Šta je novo?

[Klima uredjaji 2015 ]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jel ima Tadiran kod nas ? Bilo ga je pre 3-5 god ali ga sad ne vidjam. Inace epic klime.
 
U pitanju je neka stara klima, filter je malo vise prljav cime ga ocistiti, probano samo vodom pod jakim mlazom ali i dalje je prljav, i da li cistiti unutrasnjost klime tamo gde stoje filteri i sa cime ?
 
Filter je najbolje oprati u toploj vodi pa dezinfikovati asepsolom il nekim slicnim sredstvom, mozda nece vizuelno biti nesto blistav ali bakterije ce pobiti. Mada nov bi bio prava stvar ako nije dugo menjan. Ja imam problem sa klimom Toshiba 13-ica, ne regulise lepo temperaturu, stavim na 27 ona hladi do 22-23, stavim na 28 ona ne pali spoljnu jedinicu pa se nagura na 30 stepeni. Zna li neko da li je to do nekog regulatora, senzora temperature ili sta vec? Hvala unapred
 
Moji su danas kupili Vivax ACP-12CH35LCO (bez mog znanja, ja sam najmlađi u porodici pa se ne pitam :p).

Ja sam odmah nazvao prodavnicu dok još nije stigla klima da pitam za zamenu i rekli su da sutra ujutru mogu da zamenim za bilo koju drugu klimu.

Rekoh gde da kupuju najjeftiniju (mislim da je oko 25k dinara koštala). Sada sam izguglao da ima:

Energetska klasa hlađenja C
Energetska klasa grejanja D

Da li trebam da se opterećujem pošto se dosta opterećujem oko tehnike ili da tražim neku klimu sa A klasom hlađenja pa da doplatimo?

Na primer kada kupujem NAS umesto jeftinih rešenja kupujem Synology, kada kupujem mini računar kupujem Mac mini umesto duplo jeftinijeg Asus rešenja, kada kupujem hard ne čekam nedeljama popust pa izaberem najjeftiniji već kupujem da je kvalitetno i uvek dodam par hiljada više da kupim tiši, hladniji... kapirate već o čemu pričam, ne kupujem često ali kada kupujem uvek izdvojim malo više novca da bih kupio za klasu bolji uređaj.

E sada pošto imamo centralno u stanu i stan nije na sunčanoj strani nama će klima da hladi samo par dana kada je tropski period, inače je u stanu prijatno tokom celog leta.

Da li da izdvojim ujutru par hiljada dinara više ili da se ne opterećujem i (pazi sad) da li treba da me je sramota ako imam klimu Vivax? :d

Ranije samo imali Mideu a video sam da drugi imaju Galanz i fino hladi.
 
Ako će ti efektivno raditi par nedelja godišnje, nemoj se opterećivati energetskom klasom.

Za ostalo, sve je to isto u toj low level klasi. A i modeli se razlikuj od ogdine do godine, od serije do serije, te neki Vivax ove godne može biti dobar koliko i LG na akciji, a može i zaribati nešto već za dve godine. Sve u svemu, ako majstori ne zabrljaju te klima ne ispusti gas u sledećih par godina, za tako malo rada godišnje (nismo južna Grčka ili severna Afrika), svaka će da radi dovoljno dobro, godinama.
 
Imam ja u firmi vivax neki malo stariji model, aka se po 12 sati dnevno i za sve ove godine crko neki kondenzator, jednom dopunjen freon i fercera i dalje.
U tvom slučaju ne bi ja tu ništa dirao jer da bi dobio en. klasu A morao bi malo više doplatiti.

Ako hoćete da očistite "filter" tj mrežicu na klimi kako dolikuje, kupite Axell Sgrasso odmašćivač, potopite mrežicu na par sati, dooobrooo isperite toplom vodom i na kraju može asepsol. Kad mrežicu vratite uzmite jednu ili više osveživača jelkica za auto, bušnite malo celofan i stavite je između mreže i poklopca. Efekat zagarantovan.

Ako hoćete full čišćenje unutrašnje jedinice, to se retko radi, treba malo strpljenja i vremena, jedan odmašćivač, veća plastična posuda, četkica i udri. Skinete svu plastiku i sve će vam se kasti.

