Šta je novo?

Kako se zastiti na Ebay-u (obavezno procitati)

link2rage

Čuven
Učlanjen(a)
16.01.2004
Poruke
408
Poena
620
Mozda sam pogresio sobu za ovo pitanje tako da se unapred izvinjavam. Elem u cemu je stvar kako da se zastitim da mi niko ne provali nalog na Ebay-u. Razlog, pa eto svi mi imamo po nekoliko mailova predpostavljam tako da i ja imam nekoliko od koji je jedan vezan samo za Ebay, paypal itd. Uglavnom juce da proverim sta ima na tom mailu, kad ono lik mi trazi da mu platim za neki usb flash od 128gb koji ja nisam narucio. Elem prvo sam razmisljao da nisu deca nekako slucajno narucila nesto medjutim, ja posecujem iskljucivo ebay.fr a ne ebay.com. Uglavnom prodavac je neki lik iz Amerike, long island trt mrt. Manje vise sto od mene to potrazuje neko bice pokrenuta i sudska tuzba ako ne uplatim do 31 marta. Nista ja kontaktiram lika i kazem mu da cu danas da platim. I on kaze nema problema plati sutra i objasnim mu da mozda su deca narucila, da nisam proveravao mail. Uglavnom ja sve narucujem na Francusku kod mojih,a i 2x ovde (jedan neuspesan paket :S:). I ja njemu posalji ti to za Srbiju, a on mene kad se vracam i slucajno pre nego mu uzvratim porukom proverim u shiping address mi stoji nekog lika iz Pakistana. Ja tu puknem pa posaljem pismo ebay da ispitaju ovu situaciju. A slucajnost je ta da je ovaj lik musliman iz amerike (muhamed nesto) kao i ovaj pakistanac. Pazite nisam rasista ili tako nesto cak stavise neki super ortaci su mi muslima (arapi, alzirci) u Parizu. I ja odgovarim njemu da se vracam tek za 2 meseca nazad za FR, i pitam ga da li slucajno zna za ovog lika a on navodno nezna i kazem mu da mi posalji paket U Srbiji (posto je worlwide postarina), on tu pa pise mi sad adresa da je u FR, a ja mu kazem da ne salje tamo da pogelda ponovo posto sam izmeni i da mi je shiping adresa Srbija. E sad mozda gresim dusu ali bih voleo da mi ovih nasi to pokupe (zamislite) pa da ja onda trazim nazad pare zato sto mi paket nije stigao (od paypala). Sreca pa uvek kad nesto kupim sledeceg dana uplatim novac, i odmah posle toga i uplatim tako da mi je racun uvek blizu nule. Inace da sam imao nesto pretpostavljam da bi ovaj usb otisao u Pakistan. A njemu (pakistancu) cu poslati kratko pismo od dve reci J*** **. Tu sam ja vec brze promenio sve sifre. E mene zanima koji dobar program mi preporucujete da instaliram na kompu protiv raznih malwareova i sta je znam cega jos kao preventiva da mi neko ne provali sifru (siguran sam 100 da nemam nista na kompu od toga ali za svaki slucaj)
 
Meni se jednom desilo da mi provale sifru za eBay nalog i takve su pi*arije pravili neki kinezi da ih je eBay odmah provalio, resetovao mi password i poslao mi email da je nalog blokiran zbog zloupotrebe.

Cim sam promenio password vracen mi je nalog.

Ako si dobio neki mail od eBay da se logujes a nisi proverio address bar, moguce je da si im dao svoje podatke... Tako se meni desilo.

A za programe, skini par komada, precesljaj komp i trebalo bi da si miran
 
Cisto jos da napomenem na svom kompu imam ESET-ove antiviruse i firewall ali ocigledno da to nije dovoljno zato mi i treba neka bolja alternativa. Mada jos jednom ponavljam da na svom kompu nemam nista zapaceno sto bih moglo da mi ukrade sifru. Jos nesto moja je sreca je bila sto sam na racunu imao samo 2e pa nista nije mogao da uradi, i drugo kad sam pisao ovo iznad ima dosta gresaka jer sam pisao na brzaka. Tako da svima kad kupuju nesto sa Ebay, Amazona ili nekog treceg sajta uvek kad kupe nesto uplate sutradan tek uplate novac na karticu i to tacno i iznosu koliko vam je potrebno da izvrsite transakciju.
 
Koliko vidim uglavnom je ovo win-only tema. U to se slabije razumem, posto me ne dotice...

Sto se ostalog tice, moj savet je, paziti koja je adresa gore kad se kuca password za ovako neke stvari. Znam da je smorno, ali paznje nikad dosta... :-/
 
Cisto jos da napomenem na svom kompu imam ESET-ove antiviruse i firewall ali ocigledno da to nije dovoljno zato mi i treba neka bolja alternativa. Mada jos jednom ponavljam da na svom kompu nemam nista zapaceno sto bih moglo da mi ukrade sifru. Jos nesto moja je sreca je bila sto sam na racunu imao samo 2e pa nista nije mogao da uradi, i drugo kad sam pisao ovo iznad ima dosta gresaka jer sam pisao na brzaka. Tako da svima kad kupuju nesto sa Ebay, Amazona ili nekog treceg sajta uvek kad kupe nesto uplate sutradan tek uplate novac na karticu i to tacno i iznosu koliko vam je potrebno da izvrsite transakciju.

meni je internet kartica uvek švorc :) preporučujem svakom :)
 
Kao dugogodisnji wow player korisinik ebay-a i online banking-a , nikad do sada nisam imao problema (virusi keylogeri itd) . Moj sistem je prost Zone alaram (samo firewall) Malwerb i to je to u principu. ZA namestim na maximum i sam odlucujem sta moze in sta out . Doduse potrebno je iskustvo :p , moras umeti da prepoznas gde smes da kliknes na weby a gde ne . Jer dzaba tebi sve zastite sveta kad ti odobris instalaciju neceg ... Pomaze ali uvek postoji rupa a krajni korisnik je najveca rupa , sto znaci pamet u glavu . Vidjao sam dosta ljudi trpaju se sa raznim antivirus programima i ko zna sa cim jos ... Ne vredi to nista ako sam nisi svestan sta sme a sta ne . Cheers
 
Ja te nishta nisam razumeo. Kakve sad taj mail ima veze sa ebayom. Jel si ushao u my ebay i proverio da li je taj USB flash kupljen ? Ako jeste, onda ti je stvarno neko provalio password za ebay nalog i tu samo treba da prijavish ebayu, ne da placash neshto shto ti ne treba :)

Ako ti nishta nisi proveravao vec sve ishao preko maila, pa nikakav firewall ili antivirus ti ne moze pomoci, zar nisi cuo za phishing ?

Ja sam na ebayu 7 godina i bez firewalla i nemam nikakvih problema...
 
Nazad
Vrh Dno