Šta je novo?

Kasete u 2023

Jeste videli , na limunadi ode 4-pak kaseta Azre za skoro 4000 din...Definitivno nije vreme za pocinjanje ovog hobija ili skupljanja plocha.

Jao bre, pa nema to veze sa audiom, zvukom, kasetama. niti sa slušanjem muzike...

To je bre obična (u ovom slučaju YU) nostalgija, ili u najboljem slučaju antika.
Biće te stvari još skuplje pa iz tog ugla gledano, "nikada neće biti vreme..."
Pogledaj pošto su Mehanotehnika igračke ili ispravni Iskra telefoni?
Moj 5 god. sin je nedavno razbucao moj nekadašnji onaj žuti Mehanotehnikin Mercedes safari kombi. Posle sam video da čitavi idu i za 200€. :eek:

Ček još par godina, da vidite cene upotrebljivih Comodore, Spectruma ili Amiga, kada broj ispravnih padne ispod neke granice.

Sve to je sada kolekcionarstvo i antikvarstvo, eventualno hipsteraj, tipa stare lampe, komode ili vage, i nema nikakvog smisla posmatrati iz ugla upotrebljivosti.
 
Jao bre, pa nema to veze sa audiom, zvukom, kasetama. niti sa slušanjem muzike...

To je bre obična (u ovom slučaju YU) nostalgija
Pa šta rade sa tim kasetama? Kao sto neko rece , drze u vitrini?
Kad je rec o tome sta sve ljudi skupljaju , a tice se ove teme pogledaj ovog tipusa : https://www.youtube.com/channel/UCMcCifl9GUolIfzNhwLU4Mw
studijski masteri se snimaju na r2r (analog rekording i mastering naravno)
što taj nosač zvuka čini superiornim analog formatom.
Snimi prodavca 'zoranlp' na limunadi. Trakashi idu i do milijun dvesta tisucha dinarjev.
Stvarno ne mogu da se setim. Bilo je tu i dobrih fora sa uletanjem u snimak 🙂
Nije baš ni da smo imali po sto kaseta, menjalo se, presnimavalo na svakakve moguće načine. Bitno je bilo samo da ima da se sluša.
Uletanje u snimak? Ono sa Tarzanovim urlikom , udarcem i zvukom ambulantih kola? Ili Didzej koji se oglashava iz klonje?
Pa šta rade sa tim kasetama? Kao sto neko rece , drze u vitrini?
Kad je rec o tome sta sve ljudi skupljaju , a tice se ove teme pogledaj ovog tipusa : https://www.youtube.com/channel/UCMcCifl9GUolIfzNhwLU4Mw

Snimi prodavca 'zoranlp' na limunadi. Trakashi idu i do milijun dvesta tisucha dinarjev.

Uletanje u snimak? Ono sa Tarzanovim urlikom , udarcem i zvukom ambulantih kola? Ili Didzej koji se oglashava iz klonje?
 
Poslednja izmena:
Da se javim i ja kao neko ko ih koristi gotovo svakodnevno (prvenstveno u kolima).
Prvo i osnovno, prica nece ici u smeru da postoji mogucnost da kasete bolje zvuce od izvora, na kasete jednostavno treba gledati kao na jedan od nosaca zvuka, nista vise. Ultimativni kvalitet zvuka treba traziti u na drugom mestu (ovde nije). Sa druge strane, cinjenica je da kaseta moze da zvuci jako dobro. Prvenstvno u kombinaciji kvalitetan izvor, kvalitetan deck i da onaj ko snima zna sta radi, mogu se dobiti apsolutno odlicni rezultati.

Sto se tice deck-ova, mislim da nema smisla ulagati u nove, jos uvek ima kvalitetnih dekova koji se lako odrzavaju. Kao neki primer uredjaja koji i dalje nije skup a apsolutno je kvalitetan za playback i snimanje je Technics RS-B565 ili RS-B665, u pitanju su dvoglavi dekovi, direct drive, tako da nema razmisljanja o gumicama (manje vise se servis svodi na promenu pinch rollera, koj se na ovim modelima jako lako menja (bez otvaranja uredjaja). Naravno, ako zelis nesto ozbiljnije, treba ici na troglave dekove koji mogu da rade i kalibraciju.

Ja ih snimam/slusam vise iz zabave, hobija, jednostavno to sam oduvek voleo da radim, naravno kad sam bio mladji nisam imao pojma o kalibraciji/bias-u i slicnim stvarima nego je bilo, Rec i to je to. Jednostavno sam zeleo da vidim dokle je sama tehnologija otisla, i prilicno je fascinantno sta su sve uspeli da izvuku iz medijuma koji je prvenstveno bio zamisljen da sluzi samo za snimanje govora.

Sto se tice uredjaja za auto, to je jedna od stvari koja ce mi nedostajati u svim buducim automobilima jer jednostavno nisu predvidjeni za ugradnju aftermarket uredjaja. Ako ti je potreban kasetofon za auto, preporuka je da se potrazi Alpine ili Sony. Ima ih na oglasima, doduse tu definitivno ne mozes znati u kakvom su stanju, i treba videti da li je testirana i kaseta, ili po mogucnosti sam da testiras pre kupovine. Bilo je par puta u oglasima i NOS uredjaja, ali to ode prilicno brzo.

Ako se upustis u ovo, i treba da nabavis prazne kasete, neki najsigurniji izbor bi bio u normal klasi TDK D, ili AD, u chrome klasi TDK SA, i u metal klasi TDK MA. Ne iz razloga sto su TDK najbolje, nego je vecina uredjaja referentno kalibrisano za ove modele, tako da ce bez ikakvih dodatnih podesavanja zvucati verovatno najbolje.

U ono vreme nekad je bio stav da su sve chrome kasete zvucale bolje od normalki, ali ni to nije tacno, postoje i tzv: superferric kasete, koje su apsolutno fantasticne. Meni su trenutno mnogo zanimljivije od chrome/metal modela.

P.S. jedna stvar koja mi nije jasna a vidim da su neki spominjali je "trosenje" kaseta. Sta pod tim mislite? Ja imam kasete koje sam snimao cak pre 30 godina, koje jos uvek rade, nisu propale niti bilo sta slicno. Niti je zvuk degradirao, bar ne da ja cujem razliku. Ako se pod "trosenjem" misli da ostavljanje na vrucinama, prasini i prljavstini, onda je jasno, ali ovako sama od sebe da propada, ako se cuva i koristi u normalnim uslovima, nece biti problema. Druga stvar je ako mehanizam na uredjaju nije podesen kako treba, pa pri svakom prolazu malo po malo ostecuje samu traku. Npr, najstarija "nova" kaseta koju sam otvorio i koristio bas ove godine je TDK AD iz 1977. godine. Apsolutno bez problema sve funkcionise, sto je facinantno za nesto sto je napravljeno pre 46 godina.

Nadam se da nije bilo preposirno, ali o samoj temi mozemo pricati "do sutra" :)
 
Poslednja izmena:
Sličan sam slučaj i ja. Puno ovde kolega je u hi-fi vodama i meni je jasno da su njima kasete odavno prevaziđena stvar, kao što i jesu. Ja sam više zaljubljenik u kasete i nostalgičar i volim ih iz sentimentalnih razloga.
Najviše volim dobre hrom kasete, verovatno zato što nisam imao dobru opremu kad sam bio mlad, nisam ni imao puno metal kaseta i nekako sam indiferentan prema njima. Meni je dobar snimak sa hrom kasete vrh.
 
"Sada malo gazim vokal - ali shta cje te..." - Mladjanki Bora Oticj

...
Sto se tiche dobrih 'normalki', osim TDK D, i AD, dobre su bile Sony HF , Maxell (zaboravih tacnu oznaku) a kasnijih godina (kraj 90-ih) i Konica , SKC.
 
Maxell XL II model,
koji je bio široko rasprostranjen i cenjen širom sveta, a tada smo bili svet u malom i pratili trendove :)
Pod trošenjem kaseta podrazumeva se prosto razmagnetisanje nosećeg sloja i slabljenje magnetnog polja usled same fizike materijala i smeštaja trake (sloj iznad sloja ..) Ja sam svoj zadnji kontigent od stotikak komada kasete, ostavljen samo za ukras, poklonio jednom stratijem liku od mene, kada mi se u lokalnoj kafani pohvalio time da još uvek sluša kasete na svom starom i vrednom Nakamičiju. Ja sam mislio da takvi ljudi i uređaji više ne postoje i ne funkcionišu.

Evo malo istorije:
 
Ja sam svoj zadnji kontigent od stotikak komada kasete, ostavljen samo za ukras, poklonio jednom stratijem liku od mene, kada mi se u lokalnoj kafani pohvalio time da još uvek sluša kasete na svom starom i vrednom Nakamičiju.
Sećam se da sam tamo negde 89-90 bio naručio jednu (baš Maxell XL II) kasetu preko oglasa od čoveka iz Pirota, koji se na oglasima reklamirao da snima na Nakamichi Dragonu. I bio je odličan snimak, šteta što mi je kasnije pojede kasetofon. Možda je to isti čovek u pitanju.
 
" A sada reklama pa Rejdio rama" - neki mudrac stihoklepac na Radio Novom Sadu :)

....
Jos su bile dobre normalke od Memorexa (Kasnije su se oprobali i sa optickom medijima, ali to je druga pricha)
 
Ja sam krajem osamdesetih do početka devedesetih svake srede od 21h slušao disko susret i vodio dnevnik sa disko top 15 listama. I naravno snimao šta ugrabim, na nekom Sanyo kasetofonu koji sam tad imao.
M&H Band - Popcorn
 
Zbog politike , taj radio 202 se slabo chuo u Novom Sadu (tek u septembru - oktobru 88 je ukljucen predajnik Crveni Chot na Fruskoj Gori
i to samo u nekim delovima grada (predajnik Avala ili Zvezdara) pa sam ja slusao to shushkanje u mono tonu i pisao u jedan mali blok shta mi se svidja i onda bi to davao bratu kasetu da on snimi posto se kod njega puno bolje chulo.
Eto , jedna mala anegdota.
Inache , ta emisija je tada bila institucija za sve slichne, potpuno profesionalno radjena, sa ogromonom fonotekom , jedino
sto je malo duze trajala. 4 sata je mozda previshe , ali ipak tada je radio bio glavni medij.
 
Da nastavim malo ovaj 'offtopic' pa cju se vratiti na kasete.
-- Kada je pocheo da radi reptetitor za 202-ojku na C. Chotu , nekako sam odmah na skali nasao, (bez da je igde u medijima bilo objavljeno) i bio ludo srecjan. Odmah sam kupio nekoliko Agfa i Scotch normalki i krenuo da snimam sta mi se svidja na programu.
--Jedino sto nije bilo isto je sto vikendom nije bilo prenosa 202-ojke (nego program 'Stereorama') , tako da nisam mogao da slušam
Modlija , a ni legendarano 'Indeksova radio pozorište' (opet politika, ili šta li ?)

...
Što se tiče kaseta , moram da napomenem koje su mi zvučale ubedljivo najlošije ! Bila su to izdanja domaćih izdavačkih kuća ,
bilo originalni domaći izvodjači ili grupe , ili strane licence. Kasnije , 90-ih , u prodaju su se pojavili pirati , poljski , bugarski , rumunski , isto normalke , koje su zvučale bolje , a verovatno su ih snimali sa CD-a.
 
Ja se sećam prve pesme koju sam snimio sa radija (202-ka naravno), snimao sam na Sony HF kaseti, bilo je to 1988-e, Art of noise Ft. Tom Jones - Kiss. Bio sam tad šesti razred osnovne škole.
Izgleda da smo Dušan i ja jedini na ovom forumu koji i dalje koriste kasete🙂.
 
@disha_m
Pozdrav Kolega iz analogne ere slušanja muzike sa audio kaseta! Verujem da nas ima daleko više od dosadašnjeg broja poruka u ovoj temi (104), koji i dan danas koriste svoje uređaje i kasete sa omiljenom muzikom na dnevnom ili nedeljnom nivou. Lično sam kasete počeo da vrtim i slušam još u detinjstvu, sredinom 70-tih godina prošlog veka, i od tada su me svugde pratile kroz život, uz sve ostale medijume i izvore slušanja različitih žanrova muzike. Podrazumeva se da je ovo danas malo demode, iliti, zastareli hobi, pošto je mnogo toga prešlo u digitalnu sferu, ali nemam razloga da prestanem da ih slušam i povremeno snimim neku novu kompilaciju sa svoju dušu, koja se sluša i u automobilu tokom vožnje. :)
 
Ima nas jos koji volimo i slusamo kasete :) Na buvljaku nadjoh nekoliko chrome kaseta tako da krece ponovno skupljanje.Ne mogu da prezalim bacene kasete pre nekih 10 godina.
 
Drugari ! 'Ajde da malo oplemenimo temu , oni sa smart-fonovima neka pošalj po koju sliku svojih kaseta. Znam da ima toga puno po internetu , ali kada se vide nove slike to uvek dodje kao osveženje.
 
Nesto da podelim s vama : Imam odavno snimak Dzimi Hendriksa - Corner Stones na TDK SA - X kaseti (Ne znam tacno dek na kome je uradjen , jedino da je snimak sa CD-a).
Nedavno sam dobio isti album na LP Ploci. I znate sta? Kaseta bolje zvuci od te ploce.
 
FiiO is commemorating Sony First walkman by launching FiiO CP13 cassette player

fiio-cp13-jpg.jpg
 
Jel kupio neko ovaj vokmen , kakvi su utisci
 
Audio kasete u 2024. godini je kao da balonom putuješ za Australiju (naravno bez navigacije).
Ove današnje TikTok generacije klinaca, kojima je sve preko 30 sekundi previše, baš će imati želje i volje da koriste kasete. Većina ih neće do kraja ni saslušati dok im pokušavaš objasniti šta su kasete.
Možda oni najveći avanturisti od njih, da pokušaju jednom i to je to.
Kao i sam kad sam bio klinac pa se prešlo na TV sa daljincem... ko bi vise ustajao svaki put kada želiš da prebaciš kanal ili pojačaš/smanjiš zvuk... itd.
 
Za današnje klince nije ni napravljen. Ovo je proizvod za usku nišu potrošača, ja sam odrastao sa kasetama i meni lično nije zanimljiv ali ima dovoljno onih kojima će biti.
Ljudi se i dan danas briju sa britvama, što bi mi to smetalo. Živi i pusti druge da žive.
 
Za današnje klince nije ni napravljen. Ovo je proizvod za usku nišu potrošača, ja sam odrastao sa kasetama i meni lično nije zanimljiv ali ima dovoljno onih kojima će biti.
Ljudi se i dan danas briju sa britvama, što bi mi to smetalo. Živi i pusti druge da žive.
Pa i ja sam generacija koja je odrasla na kasetama. Ne branim nikome, ali mi nije za porediti dobru britvu (kvalitetan čelik) sa kasetama. Ono babe vs žabe.
 
Pa sad, ja kažem klincima sedi, pročitaj, preslušaj, pogledaj... na Fast Forward uglavnom samo puniš glavu nepotrebnim i rizičnim glupostima, posle ti đavo bude kriv. Kvantitet i kvalitet informacija donijenih na taj način je velika nula.
Ali ne vredi, nemaju oni ni 10 minuta vremena :)
Tako da ne slušam kasete više osim kada se zavalim da čitam na jednom mestu a tu je parkiran običan sony kasetofon sa radiom. Pa pustim nešto neki put.
Inače mi je i dalje gušt da odslušam neki album npr... to je isto kao i kaseta. Ne premotavam, prekinem pa nastavim...
Danas nije to za svakoga, potpuno se slažem.
 
baš sam juče slušao kasete, ali na deku...vokmen sam imao ali sam ga više pozajmljivao nego što sam ga ja koristio, jer prosto mrzim slušalice bilo koje vrste...tako da čak i mene ljubitelja kaseta vokmen ne zanima...
 
Za slučaj da me nisi shvatio, i vokmen i britvu izuzetno malo ljudi koristi.
I otkud ti onda ideja da ih neko pravi za današnje klince.
Pa ti možeš i morzeovom azbukom da pišeš ljudima, niko ti ne brani. Stvar lične preference. ;)
 
Ja baš volim ponekad da poslušam kasete na deku. Imaju "masniji" bass. Volim bassove. A imam i dobar dek,tako da uživam.😄

Pioneer CT 979
 
Nazad
Vrh Dno