Najbitnija je čistoća saća spoljne jedinice, pogotovo posle najezde "maca" i ostalih letećih dušmana.Što je saće čistije to je protok vazduha bolji i brže će se hladiti freon i manje trošiti struja.
 
Imam ja u firmi vivax neki malo stariji model, aka se po 12 sati dnevno i za sve ove godine crko neki kondenzator, jednom dopunjen freon i fercera i dalje.
U tvom slučaju ne bi ja tu ništa dirao jer da bi dobio en. klasu A morao bi malo više doplatiti.

Ako hoćete da očistite "filter" tj mrežicu na klimi kako dolikuje, kupite Axell Sgrasso odmašćivač, potopite mrežicu na par sati, dooobrooo isperite toplom vodom i na kraju može asepsol. Kad mrežicu vratite uzmite jednu ili više osveživača jelkica za auto, bušnite malo celofan i stavite je između mreže i poklopca. Efekat zagarantovan.

Ako hoćete full čišćenje unutrašnje jedinice, to se retko radi, treba malo strpljenja i vremena, jedan odmašćivač, veća plastična posuda, četkica i udri. Skinete svu plastiku i sve će vam se kasti.

Najbitnija je čistoća saća spoljne jedinice, pogotovo posle najezde "maca" i ostalih letećih dušmana.Što je saće čistije to je protok vazduha bolji i brže će se hladiti freon i manje trošiti struja.
PS ako te je "sramota" što imaš vivax klimu, ti nalepi preko nalepnicu Daikin ili Tadiran ili još bolje stavi znak BMW :-D
 
Ok, hvala na savetu ;)

Inače ja se sav naježim :p kada čujem Vivax, Vox i slična imena. Nisam buržuj ali na primer pre pet godina smo kupovali šporet i posle silnog razgledanja od Elin, Vox, Gorenja i sličnih kupili smo Bosch sa ravnom pločom. Prodavci su nas savetovali da ne kupujemo taj šporet, da je preskup za razliku od konkurencije (Gorenje je isti takav šporet cenio duplo jeftinije), rekli su ako se nešto pokvari da je svaki deo preskup itd. Za ovih pet godina je samo jedanput bio kvar a to je da nije radila/pokvarila se sijalica u rerni (nakon isteka garantnog roka od 2 godine). Kupili smo u Novom Beogradu sijalicu za nešto preko hiljadu dinara a komša iz zgrade je zamenio. Tako da gledam uvek da kupimo skupe stvari koje će dugo trajati a da izbegavamo jeftine.

Ali ovde je situacija drugačija pošto će samo par dana godišnje klima raditi (čak smo razmišljali o pokretnoj klimi, ili kako se već zove, da radi kada treba a posle da je prebacimo na neko nebitno mesto tipa ostava ali smo odustali od takvog rešenja).
 
Da li se isplati za par dana godišnjeg korišćenja dodati oko 80 evra pa kupiti na primer:

AUS-12H53R150L ARCUS

gde piše da je:

Energetska klasa (h/g) A/A
 
Od tih jeftinijih Gree modeli su se odlicno pokazali i imaju energetsku klasu A. Gorenje izbegavaj, kazu da nisu nesto.
Galanz sam imao u staroj firmi, nikakva nije mada je bila neka najeftinija. Gledaj da ima R410 gas.
 
Poslednja izmena:
Hvala :wave:
 
Kakav danak neiskustvu...

Mogao sam pre par dana veliki belaj da napravim. Nisam znao da se kroz 3 dana flaša od 5l može napuniti kondenzovanom vodom pa je nisam ni proveravao.

Radim ja u sobi i čujem nešto krenulo da kaplje. Ja pogledam klimu i vidim da voda kaplje, i to kaplje dole sve po produžnom kablu. Da sam bio negde van sobe, mogao je i požar da izbije možda...

Od tad mi je za nauk, praznim flašu svaki drugi dan.
 
Verovao ili ne, kad vlažnost vazduha dostigne dođe na nekih 80-90% kao što ume da bude i u letnjim danima, ta flaša može da se napuni za 2-3 sata tako da proveraj ti to više puta dnevno za svaki slučaj
 
koja ja to flasa od 5l? zar se to ne zove balon?
 
