Šta je novo?

Klasična gitara

na_slovo_t

Cenjen
Učlanjen(a)
21.01.2014
Poruke
257
Poena
180
Zanosim se mišlju da, kao novogodišnja odluka, krenem da učim da sviram klasičnu gitaru, onu sa najlonskim žicama, za klasičnu muziku i flamenko. Ne akustičnu sa metalnim.
Gledam YT i čitam već nedelju dana i sad sam skroz zaluđen pa rekoh da li ima neko ko svira pa da priupitam štošta, za početak naravno najteže pitanje, koju gitaru da kupim?
 
Yamaha C30/C40. Ništa bolje za početak ti ne treba. C30 i C40 su maltene iste gitare. C30 je "matirana", a C40 "lakirana". Obe će trajati isto i istog su kvaliteta.
 
Gledao sam neke testove i kažu dobro je odabrati gitaru sa gornjom površinom da je od punog drveta a ne lamirano. E sad, našao sam C40 za nekih 110e ali ima i neki Manuel Rodriguez Principio sa punim drvetom gore za 165e, da li vredi dati ili da uzmem ipak C40 pa ako mi bude išlo posle unapredim, ako mi ne ide nisam puno potrošio.
Ili odmah dati malo više?

Našao sam neki kurs online preko YT, čovek ima knjigu za početnike koja je free i uz svaku lekciju ima i YT video, posle ima još knjigu 2 i vežbe dalje koje prodaje.
Da li se može naučiti sam ili ipak neki učitelj za časove?

Šta bi mi još trebalo za početak, kontam gitara ali da li treba još nešto kad već naručujem? Vidim prodaju svašta nešto od torbi do sto čudesa.
 
Ja sam početnik, takođe. C40 koristim, idealna gitara za početak. Osim gitare i torbe, treba ti i podloga za stopalo. Možeš sve i sam naučiti, ali definitivno preporučujem da uzmeš privatne časove. Za štimovanje gitare, aplikacija Guitar Tuna :)
 
Jeste tacno, bolje je uzeti klasicnu sa barem gornjom plocom od punog drveta, jer ce vremenom s godinama dobiti lepsi zvuk, ali ne mora uvek biti tako(citaj dole). Cinjenica da ce laminirane zvucati isto i danas i za 100 godina.

Al imaj u vidu da ti je Jamaha sigurica, preporuka svake skole gitare, plus ces lako prodati ako batalis.

Manuel Rodrigez sam imao, model C3(made in spain), puno gornje drvo, sa strane laminirano, vizuelno prelepa, isto je skolska girara, malo viseg ranga. Ali sta se desilo...iako odlicnog zvuka, i u pocetku bez ikakvih problema, nakon godinu i 8-9 meseci, vrat je poceo da se uvija, majstor nije mogao da popravi ni posle 3 meseca, sva sreca pod garancijom, pa sam reklamirao bukvalno par dana pred istek garancije i tada nabacim takodje spansku Alhambra C1 N serie, tamnija dosta, da kazemo realno grobina u odnosu na rodrigeza, al zato osetno kvalitetnija i zvukom i obradom. Svakom promenom zica,kida kako zvuci(za sobne uslove naravno, ne za dvoranu), a zavrsila je i na nekoliko pesama kod drugara na albumu. Velika cast za jednu studentsku gitaru(bice na Kristies aukciji jednog dana,ne brinite 😁😁)
Naravno ovo ne znaci da ce svaka MR gitara biti losa,al eto desava se nekad feler i na ovima sa plocama od punog drveta.

Treba ti dobra torba ako ces da je nosas, sto pre stalak ili zidni nosac(posle prvog cukanja znaces zasto hehe), set rezervnih zica i stimer(mada pored aplikacija za fon, ni ovo ti nije potrebno) i najvaznije-vreme da ucis.
 
Hvala na savetima, evo ovako sam spremio spisak:
  • Yamaha C40M
  • Stalak podni za gitaru (ne bi baš da bušim zid, moram da prvo pitam ženu za to :D
  • Stepenik za nogu
  • Torba
  • Ernie Ball Clear and Silver rezervne žice
  • Još par jeftinijih Harley Benton žica
  • Stalak za note
Intreresuje me i ponešto oko snimanja, da mogu da snimim sebe da se poslušam i pogledam, a mogu i okačiti snimak za prijatelje. A možda i pokrenem YT kanal, stariji mlađi referent :), imam neki istorijat napretka od nule.
Gledam YT i jedan kaže ribbon mikrofon, Neumann ima video sa jednim large daiphragm mikrofonom, drugi kažu ako hoćeš fin stereo snimiti sa 2 small diaphragm condenser mikrofona.
Ili ne razmišljati mnogo i prosto uzeti onaj mali digitalni Zoom H1?
 
Srećno ti bilo sa učenjem. I ja sam početnik, doduše krenuo sam u oktobru prošle godine. Za razliku od tebe, ja sam krenuo s električnom gitarom. Nekako mi se činilo da je bolje odmah da krenem sa njom. Električna gitara mođe da zvuči i kao akustična, i da zareži:cool:
 
Od Yamahe C40 je za skoro isti novac dosta kvalitetnija Takamine GC 1 NAT.
 
Srećno ti bilo sa učenjem. I ja sam početnik, doduše krenuo sam u oktobru prošle godine. Za razliku od tebe, ja sam krenuo s električnom gitarom. Nekako mi se činilo da je bolje odmah da krenem sa njom. Električna gitara mođe da zvuči i kao akustična, i da zareži:cool:
Mnoooogo bolje je kontra ali opet ako hoces cisto malo za svoju dusu da sviruckas i ucis, nista preozbiljno, što da ne
 
Slučajno sam naleteo na neki video, slusao filmsku muziku pa naleteo na ovo i odmah se zaljubio.

https://www.youtube.com/embed/yNNXfeg1V2k?si=meaAZ21DAcQMT-Xg

Naručujem sa thomman.de a od gitara što ima u opticaju u tom nekom rangu sa Yamahom C40 ima:
Yamaha C40M2
La Mancha Romero Granito 32-N (meni neka no-name)
Thomann Classic 4/4 Guitar Black (kaže Designed in Europe što verovatno znači Made in China)
Harley Benton Santos Series C-40S (ova je gornja površina celo drvo, glava je 48mm, uža)
 
Znam da nije gitara ali da pitam. Je l' nije kasno kao mator (53) da se uci da se svira neki drugi instrument(u mom slucaju klavir jer imam stari dedin Sintisajzer Casio)? Sluhista sam i pevao sam svojevremeno u horu ali u osnovnoj skoli.
 
Zasto bi bilo kasno za bilo sta, ne planiras da se bavis time profesionalno. Ja sviram bass gitaru i primecujem da sada sa 33 godine mnogo vise vremena volim da posvetim teoriji, tehnici nego kad sam bio mladji. U sustini, ucenje muzickog instrumenta je 90% vezbanje i bezbrojno ponavljanje istih stvari, talenat je kod amaterskog sviranja nebitan.
 
↑ amin
Bitan je kontinuitet u radu.
U danima kada "nemate vremena", bar pola sata.
 
Ja sam tu negde, nisam dogurao baš do 50 ali nisam ni daleko.
Znam da je kod nas kultura otprilike kad doguraš neke godine kao da si već mrtav, nema života, ali nismo više u pradavnim vremenima.
Nikada nije kasno, ako ti muzika čini zadovoljstvo i uživaš u tome, samo napred.
Nekada nas život odvede na neke strane pa se tek kasnije sklope neke kockice kada konačno možemo da ostvarimo neke davne želje.
 
Kao sto sam krenuo da ucim druge stvari tako sam mislio i klavir. Da uradim ono sto sam trebao kao klinac. Amaterski za svoju dusu naravno.
@na_slovo_t To jeste moja zelja jer kao klinac sam imao klavir u stanu i krivo mi je sto nisam tada naucio da sviram.
 
  • Ernie Ball Clear and Silver rezervne žice
  • Još par jeftinijih Harley Benton žica
Ernie Ball su odlične žice za električnu gitaru, ali za klasičnu bih se za početak držao nečeg "klasičnijeg", na primer D'Addario EJ45 u normalnoj tenziji, odlično zvuče na C80. Kasnije kada dođeš do nekog nivoa onda eksperimentiši sa drugim tipovima žica i zvukom koji donose.
 
Ne znam, te su nešto preporučili jer navodno bolje se čuju pojedinačni tonovi pa za početnika lakše čuje gde greši, manje se zvuk jedne žice utopi sa ostalima, ako to ima nekog smisla.
 
Ne bih se opterećivao, prvih par meseci ćeš učiti za levu ruku akorde, promenu akorda, skale, za desnu ruku praćenje metronoma, razlaganje prstima, i pošto si pominjao flamenko onda i klasičan strumming kao neku osnovu, a da bi to sve savladao treba dosta vremena, razlika koju nose žice ovog ili onog tipa su zapravo i nebitne u toj fazi, uspeh je da potrefiš svaku žicu i da ima pun zvuk, ali kada već kupuješ pazari ono što lepo leži na toj gitari.
 
Slučajno sam naleteo na neki video, slusao filmsku muziku pa naleteo na ovo i odmah se zaljubio.

https://www.youtube.com/embed/yNNXfeg1V2k?si=meaAZ21DAcQMT-Xg
Cudno da ti niko nije rekao:
Ako si totalni pocetnik, da bi stigao do tog nivoa ( i ako imas sluha), trebace ti minimum 2 god vezbanja i to da vezbas svaki dan po par sati.
Ne pisem da te obeshrabrim vec da imas realna ocekivanja, jer nerealna ocekivanja su medju najvecim faktorima kod odustajanje od instrumenata.
Imas po yt "starije" ljude koji su kacili kako napreduju sa instrumentima vezbajuci svaki dan, pa mozes i sam da procenis koliko ces napredovati.
 
Vidim da link brlja ali ne mogu da editujem original post.

Ne očekujem da je to slistim za jedan vikend ali eto, nešto ćemu bi težio, što me interesuje.
Neće od mene biti nova Ana Vidović :D
 
Hvala na savetima, evo ovako sam spremio spisak:
  • Yamaha C40M
  • Stalak podni za gitaru (ne bi baš da bušim zid, moram da prvo pitam ženu za to :D
  • Stepenik za nogu
  • Torba
  • Ernie Ball Clear and Silver rezervne žice
  • Još par jeftinijih Harley Benton žica
  • Stalak za note
Intreresuje me i ponešto oko snimanja, da mogu da snimim sebe da se poslušam i pogledam, a mogu i okačiti snimak za prijatelje. A možda i pokrenem YT kanal, stariji mlađi referent :), imam neki istorijat napretka od nule.
Gledam YT i jedan kaže ribbon mikrofon, Neumann ima video sa jednim large daiphragm mikrofonom, drugi kažu ako hoćeš fin stereo snimiti sa 2 small diaphragm condenser mikrofona.
Ili ne razmišljati mnogo i prosto uzeti onaj mali digitalni Zoom H1?
Ja sam imao H1, ali sam za neke druge potrebe presao na H2N i snima malko bolje, mada ako bi krenuo sa snimanjem to je zanemarljiva razlika.Imas Behringer stereo setove nisu losi, za nijansu su bolji Lewitt ali su skuplji bar 3 puta.Zoom ce ti zavrsiti sve sto ti treba.
 
Kontao sam Zoom H1 za početak a onda eventualno kasnije Zoom U-24 kao audio interface sa dva ulaza za mikrofone, nešto tipa Behringer C-2 kao stereo set.

Žena je već konsultovana, pao je dogovor ako gitara onda mora i teretana :LOL:
 
Ja imam H1n i sasvim pristojno snima za to koliko je pouzdan i koliko košta. U svakom slučaju glas za.
 
Cudno da ti niko nije rekao:
Ako si totalni pocetnik, da bi stigao do tog nivoa ( i ako imas sluha), trebace ti minimum 2 god vezbanja i to da vezbas svaki dan po par sati.
Ne pisem da te obeshrabrim vec da imas realna ocekivanja, jer nerealna ocekivanja su medju najvecim faktorima kod odustajanje od instrumenata.
Imas po yt "starije" ljude koji su kacili kako napreduju sa instrumentima vezbajuci svaki dan, pa mozes i sam da procenis koliko ces napredovati.

2-3 godine POTPUNOG posvećivanja, prvo za klasiku ti treba barem 2-3 godine najmanje
da ti notni zapis čitaš i da ga pevaš u isto vreme, drugo klasična GITARA je NAJTEŽI instrument i za učenje i za sviranje.
SVI ostali su boza i kabeza za gitaru klasičnu, klavir prvi, imaš dirke, 2 ruke i udaraj, a ovo? mečku da rodiš!

Zanosim se mišlju da, kao novogodišnja odluka, krenem da učim da sviram klasičnu gitaru, onu sa najlonskim žicama, za klasičnu muziku i flamenko. Ne akustičnu sa metalnim.
Gledam YT i čitam već nedelju dana i sad sam skroz zaluđen pa rekoh da li ima neko ko svira pa da priupitam štošta, za početak naravno najteže pitanje, koju gitaru da kupim?

ako nisi kupio, melodija mengeš, ima i dalje da se nadju u odličnom stanju...bolje ti ne treba, veruj mi
generacije su se učile na tom instrumentu i izrastale u vrsne gitarste.

Ne bih se opterećivao, prvih par meseci ćeš učiti za levu ruku akorde, promenu akorda, skale, za desnu ruku praćenje metronoma, razlaganje prstima, i pošto si pominjao flamenko onda i klasičan strumming kao neku osnovu, a da bi to sve savladao treba dosta vremena, razlika koju nose žice ovog ili onog tipa su zapravo i nebitne u toj fazi, uspeh je da potrefiš svaku žicu i da ima pun zvuk, ali kada već kupuješ pazari ono što lepo leži na toj gitari.

gitara se uči kad si klinac, u starijem dobu, ne mogu to ni da zamislim, iskreno...može, sve može...al ruka da se oblikuje na hvatove sa 25+ ili 35+ je malko zeznuto...

Znam da nije gitara ali da pitam. Je l' nije kasno kao mator (53) da se uci da se svira neki drugi instrument(u mom slucaju klavir jer imam stari dedin Sintisajzer Casio)? Sluhista sam i pevao sam svojevremeno u horu ali u osnovnoj skoli.

nije, klavir je najprostiji instrument za učenje, svirala bore dugića je maxvelova jednačina za klavir, imaš dirke, i samo vezeš
za 5-10 dana sviraćeš vrlo smislena dela sa pratnjom leve ruke, šopen ima te jednstavne etidice, kreći slobodno!


Evo malo u čast klasične gitare...motivacioni video!

 
Ja sam vjerovanja da ako imas zelju, volje, vremena i živaca treba pokusati bilo sta sa koliko god godina. Nije to nesto preskupo pa sve i da odustanes za mjesec dana preprodaces je.
Jednom se zivi.

Ja sam prije mjesec dana kupio sintisajzer i ucim akorde, sav zivot imao zelju onako za svoju dusu odsvirati van Halen Jump i nakon par dana sam naučio intro.

Kao klinac svirao gitaru ali zbog lijenosti nisam nikada presao na neki napredni nivo gdje nešto naoredno pokupim sluhom, naucim ja sta treba pomocu guitar pro tablatura ali to je to.... Mozda je i bolje ostati na tome za svoju dušu jer bi se mozda imao zelju okrenuti u muziku a mislim da se od muzike ne zivi kod nas :)
 
Od muzike itekako lepo može da se živi. Dobri kafanski i svadbarki muzičari zarađuju u rangu senior IT-jevaca, poneki i više. Ne pričam za estradu, već ove muzičare koji nisu po televizijama.
 
Možda sam se malo pogrešno izrazio, može se uzeti dobra lova ali nikada to ne bi poželio sebi ili svom djetetu. Nisu to redovna uobročena primanja, ima tu raznih perioda. Da bi bio baš dobar i posvećen teško je to raditi a usput imati i redovan posao. Ako nemaš redovan posao kako za penziono i ostala čuda...ne možeš sav život biti ni muzikant.
Ima u mom kraju njih par vrhunskih muzicara tako koji su žarili i palili u svoje vrijeme a sad su svi onako boemi, da ne kažem klošari. Jedan i dalje uzme fine pare sa harmonikom ali kada bi birao izmedju normalnog dobrog posla i muzičara uvijek bih odabrao ovo prvo...
 
To splavarsko/kafansko/svadbarsko tezgarenje je najgore dno koje mozes.da dosegnes u bavljenju muzikom u Srbiji.
Nazalost i jedini nacin da se muzikom nekako "bavis". To je onaj period u zivotu-tribjut bend nema vise smisla jer vise nisi tinejdzer, snovi o nekom uspehu ugaseni realnoscu, al oces i dalje da se bavis muzikom, pa se srozas na silvana/nirvana repertoar, vecno sviras tudje stvari, unakazis ih onim splavarskim vajbom, prinudjen da sviras ono sto obicno izbacujes na wc solji i privatno ne bi slusao nikad u zivotu. I onda bude ona zadnja faza-cupavac al osedeo i poco celavi, masan roker, koznjaci, kaubojke/motorke, istetoviran, drzi neku dzn dzn djitru i svira sa Lukasom i slicnima.

Gitara je danas najvise hobi, i tako je i najbolje.
Ucis da sviras za svoju dusu, sta ti zelis, a mozda kroz to ucenje stvoris nesto svoje i to ako zelis, mozes da snimis i okacis na neke striming servise koje svako moze da cuje. Ko zna, nekome se mozda i svidi pa pozeli neku saradnju.
 
To splavarsko/kafansko/svadbarsko tezgarenje je najgore dno koje mozes.da dosegnes u bavljenju muzikom u Srbiji.
Nazalost i jedini nacin da se muzikom nekako "bavis". To je onaj period u zivotu-tribjut bend nema vise smisla jer vise nisi tinejdzer, snovi o nekom uspehu ugaseni realnoscu, al oces i dalje da se bavis muzikom, pa se srozas na silvana/nirvana repertoar, vecno sviras tudje stvari, unakazis ih onim splavarskim vajbom, prinudjen da sviras ono sto obicno izbacujes na wc solji i privatno ne bi slusao nikad u zivotu. I onda bude ona zadnja faza-cupavac al osedeo i poco celavi, masan roker, koznjaci, kaubojke/motorke, istetoviran, drzi neku dzn dzn djitru i svira sa Lukasom i slicnima.

Gitara je danas najvise hobi, i tako je i najbolje.
Ucis da sviras za svoju dusu, sta ti zelis, a mozda kroz to ucenje stvoris nesto svoje i to ako zelis, mozes da snimis i okacis na neke striming servise koje svako moze da cuje. Ko zna, nekome se mozda i svidi pa pozeli neku saradnju.
e bas tako, slazem se u potpunosti
 
Nazad
Vrh Dno