Šta je novo?

Kako se snimaju filmovi danas

yooyo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
28.06.2005
Poruke
10,877
Poena
730
Nadam se da ce ova tema biti zanimljiva. Ideja mi je da podelimo informacije o tome kako se snimaju filmovi danas. Za pocetak cu navesti nekoliko filmove na kojima je moja firma radila:

James Bond - Quantum of Solace
http://www.youtube.com/watch?v=Q4jY8WxcFMo (pocev od 1:24)
Prvo smo snimili motion capture scenu borbe gde su se dva kaskadera tukla na konstukciji 2m iznad zemlje, pa su onda pali na strunjace. Onda su 3d podatke iskoristili da izmontiraju celu scenu u 3d, pozicionirali su virtuelne kamere i postavili su ih tacno onako kako zele. Onda su napravili pravu scenu, postavili prave kamere bas kao i virtuelne, pa su se opet kaskaderi tukli i pali kroz prozor na "stakleni" krov. Ceo kadar je snimljen iz jednog pokusaja, a materijal sa kamera je kasnije izmontiran.

Film Hugo.. ima jedna scena kada decak trci kroz ogroman satni mehanizam dolazi do jedne platforme/lift koji ga podigne na visi nivoi on izlazi i trci dalje. Kompletna scena je CG, glumac u motion capture odelu trci u praznoj sobi do oznacenog dela, tu zastane nekoliko trenutaka i onda izlazi iz oznacenog dela i trci dalje. Za to vreme na video beamu vidi CG verziju sveta u kome se nalazi i moze tacno da vidi gde se nalazi u CG svetu. U liftu je bio sve dok se u CG sceni nije popeo na drugu platformu.

U Robinu Hudu, ima scena kada gde se jahac na konju bori sa 2 pesaka koji imaju maceve i stitove, objicu ih sredi i ode dalje. Kompletna scena je snimljena sa motion capture tehnologijom ukljucujuci ljude i konja, pa je animacija kasnije koriscena za CG scenu.

Za John Carter From Mars, smo snimali jahaca na kamili, opet motion capture, pa je sve kasnije uradjeno u CG. Rezultat je Thark na nekoj marsovskoj zivotinji.

Wolfman je trcao kao covek da bi se u trku pretvorio u vuka i nastavio da trci na 4 noge.. opet, motion capture uz koriscenje zica.. nesto kao ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=7MkiPIjH38Y

Prometheus:
Snimali smo kadrove koji su u filmu prikazani kao hologrami koji trce kroz tunele. Da bi glumci imali osecaj o tezini opreme, nosili su dodatne tegove na rukama a na glavi su imali neku skalameriju koja bi trebalo da ima veze sa onim exoskelet kacigama.

Making off Orangina:
http://www.youtube.com/watch?v=miIJp--SlvU


Vec je doslo vreme kada se filmovi snimaju u studiju, gde je scenografija u potpunosti CG i drasticno snizava troskove produkcije. Alati jos uvek nisu dostigli nivo koji su reziseri navikli da vide, pa postoje odredjeni sitni problemi, ali istovremeno daje ogromne mogucnosti reziserima da prave neverovatne kadrove. Film se kasnije moze renderovati za 2d, 3d, u raznim rezolucijama, formatima i frejmrejtu.

Za sve filmove na kojima smo radili imam snimke iza scene, samo moram prvo da proverim da li smeju da idu na YT. :)
 
Poslednja izmena:
Bravo za temu, nadam se da imas jos materijala za prepricavanje i neki sneak peek. :)
 
 
CG kakav je danas je preteran i bespotreban u previse slucajeva, kao da kazu "vidite sta mi mozemo", a od filma nema nista. Srecom pa je izgleda krenulo da se normalizuje i CG krece da sluzi filmu, a ne da postoji samo da bi bio tu...

A "plasticni" green screen uskoro nece moci da zameni realne lokacije i scenografije...
 
Poslednja izmena:
driver je napisao(la):
A "plasticni" green screen uskoro nece moci da zameni realne lokacije i scenografije...

Nisi svestan koliko se green-screen koristi. Realne lokacije su pre svega, realne, a kada se prave fantazijski filmovi, potrebne su nerealne lokacije. Zbog toga se koristi samo prvi plan, a sve ostalo je CG.
CG mnogo spusta cene produkcije jer je izrada scenografije preskupa. Nikada vise se nece snimati filmovi kao Dune gde su potrosili ogroman novac na scenografiju.
 
CG kakav je danas je preteran i bespotreban u previse slucajeva, kao da kazu "vidite sta mi mozemo", a od filma nema nista. Srecom pa je izgleda krenulo da se normalizuje i CG krece da sluzi filmu, a ne da postoji samo da bi bio tu...

A "plasticni" green screen uskoro nece moci da zameni realne lokacije i scenografije...

Koliko znam film najvise zavisi od scenariste i rezisera, a vizuelni efekti su tu samo da pripomognu.

a sto se tice lokacija, pa logicno je da ono sto ne mogu da snime zamene matte paintingom, pa makar to i bile realne lokacije na kojima je snimanje nemoguce ili neisplativo, a kao sto yooyo rece pogotovo fantazijski svetovi...
 
Za pocetak predlazem vam da pogledate behind the scenes snimke od filmova Cabin in the Woods, Prometheus i Dark Knight Rises. Time cete dobiti odlican pogled na moderni holivud, sa fokusom na snimanje sa prakticnim efektima uz malo CGI-a.
 
Poslednja izmena:
Pa i budjave TV serije koriste Green Screen, a kako tehnologija napreduje, moguce je da jednoga dana ni glumci nece biti potrebni.

[YOUTUBE]clnozSXyF4k[/YOUTUBE]
 
TV serija Sanctuary je 4 sezone izgurala snimajuci skoro sve zivo u virtuelnim setovima.

[youtube]iBz0uFQeTxY[/youtube]

Steta sto je ukinuse.
 
zanimljiv je intervju ridlija skota za film prometej, gde kaze da i nije jeftinije raditi green screen od klasicne scenografije. to mi je doslo kao shok, ne razumem se toliko u tu problematiiku, no kad saberes kockice vrhunski CGI sigurno nije jeftin tamo u USA. svakako da se svima nama smucila jednobrazna, bezteksturna CGI i ovo dodje kao ozvezenje. npr u filmu green lantern gde je CGI + snimci to je stvarno savrseno: od explozija do kretanja junaka. dok stvari koje su potpun green screen izgledaju super, no nisu ni priblizno dobre kao mix.

a mozda sam ja samo mator i nostalgican :d

http://www.youtube.com/watch?v=_nLpTw-ORm0

od 1:30s
 
Nazad
Vrh Dno