Šta mislite o Galanz brendu? Laik sam totalni kad su klime u pitanju i nikad čuo za njih. A jedina je (bar u winwinu) od ovih jeftinijih 18ca da joj je energetska klasa A. Konkretno model AUS-18H53F120D2 je u pitanju.
 
Ljudi, morate da shvatite da je mnogo vaznije pronaci dobrog servisera koji ce vam ugraditi i kasnije odrzavati klimu, nego juriti brendove, akcije i energetske razrede.
 
Miki, daj na PM nekog proverenog. Trebalo bi uskoro da odradim to odrzavanje klime [tj sta sve vec ide uz to] a lepo bi mi legla preporuka za kvalitetnog servisera :)
 
I meni ovde ako nije problem, klima mi od subote uveče do jutros nije ni isključena, a danas vidim da prilično lošije hladi... I šta se zapravo na tom servisu radi, osim čišćenja?
 
Ja sam juce popravio klimu. Kondezator otisao na spoljnoj jedinici. Dosao covek i zamenio ga. 1500.din. Ipak sam mu dao 20e. jer se pomucio da je otvori, posto je jedna strana spoljne jedinice naoslonjena na fasadu zgrade, nije mogao da pridje safovima, pomucio se covek.
 
Poslednja izmena:
Naplatio ti je on vec to mucenje. Taj kondenzator je oko 5 eura.
 
800 din kvalitetniji, cena sa zamenom se kreće oko 20€ tako da je 1500din više nego povoljno
 
Pre par minuta mi je stigla klima Midea A klasa (doplatio sam par hiljada umesto one Vivax).

Imam par preporuka za majstora ali koga god sam zvao kažu da ako oni budu ugrađivali ne važi garancija. Na sajtu Tehnomanije vidim da je ovlašćeni za Mideu "ELCOM". Ima li neko iskustva sa njima i da li baš, baš moram ovlašćeni da zovem ako želim da zadržim garanciju?
 
Garancija se uvazava samo ako oko klima uredjaja petlja ovlasceni servis - oduvek je tako bilo.
 
Zato i daju 5-10 godina garancije, da ti svake godine naplate čišćenje 3,4 hiljade dinara. A to možeš i sam da uradiš.
Uzimali smo kući i za firmu oko 10 različitih klima, ugrađivali su ih razni majstori po našem izboru i nismo imali nikakvih problema za više od 10 godina.
Toliko o garanciji, još jedan vid prevare kao i za kola.
 
Ja da imam pare za nov auto imao bih i za modifikaciju u neovlascenom servisu cime bih automatski izgubio garanciju (konkretno je rec o Subaru Impreza autu). Kakvi redovni servisi u ovlascenom servisu, to ni lud ne bih. Zato se ne uzima najjeftiniji auto vec onaj koji ispunjava vase prohteve i koji se uklapa u porodicni budzet. A srpski budzet vec decenijama nije za nove automobile, vec za krsice sa placa i sl.

On topic: Onima koji su trazili broj servisera na PM, dobili su. Par dana necu biti za racunarom, pa onda broj mozete traziti od ovih koji su dobili. Hvala. :)
 
Ugradio mi je klimu ovlašćeni servis. Cena 7.800 dinara. Pitao sam da kupim duži strujni kabal pa da zamene umesto kratkog koji se dobija uz klimu ali su rekli da se nekada mogao menjati ali da sada klime dolaze sa tim zavarenim/zalemljenim strujnim kablom tako da nema ništa od menjanja. Kako ste vi rešili pitanje kratkog strujnog kabla? (meni nedostaje metar tog kabla do utičnice)

Stavio sam za prvu ruku produžni ali to nije rešenje na duže staze i narušava izgled stana.
 
npr. kupi malu nadgradnu razvodnu kutiju (100x100), montiraj gore uz klimu, i odatle razvuci novi odgovarajući kabl do utičnice. Moraćeš samo iseći taj postojeći. Mada sumnjam da nisu ostavili kleme, dužina kabla do utičnice, kao i kabla do spoljne jedinice varira od instalacije do instalacije. Koji je tačno model?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno