Šta je novo?

Periferni uređaji kamera i mikrofon za YouTube - šta kupiti?

Miševi, tastature, štampači, skeneri i sl.

ArmaSoldier

Cenjen
Učlanjen(a)
18.03.2014
Poruke
155
Poena
170
Pozdrav zajednici!

Razmišljam već neko vreme da pokrenem svoj YouTube kanal sa, uglavnom, tutorijalima o popravkama i raznoraznim nadogradnjama desktop računara i laptopova.

Nisam planirao da od starta uložim baš brdo novca u hardver (...iako znam da je kvalitetan hardver za tako nešto preko potreban), već sam razmišljao da krenem sa, recimo, jednom dobrom web kamerom i solidnim mikrofonom, jer, snimke koje bih pravio bi uglavnom bili snimani iz 2D perspektive (odozgo ka radnom stolu). Kod kamere mi je bitno da ima fobar fokus, zbog snimanja sitnih delova punih detalja.

Da li je, za početak, ovako nečega dovoljna web kamera:
Logitech Brio 4K Stream
i mikrofon:
Redragon Blazar GM300

Šta mislite o ovoj kombinaciji, da li bi završavala posao?
Slobodno predložite šta biste vi koristili u ovom slučaju, modele i cene kamera i mikrofona, za šta ste sigurni da daju dobre rezultate!

Ujedno, koji softver preferirate za obradu video fajlova?
Probao sam Filmoru, ne deluje loše...
Slobodno predložite i druge programe koji su vam se dobro pokazali...

Hvala unapred!
 
Ja ću reći moja iskustva.
Kupio sam solidan mikrofon kondenzatorski, pa sam morao da kupim i 48volti fantomsko napajanje i radi savršeno... na jednoj lomljivoj šipci, kao za stone lampe... I to je ekstra... mikrofon sam platio oko 50 e i fantom oko 50 evra... međutim, smeta mi to što nije pokretljivo previše... (desktop rad) tako da bih ti savetovao mikrofon bubicu... ima jako kvalitetnih...jesu skupe ali se isplati... možeš da šetaš po sobi, napolju...itd...bežična bubica naravno.. to je to što se tiče mikrofona.
 
Evo ovako to izgleda... Ovo crno malo sa belim dugmetom, pored zvučnika je fantomsko napajanje... i yenkee mikrofon sa stalkom... Iskreno, meni ne treba više, kvalitet je zadovoljavajući ali kao što rekoh meni treba nešto za mobilni rad. I za radionicu i za sobu i za napolje... Ako tebi ovo odgovara, možemo da se dogovorimo.
 

Prilozi

  • IMG_20230930_160504.jpg
    IMG_20230930_160504.jpg
    237.1 KB · Pregleda: 42
Evo ovako to izgleda... Ovo crno malo sa belim dugmetom, pored zvučnika je fantomsko napajanje... i yenkee mikrofon sa stalkom... Iskreno, meni ne treba više, kvalitet je zadovoljavajući ali kao što rekoh meni treba nešto za mobilni rad. I za radionicu i za sobu i za napolje... Ako tebi ovo odgovara, možemo da se dogovorimo.
A iz kog razloga mi je potrebno to fantomsko napajanje? Nije valjda da mic radi na toj voltaži? 🤔
 
Kupljeno je bez napajanja (tako su ga zamislili) ... ali onda izlaz imaš od 1,5 volti... pa moraš softverski da pojačavaš (boostuješ) i onda dobiješ veliki šum... Tako rade velika većina kond. mikrofona... a kad staviš ovo napajanje imaš hardversko pojačanje signala, bukvalno nema šuma... a hvata signal i auta koji prolazi pored kuće :)
 
Dobra je ta Brio kamerica, ali ne verujem da bi oštro mogao da snimaš te sitne detalje (ploče štampane itd..), ok je za snimanje sebe i neki krupnih stvari bez detalja preteranih, i da fokus je diskutabilno kako bi radio, bolje bi bilo da nabaviš neki pristojan stalak i ako imaš iole pristojan telefon da sa njime snimaš, za zvuk neki mikrofon slobodno nešto od već spomenutog
 
Kupljeno je bez napajanja (tako su ga zamislili) ... ali onda izlaz imaš od 1,5 volti... pa moraš softverski da pojačavaš (boostuješ) i onda dobiješ veliki šum... Tako rade velika većina kond. mikrofona... a kad staviš ovo napajanje imaš hardversko pojačanje signala, bukvalno nema šuma... a hvata signal i auta koji prolazi pored kuće :)
E, to već nisam znao... 😉 hvala na pojašnjenju čovek! Znači oko 50€ je to napajanje...
Dobra je ta Brio kamerica, ali ne verujem da bi oštro mogao da snimaš te sitne detalje (ploče štampane itd..), ok je za snimanje sebe i neki krupnih stvari bez detalja preteranih, i da fokus je diskutabilno kako bi radio, bolje bi bilo da nabaviš neki pristojan stalak i ako imaš iole pristojan telefon da sa njime snimaš, za zvuk neki mikrofon slobodno nešto od već spomenutog
A koju bi ti kameru preporučio?
Na telefon mogu da zaboravim, imam motorolu Moto G52, gde je kamera fabrički upropašćena, ali to je već posebna tema...
A i pazario bih kameru namenski za taj posao...
 
Treba ti XLR kabl od mikrofona do napajanja i XLR-bananica kabl od napajanja do kompa. To vodi računa kad kupuješ... Izbegavaja usb mikrofone... i kablove...
Ok, poštujem to što si napisao, i verujem da to daje najbolje rezultate... ali opet, zar gore napomenuti mikrofon ne bi bio solidan izbor? Gledao sam review za taj mic, Blazar, dobar video je napravio Cile CT, moj Pančevac 😉... i iskreno, ono što sam čuo, to jest, kako radi mic, uopšte ne zvuči loše...
 
Ok, poštujem to što si napisao, i verujem da to daje najbolje rezultate... ali opet, zar gore napomenuti mikrofon ne bi bio solidan izbor? Gledao sam review za taj mic, Blazar, dobar video je napravio Cile CT, moj Pančevac 😉... i iskreno, ono što sam čuo, to jest, kako radi mic, uopšte ne zvuči loše...
Ništa loše. Nisam probao taj mic. Ako si video neki review ok, podržavam... samo kažem moja iskustva... Ako želiš live striming, moraš da zaobiđeš razne programe za editovanje zvuka... A meni to ovaj mic radi. Ako imaš viber ili skajp probaj ga na kompu pa ćeš videti da li ima ili nema šuma... Ne znam za konkretni model... Uvek možeš da vratiš imaš valjda neki rok od 15 dana ako nisi zadovoljan.
Ja sam hteo da ispadnem pametan pa sam kupio ovaj yenkee za 6000 din. i nisam bio zadovoljan pa sam problem rešio, kao što sam napomenuo... ali krenuo sam u druge vode...

Pozzz... ko pita ne skita...
 
Nisi napisao budzet ali mislim da gresis sa oba. Treba ti bubica i bar sony zv-1 za pocetak.

Cak bih rekao da je i telefon bolja opcija od ovih web kamera.

Ne radis live-stream pa da ti treba ovako nesto, nego prvo snimas pa onda montiras pa onda postavljas na YT.
 
Iskreno, Logitech C270 je vredela pre desetak godina i bila superiornija web kamera u toj klasi, ali danas je to gotovo prevaziđeno. Moj savet ti je da tražiš polovne ako hoćeš da prođeš jeftinije.
 
'naci ova je bolja? hvala

 
Za drugara je, nista hvala na odg. (y)
 
update: nestrpljivo je platio 4000 za c270 u lokalnoj prodavnici..
 
Nazad
Vrh Dno