Šta je novo?

Kako spojiti utičnicu za fiksni telefon

dzonijgd

Poznat
Učlanjen(a)
02.11.2020
Poruke
2
Poena
31
Pozdrav, treba da promenim staru utičnicu za fiksni telefon i ona izgleda ovako:
IMG_20210831_170441.jpg
Međutim sad u prodavnici sam kupio novu i ona izgleda ovako, nije kao ova stara, ovo je novi tip i zbunjuju me konkretno ove dodatne žice, kako pravilno povezati sada?
9b8c1e5b3294b5222f8f4ae1f634680d.jpg
 
Zeznuto... Žice idu u paru po bojama. Pretpostavka je: 2 plave vezati sa tvojom crvenom na jedan šraf, 2 crvene vezati sa tvojom belom na drugi. Dve crne na treći i dve žute na četvrti.
 
Ako se ne varam, analogni telefoni koriste samo srednja dva pina.
Edit: ako dobro vidim, obe crvene za jednu iz zida, obe zelene za drugu.
 
Na jedan šraf spajaš dve plave, na drugi dve crvene. Na ta dva šrafa ide kabl iz zida. Probaj, nisam baš siguran da li je kod tebe crveni na crveno a beli na plavo. Odavno nisam to radio.
 
Prema prvoj slici plave bi trebale umesto starih žuto-crvenih a crvene na mestu belo-crvenih. Dakle, 2 plave na crvenu i 2 crvene na belu. Ostale nisu bitne.
 
Vežeš u paru prvi i drugi pin (crna i crvena koliko mi se čini jer se ne vidi jasno kako izlazi) sa obe utičnice na jedan kontakt zajedno sa jednom žicom priključka i treći i četvrti pin sa ove utičnice (trebalo bi da su zelene i žute) na drugi kontakt (vijak) sa drugom žicom priključka. To je ako imaš jedan telefonski priključak (broj) i ako ti nije spliter tu.
 
Vežeš u paru prvi i drugi pin (crna i crvena koliko mi se čini jer se ne vidi jasno kako izlazi) sa obe utičnice na jedan kontakt zajedno sa jednom žicom priključka i treći i četvrti pin sa ove utičnice (trebalo bi da su zelene i žute) na drugi kontakt (vijak) sa drugom žicom priključka. To je ako imaš jedan telefonski priključak (broj) i ako ti nije spliter tu.
Da jedan telefonski broj, ali tu je spliter.
 
Pošto postoji mogućnost da koristiš i telefon uz utičnicu ali da ti ne komplikujem, nastaviš po starom isto vezano kao što sam ti napisao stim što su obe utičnice u funkciji pa biraj koju ćeš da koristiš. Ja koristim 2 splitera i imam fon i pored utičnice i pored računara jer su prostorije udaljene.
 
U bre i mene zbunjujete.
Našao sam sliku od ranije kako je kod mene. S tim što umesto 2 plave iz zida on ima crvenu i umesto 2 bele ima 1 belu.
Ono što sam napisao u startu, držim do toga.
 

Prilozi

  • telefon.jpg
    telefon.jpg
    132.8 KB · Pregleda: 50
telefon koristi srednja dva pina a to su zelena i crvena boja zice,sigurno je tako,posto sam radio u telekomu i navezao se bezbroj
 
Zavisi od proizvodjača telefona i može biti veza 1-4 ili 2-3 a služi i za 2 telefonske linije da se ne vuku 2 kabla. Da se ne bi jurilo kako je povezan uredjaj najzgodnije je povezati 1 i 2 na jedan kontakt i 3 i 4 na drugi te nema greške, radi svaki uredjaj.
 
A zasto lepo ne stavi telefon na "spikerfon" i redom isprobava zice. Za 2-3 minuta ce probati sve moguce kombinacije...signal ce dobiti kad spoji prave zice, tako sam ja uradio jedino je nezgodno ako pozvoni u tom trenutku telefon pa ce dobiti malo struje ali nema potrebe za nekom prevelikom diskusijom za ovako nesto...kod mene ide obicna dvozilna plavo-bela pvc zica.
 
Šta ima da isprobava...
Samo žice sa srednja dva puna spoji na žice iz zida i to je to, boje su nebitne kao i ostale žice
 
Nazad
Vrh Dno