pustio mail(poslao sam nacrte objekta,kvadraturu,opis izolacije i željene parametre) niko mi nije dao konkretnu kalkulaciju tipa...za 24h konstantnog rada potrošnja struje na recimo prosečnoj spoljnoj temperaturi od -7stepeni je... TP troškovi će biti toliki i toliki.

Prosto zanima me neki srednji i maksimalni trošak kako bih mogao da izračunam da li se to isplati ili ne.A svi nešto muljaju,svi se drže kao pa ne može to tako mnogo je varijabila i td...

Evo ja ću navesti nešto ugrubo za potrošnju TP.

TP Pdesign od 6.00 kW će za sezonu grijanja imati oko 2600 kWh na to dodaj oko 1500 kWh za grijanje potrošne tople vode ukupno oko 4.000 kWh
Ako se nema dobra izolacija zaboravite na grijanje TP.

Ako je polaz na 55c potrošnja je veća za cca 35-40% za sezonu grijanja.

Radio sam na objektu na obiteljskoj kući sa dva stana gdje se griju na TP jedan stan jedna TP i računi i potrošnja nisu mali kako se želi prikazati, u stvarnosti je drugačije od objekta do objekta pa je teško procijeniti kolika će biti potrošnja za to postoje proračuni samog objekta.

Ja sam računao da 3 Toshibe Super Daiseikai 10-tke potroše kao jedna TP koju sam gore naveo ali ima daleko više snage i daleko povoljnije što se tiče financije.
Recimo kod mene možeš uzeti 4 Toshibe Daiseikai 10-tke za jednu TP od 8 kW (samo toplotna pumpa bez ičega).

Evo TP koju sam gore naveo da griju dva stana u obiteljskoj kući postavljene na terasi.

 
Meni su pre par godina na jednoj unutrašnjoj jedinici baš matore multi-split klime menjali senzor za daljinski, ali za takve intervencije treba imati angažovanog servisera.

Ja sam upravo zbog tog senzora za daljinski morao promijeniti novu klimu jer se više dijelovi nakon 7 godina nisu mogli nabaviti.
Klima bila neke Talijanske proizvodnje.
 
Taj senzor za daljinski je obična IR dioda, košta par dinara npr. Menjali smo na Midei staroj desetak godina.
 
SerijeSync nisam ih uspoređivao naveo sam samo koje su TP u pitanju.
Vjerovatno imaš informaciju koliko recimo Mitsubishi Zubadan 8 kW na -15c ima snage u kW i uz koji scop na polazu vode od 55c.
Te koja je cijena kompleta unutarnja + vanjska bez ugradnje i bilo čega drugoga.

Mislim da se kod nas ovaj model nemože nabaviti ispod 6.000€.
 
Ja sam upravo zbog tog senzora za daljinski morao promijeniti novu klimu jer se više dijelovi nakon 7 godina nisu mogli nabaviti.
Klima bila neke Talijanske proizvodnje.
Emmeti? :) Ovo što sam pominjao je upravo Emmeti multisplit. Ne računajući taj problem sa senzorom, to je klima koja uz povremeno održavanje radi od 2002. Šteta što sam u tom periodu bio mlad i nezainteresovan, pa je nismo ni koristili za grejanje, niti sam zapamtio bilo kakve detalje. Lako je dok roditelji plaćaju račune...
 
Hvala zoxor za pruzenu pomoc gde mogu da nadjem nitto trake i da zavrsim pricu sa izolacijom. Jos jedno pitanje za sve clanove, proizvodjac klime daje preporuku za precnik cevi Fi: 6,35mm i Fi: 9,52mm. Dali se mogu uzeti Fi: 6mm i Fi 9mm ( ili 10mm ).
 
Ja ne bih stavljao užu cev od preporučene, makar ne na tečnu fazu.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Hvala zoxor za pruzenu pomoc gde mogu da nadjem nitto trake i da zavrsim pricu sa izolacijom. Jos jedno pitanje za sve clanove, proizvodjac klime daje preporuku za precnik cevi Fi: 6,35mm i Fi: 9,52mm. Dali se mogu uzeti Fi: 6mm i Fi 9mm ( ili 10mm ).

1/4 cola ili 6,35mm moze da se menja sa 6mm
3/8 cola ili 9,52mm ako se menja sa 10mm (9mm nema) mora holender da se razbusi.
Inace moze da se kupi 9,52mm

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno